Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
24 березня 2025 р. №520/34767/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАР" (вул. Владислава Зубенка, буд. 31А,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61121) до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп. Науки, буд. 40, 6 пов.,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61166, код ЄДРПОУ 40324829) про визнання протиправною та скасування постанови,-
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТАР", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 03.12.2024 №6 про накладення штрафу за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 03.12.2024 №6, якою на позивача накладено штраф за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми підлягає скасуванню, оскільки прийнята без врахування того, що вимоги припису про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин були повністю виконані у встановлений строк, а тому відсутні підстави для застосування фінансових та адміністративних санкцій та винесення оскаржуваної постанови.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику (повідомлення) сторін у судове засідання.
Представником відповідача надано відзив на позов, в якому сторона відповідача проти вимог поданого позову заперечує. Зазначає, що при винесені постанови Головним управлінням були враховані всі надані ТОВ «ТАР» документи та листи, проте вимоги припису позивачем виконані не були. Наведені обставини, на думку відповідача, свідчать про правомірність оскаржуваної постанови та необґрунтованість позовних вимог.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову, суд встановив наступне.
На адресу Головного управління надійшло звернення від ОСОБА_1 від 22.07.2024 № Л - 597, щодо дотримання операторами ринку ТОВ «ТАР» вимог законодавства про харчові продукти на потужності.
У зв'язку з надходженням звернення від ОСОБА_1 від 22.07.2024 № Л - 597 та на підставі виданного Головним управлінням наказу від 29.07.2024 № 465 був проведений позаплановий захід державного контролю у формі інспектування стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти на потужності ТОВ «ТАР», за результатами якої складено акт від 02 серпня 2024 № 171 (а.с. 26-52)
Актом від 02 серпня 2024 № 171 Головним управлінням встановлені порушення позивачем пункту 2 частини першої статті 41, частини другої статті 45, пункту 2 частини першої статті 48, пункту 5 частини першої статті 49 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23грудня 1997 року № 771/97-ВР (далі - Закон № 771/97-ВР), а саме:
1) не надано підтверджень щодо підтримання необхідних температурних режимів в приміщенні потужності де проводиться зберігання та обіг харчових продуктів;
2) не надано підтверджень калібрування вимірювальних пристроїв (холодильного обладнання), що використовується на потужності;
3) не надано підтверджень проходження навчання працівниками магазину щодо гігієнічних вимог до виробництва та обігу харчових продуктів у цього оператора ринку;
4) не надано підтверджень що температурний режим харчових продуктів, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсині, дотримується та не переривається.
З метою усунення вищезазначених порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин Головним управлінням видано припис від 02 серпня 2024 року № 28 та в цей же день вручено представнику позивача (а.с. 57-59).
Зі змісту вказаного припису Головного управління вбачається, що ТОВ «ТАР» зобов'язано
усунути виявлені порушення, зазначені в акті перевірки від 02 серпня 2024 року № 171, у строк до 15.08.2024 року.
Головним управлінням проведений позаплановий захід державного контролю ТОВ «ТАР» (магазин, за адресою: вулиця Олімпійська, 15, м. Харків, Харківська область, 61000) стосовно виконання припису про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин від 02 серпня 2024 № 28, за результатами якого складено акт від 13 листопада 2024 №309.
Перевіркою Головним управлінням встановлено невиконання припису від 02 серпня 2024 № 28, а саме:
1) порушення частини другої статті 45 Закону № 771/97-ВР - не надано підтверджень калібрування вимірювальних пристроїв (холодильного обладнання у кількості 4 одиниці), що використовуються на потужності;
2) порушення пункту 2 частини першої статі 48 Закону № 771/97-ВР - не надано підтверджень періодичного проходження навчання щодо гігієнічних вимог до обігу
харчових продуктів у цього оператора ринку, а саме: Бобро Оксани та Стеганцевої Альони;
3) порушення пункту 5 частини першої статті 49 Закону № 771/97-ВР - не надано підтверджень що температурний режим харчових продуктів, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів, дотримується та не переривається.
З підстав не виконання вищезазначеного припису, Головним управлінням оформлений протокол від 13 листопада 2024 № 6 про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми», який був вручений та підписаний уповноваженою особою ТОВ «ТАР», з приміткою, що порушення будуть виконані.
З метою усунення вищезазначених порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин Головним управлінням видано припис від 13 листопада 2024 року № 99 та в цей же день вручено представнику позивача.
ТОВ «ТАР» листом від 14.08.2024 № 14-1 повідомляв Головне управління про усунення порушень які були викладені в приписі від 02.08.2024 № 28 (від 15.08.2024 № Вх-057/01-05/9067-24).
ТОВ «ТАР» повторно напрвило лист стосовно усунення недоліків які виявлені під час заходу державного контролю з приводу виконання пунктів припису від 13 листопада 2024 № 99, а саме:
1) на виконання пункту припису п. 10.2 - «співробітники ОСОБА_2 - продавець, ОСОБА_3 - продавець, пройшли гігієнічне навчання в Харківській міській філії ДУ «ХАРКІВСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» за програмою гігієнічної підготовки працівників підприємств торгівлі 26 листопада 2024 року», це порушення усунено вже після проведення позапланового заходу з складанням акту від 13.11.2024 № 309, припису від 13.11.2024 № 99 та оформлення протоколу від 13.11.2024;
2) на виконання пункту 11.5 - «заведено журнали температурного режиму холодильника, згідно якого контролюється та дотримується температурний режим, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів. Такий режим не переривається.»
3) на виконання пункту припису 7.4 - «щодо калібрування вимірювальних пристроїв (холодильного обладнання), що використовуються на потужності знаходиться на стадії виконання».
Головним управлінням було винесено постанову 03 грудня 2024 №6 про накладення штрафу за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми, за невиконання ТОВ «ТАР» пунктів 7.4, 10.2, 11.5 припису від 02.08.2024 №28 відповідно до пункту 19 частини 1 статті 65 Закону 2042 - VIII накладено на ТОВ «ТАР» штраф в сумі 64000,00 грн.
Вважаючи наведену постанову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вимогою статті 42 Конституції України держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Держпродспоживслужба) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667 визначено сфери та галузі щодо яких Держпродспоживслужба реалізує державну політику.
Пунктом 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 164 (далі - Положення № 164) визначено, що Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Відповідно до підпункту 1 пункту 4 Положення № 164 визначено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики у галузі ветеринарної медицини та безпечності харчових продуктів.
Основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від05.04.2007 №877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Законом № 877-V закріплені заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно частини четвертої статті 18 Закону № 2042-VIII заходи державного контролю можуть здійснюватися позапланово у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності, а також в інших встановлених законом випадках.
Пунктом 23 частини першої статті 1 Закону № 2042-VIII встановлено, що невідповідність - порушення оператором ринку вимог цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин.
Тобто, обґрунтована підозра щодо невідповідності харчового продукту вимогам чинного харчового законодавства, вказаних в заяві, є підставою для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю).
Абзацом п'ятим частини першої статті 6 Закону № 877-V передбачено, що підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).
Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Згідно з частинами сьомою, восьмою статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 10 травня 2023 року по справі № 640/26744/20.
Судом встановлено, що з метою усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин Головним управлінням видано припис від 13 листопада 2024 року № 99, яким зобов'язано позивача у строк до 29.11.2024 усунути порушення:
1) порушення частини другої статті 45 Закону № 771/97-ВР - не надано підтверджень калібрування вимірювальних пристроїв (холодильного обладнання у кількості 4 одиниці), що використовуються на потужності;
2) порушення пункту 2 частини першої статі 48 Закону № 771/97-ВР - не надано підтверджень періодичного проходження навчання щодо гігієнічних вимог до обігу харчових продуктів у цього оператора ринку, а саме: Бобро Оксани та Стеганцевої Альони;
3) порушення пункту 5 частини першої статті 49 Закону № 771/97-ВР - не надано підтверджень що температурний режим харчових продуктів, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів, дотримується та не переривається. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що вимоги припису ним було виконано у встановлений законом строк, про що повідомлялось Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області відповідними листами.
Так, судом з'ясовано, що ТОВ «ТАР» листом від 14.08.2024 № 14-1 повідомляв Головне управління про усунення порушень які були викладені в приписі від 02.08.2024 № 28 (від 15.08.2024 № Вх-057/01-05/9067-24).
З метою перевірки виконання припису відповідачем було проведено позаплановий захід державного контролю ТОВ «ТАР» (магазин, за адресою: вулиця Олімпійська, 15, м. Харків, Харківська область, 61000) , за результатами якого складено акт від 13 листопада 2024 №309.
Перевіркою Головним управлінням встановлено невиконання припису від 02 серпня 2024 № 28, а саме:
1) порушення частини другої статті 45 Закону № 771/97-ВР - не надано підтверджень калібрування вимірювальних пристроїв (холодильного обладнання у кількості 4 одиниці), що використовуються на потужності;
2) порушення пункту 2 частини першої статі 48 Закону № 771/97-ВР - не надано підтверджень періодичного проходження навчання щодо гігієнічних вимог до обігу
харчових продуктів у цього оператора ринку, а саме: Бобро Оксани та Стеганцевої Альони;
3) порушення пункту 5 частини першої статті 49 Закону № 771/97-ВР - не надано підтверджень що температурний режим харчових продуктів, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів, дотримується та не переривається.
Отже, невиконання припису підтверджено в акті від 2 серпня 2024 №171.
ТОВ «ТАР» повторно направило лист без номеру та дати від 02.12.2024 № Вх-057/01-05/13393-24 стосовно усунення недоліків які виявлені під час заходу державного контролю з приводу виконання пунктів припису від 13 листопада 2024 № 99, а саме:
1) на виконання пункту припису п. 10.2 - «співробітники ОСОБА_2 - продавець, ОСОБА_3 - продавець, пройшли гігієнічне навчання в Харківській міській філії ДУ «ХАРКІВСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» за програмою гігієнічної підготовки працівників підприємств торгівлі 26 листопада 2024 року», це порушення усунено вже після проведення позапланового заходу з складанням акту від 13.11.2024 № 309, припису від 13.11.2024 № 99 та оформлення протоколу від 13.11.2024;
2) на виконання пункту 11.5 - «заведено журнали температурного режиму холодильника, згідно якого контролюється та дотримується температурний режим, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів. Такий режим не переривається.»
3) на виконання пункту припису 7.4 - «щодо калібрування вимірювальних пристроїв (холодильного обладнання), що використовуються на потужності знаходиться на стадії виконання».
Разом із тим, до вказаного листа позивачем, окрім довідок продавців - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , щодо проходження гігієнічного навчання в Харківській міській філії ДУ «ХАРКІВСЬКИЙОЦКПХ МОЗ» за програмою гігієнічної підготовки працівників підприємств торгівлі 26 листопада 2024 року, доказів виконання вимог припису надано не було.
При цьому, належних та допустимих доказів виконання вимог припису, зокрема п. 2 та п. 3, не надано позивачем і під час розгляду справи у суді.
Отже, беручи до уваги, що позивачем у повному обсязі та у встановлений строк не виконано вимоги припису від 13 листопада 2024 року № 99, що не заперечується відповідачем, наявні підстави для винесення постанови від 03.12.2024 №6 про застосування до ТОВ "ТАР" санкцій у вигляді штрафу.
З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, беручи до уваги наявність підстав для застосування до позивача фінансових санкцій, оскільки ним не було у повному обсязі та у встановлений строк виконано вимоги припису, суд приходить до висновку, що постанова Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 03.12.2024 №6, є правомірною та такою, що не підлягає скасуванню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАР" до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 24.03.2025.
Суддя Бідонько А.В.