Справа № 420/38102/24
24 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти та науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місце знаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10) та Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 37533381, місце знаходження: 03057, м. Київ, вул. Довженка Олександра, 3) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 09 грудня 2024 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти та науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місце знаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10) та Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 37533381, місце знаходження: 03057, м. Київ, вул. Довженка Олександра, 3), в якій позивач просив:
Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України №3/9144-24 від 21.11.2024 року щодо визнання поточного здобуття освіти ОСОБА_1 таким, що не порушує послідовності визначеної частиною другою ст. 10 ЗУ «Про освіту».
Визнати поточне здобуття освіти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , освітнього рівня Доктора філософії в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті за спеціальністю 032 Історія та археологія таким, що не порушує послідовності визначеної частиною другою ст. 10 ЗУ «Про освіту».
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України та Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
Ухвалою від 23 грудня 2024 року після усунення недоліків у позовній заяві, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивача зараховано на денну форму навчання, за освітнім рівнем Доктора філософії, до Ізмаїльського державного гуманітарного університету за спеціальністю 032 Історія та археологія.
З метою збору документів для отримання відстрочки від призову на військову службу відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», позивач звернувся до свого навчального закладу із проханням видати йому довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
09.10.2024 року Ізмаїльським державним гуманітарним університетом, відносно позивача була сформована Довідка №416990 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (надалі - ЄДЕБО), в якій зазначено, що поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Позивач зазначив, що ним було направлено до Міністерства освіти та науки України запит про надання інформації, та відповіддю від 17.10.2024 року за №3/7533-24 МОН України повідомило, що ним отримується освіта в непослідовному порядку, а тому у довідці, сформованій на підставі даних, які містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено саме: «Ні, порушує».
Також зазначено, що питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності, тобто закладів освіти.
Позивач зазначив, що ним також подано заяву до МОН України та ДП «Інфоресурс» щодо:
Визнання поточного здобуття освіти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , освітнього рівня Доктора філософії в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті за спеціальністю 032 Історія та археологія таким, що не порушує послідовності, визначеної частиною другою ст. 10 ЗУ «Про освіту».
Внесення зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення мною, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою ст. 10 ЗУ «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».
Але позивачу було відмовлено.
Позивач вважає надані відповіді Міністерством освіти та науки України від 21.11.2024 року за №3/9144-24 та ДП «Інфоресурс» від 30.10.2024 року за №01-13/3776 від 30.10.2024 року неправомірними, оскільки він здобуває освіту в послідовному порядку, визначеному, зокрема, частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Так, 01.10.2018 позивач був зарахований на навчання за освітньо-науковим рівнем доктора філософії до Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України за спеціальністю 281 Публічне управління та адміністрування, а відрахований 31.05.2021 року.
08.01.2024 позивач був зарахований на навчання за освітньо-науковим рівнем доктора філософії до Ізмаїльського державного гуманітарного університету за спеціальністю 032 Історія та археологія.
На думку МОН України, повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.
Але, на думку позивача, такий висновок є хибним, оскільки спотворює сенс основних термінів пов'язаних із здобуттям вищої освіти.
Позивач вважає, що з огляду на те, що ним не отримувався документ про третій (освітньо- науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти, він не порушує та не міг порушувати послідовність в отриманні освіти, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Окрім того, позивач звертає увагу, що 03.06.2024 Міністерство освіти і науки України надіслало керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та Державному підприємству «Інфоресурс» листа № 1/9758- 24, яким роз'яснило особливості правильного формування довідки про здобувача освіти на основі даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО). Основна мета цього листа полягає в уточненні процесу формування довідок на підставі інформації, що надається закладами освіти.
У листі МОН України зазначає, що не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти: здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання - за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє - за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання - за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє - за ОС магістра (на основі ПЗСО)). При цьому в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення, рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)» та наведено далі по тексту приклади.
Одним із прикладів, наведених у вищевказаному листі, що не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти є здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2023 році. У 2024 році повторно вступив (був зарахований) для здобуття ОС бакалавра. У Довідці буде зазначено «Ні, порушує».
Таким чином, приклад, зазначений у Листі Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 року також підтверджує, що позивачем не порушено послідовність отримання освіти.
Також позивач вважає, що держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових. Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Пунктом 5 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство "Інфоресурс". що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Отже, позивач вважає, що саме Міністерство освіти та науки України та ДП «Інфоресурс» є уповноваженим суб'єктами на внесення відповідних змін до ЄДЕБО, оскільки заклад освіти лише формує Довіку про здобувача освіти за даними ЄДЕБО та технічно не має можливості вносити будь-які зміни у таку Довідку.
До суду 27 грудня 2024 року від відповідача - Державне підприємство «Інфоресурс» надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого він заперечує проти заявлених позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Відповідач-2 не є суб'єктом владних повноважень, тобто не є органом державної влади, органом місцевого самоврядування, не здійснює публічно-владні управлінські функції, не надає адміністративні послуги, законами України не передбачено випадків здійснення Відповідачем-2 владних повноважень. Відповідач-2 законодавчо не уповноважений владно керувати поведінкою Позивача, а останній відповідно не зобов'язаний виконувати вимоги Відповідача-2.
Відповідно до частини першої статті 74 Закону України «Про освіту» (далі - Закон) у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база або ЄДЕБО).
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Згідно з підпунктом 78 пункту 4 Положення Міністерство освіти і науки України відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО, інших державних електронних баз та реєстрів, інших інформаційних систем у сфері, що належить до його компетенції.
Порядок функціонування ЄДЕБО визначено Положенням про Єдину державну електронну базу з питань освіти (далі - Положення), затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 08 червня 2018 року № 620, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 жовтня 2018 р. за № 1132/32584.
Відповідно до пункту 5 розділу І Положення власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Враховуючи зазначене, представник відповідача зазначає, що власником ЄДЕБО є держава в особі Міністерства освіти і науки України, яке відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО. вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО, встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО та є володільцем інформації. що міститься в ЄДЕБО. Відповідач-2 лише забезпечує функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному Міністерством освіти і науки України.
Представник відповідача зазначає, що в ЄДЕБО не вноситься інформація щодо здобувачів освіти стосовно того порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту». Зазначена інформація відображається у довідках про здобувача освіти, що формуються закладами освіти на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку. Зазначені довідки містяться в ЄДЕБО.
Заповнення інформації в зазначених вище довідках, стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», здійснюється в ЄДЕБО автоматично згідно з алгоритмом, визначеним Міністерством освіти і науки України, який описано у його листі від 03.06.2024 № 1/9758-24.
Також зазначає, що законодавством не уповноважено Відповідачів на формування та видачу здобувачам освіти довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку. Крім того, як зазначено у листі Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 № 1/9758-24, для отримання довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, здобувачу освіти за денною або дуальною формою навчання необхідно звернутись до закладу освіти, в якому він навчається.
До суду 30 грудня 2024 року від відповідача Міністерства освіти і науки України надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник позовні вимоги не визнає та просить відмовити, посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Додатком 9 до зазначеного Порядку затверджено форму довідки, яка формується за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Міністерство зазначає, що алгоритм встановлення послідовності рівнів здобуття освіти, який використовується під час формування довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, викладений в листі Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 № 1/9758-24 (додається), повністю відповідає нормам освітнього законодавства.
Щодо тлумачення застосування норм освітнього законодавства представник відповідача зазначив, що повторне зарахування на тому самому рівні національної рамки кваліфікації означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні освіти. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.
Так, згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 01.10.2018 зарахований на навчання за освітньо-науковим рівнем доктора філософії до Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, відрахований 31.05.2021.
08.01.2024 року зарахований на навчання за освітньо-науковим рівнем доктора філософії до Ізмаїльського державного гуманітарного університету, відрахований 10.01.2024.
Представник відповідача звертає увагу, що 08.01.2024 року позивач повторно зарахований на навчання за освітньо-науковим рівнем доктора філософії до Ізмаїльського державного гуманітарного університету, за іншою спеціальністю.
Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».
Стосовно зобов'язання Міністерство внести зміни до ЄДЕБО, представник відповідача зазначив, що згідно із цим Положенням, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти.
Так, відповідно до Положення, суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб'єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності.
Інформація вноситься до ЄДЕБО користувачами ЄДЕБО протягом п'яти робочих днів з моменту її створення або отримання, якщо інший строк не встановлений законодавством.
З огляду на зазначене, представник відповідача зазначає, що питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО, а також надання довідки, яка формується за даними ЄДЕБО і має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності.
Стосовно внесення змін у картці здобувача освіти в ЄДЕБО, представник відповідача зазначив, що згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 р. № 752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти» (із змінами, внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2018 р. № 1060) визначено, що державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Міністерства освіти і науки України, є технічним адміністратором Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Внесення змін до картки здобувача освіти в ЄДЕБО, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 № 752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти» (із змінами, внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 №1060) визначено, що державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Міністерства освіти і науки України, є технічним адміністратором ЄДЕБО.
До суду 30 грудня 2024 року від ДП «Інфоресурс» на виконання ухвали суду надано копію заяви позивача та докази на підставі яких ця заява була розглянута.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено копією паспорта Громадянина України серія НОМЕР_2 .
Суд встановив, що позивач має такі документи про освіту:
Свідоцтво про базову загальну середню освіту НОМЕР_3 від 27.06.2006, виданий загальноосвітнім політехнічним ліцеєм ІІ-ІП ступенів м. Ізмаїла Одеської області
Атестат про повну загальну середню освіту СК№ 33488439 від 25.06.2008, виданий загальноосвітнім політехнічним ліцеєм ІІ4ІІ ступенів м. Ізмаїл Одеської області
Диплом бакалавра СК № 43813452 від 05.06.2012, виданий Національним університетом "Одеська юридична академія"
Диплом спеціаліста СК45220523 від 27.05.2013, виданий Національним університетом "Одеська юридична академія"
Диплом магістра М18 № 048420 від 28.02.2018, виданий Одеським регіональним інститутом державного управління Національної академії державного управління при Президентові України.
Суд встановив, що 01.10.2018 позивач був зарахований на навчання за освітньо-науковим рівнем доктора філософії до Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України за спеціальністю 281 Публічне управління та адміністрування, але був відрахований 31.05.2021 року.
Також суд встановив, що 08.01.2024 позивач зарахований на навчання за освітньо-науковим рівнем доктора філософії до Ізмаїльського державного гуманітарного університету за спеціальністю 032 Історія та археологія.
Ізмаїльським державним гуманітарним університетом, позивачу була сформована Довідка №416990 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, в якій зазначено, що поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Суд встановив, що позивач через свого представника звернувся до Міністерства освіти та науки України із запит про надання інформації, та листом від 17.10.2024 року за №3/7533-24 МОН України повідомило, що ним отримується освіта в непослідовному порядку, а тому у довідці, сформованій на підставі даних, які містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено саме: «Ні, порушує».
Також матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся із заявою до Міністерства освіти та науки України та ДП «Інфоресурс» із проханням визнати поточне здобуття освіти таким, що не порушує послідовності.
На цю заяву Міністерством освіти та науки України листом від 21.11.2024 року за №3/9144-24 надано відповідь, що послідовність здобуття освіти порушує послідовність визначену ч. 2 ст. 10 ЗУ «Про освіту».
Та ДП «Інфоресурс» листом від 30.10.2024 року за №01-13/3776 проінформувало, що внесення змін до ЄДЕБО стосовно інформації про особу, на підставі якої визначається порушення про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, не відноситься до компетенції Підприємства.
Також судом досліджено лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 № 1/9758- 24 «Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти», яким роз'яснило особливості правильного формування довідки про здобувача освіти на основі даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО).
Не погодившись з вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було продовжено відповідними Указами Президента України та діє до теперішнього часу.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Статтею 1 Закону України №3543 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Абзацом 5 статті 1 Закону №3543 визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 22 Закону №3543 визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Статтею 23 Закону №3543 передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону №3543 призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII (далі Закон № 1556-VII) вища освіта - це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.
Згідно з абз. 1-5 ч. 1 ст. 5 Закону № 1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.
Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.
Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності.
Третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності розв'язувати комплексні проблеми в галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності.
Освітньо-науковий рівень вищої освіти передбачає здобуття особою теоретичних знань, умінь, навичок та інших компетентностей, достатніх для продукування нових ідей, розв'язання комплексних проблем у галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності, оволодіння методологією наукової та педагогічної діяльності, а також проведення власного наукового дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значення (абз. 6-10 ч. 1 ст. 5 Закону № 1556-VII).
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 1556-VII здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти:1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва.
Доктор філософії - це освітній і водночас науковий ступінь, що здобувається на третьому рівні вищої освіти на основі ступеня магістра. Ступінь доктора філософії присуджується разовою спеціалізованою вченою радою закладу вищої освіти або наукової установи за результатами успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації у разовій спеціалізованій вченій раді (ч. 6 ст. 5 Закону № 1556-VII).
16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі, - Порядок № 560).
Відповідно до абз. 1 п. 62 Порядку № 560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
Також суд встановив, що відповідно до Указу Президента України від 30.09.2010 № 926 "Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні" постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 № 752, затверджено Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти.
Міністерству освіти і науки, молоді та спорту: забезпечено створення до 01.01.2012 та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти; розробити та затвердити порядок формування та функціонування зазначеної Єдиної бази.
Таким чином сукупний аналіз наведених норм права доводить, що військовозобов'язаний має право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації виключно, якщо особа здобуває рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти із дотриманням послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Повертаючись до обставин справи у цій справі, суд зазначає таке.
Так, суд встановив, що позивач має рівень вищої освіти «магістр», що підтверджено диплом магістра НОМЕР_4 від 28.02.2018, виданим Одеським регіональним інститутом державного управління Національної академії державного управління при Президентові України.
Суд встановив, що 01.10.2018 позивач був зарахований на навчання за освітньо-науковим рівнем доктора філософії до Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України за спеціальністю 281 Публічне управління та адміністрування, але був відрахований 31.05.2021 року.
Також суд встановив, що 08.01.2024 позивач зарахований на навчання за освітньо-науковим рівнем доктора філософії до Ізмаїльського державного гуманітарного університету за спеціальністю 032 Історія та археологія.
Ізмаїльським державним гуманітарним університетом позивачу сформована Довідка №416990 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, в якій зазначено, що поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Відповідно до наданої відповіді Міністерства освіти та науки України на заяву позивача вбачається, що позивачу застосовано критерії непослідовності визначені частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", оскільки позивач вже проходив навчання за освітньо-науковим рівнем доктора філософії.
Разом з цим суд не погоджується з доводами відповідачів, що позивачем було порушено послідовність отримання рівня освіти, оскільки навчання за освітньо-науковим рівнем доктора філософії можливе лише за наявністю у особи рівня вищої освіти «магістр».
Суд встановив, що позивач набув рівень вищої освіти «магістр».
Також суд встановив, що позивач повторно був зарахований на той самий рівень вищої освіти - навчання за освітньо-науковим рівнем доктора філософії, який є наступним рівнем вищої освіти після рівня освіти «магістр». Позивач не здобув рівень вищої освіти за освітньо-науковим рівнем доктора філософії.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що процес здобуття освіти позивачем є послідовним у розумінні частини другої статті 10 Закону України «Про освіту», проте МОНУ в порушення чинного законодавства України не забезпечило належного функціонування системи ЄДЕБО.
Тому, суд доходить висновку, що позовні вимоги - визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України №3/9144-24 від 21.11.2024 року щодо визнання поточного здобуття освіти ОСОБА_1 таким, що не порушує послідовності визначеної частиною другою ст. 10 ЗУ «Про освіту», є правомірними та належать задоволенню.
Щодо позовних вимог - визнати поточне здобуття освіти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , освітнього рівня Доктора філософії в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті за спеціальністю 032 Історія та археологія таким, що не порушує послідовності визначеної частиною другою ст. 10 ЗУ «Про освіту», суд зазначає, що вказані позовні вимоги дублюють попередні позовні вимоги, які судом визнані правомірними та задоволенні, що виключають необхідність їх задоволення у визначений позивачем спосіб, а тому не належать задоволенню.
Щодо позовних вимог - зобов'язати Міністерство освіти і науки України та Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту" - вказати "Так, не порушує", суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.74 Закону України «Про освіту» у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
Згідно з ч.5 ст.74 Закону України «Про освіту», держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.74 Закону України «Про освіту» положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 №620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.10.2018 за №1132/32584 (далі, - Положення), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України «Про освіту» з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Згідно з пункту 5 розділу І Положення власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава.
Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО. Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.
Пунктом 2 розділу III Положення передбачено, що інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.
Відповідно до пункту 1 розділу IV Положення розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вносить до ЄДЕБО інформацію щодо: - ліцензування (рішення про видачу, анулювання ліцензій на провадження освітньої діяльності, звуження, розширення освітньої діяльності) суб'єктів освітньої діяльності відповідно до ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - результатів перевірок, ініційованих розпорядником ЄДЕБО, щодо дотримання суб'єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - акредитації спеціальностей, напрямів підготовки у закладах освіти, освітньо професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст», а також освітньо-професійних програм у сфері фахової перед вищої освіти (до затвердження положення про акредитацію освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти); - іншу інформацію, визначену законодавством.
Отже, власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, а технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України.
Обробка і захист інформації здійснюються в ЄДЕБО відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації, що перебуває у власності держави.
Таким чином, враховуючи вищенаведені норми права, суд доходить висновку, що Міністерство освіти і науки України уповноважене на внесення до ЄДЕБО інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо позивача.
А тому вказані позовні вимоги належать задоволенню частково шляхом зобов'язання МОН України вжити заходів щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо позивача, а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту"» - вказати «Так, не порушує».
Разом з цим наведені позовні вимоги пред'явлені до ДП «Інфорресурс» не належать задоволенню, оскільки Міністерство освіти і науки України уповноважене на внесення до ЄДЕБО відповідної інформації, а Державне підприємство «Інфоресурс» здійснює лише технічну реалізацію доручень МОН.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідачі, заперечуючи проти позову частково довели, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги є частково обґрунтованими та належать задоволенню частково.
У зв'язку з тим, що позов задоволено частково, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача -МОН України, пропорційно до частини задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти та науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місце знаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10) та Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 37533381, місце знаходження: 03057, м. Київ, вул. Довженка Олександра, 3) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місце знаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10) викладену у листі №3/9144-24 від 21.11.2024 року щодо визнання поточного здобуття освіти ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) таким, що не порушує послідовності визначеної частиною другою ст. 10 Закону України «Про освіту».
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місце знаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10) вжити заходи щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Законом України "Про освіту"» - вказати «Так, не порушує».
В іншій частині позовних вимог,- відмовити.
Стягнути з Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місце знаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко