Справа № 685/194/25
Провадження № 3/685/93/25
20 березня 2025 року
Суддя Теофіпольського районного суду Хмельницької області Самойлович А. П., за участі секретаря Сороки В.Р.,
прокурора Радчишина В.О. та
особи, яка притягується до відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт Теофіполь Теофіпольського району Хмельницької області, зареєстрованого там же по АДРЕСА_1 (в даний час Теофіпольська територіальна громада Хмельницького району Хмельницької області), фактично проживаючого по АДРЕСА_2 , фізичної особи-підприємця, депутата Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 273 від 26 лютого 2025 року, ОСОБА_1 , будучи депутатом Теофіпольської селищної ради та являючись, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього закону, всупереч вимогам частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав 29 грудня 2024 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 ст. 172-6 КУПАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 274 від 26 лютого 2025 року, ОСОБА_1 , будучи депутатом Теофіпольської селищної ради та являючись, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього закону, всупереч вимогам частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав 29 грудня 2024 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 ст. 172-6 КУПАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав та пояснив, що ще з 2017 року будучи депутатом спочатку Теофіпольської районної ради, а в подальшому депутатом Теофіпольської селищної ради, подавав декларації. Після скасування мораторію на подання декларацій у встановлений строк подав декларацію за 2023 рік, але йому ніхто не повідомив з апарату селищної ради про необхідність подання до кінця січня 2024 року декларацій за 2021 та 2022 роки. Лише в грудні 2024 року до нього зателефонували з селищної ради та повідомили про надходження листа з НАЗК про відсутність декларацій, які відразу ж і подав.
Вважає, що в ситуації, коли оголошувався мораторій на подачу декларацій, який в подальшому скасовувався, саме керівництво органу місцевого самоврядування мало б довести до відома депутатів про відновлення дії обов'язку з подачі декларацій за попередні роки.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, доводи прокурора та дослідивши матеріали справи, суд дійшов переконання про порушення ОСОБА_1 вимог фінансового контролю.
Відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на яких поширюється дія цього Закону.
Частиною першою статті 45 цього Закону визначено, що особи, зазначені, зокрема, в пункті 1 частини 1 статті 3 Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану»» від 08 липня 2022 року № 2381-ІХ було доповнено Розділ ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» пунктом 2-7, яким встановлено обов'язок суб'єкта декларування подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення або скасування.
В подальшому, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20 вересня 2023 року № 3384-ІХ, пункт 7-2 Розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про запобігання корупції» було викладено в новій редакції, а саме, установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Рішенням Теофіпольської селищної ради від 19 листопада 2021 року № 1-15/2021, після заслуховування інформації голови Теофіпольської селищної територіальної виборчої комісії Хмельницького району Хмельницької області про припинення повноважень депутата Теофіпольської селищної ради ОСОБА_2 у зв'язку із смертю, було прийнято до відома факт початку повноважень депутата Теофіпольської селищної ради восьмого скликання ОСОБА_1 .
Тобто ОСОБА_1 , як депутат органу місцевого самоврядування, зобов'язаний був до 31 грудня 2024 року включно подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2022 роки.
З даних Єдиного державного реєстру декларацій встановлено, що зазначені декларації були подані ОСОБА_1 несвоєчасно, а лише 29 грудня 2024 року, тобто із запізненням на 10 місяців та 29 днів.
Проте, на час розгляду справи судом сплив строк, передбачений ч. 3 ст. 38 КУПАП для накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, виходячи з наступного.
Адміністративним правопорушенням (проступком), згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку передбачена адміністративна відповідальність.
Оскільки чинним законодавством чітко визначений граничний строк подання декларації, а саме, до квітня наступного року, тому у даному випадку порушенням є бездіяльність, яка полягає у неподанні декларації у встановлений строк не пізніше 31 січня 2024 року, тобто днем вчинення бездіяльності є відсутність декларації в Реєстрі починаючи з наступного дня після останнього дня строку подання декларації, а не день фактичного подання декларації, як помилково вважає посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення.
Статтею 51-2 Закону України «Про запобігання корупції» визначений порядок встановлення своєчасності подання декларацій, відповідно до якого державні органи, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них, зокрема, працюють, відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.
Згідно пункту 3, підпункту 1 пункту 4, пунктів 5, 6 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 20 серпня 2021 року № 539/21, перевірка факту подання декларацій та повідомлення НАЗК випадки неподання або несвоєчасного подання декларацій покладається на уповноважений підрозділ (уповноважену особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного органу, або інший структурний підрозділ відповідного органу, визначений керівником. Цей уповноважений орган або уповноважена особа протягом 10 робочих днів з граничної дати подання щорічних декларацій перевіряє факт подання декларацій суб'єктами декларування шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті НАЗК. В разі ж встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання суб'єктом декларування декларації, вказаний підрозділ (посадова особа) відповідного органу повідомляє про це НАЗК, а НАЗК, якщо за результатами контролю встановлено неподання декларації суб'єктом декларування, письмово повідомляє такого суб'єкта про факт неподання декларації, який повинен протягом 10 днів з дня отримання повідомлення подати декларацію. Пунктом 8 цього ж Положення передбачено здійснення письмового повідомлення Національним агентством спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції в разі встановлення факту неподання декларації суб'єктом декларування.
Тобто, вказані норми свідчать, що законодавством визначений чіткий порядок виявлення фактів несвоєчасного подання декларацій суб'єктами декларування з вказівкою конкретних строків, дотримання яких дозволяє виявити, зібрати та проаналізувати фактичні дані порушення, а також зробити висновок про наявність в діянні особи складу правопорушення.
Крім того, суд зважає, що матеріали справи не містять відомостей щодо дати одержання Управлінням стратегічних розслідувань у Хмельницькій області копії рішення Теофіпольської селищної ради від 19 листопада 2021 року № 1-15/2021 про набуття ОСОБА_1 повноважень депутата Теофіпольської селищної ради, прокурором в ході судового розгляду такої інформації суду також не було надано.
Виходячи з конституційного принципу тлумачення усіх сумнівів щодо доведеності вини особи на її користь, суд вважає, що Управлінням СР у Хмельницькій області вищезазначений наказ було одержано до завершення граничного строку подання декларацій, оскільки саме такий початок строку обізнаності Управління про покладення на певну особу обов'язку подання декларації є найбільш вигідним для цієї особи в разі притягнення до відповідальності за несвоєчасне подання декларації.
Єдиний державний реєстр декларацій є публічним, а тому, за наявності відомостей, що ОСОБА_1 повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, до чітко визначеного терміну 31 січня 2024 року уповноважені особи Департаменту стратегічних досліджень не мали перешкод для виявлення порушення ним вимог фінансового контролю починаючи з 01 лютого 2024 року, шляхом здійснення простого аналізу наявності або відсутності відповідної декларації в Реєстрі декларацій, тому саме цей день і є днем виявлення правопорушення, з якого і починається перебіг строку накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУПАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладене протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Шестимісячний строк накладення стягнення з дня виявлення правопорушення сплив ще до надходження до суду протоколу про адміністративні правопорушення, тому справа підлягає закриттю.
Разом з тим, тривалий період часу, який пройшов з дня завершення граничного строку подання декларацій за 2021 та 2022 роки до дня їх фактичного подання, а також зважаючи на саму природу вчиненого правопорушення, пов'язаного з корупцією, виключає можливість його визнання малозначним, про що просить особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, у поданій заяві.
Керуючись ст.ст. 9, 38 ч. 4, 172-6 ч. 1, 247 ч. 1 п.п. 1, 7, 283, 284 КУПАП,
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Теофіпольський районний суд Хмельницької області.
Суддя А.П. Самойлович