Ухвала від 24.03.2025 по справі 640/9633/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

УХВАЛА

про прийняття справи до свого провадження та призначення до розгляду

24 березня 2025 року Справа № 640/9633/19

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О., перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м.Києві визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі також - відповідач, ГУ ДФС у м. Києві), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати вимогу ГУ ДФС у м. Києві про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску від 12.03.2019 року № Ф-77, якою фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 нараховано недоїмку із сплати єдиного соціального внеску у сумі 172 482,60 грн.;

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС у м. Києві про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.03.2019 року № 0016644204, яким до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції з єдиного соціального внеску 59 819.69 грн.;

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС у м. Києві про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску від 12.03.2019 року № 0016684204, яким до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовано штраф з єдиного соціального внеску у розмірі 295,05 грн. та пеню у сумі 1,48 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.06.2019 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

26.06.2019 року позивачем було подано заяву про зміну предмету адміністративного позову, в якій просить прийняти до розгляду позовні вимоги в наступній редакції:

- визнати протиправним та скасувати вимогу ГУ ДФС у м. Києві про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску від 12.03.2019 року № Ф-77. якою фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 нараховано недоїмку із сплати єдиного соціального внеску у сумі 172 482,60 грн.;

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС у м. Києві про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.03.2019 року № 0016644204, яким до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції з єдиного соціального внеску 59 819,69 грн.;

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС у м. Києві про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску від 12.03.2019 року № 0016684204, яким до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовано штраф з єдиного соціального внеску у розмірі 295,05 грн. та пеню у сумі 1,48 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві від 12.03.2019 року № 0016604204, яким фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 нараховано грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 2 346 064. 91 грн,, в тому числі за податковим зобов'язанням у сумі 1 876 851,93 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 469 212.98 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві від 12.03.2019 року № 0016614204 за ненадання до перевірки Книги обліку доходів та витрат, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510,00 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві від 12.03.2019 року № 0016624204 за неподання до податкового органу повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, яким до фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції за у сумі 170,00 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві від 12.03.2019 року № 0016634204. яким фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 нараховано грошове зобов'язання з військового збору у сумі 195 505,41 грн., в тому числі за податковим зобов'язанням у сумі 156 404,33 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 39 101.08 грн.:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві від 12.03.2019 № 0016654204. яким фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 нараховано грошове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 1 267 547,50 грн., в тому числі за податковим зобов'язанням у сумі 1 014 038,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 253 509,50 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.07.2019 року було прийнято до розгляду заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зміну предмету позову та ухвалено здійснювати розгляд справи №640/9633/19 в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.07.2019 року було зупинено провадження у адміністративній справі №640/9633/19 до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №640/1265/19.

Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 року № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16.07.2024 № 3863-ІХ "Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ" (далі - Закон № 3863), який набрав чинності 26.09.2024), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.

До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом 4 цього пункту.

Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 КАС України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.

Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.

До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у справах, розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, здійснює Київський окружний адміністративний суд.

На підставі пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2825 (в редакції Закону №3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 року №399.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/9633/19 передана на розгляд та вирішення Сумському окружному адміністративному суду.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, зазначену справу було розподілено на розгляд судді Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне прийняти дану справу до свого провадження.

Частиною 2 статті 35 КАС України передбачено, що у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

З огляду на те, що від дати відкриття провадження у цій справі минув значний період часу, суд вважає за потрібне надати учасникам справи строк:

- для надання суду письмових пояснень щодо актуальності цього спору та процесуальної позиції по суті заявлених позовних вимог;

- для надання додаткових пояснень по суті заявлених вимог чи заперечень щодо обставин, які стосуються предмету даного спору та які виникли за період розгляду даної справи.

Беручи до уваги склад учасників справи, характер спірних правовідносин, а також враховуючи інші критерії, визначені Кодексом адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне здійснювати розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання.

Водночас суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" реорганізовано Головне управління ДФС у м. Києві шляхом приєднання до Головного управління ДПС у м. Києві.

Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 43141267) перебуває в стадії припинення (запис в ЄДР про припинення юридичної особи від 22.10.2020).

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» постановлено особу публічного права Головне управління ДПС у м. Києві. Наказом ДПС України від 30.09.2020 №529 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі Наказ №529) затверджено перелік територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються як відокремлені підрозділи Державної податкової служби, в якому міститься, зокрема, і Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ ВП: 44116011).

На виконання вимог Наказу ДПС України №529, Наказом ДПС України від 12.11.2020 №643 “Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» (далі - Наказ №643) затверджено Положення про Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ ВП: 44116011).

Пунктом 1 Положення про Головне управління ДПС у м. Києві, затвердженого наказом №643 встановлено, що Головне управління ДПС у м. Києві є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України та забезпечує реалізацію повноважень на території м. Києва. Також Головне управління ДПС у м. Києві є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 43141267).

Відповідно до положень статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Враховуючи викладене, з метою належного розгляду справи суд вважає за необхідне допустити заміну відповідача у справі - Головного управління ДФС у м. Києві, на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРОПУ 44116011).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 29, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Прийняти справу № 640/9633/19 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м.Києві визнання протиправним та скасування рішення (Номер категорії справи 111020300) до свого провадження.

2. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

3. Запропонувати учасникам справи в 15-денний строк з дня отримання копії даної ухвали надати суду письмові пояснення щодо актуальності даного спору та процесуальної позиції по суті заявлених позовних вимог.

4. Запропонувати учасникам справи в 15-денний строк з дня отримання копії даної ухвали надати додаткові пояснення по суті заявлених вимог чи заперечень щодо обставин, які стосуються предмету даного спору та які виникли за період розгляду даної справи.

5. Зобов'язати учасників справи, у разі зміни фактичних обставин у даній справі, вибуття або заміни сторони у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.

6. Допустити заміну відповідача - Головне управління ДФС у м. Києві у справі - № 640/9633/19 на його правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011).

7. Справа розглядатиметься суддею одноособово.

8. Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.

9. Роз'яснити сторонам, що інформацію у справі, що розглядається, можна отримати в мережі Інтернет на офіційному вебпорталі судової влади України на вебсторінці http://adm.su.court.gov.ua/sud1870/.

10. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя В.О. Павлічек