154/741/25
3/154/571/25
20 березня 2025 року м. Володимир
Суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області Кусік І.В., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли від відділу Поліцейської діяльності Володимирського районного відділу поліції ГУНП у Володимирській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , підприємця,
за ст. 164-5 ч.1 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 596352 від 11.02.2025 року вбачається, що 11.02.2025 року о 17.13 год. ОСОБА_1 зберігав за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 тютюнові вироби, а саме цигарки «Комплімент», на яких немає належним чином розміщених марок акцизного податку, у кількості 10 пачок, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164-5 КУпАП.
ОСОБА_1 , який був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Дослідивши зібрані у справі докази, приходжу до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад правопорушення, передбаченого 164-5 ч.1 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданням провадження у справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Згідно ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, окрім іншого, підлягає встановленню чи було вчинено адміністративне правопорушення і чи винна дана особа в його вчиненні.
Згідно з вимогами ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діянь, які містять ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого цим кодексом, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Судовий розгляд справи повинен проводитись у межах визначених у протоколі обставин про адміністративне правопорушення, який є фактичним обвинуваченням у вчиненні адміністративного правопорушення.
Диспозицією ст. 164-5 ч.1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Таким чином, суб'єкт вказаного правопорушення - спеціальний: посадові особи підприємств - виробників, імпортерів і продавців підакцизних товарів.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 596352 від 11.02.2025 року будь-яких даних про те, що ОСОБА_1 є посадовою особою підприємств - виробників, імпортерів і продавців цигарок, в протоколі не вказано. Натомість, в графі протоколу «місце роботи (навчання), посада» вказано його дані «не працює».
Даних про те, що тютюнові вироби були з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку, протокол теж не містить.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, що сформульована у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 року у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п.282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Обов'язок щодо збирання доказів, відповідно ст.251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Отже, притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі встановлення вини особи в його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами, а не підтвердження здійснення останньою правопорушення відповідними доказами, не породжує правових підстав для притягнення її до адміністративної відповідальності. Аналогічна права позиція викладена в постанові Верховного Суду від 26.06.2019 у справі №536/1703/17, адміністративне провадження №К/9901/3839/17.
Суд не має права самостійно відшуковувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення.
Підсумовуючи викладене, вивчивши та оцінивши матеріали провадження, приходжу до висновку, що будь-яких фактичних даних про те, що ОСОБА_1 як посадова особа підприємств - виробників, імпортерів і продавців цигарок, зберігав або транспортував тютюнові вироби з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку, матеріалами справи не доведено, а судом не встановлено. А відтак, у його діях відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164-5 ч.1 КУпАП ісправа підлягає закриттю на підставі статті 247 ч. 1 п. 1 КпАП України.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 9, 164-5 ч.1, 247, 256, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 164-5 ч.1 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Речові докази, а саме 10 пачок цигарок "Комплімент" повернути власнику ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ірина КУСІК