Справа № 420/36197/24
24 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого діє адвокат Гончаренко Антон Юрійович, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії по втраті годувальника з 01.07.2024 року із розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 , з якого йому розраховувалась пенсія за червень 2024 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести з 01.07.2024 року перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 із розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 , з якого йому розраховувалась пенсія за червень 2024 року, а саме 38432,45 грн, з урахуванням раніше виплачених сум;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн з 01.07.2024 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 перебував на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримував пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Він помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Його син - ОСОБА_1 оформив пенсію по втраті годувальника. Позивач подав до ГУ ПФУ заяву від 10.10.2024, в якій просив:
провести з 01.07.2024 перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника із розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 , з якого йому розраховувалась пенсія за червень 2024 року;
провести з 01.07.2024 доплату до пенсії у розмірі 2 000 грн відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713;
провести виплату різниці пенсії після її перерахування;
надати копію довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2 , з якої йому розраховувалась пенсія за червень 2024 року.
Листом ГУ ПФУ від 25.10.2024 повідомлено, що пенсія ОСОБА_2 декілька раз перераховувалась згідно судових рішень. Останній раз пенсія була перерахована на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі № 420/2643/23, яке набрало законної сили 30.05.2023. ГУ ПФУ вважає, що зі смертю особи припиняється дія судових рішень, які стосувались такої особи, тому при призначенні пенсії по втраті годувальника була взята пенсія ОСОБА_2 , перерахована з 01.01.2018 відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018. У перерахунку пенсії позивача відмовлено. Також відмовлено у доплаті до пенсії позивача у розмірі 2 000 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713.
Дії відповідача щодо відмови у здійсненні йому перерахунку пенсії позивач вважає протиправними, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
У зв'язку із зверненням до суду з адміністративним позовом, який не відповідає вимогам процесуального законодавства, ухвалою суду від 27.11.2024 вказаний позов було залишено без руху з наданням позивачу строку на усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання ухвали.
Позивач ухвалу суду виконав, недоліки позову усунув.
Ухвалою від 23.12.2024 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
02.01.2025 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній позов не визнає.
Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що батько позивача ( ОСОБА_2 ) перебував на обліку в Головному управлінні як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262. Виплату пенсії ОСОБА_2 припинено з 01.07.2024 у зв'язку зі смертю (дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
В свою чергу, на виконання Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 по справі № 540/2706/20, яке набрало законної сили 14.01.2021 у лютому 2021 року, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії від 26 .08.2020 № 6/2/3231. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати ОСОБА_2 склав 37851,45 грн.
Отже, у зв'язку зі смертю батька позивача ( ОСОБА_2 ) припиняється дія судових рішень, які стосувались цієї особи.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні, як отримувач пенсії в разі втрати годувальника з 01.07.2024. Пенсію призначено за матеріалами пенсійної справи годувальника - ОСОБА_2 , виходячи із грошового забезпечення годувальника, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення, виданої 06.01.2018 № ТХ28092 у розмірі 30% від грошового забезпечення годувальника.
Підстави для розрахунку пенсії в разі втрати годувальника, виходячи із грошового забезпечення годувальника 37851,45 грн, яке застосовано для розрахунку його пенсії на виконання рішення суду, відсутні.
Відповідно до Постанови № 713 доплата до пенсій у разі втрати годувальника, призначених з урахуванням норм ст. 13, 21, і 36 Закону № 2262, розподіляється між утриманцями рівними частками.
Оскільки пенсія в разі втрати годувальника за померлого ОСОБА_2 призначена на двох утриманців - ОСОБА_3 на неповнолітнього утриманця ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , з 01.07.2024 до пенсії позивача встановлено щомісячну доплату, передбачену Постановою №713 у розмірі 1000,00 грн.
Пенсія у разі втрати годувальника розрахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства.
З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини, суд приходить до таких висновків.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримував пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , його син ОСОБА_1 оформив пенсію у разі втрати годувальника.
10.10.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив:
провести з 01.07.2024 перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника із розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 , з якого йому розраховувалась пенсія за червень 2024 року;
провести з 01.07.2024 доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713;
провести виплату різниці пенсії після її перерахування;
надати копію довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2 , з якої йому розраховувалась пенсія за червень 2024 року.
На заяву щодо перерахунку пенсії відповідач листом від 25.10.2024 № 9029-8540/С-02/8-2100/24 повідомив, що у Головного управління відсутні підстави для здійснення перерахунку з 01.07.2024 пенсії у разі втрати годувальника із розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 , з якого йому розраховувалась пенсія станом на червень 2024 року. Згідно Постанови № 713 доплата до пенсій у разі втрати годувальника, призначених з урахуванням норм ст. 13, 21, і 36 Закону № 2262, розподіляється між утриманцями рівними частками. Враховуючи наведене, з 01.07.2024 до пенсії ОСОБА_1 встановлено щомісячну доплату, передбачену Постановою №713 у розмірі 1000,00 грн.
Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивача з останнього грошового забезпечення померлого годувальника та виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні приписи законодавства.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії по втраті годувальника з 01.07.2024 року із розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 , з якого йому розраховувалась пенсія за червень 2024 року та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести з 01.07.2024 року перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 із розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 , з якого йому розраховувалась пенсія за червень 2024 року, а саме 38432,45 грн, з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма ст. 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надане право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнані протиправними та не чинними п. п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і Додатку 2 Порядку № 45.
Таким чином, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до Додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та не чинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Так, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджені тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз. 4 пп. 1 п. 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п. 6 Постанови № 704).
При цьому пп.2 п.5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Судом встановлено, що 26.08.2020 ОСОБА_2 видана довідка №6/2/3231 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, в якій крім посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років вказано додаткові види грошового забезпечення.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 16.11.2020, яке набрало законної сили 14.01.2021, по справі №540/2706/20 зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 за довідкою про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії від 26.08.2020 №6/2/3231.
Відповідно до рішення суду проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 26.08.2020 №6/2/3231, але ГУ ПФУ при перерахунку пенсії був обмежений її максимальний розмір десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.
ОСОБА_2 звертався до суду з позовом за захистом порушених прав щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром (справа №540/1129/21).
За результатом розгляду справи №540/1129/21 рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 у задоволенні позову відмовлено. Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.09.2021 скасовано рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 та прийнято нове судове рішення, яким позов задоволено частково та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 без застосування обмеження максимального розміру пенсії на рівні десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
З урахуванням постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.09.2021 ГУ ПФУ здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_2 з 01.04.2019 без обмеження максимального розміру пенсії.
Згідно з розрахунками пенсії пенсія з 01.04.2019 розраховувалася із суми грошового забезпечення у розмірі 37851,45 грн. Основний розмір пенсії внаслідок проведеного перерахунку склав 24603,44 грн (65% грошового забезпечення).
Між тим, ОСОБА_2 також нараховувались надбавки до пенсії як учаснику бойових дій 40,00 грн та учаснику АТО бойових дій з 01.04.2019 - 374,25 грн, з 01.01.2020 - 409,50 грн, з 01.10.2021 - 463,50 грн, з 01.03.2023 - 523,25грн, а також з 01.10.2021 - нараховані надбавки на непрацездатних дітей синів ОСОБА_5 та Ярослава по 927,00 грн, з 01.03.2023 по 1046,50 грн.
Надбавка на двох неповнолітніх утриманців нарахована на підставі заяви позивача, з якою він звернувся до ГУ ПФУ у жовтні 2020 року та за результатами розгляду якої ГУ ПФУ проведено перерахунок пенсії позивача 01.10.2021 із встановленням надбавки в розмірі 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на підставі п.«а» ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - за двох непрацездатних осіб (дітей).
Підсумок пенсії позивача до виплати не збільшився і залишився на рівні 25017,69 грн (основний розмір пенсії 24603,44 грн, та надбавки у розмірі станом на 01.04.2019, а саме: як учаснику бойових дій 40,00 грн та як учаснику АТО 374,25 грн (24603,44 грн. + 40,00грн. + 374,25грн.), який визначений відповідачем як «фіксований розмір згідно рішення суду».
Розмір пенсії перерахований за заявою ОСОБА_2 становив згідно з розрахунком, включаючи 65% грошового забезпечення (до якого увійшли основні та додаткові види грошового забезпечення), підвищення як учаснику бойових дій в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, фіксованої доплати як учаснику бойових дій та надбавки як непрацюючому пенсіонеру, що мав на своєму утриманні двох непрацездатних членів сім'ї становить з 01.10.2021 року 26960,94 грн.
Вищезазначені обставини встановлені судами у справах №540/2706/20, №540/1129/21, № 420/2643/23 та з урахуванням ч.4 ст. 78 КАС України не потребують доказування.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі № 420/2643/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо невиплати ОСОБА_2 нарахованих надбавок до пенсії як учаснику бойових дій в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, надбавок як непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні двох непрацездатних членів сім'ї у розмірі 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.10.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з урахуванням надбавок до пенсії як учаснику бойових дій в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні двох непрацездатних членів сім'ї у розмірі 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
Після проведеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахунку пенсії, зокрема, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі № 420/2643/23 її розмір склав 33289,19 грн. та був обрахований, виходячи з грошового забезпечення у розмірі 38432,45 грн. Саме виходячи з такого розміру грошового забезпечення померлому годувальнику було обчислено пенсію та він її отримував станом на червень 2024 року (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Згідно з приписами ст. 29 Закону № 2262-ХІІ пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.
Відповідно до ст. 30 Закону України № 2262-ХІІ право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).
Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
Згідно з приписами ст. 36 Закону України № 2262-ХІІ пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах:
а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків;
б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Відповідно до ст. 45 Закону України № 2262-ХІІ сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.
Аналіз наведених приписів чинного законодавства та встановлених судом обставин свідчить, що нормами Закону № 2262 визначено право на пенсію в разі втрати годувальника непрацездатним членам сім'ї померлих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, що перебували на їх утриманні. Така пенсія призначається у розмірі 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. Причому, розмір пенсії обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.
Судом встановлено, що з 01.07.2024 позивачу призначено пенсію у разі втрати годувальника у розмірі 30 % від суми грошового забезпечення, а саме у розмірі двох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність 4472,00 грн.
При цьому, розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 на дату смерті становив 38432,45 грн.
Таким чином, 30% від грошового забезпечення годувальника становить 11529,74 грн (38432,45 грн х 30 %).
Таким чином, відповідач не діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обчислюючи розмір пенсії позивача за в разі втрати годувальника не з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові, порушивши зокрема вимоги ст. 45 Закону № 2262.
Відповідач не довів з посиланням на норми чинного законодавства правових підстав для обчислення пенсії позивача в разі втрати годувальника, виходячи з розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.03.2018.
Твердження відповідача про те, що у зв'язку зі смертю батька позивача припинилась дія судових рішень, що стосувались померлої особи, є безпідставними та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії у разі втрати годувальника з 01.07.2024 року із розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 , з якого йому розраховувалась пенсія за червень 2024 року.
Оскільки судом встановлена протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у разі втрати годувальника із розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 , наслідком встановлення таких дій є зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести з 01.07.2024 року перерахунок та виплату пенсії у разі втрати годувальника ОСОБА_1 із розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 , з якого йому розраховувалась пенсія за червень 2024 року, а саме 38432,45 грн, з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн з 01.07.2024 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум суд зазначає наступне.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Законом України від 24.03.2022 №2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб «щодо пенсій в разі втрати годувальника, який набрав чинності 02.04.2022, статтю 41 викладено в новій редакції, за змістом якої пенсія в разі втрати годувальника призначається кожному непрацездатному члену сім'ї, який має право на таку пенсію.
Положення статті 41 Закону №2262-ХІІ як в редакції до 02.04.2022, так і в редакції з 02.04.2022 згідно із Законом № 2146-IX не стосуються розміру пенсії в разі втрати годувальника.
Питання визначення розміру такого виду пенсії та мінімального розміру пенсії врегульоване статтями 36, 37 названого Закону, а стаття 41 стосувалася порядку призначення пенсії та виділення частки пенсії одного із членів сім'ї на його вимогу (а з 02.04.2022 стосується призначення такої пенсії кожному непрацездатному члену сім'ї, який має право на таку пенсію).
Таким чином, позивач відповідно до Постанови №713 має право на виплату щомісячна доплата до пенсії в сумі 2000,00 грн, а дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн з 01.07.2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» є протиправними.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Враховуючи те, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень, суд дійшов до висновку про задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії у разі втрати годувальника з 01.07.2024 року із розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 , з якого йому розраховувалась пенсія за червень 2024 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6, код ЄДРПОУ 21295057) провести з 01.07.2024 року перерахунок та виплату пенсії у разі втрати годувальника ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 , з якого йому розраховувалась пенсія за червень 2024 року, а саме 38432,45 грн, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн з 01.07.2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6, код ЄДРПОУ 21295057) провести нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.07.2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1937 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім) грн 92 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний