вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
про залишення позовної заяви без руху
24 березня 2025 року Справа № 588/274/25
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України (оперативне командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") про визнання нечинним та скасувати рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Тростянецького районного суду Сумської області звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України (оперативне командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 "), . в якій просить:
- визнати нечинним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №4/в, 15 лютого 2024 року, затвердженого заступником Міністра оборони України Ю.Джигир, в частині відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку з загибеллю (смертю) мого сина, підполковника, ОСОБА_2 та наданні мені статусу члену сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби;
- зобов'язати Міністерство оборони України визнати ОСОБА_1 , членом сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) під час проходження військової служби та надати відповідний статус, про що видати посвідчення члену сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби;
- зобов'язати Міністерство оборони України виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, у зв'язку з загибеллю (смертю) сина, підполковника Збройних сил України ОСОБА_2 , який загинув (помер) під час проходження військової служби.
Водночас позивач у позовній заяві просить відстрочити сплату судового збору.
Клопотання мотивоване тим, що позивач людина похилого віку, пенсіонер та на даний час має скрутне матеріальне становище. Крім того позивач є внутрішньо переміщеною особою.
Ухвалою Тростянецького районного суду Сумської області від 24.02.2025 року адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - передано на розгляд до Сумського окружного адміністративного суду.
18.03.2025 матеріали даної справи надійшли до Сумського окружного адміністративного суду.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали позовної заяви. оцінивши докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя N R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981 р., та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Водночас, положеннями ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати є, зокрема, незадовільний майновий стан фізичної особи. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Проте позивачем не було додано до позовної заяви будь-якого доказу, який би підтверджував скрутний майновий стан позивача.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.
Таким чином, суд зазначає, що за приписами ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За приписами ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Тобто, необхідною умовою розгляду судом позовної заяви є сплата особою, яка звертається з цією заявою, судового збору у визначеному розмірі.
Із позовної заяви суд вбачає, що позивачем одночасно заявлено три вимоги немайнового характеру.
Однак, системний аналіз ч. 1 ст. 5 та ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним акта чи окремих його положень, зобов'язати вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Таким чином, враховуючи приписи ст. 5 та ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що позовні вимоги про визнати нечинним та скасування рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №4/в, 15 лютого 2024 року, затвердженого заступником Міністра оборони України Ю.Джигир, в частині відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку з загибеллю (смертю) мого сина, підполковника, ОСОБА_2 та наданні мені статусу члену сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби та зобов'язання Міністерства оборони України виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, у зв'язку з загибеллю (смертю) сина, підполковника Збройних сил України ОСОБА_2 , який загинув (помер) під час проходження військової служби, є однією вимогою.
Також однією вимогою є вимога про зобов'язання Міністерства оборони України визнати ОСОБА_1 , членом сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) під час проходження військової служби та надати відповідний статус, про що видати посвідчення члену сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби.
А відтак позивачу потрібно сплатити судовий збір за дві вимоги немайнового характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно п.п. 3.1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема, за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осі (1211,20 грн.).
За приписами п. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
В даному випадку сума судового збору становить 2 422,40 грн. Кошти повинні бути перераховані за наступними реквізитами:
- Рахунок - UA878999980313151206084018540
- Отримувач - ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/22030101
- Банк отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.)
- Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37970404
- Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
- Наявність відомчої ознаки - "84" Окружні адміністративні суди.
Водночас за приписами п. 2 та п. 11 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються, зокрема, власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Проте, як слідує з позовної заяви, позивачем не зазначено власне письмове підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту своїх прав, свобод чи інтересів, які мають бути сформульовані максимально чітко і зрозуміло.
З позовної заяви суд вбачає, що відповідачами зазначено Міністерство оборони України та Військову частину НОМЕР_1 Збройних Сил України (оперативне командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 "). При цьому позовні вимоги заявлено лише до Міністерства оборони України.
Враховуючи викладене позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом визначення з колом відповідачів або уточнити позовні вимоги, та надати до суду позовну заяву з усуненими недоліками та із зазначенням власних письмових підтверджень про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, а також її копій відповідно до кількості учасників справи. Крім того позивачу необхідно надати докази сплати судового збору за подання даної позовної заяви до суду або повторно клопотання про звільнення чи відстрочення сплати судового збору з доказами неможливості сплати судового збору, а саме довідки з органу податкової служби щодо розміру отриманого річного доходу позивача за попередній календарний рік (2024 рік) та інших доказів (зокрема, довідки з пенсійного фонду щодо отримання пенсійних виплат за попередній календарний рік ).
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України (оперативне командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") про визнання нечинним та скасувати рішення, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Встановити позивачу семиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків.
Роз'яснити позивачу, що в разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута протягом п'яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Павлічек