Справа № 420/8122/25
24 березня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення у Пересипському районі м. Одеси про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення у Пересипському районі м. Одеси, в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Управління соцзахисту про повернення надміру виплачених коштів у розмірі 8 000 грн.;
зобов'язати Управління соцзахисту утриматися від будь-яких дій, спрямованих на примусове стягнення цієї суми;
призупинити виконання рішення про повернення коштів до остаточного вирішення справи судом.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись із позовною заявою, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам ст.ст.160, 161 КАС України.
Згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 справ «Креуз проти Польщі», «право на суд» не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.
У відповідності до п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір за ставкою 0,4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 01 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 3028,00 грн.
З урахуванням зазначеного, судовий збір за подання вказаного позову становить 1211,20 грн (0,4% від 3028,00 грн.).
Проте, позивачем до суду не надано доказів сплати судового збору, а також не надано доказів на підтвердження неможливості сплати позивачем судового збору у встановленому законом розмірі.
Також, відповідно до ч.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Однак, до адміністративного позову не додано його копії з додатками для відповідача.
Відповідно до пунктів 1-3, 11 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема:
найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
Відповідно п. 3.4 положення про Департамент праці та соціальної політики, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 4876-VII від 31.07.2019 року до структури Департаменту разом з директором входять: заступники директора Департаменту; структурні підрозділи Департаменту (управління, відділи, сектори); структурні підрозділи Департаменту діють на підставі положень про них, які затверджуються директором Департаменту.
Згідно з структурою Департаменту, яка опублікована на офіційному сайті м. Одеси та, з якою можливо ознайомитись за посиланням https:// https://omr.gov.ua/ua/city/ departments/dpsp/upravlenie-soc-zaschiti-naseleniya-v-suvorovskom-rayone-g/, Управління соціального захисту населення в Пересиспському районі м. Одеси є структурним підрозділом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Таким чином, позивачу необхідно зазначити належний суб'єктний склад.
Крім того, прохальна частина позову місить вимоги, зокрема, про:
зобов'язати Управління соцзахисту утриматися від будь-яких дій, спрямованих на примусове стягнення цієї суми;
призупинити виконання рішення про повернення коштів до остаточного вирішення справи судом.
Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Заявлені вимоги не відповідають приписам ч. 1 ст. 5 КАС України.
В свою чергу, згідно з ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Зміст та форма заяви про забезпечення позову, а також порядок її подання встановлені ст.ст. 152-153 КАС України.
Таким чином, позивачу необхідно привести позовні вимоги у відповідність до вимог КАС України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду докази сплати судового збору у встановленому законом розмірі, подання адміністративного позову, оформленого у відповідності до вимог КАС України, з наданням його копії з додатками відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб.
Керуючись ст.ст. 79, 80, 160, 161, 169 КАС України суддя
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення у Пересипському районі м. Одеси про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П.П. Марин