Рішення від 24.03.2025 по справі 480/10066/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2025 року Справа № 480/10066/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10066/24 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з урахуванням збільшення позовних вимог просить суд :

- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом від 16 серпня 2024 року № 18/с засіданням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних суд, про відмову в призначенні ОСОБА_1 частки одноразової грошової допомоги на доньку - малолітню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 частки одноразової грошової допомоги на доньку - ОСОБА_3 та перерозподілити призначені суми коштів одноразової грошової допомоги рівними частинами між ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) в розмірі 1/3 (однієї третьої) частини, малолітньої ОСОБА_4 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) в розмірі 1/3 частини та ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) в розмірі 1/3 частини від розміру 15 000 000 (п'ятнадцяти мільйонів) гривень, визначених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначила, що є дружиною військовослужбовця ОСОБА_5 , який 09.07.2022 під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаних із захистом Батьківщини, загинув. У зв'язку з цим, 18.11.2022 позивачка звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, у якій просила виплатити грошову допомогу їй та доньці ОСОБА_3 , втім, за результатами розгляду цієї заяви, у призначенні допомоги було відмовлено.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 480/415/24 визнано протиправним та скасовано рішення про відмову в призначенні частки одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 , прийняте згідно з протоколом № 24/в від 19.12.2023. Зобов'язано Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 1/3 частки одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, на доньку - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний податковий номер - НОМЕР_2 ).

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі № 480/415/24 апеляційну скаргу Міноборони було задоволено частково. Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 по справі № 480/415/24 - скасовано в частині зобов'язання Міністерства оборони України призначити ОСОБА_1 1/3 частки одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, на доньку - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ). Прийнято в цій частині нову постанову, якою зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 на 1/3 частки одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, на доньку - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) з урахуванням висновків суду.

У зв'язку з цим, позивачка повторно звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, у якій просила виплатити грошову допомогу їй та доньці ОСОБА_3 з урахуванням висновків суду, втім, за результатами розгляду цієї заяви, у призначенні допомоги було відмовлено.

На переконання ОСОБА_1 , вказане рішення про відмову є протиправним та підлягає скасуванню у зв'язку з цим звернулася до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 25.11.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб, встановлені строки для подання заяв по суті справи.

Міноборони заперечуючи проти задоволення позовних вимог у відзиві на позовну заяву зазначило, що коло осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця в період дії воєнного стану, визначене статтею 161 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на день смерті ОСОБА_5 ), згідно з якою право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 та Постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі № 480/415/24, саме з урахуванням висновків суду апеляційної інстанції, викладених у зазначеній постанові від 31.07.2024, Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, прийнято рішення, оформлене Протоколом засідання Комісії від 16 серпня 2024 року № 18/с (пункт 9): про скасування пункту 1 Протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України від 19.12.2023 № 24/в, яким ОСОБА_1 , дружині загиблого ОСОБА_5 , яка діє в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , народженої ІНФОРМАЦІЯ_4 , після загибелі військовослужбовця, відмовлено у призначенні частки допомоги на доньку, та про відмову ОСОБА_1 у призначенні частки одноразової грошової допомоги на доньку ОСОБА_3 , ураховуючи вимоги пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3515-ІХ (копія Витягу з Протоколу засідання Комісії від 16 серпня 2024 року № 18/с (пункт 9).

Відповідач зауважив на тому, що зазначене рішення Комісії Міноборони від 16.08.2024 № 18/с було прийнято та мотивовано з урахуванням висновків Другого апеляційного адміністративного суду, викладених у постанові від 31.07.2024 по справі № 480/415/24, а саме, наступним чином: "Водночас, статтею 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції Закону № 3515-ІХ від 09.12.2023, який набрав чинності 29.03.2024) визначено осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, зокрема, до цих осіб належать діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав. Однак, пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3515-ІХ від 09.12.2023 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги" (далі - Закон № 3515-ІХ) визначено, що цей Закон застосовується до правовідносин, які виникли до набрання ним чинності та пов'язані з призначенням та отриманням одноразової грошової допомоги для дітей загиблої (померлої) особи, зачатих за життя загиблої (померлої) особи та народжених після її смерті, за умови що одноразова грошова допомога не призначалася жодній із осіб, які мали право на отримання такої допомоги. Одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю ОСОБА_5 вже призначено в повному обсязі іншим особам, які мали право на її отримання, а саме: батьку та дружині загиблого (протоколи від 10.02.2023 № 25/168, від 22.02.2023 № 59/168 та від 19.12.2023 № 371/168). Ураховуючи вимоги пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3515-ІХ - відмовити ОСОБА_1 у призначенні частки одноразової грошової допомоги на доньку ОСОБА_3 ".

При цьому, з огляду на викладене вище та з огляду на зміст Постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі № 480/415/24 стають очевидними хибність та нікчемність тверджень, викладених позивачем у позові, про неврахування Комісією Міноборони при прийнятті оскаржуваного рішення № 18/с від 16.08.2024 висновків суду апеляційної інстанції у справі № 480/415/24 та про те, що "частина одноразової грошової допомоги в розмір 1/3 частки від загальної суми, що повинна бути призначена на користь малолітньої Злати, Відповідачем "заморожувалась" до прийняття рішення відповідною комісією відповідача, яка не розподілена й до сьогодні".

ІНФОРМАЦІЯ_5 надав суду пояснення, в яких зазначив, що дане рішення, є таким, що прийняте з урахуванням вимог чинного законодавства. Так, відповідно до пункту 2 Перехідних положень Закону № 3515-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги" визначено, що цей Закон застосовується до правовідносин, які виникли до набрання ним чинності (набрав чинності з 29.03.2024) та пов'язані з призначенням та отриманням одноразової грошової допомоги для дітей загиблої (померлої) особи, зачатих за життя загиблої (померлої) особи та народжених після її смерті, за умови, що одноразова грошова допомога не призначалася жодній із осіб, які мали право на отримання такої допомоги.

Одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю ОСОБА_5 вже призначено в повному обсязі іншим особам, які мало право на її отримання, а саме: батьку та дружині загиблого (протоколи від 10.02.2023 № 25/168, від 22.02.2023 № 59/168 та від 19.12.2023 № 371/168).

Згідно з абз.2 - 4 п.2 Постанови № 168 якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 15 000 000, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Отже, враховуючи, що відповідачем одноразова грошова допомога, передбачена Постановою № 168 в розмірі 15 000 000 грн призначена та розподілена в рівних частка між батьком та дружиною загиблого, що підтверджується рішеннями відповідача від 10.02.2023 та від 19.12.2023, згідно абз. 4 п. 2 Постанови № 168 повторне її призначення та виплата, у зв'язку із звернення осіб, що мають на неї право, не здійснюється, так як у такому випадку здійснюється її перерозподіл за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Отже, відсутні підстави для призначення виплати одноразової грошової допомоги на малолітню ОСОБА_6 .

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

ОСОБА_5 , з 26.04.2017 проходив військову службу на посаді навідника 2 зенітного артилерійського відділення зенітного артилерійського взводу військової частини - польова пошта НОМЕР_4 , ВОС-156281А.

Під час безпосередньої участі у заходах щодо забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 загинув, про що ІНФОРМАЦІЯ_7 дружині загиблого ОСОБА_1 направлено сповіщення № 310/4.

Відповідно до витягу з протоколу засідання 12 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців № 1283 від 14.10.2022, травма і причина смерті ОСОБА_5 , пов'язана із захистом Батьківщини.

Після смерті військовослужбовця ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_3 , яка згідно зі свідоцтвом про народження серія НОМЕР_5 , є донькою загиблого.

З метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_5 , позивач 18.11.2022 звернулась із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_3 , у якій просила виплатити згадану допомогу їй та її дитині ОСОБА_3 . Одночасно, у заяві повідомлялось, що іншими членами сім'ї загиблого є батько ОСОБА_2 та мати ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 .

За результатами розгляду вказаної заяви, 10.02.2023 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, згідно з протоколом № 25/168 прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 1/3 частини одноразової грошової допомоги в сумі 5 000 000, 00 грн.

Згідно з протоколом № 59/168 від 22.02.2023, комісією Міноборони прийнято рішення про призначення одноразової грошової допомоги батьку загиблого військовослужбовця ОСОБА_5 в розмірі 1/3 частини одноразової грошової допомоги в сумі 5 000 000, 00 грн.

Згодом, 19.12.2023 комісією Міноборони згідно з протоколом № 371/168 прийнято рішення про виплату батьку та дружині загиблого 1/3 частину одноразової грошової допомоги в сумі 5 000 000, 00 грн. у рівних частинах, а згідно з протоколом № 24/в - прийнято рішення про відмову у виплаті частини одноразової грошової допомоги доньці загиблого ОСОБА_3 .

За змістом згаданого рішення, підставою для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги відповідач визначив те, що за змістом пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 та статті 161 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", право на отримання допомоги мають особи, які є членами сім'ї загиблого військовослужбовця на день його смерті.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 480/415/24 визнано протиправним та скасовано рішення про відмову в призначенні частки одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 , прийняте згідно з протоколом № 24/в від 19.12.2023. Зобов'язано Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 1/3 частки одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, на доньку - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_2 ).

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі № 480/415/24 апеляційну скаргу Міноборони було задоволено частково. Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 по справі № 480/415/24 - скасовано в частині зобов'язання Міністерства оборони України призначити ОСОБА_1 1/3 частки одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, на доньку - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ). Прийнято в цій частині нову постанову, якою зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 на 1/3 частки одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, на доньку - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) з урахуванням висновків суду.

У зв'язку з цим, позивачка повторно звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, у якій просила виплатити грошову допомогу їй та доньці ОСОБА_3 з урахуванням висновків суду.

Відповідно до Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсації суд від 16 серпня 2024 року № 18/с відповідач зазначив, що розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про скасування попереднього рішення та відмову в призначенні одноразової грошової допомоги. Водночас, пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3515-ІХ від 09 грудня 2023 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги" визначено, що цей Закон застосовується до правовідносин, які виникли до набрання чинності та пов'язані з призначенням та отриманням одноразової грошової допомоги для дітей загиблої (померлої) особи, зачатих за життя загиблої (померлої) особи та народженні після її смерті, за умов що одноразова грошова допомога не призначена жодній із осіб, які мають право на отримання такої допомоги. При цьому, така допомога у зв'язку із загибеллю ОСОБА_5 вже призначена іншим особам, які мали право на її отримання. Враховуючи викладене, комісією відмовлено у призначенні ОСОБА_1 частки одноразової грошової допомоги на доньку ОСОБА_3 .

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно із частинами першою, другою статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.

Статтею 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Відповідно до частини третьої статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частинами першою, восьмою, дев'ятою статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання Указів Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та від 24 лютого 2022 року № 69/2022 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", пунктом 2 якої установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (абз. 1 п. 2 зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 року № 1066).

Абзацами 2 - 4 пункту 2 Постанови № 168 передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.

Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

На виконання вимог Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.

Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 10 Порядку № 975 передбачено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії:

документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;

свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;

свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);

свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, копію сторінки паспорта з такою відміткою);

рішення районної, районної у м. Києві та м. Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);

рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому-шістнадцятому згаданого пункту, та копію відповідного рішення суду.

Сімейний кодекс України визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім'ї та родичів (стаття 1 Сімейного кодексу України).

Статтею 3 Сімейного кодексу України визначено, що сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Права члена сім'ї має одинока особа. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з частиною першою статті 122 Сімейного кодексу України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.

Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

У Преамбулі Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (у редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, зазначено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження.

Статтею 2 Конвенції ООН про права дитини визначено, що держави-учасниці поважають і забезпечують всі права, передбачені цією Конвенцією, за кожною дитиною, яка перебуває в межах їх юрисдикції, без будь-якої дискримінації незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального походження, майнового стану, стану здоров'я і народження дитини, її батьків чи законних опікунів або яких-небудь інших обставин.

Частиною першою статті 3 Конвенції про права дитини встановлено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про охорону дитинства", яка закріплює основні принципи охорони дитинства, визначено, що всі діти на території України, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального походження, майнового стану, стану здоров'я та народження дітей і їх батьків (чи осіб, які їх замінюють) або будь-яких інших обставин, мають рівні права і свободи, визначені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Дійсно відповідно до частин першої, другої статті 25 Цивільного кодексу України, на яку посилаються відповідач та третя особа, здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження.

Поряд з цим цією ж нормою передбачено, що у випадках, встановлених законом, охороняються інтереси зачатої, але ще не народженої дитини.

Аналіз вищевикладених правових норм дає підстави для висновку, що сім'ям загиблих військовослужбовців Збройних Сил, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів. Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Коло осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, визначене статтею 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а саме: батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

За своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника), а тому виключення із кола осіб, які мають право на отримання допомоги, дитини військовослужбовця з підстав дати її народження не відповідає змісту і меті закону.

Учасниками справи не заперечується та це підтверджується дослідженими матеріалами справи, що військовослужбовець ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв'язку з чим із вказаної дати члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого військовослужбовця набули право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою № 168.

Так, після смерті військовослужбовця ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_3 , яка згідно зі свідоцтвом про народження серія НОМЕР_5 , є донькою загиблого.

На сьогодні статус ненародженої дитини як суб'єкта цивільних правовідносин передбачено у спадкових правовідносинах. Такий підхід може бути використаний і у правовідносинах, пов'язаних із правом дитини, народженої після загибелі (смерті) особи, на отримання одноразової грошової допомоги.

Відтак, з огляду на встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що дитина загиблого ІНФОРМАЦІЯ_6 військовослужбовця ОСОБА_5 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розумінні статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", належить до кола осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця.

Аналогічну правову позицію висловлено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10 травня 2024 року у справі № 440/6725/23.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача прийняти рішення про призначення позивачу частки одноразової грошової допомоги на доньку - ОСОБА_3 судом враховано, що виплата одноразової грошової допомоги станом на час прийняття оскаржуваного рішення в загальному розмірі 15 000 000 грн вже була розподілена відповідачем та призначено, зокрема, батьку та дружині загиблого (протоколи від 10.02.2023 № 25/168, від 22.02.2023 № 59/168 та від 19.12.2023 № 371/168).

Поряд з цим, як вже зазначалось вище, згідно з п.2 Постанови № 168 якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 15 000 000, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Отже, враховуючи, що відповідачем одноразова грошова допомога, передбачена Постановою № 168 в розмірі 15 000 000 грн. вже розподілена та призначена в рівних частка, зокрема між дружиною загиблого ОСОБА_1 в розмірі 1/3 частини 15 000 000 грн в сумі 5 000 000, 00 грн, батьком загиблого військовослужбовця ОСОБА_5 в розмірі 1/3 частини 15 000 000 грн в сумі 5 000 000, 00 грн та батьком та дружиною загиблого ОСОБА_5 в сумі 5 000 000, 00 грн. у рівних частках кожному, що визнається позивачем у позові та підтверджується рішенням відповідача, згідно абз. 4 п. 2 Постанови № 168 повторне її призначення та виплата, у зв'язку із звернення осіб, що мають на неї право, не здійснюється, так як у такому випадку здійснюється її перерозподіл за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Таким чином позовні вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про призначення позивачу частки одноразової грошової допомоги на доньку - задоволенню не підлягають.

Поряд з цим відповідно до ч.3 ст.245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч.4 ст.245 КАС України).

Враховуючи, що рішення відповідача про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги скасовано, Міністерство оборони України має повторно розглянути заяву позивача про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, на доньку ОСОБА_3 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом від 16 серпня 2024 року № 18/с засіданням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних суд, про відмову в призначенні ОСОБА_1 частки одноразової грошової допомоги на доньку - малолітню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , як законного представника ОСОБА_3 , про призначення одноразової грошової допомоги передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 на доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал