Справа № 420/39479/24
24 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Крицак Валентини, буд. 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд:
визнати дії відповідача стосовно запровадження окремого порядку розрахунку пенсії позивача, не встановленого в Законі України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції дійсної на момент нарахування до фактичної виплати, а саме в твердому розмірі 1435,00 грн, без осучаснення, без врахування автоматичних перерахунків індексації та/або масових перерахунків пенсії та надбавок до пенсії, відповідно до ст.27, 28 та ч.2, 3 ст. 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону 1058-IV та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 та від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" - протиправними;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату недоотриманої пенсії ОСОБА_1 за період з 15.08.2018 року з осучасненням пенсії відповідно до ст.27, 28 та ч.2, 3 ст. 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 та від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", в чинній редакції на момент нарахування до фактичної виплати пенсії Позивачу, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів на визначений Позивачем банківський рахунок.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 25 листопада 1999 року виїхав з України до Ізраїлю на постійне місце проживання, де був прийнятий на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль. При віці 61 рік і страховому стажі понад 20 років, позивач досяг усіх необхідних умов призначення пенсії за віком, встановлених ч. 1 ст. 26 Закону 1058. До виїзду за кордон пенсія позивачу не призначалась.
01.08.2019 року рішенням Херсонського окружного адміністративного суду по справі № 540/1258/19 скасоване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 22 серпня 2018 року № 19 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 серпня 2018 року про призначення пенсії, з перевіркою наявності у ОСОБА_1 права на її призначення та виплату, з прийняттям за результатами розгляду відповідного рішення з урахуванням висновків суду.» Відповідач повторно відмовив в призначенні пенсії та рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 року по справі №540/4238/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 15.08.2018 року із урахуванням доданих до цієї заяви документів, а також заяви про виплату пенсії або грошової допомоги від 20.07.2020 року, та прийняти рішення з обов'язковим наданням оцінки пенсійному віку та страховому стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком у відповідності до вимог чинного законодавства,з урахуванням правової оцінки, наданої судом».
06.07.2024 року, у відповідь на інформаційний запит стосовно виконання рішення суду, позивач отримав лист відповідача від 20.06.2024 року №5456-4558/Л-02/8-2100/24, відповідно до якого на виконання рішення суду при загальному стажі 19 років 07 місяців 28 днів та без врахування заробітної плати, позивачу призначено пенсія з 15.08.2018 року у твердому розмірі 1435,00 грн. Однак, розрахунків стажу та призначеної пенсії відповідач не надав.
У подальшому відповідач листом №9988-9061/Л-02/8-2100/24 від 27.11.2024 надав розрахунок врахованого стажу позивача та повідомив, що нібито перерахунки пенсії рішенням у справі № 540/4238/20 не передбачені. З цього часу позивач дізнався про порушення його права на пенсію, оскільки відповідач здійснив протиправний розрахунок пенсії в твердому розмірі 1435,00 грн, без його осучаснення, без врахування автоматичних перерахунків індексації та/або масових перерахунків пенсії та надбавок до пенсії, відповідно до ст.27, 28 та ч.2, 3 ст. 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону 1058-IV та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 (Далі - “Постанова КМУ № 251») та від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Далі - “Постанова КМУ № 124»), в редакції дійсної на момент нарахування до фактичної виплати пенсії позивачу з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Вказані обставини спонукали позивача на звернення до суду з даним позовом.
Щодо розміру пенсії у позові зазначено, що відповідно до частини третьої статті 4, статей 5 і 7 Закону України №1058-IV, пенсія за минулий час розраховується за тими самими правилами, що й поточна пенсія, а саме відповідно до законодавства, чинного на момент виплати. Розмір пенсії, який залежить від страхового стажу та заробітної плати, визначається відповідно до статті 27 Закону України №1058-IV. Однак він не може бути нижчим за мінімальну пенсію, яка встановлюється в розмірі, визначеному статтею 28 Закону України №1058-IV. З моменту набрання чинності Законом України № 2148-VIII, “індексація пенсії» в вигляді “підвищення» пенсії “відповідно до законодавства", стала невід'ємною частиною підвищеної пенсії. “Підвищення пенсій відповідно до законодавства» здійснюється на підставі ч. 2 або ч.3 ст. 42 Закону №1058-IV “Порядок індексації і перерахунку пенсій». Постановою КМУ від 20.02.2019 року № 124 затверджений “Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок перерахунку). У 2019 році при перерахунку пенсій згідно з Порядком перерахунку застосовувався коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17, у 2020-му і 2021 році - в розмірі 1,11, у 2022 році - в розмірі 1,14, у 2023 році - 1,19, у 2024 - 1,0796. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Крім цього, до пенсій передбачені надбавки: - за понаднормовий стаж відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV, яка також розраховується на підставі ст. 27 з урахуванням Порядка перерахунку. - “вікові» надбавки відповідно до порядку визначеному Постановами Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 р. № 251, від 16 вересня 2020 р. № 849, від 20 лютого 2019 р. № 124, від 15 вересня 2021 р. № 963, від 16 лютого 2022 р. № 118 та від 24 лютого 2023 р. № 168. Перерахунок пенсії, обчисленої відповідно до статті 28 Закону України №1058-IV, який проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/ мінімальної заробітної плати (частина третя статті 42 Закону України №1058-IV), та перерахунок пенсій відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України №1058-IV, який проводиться щороку з 1 березня, є автоматичною масовою процедурою перерахунку пенсій без звернення пенсіонерів. Нарахована відповідачем сума (1435,00 грн.) не відповідає вимогам ст. 27, 28 та 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України №1058-IV та постановам Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 та від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" в редакції дійсної на момент нарахування/фактичної виплати пенсії позивачу. Наслідками такого протиправного втручання, є нарахування пенсії позивача у меншому розмірі, актуальному не на дату нарахування її до фактичної виплати, а на іншу, значно ранішу дату, без урахування індексації та масових перерахунків пенсій, що унеможливлює нарахування пенсії позивача в розмірі, в порядку та у спосіб передбаченому в Законі, на момент її нарахування до фактичної виплати.
Ухвалою суду від 25.12.2024 року позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано строк на усунення недоліків.
07.01.2025 року до суду від представника позивача за допомогою підсистеми “Електронний суд» надійшла заява про усунення недоліків разом з документом, що підтверджує сплату судового збору в розмірі 968,96 грн. та уточненою позовною заявою.
Ухвалою суду від 22.01.2025 року відкрито провадження по справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
14.02.2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує.
У відзиві зазначено, що Головним управлінням на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 року по справі №540/4238/20 проведено наступні дії. З 15.08.2018 призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) як непрацюючому пенсіонеру. За документами електронної пенсійної справи, при загальному страховому стажі 19 років 07 місяців 28 днів (коефіцієнт страхового стажу застосовується при обчисленні розміру пенсії відповідно до частини 1 статті 27 Закону № 1058), та за відсутності заробітної плати, розрахунок пенсії за віком позивачу проведено відповідно до частини 2 статті 27 Закону №1058. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 15.08.2018 становить 1435,00 грн.
Відповідач зазначив, що, за наявності страхового стажу та заробітної плати розмір пенсії обчислюється за формулою, передбаченою пунктом 1 статті 27 Закону № 1058. Однак, у матеріалах електронної пенсійної справи ОСОБА_1 інформація про отримувану ним заробітну плату (довідка про заробітну плату для обчислення пенсії) відсутня. Нормами чинного законодавства не передбачено, що органи Пенсійного фонду України самостійно чи «приблизно» або в будь-який інший спосіб (у разі відсутності довідки) мають право визначати розмір заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії до часу запровадження персоніфікованого обліку застрахованих осіб (до 01.01.2004). Отже, Головним управлінням проведено розрахунок пенсії виключно за матеріалами електронної пенсійної справи позивача.
Щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням автоматичних масових перерахунків, відповідач зазначив, що відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році (далі - Постанова №251) у 2020 році перерахунок пенсій здійснюється з 01.05.2020 згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058 затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова №124), проводиться перерахунок із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески та який враховано для обчислення пенсій з 01.05.2020 становив - 4888,83 грн (4404,35 грн х 1,11 = 4888,83 грн, де 4404,35 грн - показник середньої заробітної плати, який застосовується під час перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст. 42 Закону №1058 з 01.03.2019, 1.11 - встановлений коефіцієнт збільшення заробітної плати з 01.05.2020). Пунктом 3 Постанови №251 встановлено, що з 01.05.2020 року в разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексацій, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону №1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч.1 ст. 28 зазначеного Закону) для чоловіків 35 років, не досягає 2100 грн, таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії. Відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058 - для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. В частині 3 статті 42 Закону №1058 зазначено, що з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати тощо. Пунктом 4-1 Прикінцевих положень Закону №1058 передбачено, що для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії; - мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу; - збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам. Пункт 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058 передбачає, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховується із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Так, як у позивача відсутній необхідний страховий стаж (наявний стаж - 19 років) та відсутня інформація про отримувану ним заробітну плату (довідка про заробітну плату тощо), підстав для проведення перерахунків пенсії із застосуванням вищезазначених норм пенсійного законодавства, у Головного управління немає.
Також відповідач заперечував щодо позовних вимог в частині нарахування та виплати позивачу компенсації втрати частини доходів.
19.03.2025 року представником позивача подано відповідь на відзив.
У відповіді на відзив представник позивача наполягав на тому, що пенсія позивача повинна бути розрахована відповідно до ст. 27, 28 та ч.2, 3 ст. 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 та від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", в чинній редакції на момент нарахування до фактичної виплати пенсії позивачу.
Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд вирішує справу за наявними у ній матеріалами в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 на час виникнення спірних правовідносин перебуває на обліку Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за віком.
Звернення позивача до суду з даним позовом обумовлено тим, що розмір його пенсії за період з 15.08.2018 року не відповідає встановленому законодавством розміру, з урахуванням її осучаснення відповідно до ст.27, 28 та ч.2, 3 ст. 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 та від 20 лютого 2019 р. № 124 в чинній редакції на момент нарахування.
Як встановлено судом, виникненню спірних правовідносин передували наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, який з листопада 1999 року виїхав з України на постійне місце проживання до Ізраїлю. До виїзду за кордон пенсія позивачу не призначалась.
Судом встановлено, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 01.08.2019 року по справі №540/1258/19, яке залишене без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2020 року, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) від 22 серпня 2018 року № 19 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 серпня 2018 року про призначення пенсії, з перевіркою наявності права на її призначення та виплату, з прийняттям за результатами розгляду відповідного рішення з урахуванням висновків суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 року по справі №540/4238/20, яке залишене без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.02.2024 року, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №212850004754 від 04.06.2020 року про результати розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 15.08.2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 15.08.2018 року із урахуванням доданих до цієї заяви документів, а також заяви про виплату пенсії або грошової допомоги від 20.07.2020 року, та прийняти рішення з обов'язковим наданням оцінки пенсійному віку та страховому стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком у відповідності до вимог чинного законодавства, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Згідно наявного у матеріалах справи протоколу призначення пенсії від 01.04.2024 року, на виконання рішення суду з 15.08.2018 року позивачу призначено пенсії за віком при наявності страхового стажу 19 років 7 місяців 28 днів у розмірі 1435,00 грн., відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) як непрацюючій особі.
У графі особливості: не підлягають МП, призначення за рішенням суду в твердому розмірі з 15.08.2018 по довічно.
Розрахунок пенсії проведено відповідно до статті 27 Закону №1058.
Представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою від 21.05.2024 №9197 (вх. від 22.05.2024 №4558/Л-2100-24) щодо виконання рішення суду від 27.10.2023 у справі № 540/4238/20.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 20.06.2024 року вих. №5456-4558/Л-02/8-2100/24, у відповідь на вказане звернення повідомлено, що на виконання рішення у справі № 540/4238/20, при загальному стажі 19 років 07 місяців 28 днів та без урахування заробітної плати, пенсію призначено з 15.08.2018 у розмірі 1435,00 грн. … У зв'язку з неможливістю перерахування коштів через банківську установу, виплата пенсії здійснюється через національного оператора поштового зв'язку АТ "Укрпошта" (73036) згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги". У травні 2024 року проведено нарахування пенсійних коштів: місячного розміру пенсії - 1435,00 грн та боргу в сумі 98366,94 грн за період з 15.08.2018 по 30.04.2024, дата виплати 25 число. Згідно із звітами поштового відділення про виплату пенсії за травень 2024 року - пенсія не отримана. У червні 2024 року проведено нарахування місячного розміру пенсії - 1435,00 грн та боргу в розмірі 99801,94 грн за період з 15.08.2018 по 31.05.2024, дата виплати 25 число.
30.10.2024 року представник позивача повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 .
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 27.11.2024 року вих. №9988-9061/Л-02/8-2100/24, у відповідь на вказане звернення повідомлено, що на виконання рішення у справі № 540/4238/20 гр. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 15.08.2018. Страховий стаж для визначення права на пенсію обчислено за записами трудової книжки серія НОМЕР_2 від 22.11.1980 і даними диплома про навчання серія НОМЕР_3 від 22.06.1980 та складає 19 років 7 місяців 28 днів. … За відсутності заробітної плати розрахунок пенсії проведено відповідно до частини 2 статті 27 Закону України від 09.07.2003 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон). Коефіцієнт страхового стажу застосовується при обчисленні розміру пенсії відповідно до частини 1 статті 27 Закону. Враховуючи вищезазначене, розмір пенсії з 15.08.2018 складає 1435,00 грн (розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2018 відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік"). … Перерахунки пенсії рішенням у справі № 540/4238/20 не передбачені. У травні 2024 року Головним управлінням проведено нарахування поточного розміру пенсії - 1435,00 грн та боргу в сумі 98366,94 грн за період з 15.08.2018 по 30.04.2024.
Також у листі зазначено, що оскільки заява гр. ОСОБА_1 від 20.07.2020 про перерахування пенсійних коштів на рахунок, відкритий в АТ "Державний Ощадний банк України" долучена до звернення від 27.07.2020, а не надійшла до Головного управління в спосіб, передбачений п.10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки у банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (далі - Порядок № 1596), виплата пенсії здійснювалась через національного оператора поштового зв'язку АТ "Укрпошта" (73036) згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279 "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", про що представника було повідомлено в листі Головного управління від 20.06.2024 № 5456-4558/Л-02/8-2100/24. … Згідно звітів про невиплату пенсій, наданих АТ "Укрпошта", гр. ОСОБА_1 не отримував пенсію з травня 2024 року по жовтень 2024 року, тому з 01.11.2024 виплата пенсії припинена у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд відповідно до пункту 4 частини 1 статті 49 Закону, про що також повідомлено листом від 01.11.2024 № 2100-0401- 8/44764. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у по справі № 540/4238/20 не містить зобов'язань щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів. Рішення суду виконано Головним управлінням в межах покладених судом зобов'язань.
Сторонами не заперечується, що з 15.08.2018 року (дата призначення пенсії) по 20.12.2024 року (дата звернення до суду) розмір пенсії позивача не змінювався та становить 1435, 00 грн. щомісячно.
Вважаючи протиправними дії відповідача стосовно запровадження окремого порядку розрахунку пенсії позивача, не встановленого в Законі України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме в твердому розмірі 1435,00 грн, без осучаснення, без врахування автоматичних перерахунків індексації та/або масових перерахунків пенсії та надбавок до пенсії, відповідно до ст.27, 28 та ч.2, 3 ст. 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону 1058-IV та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 та від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", позивач, через представника, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунок і виплата пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, який набув чинності з 01.01.2004 року.
Статтею 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1).
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (ч. 2).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4).
Статтею 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений порядок визначення розміру пенсії за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 цього Закону, розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П= ЗП*КС, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Як зазначив відповідач у відзиві, у матеріалах електронної пенсійної справи ОСОБА_1 інформація про отримувану ним заробітну плату (довідка про заробітну плату для обчислення пенсії) відсутня, тому ч. 1 ст. 27 Закону №1058 не застосовувалась.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону №1058, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Стаття 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає мінімальний розмір пенсії за віком.
За визначенням статті 1 Закону №1058-ІV, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
У редакції, чинній на дату призначення позивачу пенсії, частиною 1 статті 28 Закону №1058-ІV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з ч. 2 ст. 28 Закону №1058-ІV, з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно з ч. 3 ст. 28 Закону №1058-ІV, за наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено абзацом першим частини першої цієї статті, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Для пенсій, призначених після 1 січня 2018 року, мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим цієї частини, виплачується після досягнення особою віку 65 років. До досягнення цього віку таким особам може бути призначена державна соціальна допомога на умовах і в порядку, визначених Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".
Як встановлено судом, на виконання рішення суду у справі №540/4238/20 з 15.08.2018 року позивачу призначено пенсії за віком при наявності страхового стажу 19 років 7 місяців 28 днів у розмірі 1435,00 грн. У графі особливості зазначено: не підлягають МП, призначення за рішенням суду в твердому розмірі з 15.08.2018 по довічно.
Суд зазначає, що у зв'язку з відсутністю у позивача страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону №1058, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Сторонами не заперечується, що з 15.08.2018 року (дата призначення пенсії) по 20.12.2024 року (дата звернення до суду) розмір пенсії позивача не змінювався та становить 1435, 00 грн. щомісячно.
Отже, відповідач не дотримався вказаних вище норм Закону №1058-ІV, а призначив пенсію позивачу довічно у твердому розмірі 1435,00 грн. без застосування мінімального розміру пенсії, відповідно до ч. 3 ст. 28 Закону №1058-ІV.
При цього, щодо внесення в графу «Особливості» позначку «не підлягають МП, призначення за рішенням суду в твердому розмірі», що має наслідком не включення позивача в коло осіб, стосовно яких проводяться масові перерахунки пенсії, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.ч. 2-3 ст. 42 Закону №1058-IV, яка регулює питання індексації та перерахунку пенсій, для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Із наведеного правового регулювання слідує, що з дня призначення пенсії позивач користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно вимог Закону №1058-IV та будь-яких обмежень прав, як пенсіонера, якому призначено виплату пенсії за рішенням суду, наведеним Законом не встановлено.
Крім того, перерахунок пенсій здійснюється автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Отже, при призначенні з 15.08.2018 року позивачу пенсії відповідачем безпідставно встановлено особливість «Не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд.розм.», що призвело до порушення його прав на належний розрахунок пенсії, оскільки Закон України №1058 не містить застережень щодо встановлення твердого розміру пенсійної виплати та заборону перерахунків пенсій осіб, які постійно проживають за межами України.
Відтак, суд констатує, що відповідачем допущені протиправні дії щодо не здійснення нарахування та виплати позивачу пенсії за віком у законодавчо встановлених розмірах, з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком, що призвело до порушення його права на належний розрахунок пенсії та подальшого підвищення її розміру відповідно до приписів ч. 3 ст. 28, ст. 42 Закону № 1058-ІV.
Також постановою Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" від 20.02.2019 №124 установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої 42 Закону №1058-ІV затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Постановою Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" від 20.02.2019 №124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-ІV (далі по тексту - Порядок №124), яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-ІV.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що з моменту поновлення позивачу виплати пенсії, розмір пенсії за віком не має сталої величини, оскільки зазнає змін, виходячи з мінімального розміру пенсії, відповідних надбавок та підвищень розміру пенсії.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Хоч вказаний Порядок і затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проте, враховуючи пункт 1 Порядку №124, його дія поширюється не лише на проведення індексації пенсій у 2019 році, а й на її проведення в наступні роки.
Відповідно до абзаців 1 і 2 пункту 5 Порядку №124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Крім того слід зазначити, що з 01.10.2017 відповідно до Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" розпочато осучаснення (підвищення) пенсій в автоматичному режимі, без звернення пенсіонерів, за матеріалами пенсійних справ.
Враховуючи викладене, матеріалами справи підтверджено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не виконало покладений обов'язок щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням обов'язкових автоматичних масових перерахунків.
Сторонами не заперечується, що з 15.08.2018 року (дата призначення пенсії) по 20.12.2024 року (дата звернення до суду) розмір пенсії позивача не змінювався та становить 1435, 00 грн. щомісячно.
За таких обставин, враховуючи, що при призначенні позивачу пенсії та здійсненні перерахунку відповідачем безпідставно встановлено особливість «Не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм.», що призвело до порушення права на належний розрахунок пенсії, відповідно до ст. 28 Закону № 1058-ІV, постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", та подальшого підвищення її розміру відповідно до приписів ст. 42 Закону № 1058-ІV, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії починаючи з 15.08.2018 року в твердому розмірі довічно, без обов'язкового врахування автоматичних перерахунків відповідно до ст. 28 та ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції на момент фактичної виплати та осучаснення (підвищення) пенсій в автоматичному режимі.
Що стосується перерахунку на підставу пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону 1058-IV, суд зазначає наступне.
01.10.2011 року набув чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI.
Законом № 3668-VI розділ XV Закону № 1058-IV доповнено пунктом 4-1 такого змісту: Для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії: мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу; збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.
Законом № 3668-VI розділ XV Закону № 1058-IV доповнено пунктом 4-3 такого змісту: Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI набрав чинності 01.10.2011 року, тобто до того як позивачу призначено пенсію за віком, у зв'язку з чим на позивача не розповсюджуються положення пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону 1058-IV.
Враховуючи зміст спірних правовідносин, суд вважає, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 15.08.2018 року з урахуванням встановленого законодавством мінімального розміру пенсії, підвищень та індексації відповідно до статей 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", та осучаснення (підвищення) пенсій в автоматичному режимі, з урахуванням раніше виплачених сум, з одночасним нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Щодо нарахуванням компенсації втрати частини доходів, судом встановлено наступне.
Частиною другою статті 46 Закону №1058-IV передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року №2050-III (далі - Закон №2050-III), підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно з частиною першою-другою статті 2 Закону №2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), сума індексації грошових доходів громадян.
Таким чином, у вказаній частині позов підлягає задоволенню, шляхом зобов'язання відповідача провести виплату перерахованої пенсії позивачу з 15.08.2018 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, з урахуванням виплачених сум.
У листі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 27.11.2024 року вих. №9988-9061/Л-02/8-2100/24 зазначено, що згідно звітів про невиплату пенсій, наданих АТ "Укрпошта", гр. ОСОБА_1 не отримував пенсію з травня 2024 року по жовтень 2024 року, тому з 01.11.2024 виплата пенсії припинена у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд відповідно до пункту 4 частини 1 статті 49 Закону, про що також повідомлено листом від 01.11.2024 № 2100-0401- 8/44764.
Однак, питання щодо поновлення виплати пенсії позивачу виходить за межі позовних вимог та не підлягає вирішенню під час розгляду цієї справи.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить задовольнити частково.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 968,96 грн., де 968,96 грн. - ставка судового збору сплачена позивачем за звернення до суду із цим позовом.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Крицак Валентини, буд. 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 15.08.2018 року, в твердому розмірі довічно, без обов'язкового врахування автоматичних перерахунків відповідно до ст. 28 та ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції на момент фактичної виплати та осучаснення (підвищення) пенсій в автоматичному режимі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 15.08.2018 року з урахуванням встановленого законодавством мінімального розміру пенсії, підвищень та індексації відповідно до статей 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", та осучаснення (підвищення) пенсій в автоматичному режимі, з урахуванням раніше виплачених сум, з одночасним нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Крицак Валентини, буд. 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук