Справа № 538/1591/24
Провадження № 3/538/6/25
25.03.2025 року м. Лохвиця
Суддя Лохвицького районного суду Полтавської області Цімбота Л.Г., з участю секретаря Петрової С.О., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП № 2 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, місце проживання: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Лохвицького районного суду Полтавської області надійшов вказаний адміністративний матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення від 05.08.2024 року серії ААД 774241 , що складений поліцейським СРПП ВП № 2 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області Нудьгою Д.О. У вказаному протоколі зазначено, що «05.08.2024 р о 16 год 05 хв в м. Заводське по вул. Шкільна водій ОСОБА_1 керував автомобілем Опель Омега днз НОМЕР_1 перебуваючи в стані наркотичного сп'яніння, медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у закладі охорони здоров'я у лікаря нарколога та наданий висновок медичного закладу № 58 від 05.08.2024, чим порушив вимоги п.2.9 а ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП».
ОСОБА_1 в судовому засіданні суду пояснив, що дійсно він 05.08.2024 керував автомобілем, був зупинений працівниками поліції, якими було оголошено про наявність ознак наркотичного сп'яніння, запропоновано пройти відповідний огляд в медичного закладі, на що він погодився в медичному закладі, лікарем були проведені певні маніпуляції, повідомив також, що днів за три до того він закінчив приймати медичні препарати , що були йому призначені тим же лікарем, що проводив огляд.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 адвокат Волторніст С.М. просив вказану справу закрити на підставі ст. 247 КУпАП, оскільки при складанні адміністративних матеріалів та проведенні медичного огляду було допущено низку порушень, а саме всупереч Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуванням під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, біологічні зразки ОСОБА_1 не були направлені для лабораторного дослідження в обласний медичний заклад, більше того на відеозаписі зафіксовано, що і сам лікар, який проводив огляд, зазначав про наявність сумнівів в тому, що ОСОБА_2 перебуває в стані сп'яніння, адже інші маніпуляції не підтверджували цього .
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до такого висновку.
Відповідно довимог ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Відповідно до норм ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення уповноваженою посадовою особою до суду направлено як докази: протокол про адміністративне правопорушення серія ААД № 774241 від 05.08.2024, направлення на огляд водія з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуванням під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, висновок № 58 від 05.08.2024, в якому зазначено про перебування ОСОБА_1 у стані сп'яніння.
Крім того, захисником надано і, отриману на його запит, копію Акту № 58 медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, де в т.ч. зазначено про звичайну рухову сферу, мовну здатність без порушення, про орієнтованість в місці і часі , про послідовність мислення, а також про вживання ОСОБА_1 медичного препарату гідозепам. і в результаті - висновок про перебування в стані сп'яніння, проте не конкретизовано, в якому саме сп'янінні (а.с. 35).
З отриманої від КНП Лохвицька МЛ на запит суду інформації від 17.03.2025 вбачається, що 05.08.2024 зразки біологічного середовища у ОСОБА_1 не відбиралися на не направлялися, а також те, що в період з 28.07.2024 по 02.08.2024 ОСОБА_1 приймав лікарські препарати, а саме карбамазепін (а.с. 43).
Відповідальність за ст. 130 КУпАП настає, зокрема, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 7-8 розд. ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року, проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове; метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Проте всупереч вищевказаним вимогам 05.08.2024 р. зразки біологічного середовища у ОСОБА_1 не відбиралися, що підтверджується листом Лохвицької МЛ від 17.03.2025, що є істотним порушенням при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння.
А згідно ч.ч. 4-6 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин суд дійшов висновку, що огляд на стан наркотичного сп'яніння, що був проведений ОСОБА_1 , є недійсним в силу вищевказаних норм законодавства.
Таким чином, вищевказане порушення при документуванні події перебування ОСОБА_1 в стані сп'яніння є таким, що перешкоджає його притягненню до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення.
Статтею 62 Конституції України передбачено, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Аналогічного роду положення закріплено і у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що вина ОСОБА_1 не доведена вагомими, чіткими доказами, а всі сумніви мають трактуватися на користь особи.
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Тому на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю події та складу правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 130, 247, 251, 283-285 КУпАП, суд,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Лохвицький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Лохвицького
районного суду Людмила ЦІМБОТА