24 березня 2025 р. № 400/11652/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаЦентральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України, вул. Ягідна, 58,м. Київ,03083, Госпітальної військово-лікарської комісії при Головному військово-медичному клінічному центрі (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України, вул. Ягідна, 58,м. Київ,03083,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач- звернувся до суду з позовом до Госпітальної військово-лікарської комісії при Головному військово-медичному клінічному центрі (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України , Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дії Госпітальної військово-лікарської комісії при Головному військово-медичному клінічному центрі (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України щодо внесення в графу 12 Свідоцтва про хворобу №1285/463 від 19.07.2024 року про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомостей «Захворювання, НІ. не пов'язано з проходженням військової служби», зобов'язання Центральну військово-лікарською комісію Державної прикордонної служби України переглянути Свідоцтво про хворобу №1285/463 від 19.07.2024 року, виданого Госпітальної військово-лікарською комісії при Головному військово-медичному клінічному центрі (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач 1 Госпітальна військово- лікарська комісія при Головному військово-медичному клінічному центрі (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України під час проведення комісії в ході встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення, контузії, каліцтва, повинна була посилатися на пункту І статті 4 Розділу 12 Положення №441 або на пункту 2 статті 4 Розділу 12 Положення №441, оскільки захворювання виникли фактично в період служби в НОМЕР_1 Прикордонному загоні та коли захворювання, які мали місце до цього, у період служби досягло такого розвитку, що призвели до непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відповідач 1 надав суду відзив, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК і суд не має права делегувати їх собі. Тобто у суді оскаржують тільки порушення порядку проведення ВЛК медогляду, а встановлений діагноз - у ВЛК вищого рівня (регіональної або Центральної).
Відповідно до ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проходив військову службу за мобілізацією в період з 04.10.2022 року по 22.08.2024 року.
До призову на військову службу за мобілізацією, в 2022 році проходив військово- лікарську комісію в Центральному РТЦК та СП міста Миколаєва. За результатом комісії був складений висновок військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (Довідка №109/2 від 23.09.2022 року), де був поставлений діагноз «Міопія середнього ступеня. ОД-9.0. 03 - 7.0» за на підставі статті 306 графи II Розкладу хвороб, був визнаний «Обмежено придатним до військової служби».
19.07.2024 року Госпітальною військово-лікарською комісією при Головному
військово-медичному клінічному центрі (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України проведено медичний огляд з метою визначення ступеня придатності позивача до військової служби. За результатом огляду відповідно до Свідоцтва про хворобу №1285/463 від 19.07 2024 року військово-лікарської комісії позивачу поставлено діагноз; Короткозорість ст.. 12,5Д зі складним короткозорим астигматизмом ст.,2,5Д рефракційна амбліопія високого степеню, периферична хоріоретинальпа дегенерація сітківки при гостроті зору з корекцією 0,1 правого ока. Короткозорість ст..10,0Д зі складним короткозорим астигматизмом ст.. 1,25Д, рефракційна амбіопія високого степеню, периферична хоріоретипальна дегенерація сітківки при гостроті зору з корекцією 0,2 лівого ока. Хронічна вертеброгенна цервіколюмбалгія, стадія нестійкої ремісії. Хронічний панкреатит, стадія ремісії. Ізольований міжхребцовий остеохондроз поперекового відділу хребта, обмежений деформуючий спондильоз шийного, грудного та поперекового відділів хребта за наявності об'єктивних даних та без порушення функції. Вульгарний іхтіоз. Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби. Хронічна хвороба нирок II ст.: хронічний тубулоінтерстиціальнийнефрит. Захворювання, ТАК. пов'язане з проходженням військової служби. Постанова ВЛК про придатність до військової служби, служби за військовою спеціальністю: Підпадає під дію ст.. 30-а, 31-а. 26-6. 57-6. 66-в. 23-г. 54-г. 64-г графи II розкладу хвороб - Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку
Вказаний висновок ВЛК затверджений 26.07.2024 року Центральною ВЛК ДПС України.
Позивач звільнений з військової служби з виключенням з військового обліку 22 серпня 2024 року на підставі наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 21.08.2024 року №947-ОС, на підставі пп, «б» п.2 ч,4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за станом здоров'я.
Відповідно до ст. 70 Закону України Основи законодавства України про охорону здоров'я - військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Положення про походження медичного огляду в Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом МВС № 441 від 25.06.2024 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1089/42434. визначає порядок проведення військово-лікарськими комісіями Державної прикордонної служби України медичного огляду військовослужбовців Держприкордонслужби та членів їхніх сімей з метою визначення їх придатності за станом здоров'я до військової служби (роботи за фахом), встановлення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) з проходженням військової служби.
Розділом II. Діяльність ВЛК Держприкордонслужби передбачено:
1. Основними завданнями ВЛК є:
організація та проведення медичного огляду осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення;
визначення ступеня придатності військовослужбовців Держприкордонслужби до військової служби;
визначення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) військовослужбовців Держприкордонслужби, осіб, звільнених з військової служби Держприкордонслужби, з проходженням військової служби;
3. ЦВЛК, ВЛК, ЛЛК приймають постанови, які оформлюються свідоцтвом про хворобу (додаток 1), довідкою військово-лікарської комісії (лікарсько-льотної комісії) (додаток 2), протоколом засідання ВЛК (ЛЛК) з визначення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) (додаток 3). Строк оформлення ЦВЛК, ВЛК, ЛЛК свідоцтва про хворобу становить не більше 5 робочих днів із дня завершення медичного огляду.
Розділом ІІІ гл.4 Медичний огляд військовослужбовців Держприкордонслужби п. 8 передбачено, що медичний огляд військовослужбовців Держприкордонслужби обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, отоларингологом, гінекологом (для жінок), а за медичних показань - лікарями інших спеціальностей.
9. Обов'язково здаються загальні аналізи крові та сечі, проводяться ЕКГ-дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки; потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.
10. Медичний огляд військовослужбовців Держприкордонслужби, направлених на ВЛК, ЛЛК для вирішення питання про потребу у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) або у звільненні від виконання службових обов'язків, проводиться за медичними показаннями лікарями відповідного профілю.
11. Медичний огляд військовослужбовців Держприкордонслужби, які отримали захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) з метою визначення придатності до військової служби, проводиться при визначеному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва).
Розділом ІІІ гл.11. Постанови ВЛК, ЛЛК передбачено, що
1. Постанови ВЛК, ЛЛК приймаються колегіально, більшістю голосів.
ВЛК при винесенні постанови оцінює висновки лікарів за результатами медичного огляду в закладі охорони здоров'я Держприкордонслужби, документи особи, які характеризують стан її здоров'я, з інших закладів охорони здоров'я (результати обстежень, висновки лікарів і спеціалістів тощо) (за наявності), які є додатковими матеріалами для встановлення діагнозу, а також ознайомлюються з медичними записами в електронній системі охорони здоров'я, що характеризують стан здоров'я особи, та вносять відповідні медичні записи до електронної системі охорони здоров'я в порядку, установленому законодавством.
У прийнятті постанови голова та члени ВЛК незалежні, у разі незгоди голови або членів ВЛК з думкою інших членів, їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК, ЛЛК.
2. Рішення ВЛК, дії (бездіяльність) ВЛК органів Держприкордонслужби оскаржуються в ЦВЛК або судовому порядку.
За рішенням ЦВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
У разі визнання ЦВЛК звернення щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ЦВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний або контрольний огляд ВЛК. ЦВЛК розглядає звернення на постанову ВЛК та приймає рішення в строки, визначені статтею 20 Закону України «Про звернення громадян». На повторний або контрольний медичний огляд особи, зазначені в пункті 1 розділу І цього Положення, направляються для проходження медичного огляду ВЛК в інший заклад охорони здоров'я Держприкордонслужби, ніж той, у якому проводився медичний огляд ВЛК, постанова якої скасована або оскаржується.
У разі визнання ЦВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
Постанови ЦВЛК, ВЛК, ЛЛК оскаржуються в строки, визначені статтею 17 Закону України «Про звернення громадян».
Постанови ВЛК інших військових формувань, які винесені стосовно військовослужбовців Держприкордонслужби, підлягають обов'язковому розгляду ЦВЛК з прийняттям власної постанови.
У випадку скасування ЦВЛК постанови ВЛК, ЦВЛК приймає власну постанову. Постанова ЦВЛК оформляється в 4 примірниках. Перший примірник зберігається у ЦВЛК протягом 5 років з подальшим здаванням у Центральний архів Держприкордонслужби.
ЦВЛК відповідно до Положення про орган, затвердженого наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 12.10.2009 року № 755 - є органом забезпечення Державної прикордонної служби України. Діяльність ЦВЛК ДПСУ регламентується Конституцією України, Законами України, актами президента України, постановами Верховної ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та розпорядженнями Адміністрації Держприкордонслужби України.
Повноваження ЦВЛК визначені п. 8 ст. 2 Розділу ІІ Положення, до них входить:
-організація проведення у Держприкордонслужбі ВЛК (ЛЛК) медичного огляду осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення;
-контроль за правильністю надання ВЛК (ЛЛК) до ЦВЛК медичної документації з питань проведення медичного огляду;
розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань, що стосуються покладених на ЦВЛК завдань;
- прийняття та перегляд постанов про причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у колишніх військовослужбовців з числа осіб льотного складу, якщо вони звільнені у запас або відставку з військової служби безпосередньо з льотної роботи;
ЦВЛК має право:
приймати постанови згідно з цим Положенням, розглядати, переглядати скасовувати, затверджувати, контролювати постанови ВЛК, ЛЛК, переглядати власні постанови;
запитувати документи, що характеризують обставини отримання особою, що оглядається, захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок;
розглядати документи ВЛК, ЛЛК, які складені за результатами проведених у разі направлення медичних оглядів військовослужбовців Держприкордонслужби в закладах охорони здоров'я інших військових формувань, та виносити власну постанову;
у разі незатвердження постанови ВЛК скасовувати її та протягом п'яти робочих днів з дати її скасування виносити власну постанову із зазначеного питання;
у разі неповного проведення медичного огляду особи чи недотримання ВЛК, ЛЛК при проведенні медичного огляду вимог цього Положення скасовувати постанову та направляти свідоцтво про хворобу на доопрацювання з викладенням причин, через які постанову ВЛК, ЛЛК скасовано;
Розділом ІІІ гл. 12. Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань, травми (поранення, контузії, каліцтва) у військовослужбовців Держприкордонслужби та осіб звільнених з військової служби Держприкордонслужби передбачено, що
1. У разі коли під час медичного огляду військовослужбовців Держприкордонслужби встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва).
2. Причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) у військовослужбовців Держприкордонслужби при медичному огляді визначають постійно діючі госпітальні (гарнізонні) ВЛК, у складних випадках - ЦВЛК.
3. Причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) у осіб, звільнених з військової служби Держприкордонслужби, та військових частин прикордонних військ СРСР та їх органів управління, дислокованих на території України, визначається ЦВЛК та оформлюється протоколом засідання ЦВЛК з визначенням причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) у особи, звільненої з військової служби Держприкордонслужби.
Позивач не погоджується з тим, що в Свідоцтві про хворобу №1285/463 від 19.07.2024 року у графі Причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва (пункт 12) зазначено, те, що вказані хвороби не пов'язані з проходженням військової служби, оскільки на момент призову на військову службу за мобілізацією, хоча він і мав певні захворювання, та був «Обмежено придатним до військової служби», але хвороби, які вже були зазначені в Свідоцтві про хворобу були розвиненні саме під час проходження служби.
Разом з тим, суд звертає увагу на правові висновки Верховного Суду у цій категорії справ. Так, Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 зробив правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби .
Спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставам прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет причинного зв'язку захворювання, отриманого при проходженні військової служби або не пов'язане з проходженням військової служби.
При цьому суд зауважує, що у своєму позові позивач не ставить під сумнів законність процедури прийняття відповідачем цього рішення.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із нормами частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суди вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку, яка встановлена Положенням №441.
Це означає, що суд фактично не може переоцінювати вмотивованість рішення органу ВЛК в частині постановки особі конкретного діагнозу, правильності або неправильності визначення захворювань, причинного зв'язку захворювання або інших суттєвих понять, які перебувають в площині спеціальних медичних знань тощо.
Суд не вправі втручатися в діяльність державних органів, що застосовують надані їм у межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження в будь-якій формі своїх дій з іншими суб'єктами. Втручання в дискреційні повноваження суб'єкта влади виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Госпітальної військово-лікарською комісії при Головному військово-медичному клінічному центрі (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України щодо внесення в графу 12 Свідоцтва про хворобу №1285/463 від 19.07.2024 року про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомостей «Захворювання, НІ. не пов'язано з проходженням військової служби» задоволенню не підлягають.
Також позивач просить суд зобов'язати Центральну військово-лікарською комісію Державної прикордонної служби України переглянути Свідоцтво про хворобу №1285/463 від 19.07.2024 року виданого Госпітальної військово-лікарською комісії при Головному військово-медичному клінічному центрі (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач 2 при затвердженні 26.07.2024 висновку відповідача 1 від 19.07.2024 не знайшов підстав для його скасування та винесення власної постанови із зазначеного питання та не скасовував постанову з направленням свідоцтво про хворобу на доопрацювання з викладенням причин, через які постанову ВЛК, ЛЛК скасовано.
Позивач висновок- свідоцтво про хворобу від 19.07.2024 не оскаржував до ЦВЛК, хоча п.11 розділу ІІ гл.2 передбачено , що ЦВЛК перевіряє відповідність прийнятих ВЛК, ЛЛК постанов вимогам цього Положення на підставі звернень, до яких додаються оригінали медичних документів або належним чином завірені їх копії, тому у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко