Рішення від 14.03.2025 по справі 500/164/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/164/25

14 березня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 27 грудня 2024 року звернулась до Гусятинського відділу обслуговування громадян №4 (сервісний центр) Головного управління ПФУ в Тернопільській області із заявою про призначення їй пенсії по віку. 06 січня 2025 року, за вих. №1900-0207-8/561 позивачці надано письмову відмову у призначенні пенсії у зв'язку із тим, що її страховий стаж є меншим за необхідний для призначення пенсії. До відповіді відповідач долучив копію рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області за № 192550005746 від 01.01.2024 року.

Позивач вважає протиправним вищевказане рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області за №192550005746 від 01.01.2024 року та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 15.01.2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов через електронний суд із відповідними письмовими доказами 29.01.2025. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.

За результатами розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу не зараховано:

- періоди роботи: - з 22.07.1980 згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 25.07.1980, оскільки зазначене на титульній сторінці прізвище ( ОСОБА_2 - російською мовою) не відповідає паспортним даним заявниці та відсутній запис про звільнення з роботи;

- з вересня 1980 по серпень грудень 1983 згідно довідки про заробітну плату від 23.10.2024 №16, оскільки актом перевірки №1900-1102-1/5427 від 26.11.2024 встановлено, що в особових рахунках за 1980-1983 роки скорочено зазначено ім'я по батькові особи.

Дата, з якої позивач матиме право на пенсійну виплату - 16.01.2027.

Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області прийнято рішення №192550005746 від 01.01.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону за відсутності необхідного страхового стажу - 29 років.

На підставі викладеного представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.

31.01.2025 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив від представника позивача, відповідно до якої вказано на безпідставність та необґрунтованість відзиву відповідача, оскільки зазначені в ньому відомості не відповідають дійсності.

Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.

На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 15.01.2025 року виповнилося 63 роки, у зв'язку із чим вона звернулася 27.12.2025 до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Подані позивачкою документи прийняті відповідачем проте, 06 січня 2025 року, за вих. №1900-0207-8/561 позивачці надано письмову відмову у призначенні пенсії у зв'язку із тим, що її страховий стаж є меншим за необхідний для призначення пенсії. До відповіді відповідач долучив копію рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області за № 192550005746 від 01.01.2024 року.

Згідно вказаного рішення, відповідачем зараховано до страхового стажу позивачки лише 20 років 7 місяців і 2 дні, при цьому не зараховано до страхового стажу період її роботи у виробничо-комерційному підприємстві «Кипарис» із липня 1981 року по 23 листопада 1982 року що у загальному складає більше 15 місяців.

Відмову у не зарахуванні до страхового стажу зазначеного періоду роботи відповідач мотивував тим, що відповідно акту №1900-1102-1/5427 від 26.11.2024 року, проведено перевірку наданої позивачкою довідки про заробітну плату за №16 від 23.10.2024 року встановлено, що в особових рахунках за 1980-1983 роки ініціали позивачки зазначені у скороченому вигляді.

Не погодившись із оскаржуваним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області за №192550005746 від 01.01.2024 року, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Відповідно до п.4.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Порядок №22-1), затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 за №13-1; зі змінами), та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Відповідно до пп.2 п.4.2 Порядку №22-1 заява на призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр).

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Тобто, після реєстрації звернення (заяви) позивача в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії, було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

Закон України від 09.07.2023 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду України, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 1058 виключно цим Законом визначаються принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком та порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Умови призначення пенсії та формула розрахунку пенсійних виплат наведені, зокрема, у ст.ст. 26, 27 Закону № 1058 і застосовуються до всіх, хто набув право на призначення пенсії за віком. Розмір пенсії кожного пенсіонера, обчислений відповідно до Закону № 1058, визначається індивідуально з урахуванням набутого особою страхового стажу та отриманого ним заробітку. Розмір пенсії залежить від особистих показників, а саме: коефіцієнтів заробітку, страхового стажу та року звернення за призначенням пенсії.

За змістом статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

До заяви про призначення пенсії надається пакет документів, перелік яких визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за № 1566/11846.

Згідно з п. 4.2 даного Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Згідно ч. 3 ст. 44 Закону органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Пенсійний вік визначений статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 60 років. Необхідний страховий стаж визначений статтею 26 Закону становить 29 років.

У разі відсутності починаючи з 1 січня 2018 року страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року від 22 до 32 років.

У разі відсутності починаючи з 1 січня 2019 року страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення 65 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року від 15 до 24 років.

Відповідно до пункту 26 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 у разі, якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, що підтверджує стаж роботи, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом громадянина України або свідоцтвом про народження, факт приналежності цього документа даній особі може бути встановлено у судовому порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» також визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Позивач, на підтвердження страхового стажу надала відповідачу довідку за №16 від 23.10.2024 року про свою заробітну плату під час роботи у ВКП «Кипарис» яку відповідач, після додаткової перевірки визнав достовірною проте безпідставно не прийняв її до уваги пославшись на наявність скорочених ініціалів у первинних бухгалтерських документах та відомостях і протиправно прийняв рішення про не зарахування позивачці частини страхового стажу, що має для неї суттєве значення.

У відповідності до чинного трудового та пенсійного законодавства, підставою для призначення пенсії за віком є відповідний стаж роботи особи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні бухгалтерської документації працедавцем.

Аналогічно, позивач не може нести відповідальності за правильність, повноту оформлення та належний порядок ведення та заповнення внутрішньої документації підприємства ( книг обліку трудового стажу та заробітку) оскільки не наділена повноваженнями здійснювати контроль за діяльністю працедавця.

Враховуючи вище зазначене, суд вважає, що відповідачем протиправно не зараховано ОСОБА_1 до загального страхового стажу період її роботи у виробничо-комерційному підприємстві «Кипарис» із 16 липня 1981 року по 23 листопада 1982 року, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за №192550005746 від 01.01.2025 року повинно бути скасовано та слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 27.12.2024 року, з урахуванням висновків суду, зарахувавши до страхового стажу період її роботи у виробничо-комерційному підприємстві «Кипарис» із 16 липня 1981 року по 23 листопада 1982 року.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачами, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 139 КАС України).

Оскільки, позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 1211.20 грн. згідно квитанції від 10.01.2025.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за №192550005746 від 01.01.2025 року про відмову ОСОБА_1 у зарахуванні до її страхового стажу періоду роботи у виробничо-комерційному підприємстві «Кипарис».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.12.2024 про призначення пенсії по віку, з урахуванням висновків суду, зарахувавши ОСОБА_1 до загального страхового стажу період її роботи у виробничо-комерційному підприємстві «Кипарис» із 16 липня 1981 року по 23 листопада 1982 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області сплачений судовий збір в розмірі 1211 грн (одна тисяча двісті одинадцять) 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 17 березня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Канатна, 83,м. Одеса,Одеський р-н, Одеська обл.,65012 код ЄДРПОУ/РНОКПП 20987385).

Головуючий суддя Подлісна І.М.