Постанова від 25.03.2025 по справі 621/264/25

621/264/25

3/621/149/25

ПОСТАНОВА

іменем України

25 березня 2025 року м. Зміїв

Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В. В.

за участі: особи, що притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,

захисника - Ващенка Р. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, які надійшли від відділу поліції № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Борова Зміївського району Харківської області, є громадянином України, має середню освіту, одружений, не працює, зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 31.07.1998 Зміївським РВ УМВС України в Харківській області, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,

за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 839785 від 14.12.2024, складеного інспектором СРПП ВП № 3 ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області капітаном поліції Почуєвим К. Ю., ОСОБА_1 ставиться у вину правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за наступних обставин: 14.12.2024 о 14:41 годині вул. Залізнична, буд. 8, с. Гусина Поляна, ОСОБА_1 керував а/м УАЗ 469б, д. з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей). Від продуття алкотестеру (газоаналізатор Drager 6820 ARLS 0409) та огляду на стан сп'яніння у медичному закладі КНП ХОР м. Харків, вул. Ахієзерів, 18А, відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху.

У протоколі відсутні пояснення ОСОБА_1 .

До протоколу долучено:

- копію постанови ВП № 3 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області від 14.12.2024 за ч. 1 ст. 126 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 (а. с. 2);

- акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а. с. 3);

- направлення до КНП ХОР (меднаркоцентр) м. Харків на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 14.12.2024 (а. с. 4);

- довідку інспектора СРПП ВП № 3 Харківського РУП № 1 Дудко І. (а. с. 5);

- копію паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 (а. с. 6);

- копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 (а. с. 7);

- копію довідки на ім'я ОСОБА_1 (а. с. 8);

- копію супровідного листа ВП № 3 ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області від 18.12.2024 адресоване ОСОБА_2 (а. с. 9);

- рапорт начальника СРПП ВП № 3 ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області від 21.12.2024 (а. с. 10);

- диск з відеофайлами, де зафіксовано обставини події, що відбулася 14.12.2024 (а. с. 11).

03.02.2025 матеріал надійшов до суду. Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи для розгляду матеріалу визначено суддю Овдієнка В. В.

Судовий розгляд матеріалу був призначений на 25.02.2025.

25.02.2025 за клопотанням особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 відкладено судовий розгляд на 25.03.2025.

28.02.2025 захисник Ващенко Р. М. був ознайомлений з матеріалами справи.

25.03.2025 особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 показав, що 14.12.2024 не керував транспортним засобом, тому не вважає себе водієм у вказаній події, оскільки саме ОСОБА_3 перебував за кермом автомобіля, отже вважав, що справа про адміністративне правопорушення у відношенні нього підлягає закриттю.

25.03.2025 захисник Ващенко Р. М. подав до суду клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

На обґрунтування клопотання зазначено, що в момент зупинки транспортного засобу УАЗ 469б інспектором Почуєвим К. Ю., за кермом авто був не ОСОБА_1 , а інша особа. Під час ретельного вивчення відеозаписів, долучених до протоколу не вбачається ознак зміни водія зупиненого працівниками поліції автомобіля. Дії водія на місці були послідовними, логічними та відповідали обстановці, де він повідомив, що саме він керував транспортним засобом, а не ОСОБА_1 . Маневр автомобіля і рух заднім ходом був вимушений, оскільки патрульний автомобіль рухався по тунелю.

Наголосив, що на відеозаписі з патрульного автомобіля WhatsApp Video 2024-12-15 at 08/23/2022 видно, що після зупинки автомобіля ОСОБА_1 вийшов не зі сторони водія.

Крім того, працівниками поліції не було долучено до матеріалів справи відеозаписи з боді-камери, де безпосередньо зафіксовано момент їх руху до зупиненого автомобіля.

На підставі викладеного, вважав, що у вказаному випадку мала провокація працівників поліції, та враховуючи, що ОСОБА_1 не є суб'єктом вказаної події, тому справа підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу, правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Під час судового розгляду захисник Ващенко Р. М. просив задовольнити подане ним клопотання, а також просив долучити письмові пояснення ОСОБА_3 .

Так, свідок ОСОБА_3 під час судового розгляду та у письмових поясненнях повідомив, що 14.12.2024 в с. Гусина Поляна перебував саме він за кермом автомобіля УАЗ, а його сусід ОСОБА_1 був в якості пасажира. Під час складання адміністративних матеріалів у відношенні ОСОБА_1 він надав вказані заперечення, але працівники поліції не реагували.

Дослідивши матеріали справи, доводи особи, що притягується до відповідальності та захисника, письмові пояснення свідка ОСОБА_3 , дійшов наступного.

Частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Розширеному тлумаченню зазначена норма не підлягає.

Частиною 1 статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

Відповідно до частин 2-5 статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом можливість керування цим транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом.

Відповідно до пунктів 2, 3, 6, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України від 09.11.2015 № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно до пунктів 1-5 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України від 09.11.2015 № 1452/735, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.

Огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання.

Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.

Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Відповідно до частин 1, 2 статті 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Зміст протоколу про адміністративне правопорушення та додатків до нього не відповідає вимогам статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 839785 від 14.12.2024 міститься твердження про порушення ОСОБА_1 пункту 2.5 Правил дорожнього руху, проте доказів того, що він керував транспортним засобом УАЗ 469б, реєстраційний номер НОМЕР_2 , та був зупинений працівниками поліції, не надано.

Долучений до матеріалів справи оптичний диск (а. с. 11), містить три файли, де зафіксовано рух патрульного автомобіля по тунелю, а потім обставини, за яких поліцейські на своєму автомобілі під'їхали до автомобіля УАЗ 469б, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який під'їхав до тунелю з протилежної сторони, а потім від'їхав на незначну відстань назад та зупинився. Коли працівники поліції підійшли до автомобіля УАЗ 469б, за кермом вказаного транспортного засобу був ОСОБА_3 . Разом з тим, працівники поліції стверджували, що за кермом був ОСОБА_1 , але він помінявся з ОСОБА_3 і за кермом опинився останній. ОСОБА_1 і ОСОБА_3 це заперечували. При цьому, ОСОБА_3 повідомляв працівникам поліції, що саме він був за кермом.

Таким чином, доказів, які б свідчили про керування ОСОБА_1 автомобілем УАЗ 469б, реєстраційний номер НОМЕР_2 , 14 грудня 2024 року о 14:41 годині в с. Гусина Поляна Чугуївського району Харківської області по вул. Залізничній, буд. 8, матеріали справи не містять.

За таких обставин, суть адміністративного правопорушення, викладена у протоколі, не ґрунтується на належних та допустимих доказах.

Відповідно до пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.

В матеріалах відсутні належні та допустимі докази наявності в діях ОСОБА_1 складу відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тобто правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За таких обставин, провадження в справі про адміністративне правопорушення належить закрити.

Керуючись пунктом 1 статті 247, статтями 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити з підстав, передбачених пунктом 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: В. В. Овдієнко