Ухвала від 24.03.2025 по справі 380/2168/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справі

24 березня 2025 рокусправа № 380/2168/25

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) питання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ДСНС України у Львівській області щодо виготовлення довідки № 399-ДВ/5804 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 без урахування вимог Порядку № 45 та правових висновків Верховного Суду;

- зобов'язати Головне управління ДСНС України у Львівській області, у відповідності до приписів постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2024 у справі № 380/14306/23, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, обрахованих з урахуванням розмірів окладів за посадою і званням, встановлених на 01.01.2023, зокрема премії в розмірі 246% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії ОСОБА_1 .

Підставою позову зазначено протиправність зазначення в довідці № 399-ДВ/5804 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення, яка видана на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2024 у справі № 380/14306/23, розміру премії в меншому розмірі. Вважає, що премія повинна становити 246% посадового окладу, яка обчислюється відповідно до наказу Головного управління ДСНС України у Львівській області від 13.02.2023 № 55. Тому звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою від 05.02.2025 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача надійшов відзив (вх. № 15132 від 24.02.2025) у якому вказав, що Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2023 року у справі № 380/14306/23 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо зазначення в довідці від 19.06.2023 № 83-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 премії в розмірі 36% посадового окладу. Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням премії у середньому розмірі, фактично виплаченої за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103. Вказав, що Головним управлінням на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2024 року, було надіслано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області лист від 09.07.2024 № 58 04-4283/58 07 “Про оформлення довідки ОСОБА_1 » разом із довідкою від 09.07.2024 № 224-ДВ/58 07 (далі - Довідка) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом 01 січня 2023 року. Головне управління повідомляє, що в Довідку включені відомості про середні розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії по відповідній (аналогічній) посаді особи, яка проходила службу в Головному управлінні і відповідають фактично виплаченим, а саме: надбавка за особливості проходження служби у сумі 5445,00 грн; премія у сумі 7225,00 грн. Стверджує, що розмір грошового забезпечення, що включений у вищезазначену Довідку відповідає фактично виплаченому по відповідній (аналогічній) посаді станом на 01.01.2023 року.

Також повідомив, що ОСОБА_1 неодноразово звертався до суду із позовами про те, що ухвалами Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 у справі № 380/16291/24, від 12.08.2024 у справі № 380/16992/24, від 26.08.2024 у справі № 380/17751/24. Як стверджує відповідач, у вищевказаних справах позивач оскаржував дії Головного управління ДСНС України у Львівській області щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача, яка видана на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2024 року у справі № 380/14306/23. Просив у задоволенні позову відмовити.

За вказаних обставин, враховуючи неодноразові звернення позивача із позовами про оскарження дій Головного управління ДСНС України у Львівській області щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2024 року у справі № 380/14306/23 суд вважає за потрібне розглянути питання про закриття провадження у справі.

З огляду на те, що розгляд цієї справи здійснюється у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) суд вирішив розглянути питання щодо закриття провадження у порядку письмового провадження.

При вирішенні питання про закриття провадження суд керується таким.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданнями адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту позовної заяви слідує, що позивач у цій справі (380/2168/25) заявив такі позовні вимоги:

- визнати протиправними дії Головного управління ДСНС України у Львівській області щодо виготовлення довідки № 399-ДВ/5804 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 без урахування вимог Порядку № 45 та правових висновків Верховного Суду;

- зобов'язати Головне управління ДСНС України у Львівській області, у відповідності до приписів постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2024 у справі № 380/14306/23, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, обрахованих з урахуванням розмірів окладів за посадою і званням, встановлених на 01.01.2023, зокрема премії в розмірі 246% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 у справі № 380/14306/23, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовлено.

У межах справи № 380/14306/23 ОСОБА_1 заявив такі позовні вимоги: визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо зазначення в довідці від 19.06.2023р. №83-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023р. премії в розмірі 36% посадового окладу; зобов'язати Головне управління ДСНС України у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням премії у середньому розмірі, фактично виплаченої за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2024 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2023 року у справі № 380/14306/23 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо зазначення в довідці від 19.06.2023 № 83-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 премії в розмірі 36% посадового окладу.

Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням премії у середньому розмірі, фактично виплаченої за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103.

На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду Головне управління ДСНС у Львівській області видало довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії від 25.11.2024 № 399-ДВ/5807.

Позивач не погоджується із розміром премії, яка зазначена у такій довідці (125% від посадового окладу), вважає, що розмір її повинен становити 246% від посадового окладу, тому звернувся до суду із цим позовом.

Відповідно до частини другої статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Частиною четвертою цієї ж статті передбачено, що примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Таким законом є Закон України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII “Про виконавче провадження».

Згідно з положеннями статті 1 Закону України “Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Пунктом другим частини першої статті 2 Закону України “Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: обов'язковості виконання рішень.

За змістом частини першої статті 18 Закону України “Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Аналіз вищезазначених законодавчих норм дає підстави дійти висновку, що не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України “Про виконавче провадження».

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 686/23317/13-а.

Статтею 382 КАС України визначені спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, зокрема, до них належать: зобов'язання суб'єкта владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу за невиконання судового рішення та інше.

Відповідно до вимог частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.

Суд зазначає, що вищезазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення у цій справі.

Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що є такі види судового контролю за виконанням судового рішення, як зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу за невиконання судового рішення (стаття 382 КАС України) та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 КАС України).

Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звернув увагу на те, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечити належне виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Крім того, Верховний Суд зазначив, що наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС (стаття 382 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.

Суд встановив, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2024 року у справі № 380/14306/23 визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо зазначення в довідці від 19.06.2023 № 83-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 премії в розмірі 36% посадового окладу; зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням премії у середньому розмірі, фактично виплаченої за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103.

На виконання вказаного судового рішення відповідач 09 липня 2024 року виготовив довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за № 224-ДВ/5807.

Не погодившись із визначеними відповідачем розмірами надбавки за особливості проходження служби та премії позивач звертався до суду із низкою позовних заяв.

Так, ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 у справі № 380/16291/24 відмовлено у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

У справі № 380/16291/24 ОСОБА_1 просив:

- визнати протиправними дії Головного управління ДСНС України у Львівській області щодо неналежного виконання судового рішення у справі № 380/14306/23 та зазначення у довідці № 224-ДВ/5804 від 07 липня 2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавки за особливі умови служби та премії, без урахування вимог абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45;

- зобов'язати Головне управління ДСНС України у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року для перерахунку з 01 лютого 2023 року його пенсії із врахуванням складових грошового забезпечення у розмірах: посадового окладу - 8800,00 грн; окладу за військовим (спеціальним) званням - 2250,00 грн; надбавки за вислугу років - 5525,00 грн (50% ПО + ОВЗ); надбавки за особливі умови проходження служби - 8287,50 грн (50% ПО + ОВЗ + НВР); надбавки за кваліфікацію - 440,00 грн (5% ПО); надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 880,00 грн (10% ПО); премії - 19852,80 грн (225% ПО).

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 у справі № 380/16992/24 відмовлено у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

У справі № 380/16992/24 ОСОБА_1 просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного виконання судового рішення у справі №380/14306/23 та зазначення у довідці №224-ДВ/2804 від 07.07.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавки за особливі умови служби та премії, без урахування вимог абзацу п'ятого п. 5 Порядку №45;

- зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для перерахунку з 01.02.2023 його пенсії, з урахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2023 у справі № 380/14306/23, із обов'язковим зазначенням надбавки за особливі умови служби в розмірі 50% (посадового окладу + окладу за спеціальним званням + надбавки за вислугу років) та премії у розмірі 225% (середньому розмірі) посадового окладу.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2024 у справі № 380/17751/24 відмовлено у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

У справі № 380/16992/24 ОСОБА_1 просив:

- визнати протиправними дії Головного управління ДСНС України у Львівській області щодо виготовлення довідки №224-ДВ/5804 від 07.07.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 без урахування вимог «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45;

- зобов?язати Головне управління ДСНС України у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов?язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням зміни розмірів окладів, зокрема надбавки за особливі умови служби в розмірі 50% (ПО+ОС3+НВР) та премії в розмірі 225% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії ОСОБА_1 .

Суд зазначає, що позивач не погоджується із визначеними відповідачем у вказаній довідці розмірами надбавки за особливості проходження служби та премії, вважаючи, що під час її виготовлення відповідач не керувався приписами судового рішення у справі № 380/14306/23, а також не врахував положення наказу Головного управління ДСНС України у Львівській області від 13.02.2023 № 55.

Отже, звернувшись до суду із вказаним адміністративним позовом, позивач оскаржує дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, які вчинені на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2024 року у справі № 380/14306/23.

Тобто, за своєю суттю спір у цій справі виник у зв'язку із неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем згаданого вище судового рішення.

Так, у змісті позовних вимог позивач просить суд, зокрема визнати протиправними дії Головного управління ДСНС України у Львівській області щодо виготовлення довідки № 399-ДВ/5804 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 без урахування вимог Порядку № 45 та правових висновків Верховного Суду.

Крім цього, у позовній заяві позивач чітко стверджує, що суть спірних правовідносин у цій справі полягає у неналежному виконанні судового рішення у справі № 380/14306/23 та невідповідності відомостей, зазначених у довідці № 399-ДВ/5807, в частині розміру премії фактичним виплатам проведених за січень 2023 року за відповідною посадою на підставі наказу Головного управління ДСНС України у Львівській області № 55 від 13 лютого 2023 року.

Таким чином, по своїй суті предметом цього позову є забезпечення належного виконання судового рішення у справі № 380/14306/23 шляхом виготовлення нової довідки про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2023 з урахуванням вимог Порядку № 45 та правових висновків Верховного Суду.

Тож заявлені позивачем у цій справі вимоги безпосередньо спрямовані на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2024 року у справі № 380/14306/23.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Отож, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

Під час розгляду позовних вимог стосовно невиконання окремого судового рішення в іншій справі, суд не може зобов'язувати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки виконання судового рішення становить завершальну стадію судового провадження.

Відтак, якщо позивач уважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен був звертатися до суду в порядку, передбаченому статтею 383 КАС України, із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не пред'являти новий адміністративний позов.

Адже вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.

Варто зауважити, що такий порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень, прийнятих (вчинених) на виконання судового рішення, є більш оптимальним для особи, яка вважає, що її права порушені, з огляду, зокрема, на положення частини п'ятої статті 383 КАС України, відповідно до якої розгляд заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень здійснюється судом протягом 10 днів, з дня її отримання.

Відповідно до частини шостої цієї ж статті за наявності підстав для задоволення заяви, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону; у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Суд також враховує, що винесення судового рішення, яке передбачає оцінку судового рішення прийнятого в іншій справі, буде суперечити статті 129-1 Конституції України.

З огляду на вищенаведене суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичного конфлікту та не відповідає об'єкту порушеного права, а тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним.

За таких обставин суд зазначає, що позивач у цій справі обрав спосіб захисту шляхом подання позову про визнання протиправними дій відповідача, які вчинені на виконання рішення суду, яке набрало законної сили.

Проте спірні правовідносини між сторонами вже вирішені судом та перейшли до стадії виконання судового рішення.

Отже, у спірних правовідносинах наявні обставини, з якими стаття 383 КАС України пов'язує виникнення підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 27 червня 2023 року у справі № 160/18740/22.

З огляду на наведене у сукупності суд доходить висновку, що оскільки є таке, що набрало законної сили рішення суду (постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2024 року у справі № 380/14306/23) з того самого фактичного предмету спору (право позивача на отримання довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням зокрема премії у належному розмірі) і між тими самими сторонами, то наявні підстави для закриття провадження у справі на підставі пункту п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Суд роз'яснює позивачу, що відповідно до ч. 2 ст. 239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Оскільки спірні правовідносини вже вирішено Восьмим апеляційним адміністративним судом у постанові від 04.07.2024 у справі № 380/14306/23, суд дійшов висновку про те, що провадження у цій справі підлягає закриттю.

Аналогічного висновку щодо правозастосування в подібних спірних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постановах від 20.10.2022 у справі № 580/2491/22, від 10.11.2022 у справі № 420/18232/21 та від 15.12.2022 у справі № 120/10267/21-а, які в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, враховуються судом при вирішенні спірних правовідносин.

Таким чином судом встановлено, що позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії розглянута судом і відповідним судовим рішенням спір між тими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав вирішено по суті.

Керуючись ст.ст. 238, 239, 241-243, 248, 256, 293-295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії закрити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу про закриття провадження у справі суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання в повному обсязі.

Суддя Р.П. Качур