Рішення від 24.03.2025 по справі 340/7977/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2025 року справа № 340/7977/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України (далі - Міністерство) (треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство «Інфоресурс» (далі - Підприємство) і Кіровоградський кооперативний фаховий коледж економіки і права імені М.П.Сая Кіровоградської облспоживспілки (далі - Коледж) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду зі заявою до відповідача про визнання протиправними дій стосовно формування в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі - ЄДЕБО) відомостей про порушення послідовності здобуття освіти у період навчання в Коледжі з 01 вересня 2024 року.

Водночас просив суд зобов'язати Міністерство внести зміни до програми функціонування ЄДЕБО, щоб у довідці про здобувача освіти не відображалась інформація про порушення ним послідовності її здобуття.

Стверджує, що неправильні відомості у довідці про здобувача освіти створюють перешкоду в отриманні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Пояснив, що не порушив послідовності здобуття освіти, так як до початку навчання здобув повну загальну середню освіту.

Міністерство заперечило стосовно задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.45-50).

Зазначило, що упродовж 2017-2021 років позивач здобував вищу освіту за рівнем «бакалавр».

Навчання у Коледжі порушує послідовність здобуття освіти.

Підприємство і Коледж не висловили відношення стосовно предмету позову (а.с.37-43).

16 грудня 2024 року суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.35-36).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.

Встановленні обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.

Так, 11 червня 2015 року ОСОБА_1 отримав свідоцтво про базову загальну середню освіту (а.с.12-13).

27 червня 2024 року отримав свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти (а.с.11).

З 01 вересня 2017 року по 19 березня 2021 року навчався у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького (далі - Університет) за освітнім ступенем «бакалавр» (достроково відрахований без отримання жодного диплому) (а.с.69-73).

У довідці про здобувача освіти, яку згенерувала ЄДЕБО, від 28 серпня 2024 року зазначено відомості про навчання з 01 вересня того ж року в Коледжі щодо здобуття рівня освіти «фаховий молодший бакалавр» і отримання згаданих свідоцтв (а.с.11).

У довідці зазначено про порушення послідовності, визначеної приписами частини 2 статті 10 Закону України «Про освіту» (далі - Закон).

Позов подано до суду 12 грудня 2024 року (а.с.33).

Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.

Перш за все, наказом Міністерства від 08 червня 2018 року №620 затверджено Положення про ЄДЕБО (далі - Положення).

Приписами пункту 5 розділу 1 Положення встановлено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.

Отже, належним відповідачем є Міністерство, котре відповідає за програмне забезпечення і наповнення інформацією ЄДЕБО.

Тому довідку про здобувача освіти, яку згенерувала ЄДЕБО, треба оцінювати, як документ, котрий видало Міністерство.

Відомості у довідці про здобувача освіти - ОСОБА_1 створюють перешкоду у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Так, приписами пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

Отже, порушення послідовності рівня здобуття освіти є підставою відмови у відстрочці від призову під час мобілізації.

У довідці про здобувача освіти зазначено, що порушено послідовність, визначену приписами частини 2 статті 10 Закону.

Цією нормою права визначено, що рівнями освіти є:

дошкільна освіта;

початкова освіта;

базова середня освіта;

профільна середня освіта;

перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

фахова передвища освіта;

початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;

другий (магістерський) рівень вищої освіти;

третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Здобуття рівня освіти доводиться відповідним документом, який видають за дотримання певних вимог.

Приписами частини 1 статті 40 Закону передбачено, що після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.

Отже, документ про світу видають у разі успішного завершення навчання за певною освітньою програмою.

Вступаючи на навчання до Коледжу (фаховий молодший бакалавр) з 01 вересня 2024 року, ОСОБА_1 не порушив послідовності рівня здобуття освіти, так як до початку навчання отримав лише свідоцтво про повну загальну середню освіту.

Навчання в Університеті у період з 2017 року по 2021 рік за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти не стало успішним, тому позивач не отримав диплому про вищу освіту.

Здобуття знань за цей період часу неможливо ототожнити з будь-яким рівнем вищої освіти.

Таке навчання жодним чином не впливає на послідовність здобуття освіти.

Підсумовуючи, суд зробив висновок, що Міністерство замовило програмне забезпечення ЄДЕБО, яке згенерувало довідку про здобувача освіти - ОСОБА_1 , котра містить неправильні відомості про порушення послідовності здобуття освіти.

Такі дії і є протиправними.

Захист порушеного права полягає у зобов'язанні Міністерства вчинити дії, щоб програмне забезпечення ЄДЕБО згенерувало довідку про здобувача освіти - позивача, котра містить відомості про дотримання послідовності здобуття освіти.

Отже, позов належить задовільнити.

Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 1211,20 грн (а.с.32).

Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовільнити позов.

Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо генерування в Єдиній державній електронній базі з питань освіти довідки про здобувача освіти - ОСОБА_1 від 28 серпня 2024 року в частині відомостей про порушення послідовності здобуття освіти.

Зобов'язати Міністерство освіти і науки України вчинити дії, щоб програмне забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти згенерувало довідку про здобувача освіти - ОСОБА_1 , котра містить відомості про дотримання послідовності здобуття освіти.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1211,20 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ