Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
24 березня 2025 року Справа № 520/16259/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши в приміщенні суду в м.Харкові адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати дії військової частини НОМЕР_2 щодо невиплати ОСОБА_1 премії та додаткової винагороди за грудень 2022 року протиправними;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 додаткову винагороду за участь у бойових діях за грудень 2022 року у розмірі 100 000 грн. та премію за грудень 2022 року у розмірі 277% від посадового окладу у сумі 7811,40 грн.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.
Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
ОСОБА_1 проходив військову службу за мобілізацією у військовій частині НОМЕР_2 .
Під час проходження служби, 30.12.2022 року стосовно ОСОБА_1 посадовими особами військової служби правопорядку складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. З ст. 172-20 КУпАП за фактом перебування в місці тимчасового розташування підрозділу військової частини НОМЕР_2 у стані алкогольного сп'яніння, який направлений до суду для розгляду по суті.
У зв'язку із складанням зазначеного протоколу, позивача позбавлено частини грошового забезпечення за грудень 2022 року, зокрема премії у розмірі 7811,40 грн. та збільшеної додаткової винагороди за участь у бойових діях у розмірі 100 000 грн.
Постановою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 10.03.2023 року по справі 202/1743/23 провадження у справі про адміністративне відносно ОСОБА_1 за ч. З ст. 172-20 КУпАП закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу правопорушення.
Вказана постанова набрала законної сили, та не оскаржувалася в апеляційній інстанції.
17.10.2023 року позивач звільнився з військової служби.
При цьому, при звільнені з військової служби позивач не отримував грошовий атестат, довідку про нараховані та виплачені суми грошового забезпечення, а отже останньому не було відомо про підстави та розміри невиплаченого у грудні 2022 року грошового забезпечення.
З метою отримання відомостей про підстави позбавлення позивача частини грошового забезпечення у грудні 2022 року, відомостей про нараховані та виплачені позивачу розміри грошового забезпечення, 22.02.2024 року представником позивача направлено адвокатський запит до військової частини НОМЕР_2 .
Згідно відповіді відповідача - військової частини НОМЕР_2 від 12.03.2024 року №1014, у зв'язку із складанням протоколу про адміністративне правопорушення позивача позбавлено премії та додаткової винагороди за рудень 20222 року.
Позивач, не погоджуючись з діями відповідача щодо позбавлення позивача премії та додаткової винагороди за грудень 2022 року у зв'язку із складанням протоколу про адміністративне правопорушення, звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Згідно пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168, в редакції Постанови від 20.01.2023 № 43, чинної з 21.01.2023, та -розділом XXXIV «Виплата додаткової винагороди на період дії воєнного стану» «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168 (далі Постанова № 168), в редакції що застосовується на момент спірних відносин.
Установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави- агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Установлено, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.
Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, на період дії воєнного стану військовослужбовцям додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується в таких розмірах: 100000 гривень - тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), та виконують бойові (спеціальні) завдання (в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах): - під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно; -у районах ведення воєнних (бойових) дій з виявлення повітряних цілей противника; -із здійснення польотів у районах ведення воєнних (бойових) дій, ведення повітряного бою; -у районах ведення воєнних (бойових) дій з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) ракетних військ і артилерії; -на території противника (в тому числі на території між позиціями військ противника та своїх військ, тимчасово окупованих (захоплених) противником територіях); -з вогневого ураження повітряних (морських) цілей противника; -з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту; -кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії (поза межами внутрішніх акваторій портів, пунктів базування, місць тимчасового базування); -у районах ведення воєнних (бойових) дій медичному персоналу медичних частин та підрозділів; -з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; 30000 гривень - військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань): -у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, резерву Головнокомандувача Збройних Сил України Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України, які здійснюють управління діючими угрупованнями військ (сил) (далі - завдання у складі угруповань військ (сил), резерву, пунктів управління); -з протиповітряного прикриття та наземної оборони об'єктів критичної інфраструктури згідно з бойовими розпорядженнями; -із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій згідно з бойовими (логістичними) розпорядженнями.
Військовослужбовцям, які в установленому законодавством порядку відряджені до складу військових адміністрацій у районах ведення воєнних (бойових) дій для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, виплата додаткової винагороди здійснюється у розмірі 30000 гривень. Райони ведення воєнних (бойових) дій, склад діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України та склад резерву Головнокомандувача Збройних Сил України Сил оборони держави визначаються відповідними рішеннями Головнокомандувача Збройних Сил України (пункт 3 розділу XXXIV Порядку № 260). Відповідно до пункту 4 розділу XXXIV Порядку № 260, підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи) у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів:
-бойовий наказ (бойове розпорядження);
-журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
-рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Як зазначив сам Позивач в уточненому позові у спірний період він виконував службові обов'язки за посадою, а не бойові (спеціальні ) завдання, що має суттєву різницю , а тому їх виконання та оплата регулюється різними нормами права.
Постановою 168 не передбачено нарахування та виплата додаткової винагороди за виконання службових обов'язків за посадою в зоні бойових дій. Також твердження Позивача, що перебування військової частини безпосередньо в районах у період здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічні і стримування збройної агресії як підстава нарахування та виплати додаткової винагороді в розмірі 100000 грн. є неправильним, оскільки воно частково узято із контексту Постанови 168, та не відповідає всім вимогам, зазначеним у постанові.
Помилковим також є твердження Позивача про те, що «…на час виникнення спірних правовідносин діючими нормативно-правовими актами передбачено, що всі без винятку військовослужбовці отримують додаткову винагороду в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим 3 них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі i стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (y тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.»
Зазначене формулювання Постанови 168 застосовувалось до змін, які було внесено в Постанову 168 Постановою від 20.01.2023 № 43, чинної з 21.01.2023. Нова редакція пункту 1 Постанова 168, чинної з 21.01.2023 виглядає наступним чином: «Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно- стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Таким чином, нова редакція Постанови 168, яка діяла з 21.01.2023 року принципово відрізняється від викладеної Позивачем.
Щодо посилання Позивача, на підтвердження участі позивача у бойових діях у грудні 2022 року є бойове розпорядження командира військової частини НОМЕР_4 4137/дск від 06.12.2022 та бойове розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 від 06.12.2022, які зазначені у довідці про безпосередню участь позивача у заходах , необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України №951 від 07.03.2024, викладені бойові розпорядження є виключно інформативного характеру, та розповсюджувалися на Позивача в період виконання ним бойових завдань з 01.01.2023 по 22.01.2023.
Дана довідка №951 від 07.03.2024, не може бути доказом у справі за спірний період не виплати додаткової винагороди за виконання бойових завдань, так як дана довідка є виключною підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни).
Відповідно до Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/а/29, під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів» слід розуміти виконання військовослужбовцем: бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави в районі ведення воєнних (бойових) дій; виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей; виконання бойових завдань у районах бойових дій з виявлення повітряних цілей та ін.
Абзацами 3, 4 пункту 3 Окремого доручення передбачено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
У матеріалах позовної заяви не містяться докази того, що Позивач звертався з відповідними рапортами у встановленому порядку за виплатою йому додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн та отриманням документального підтвердження безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони із наданням відповідних документів.
Отже, матеріали справи не місять доказів безпосередньої участі позивача в бойових діях в грудні 2022 року, а отже підстави для виплати додаткової винагороди позивачу - відсутні.
Також суд відмовляє в задоволені вимоги щодо виплати премії.
Так, позивач, серед іншого мотивує не виплату йому премії, у зв'язку з вчиненням ним адміністративного проступку.
Відповідно до п. 5 Постанови № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання. Тобто преміювання не є основним видом грошового забезпечення військовослужбовця, а винагородою за службу.
Як вже було встановлено судом, матеріали справи не місять доказів безпосередньої участі позивача в бойових діях в грудні 2022 року. Також виплата премії, згідно Постанови № 704 від 30.08.2017, є правом керівника, а не обов'язком, щодо виплати.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.