Рішення від 24.03.2025 по справі 120/14625/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

24 березня 2025 р. Справа № 120/14625/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій та рішень відповідача пов'язаних із зарахуванням ОСОБА_1 на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання складом сім'ї 3 (три) особи з 28.07.2023, без збереження попереднього часу перебування на обліку.

Ухвалою від 05.11.2024 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву.

У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив щодо задоволення даного позову. Зокрема зазначив, що згідно абзацу 5 пункту 9 Розділу VI Інструкції військовослужбовцям (крім військовослужбовців, які проходили службу у військових частинах, пункти постійної дислокації яких розташовані на територіях районів проведення антитерористичної операції, а також у військових частинах, які були сформовані під час особливого періоду без визначення пункту постійної дислокації), які перебували на обліку за попереднім місцем проходження військової служби в іншому гарнізоні (в іншій місцевості), але протягом шести місяців після прибуття до нового місця проходження військової служби не зареєстрували місце проживання і не подали рапорт про зарахування на облік, попередній час перебування на обліку не зберігається.

Згідно наявних матеріалів у справі позивач з 27.03.2006 по 13.08.2020 перебував на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 .

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 30.07.2020 №144, позивача призначеного наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 14.07.2020 №475, що прибув з військової частини НОМЕР_3 , зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення 30.07.2020.

Проте, рапорт для зарахування на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов при військовій частині НОМЕР_4 позивач подав голові житлової комісії військової частини НОМЕР_4 лише 29.06.2023. Тобто, після спливу шестимісячного терміну після прибуття до нового місця проходження військової служби.

Таким чином, на переконання представника відповідача, оскільки позивачем рапорт про зарахування на квартирний облік було подано після спливу шестимісячного терміну після прибуття з попереднього місця служби до нового місця проходження військової служби, житлова комісія військової частини НОМЕР_4 прийняла законне рішення, що було оформлене протоколом житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_4 ) №9 від 28.07.2023, щодо зарахування позивача та його членів сім'ї на квартирний облік з 28.07.2023.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивач з 23.07.2000 по даний час проходить військову службу у Збройних Силах України, що підтверджується відомостями з витягу з особової справи про проходження військової служби.

З 27.03.2006 рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_5 від 27.03.2006, оформленим протоколом №4, позивача первинно зараховано на квартирний облік при військовій частині НОМЕР_5 у складі сім'ї одна особа (а.с. 94).

У зв'язку з переміщенням для подальшого проходження військової служби до військової частини НОМЕР_3 , що дислокована в АДРЕСА_1 та військовослужбовці якої перебувають на забезпеченні при військовій частині НОМЕР_1 , рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 24.03.2010, оформленим протоколом №12, позивача зараховано на квартирний облік при військовій частині НОМЕР_1 у складі сім'ї три особи: дружина - ОСОБА_2 , 1988 року народження; донька ОСОБА_3 , 2010 року народження (а.с. 77).

Наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.02.2020 №475, позивача переміщено для подальшого проходження військової служби до військової частини НОМЕР_6 , АДРЕСА_1 , та з 30.07.2020 наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.07.2020 №144 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_6 та поставлено на всі види забезпечення як такого, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків.

Враховуючи вказане, рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 13.08.2020, оформленим протоколом №68 (а.с. 51), позивача знято з квартирного обліку при військовій частині НОМЕР_1 на підставі абз. 3 п. 21 Розділу VI Наказу МОУ від 31.07.2018 №380 - у зв'язку з переведенням до нового місця проходження служби (військова частина НОМЕР_4 Р).

29.06.2023 позивач подав рапорт голові житлової комісії військової частини НОМЕР_4 з клопотанням зарахувати його на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов (квартирний облік) при військовій частині НОМЕР_4 у складі сім'ї 3 особи.

За результатами розгляду вказаного рапорту від 29.06.2023, рішенням житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_4 ) від 28.07.2023, оформленого протоколом №9 (а.с. 22), з 28.07.2023 позивача зараховано на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання складом сім'ї три особи ( ОСОБА_1 , а також його дружина - 1988 року народження, донька - 2019 року народження). Вказане рішення житлової комісії затверджене наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 03.08.2023 №59 (а.с. 23).

Таким чином, зазначеним рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_4 позивача зараховано на квартирний облік з 28.07.2023, в той час, коли датою первинної постановки на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов є 27.03.2006.

Як повідомив позивач та не заперечувалось відповідачем у відзиві на позовну заяву, на засіданні відповідної житлової комісії ОСОБА_1 присутній не був та з рішенням житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_4 ) від 28.07.2023, оформленим протоколом №9, ознайомився лише в серпні 2024 року, отримавши від КЕВ м. Вінниці копію своєї житлової справи, що була направлена позивачу супровідним листом за вихідним №573/2179 від 21.08.2024.

Будучи не згодним з датою зарахування на квартирний облік, з метою досудового врегулювання спору, позивач 02.09.2024 звернувся до житлової комісії військової частини НОМЕР_4 з заявою, в якій просив змінити дату його зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, з 28.07.2023 на 27.03.2006, тобто із збереженням попереднього часу перебування на обліку.

Однак, рішенням житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_4 ) від 30.09.2024, що оформлене протоколом №9 та затверджене наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України №58 від 17.10.2024 (а.с. 100-102), вирішено:

"Залишити рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_4 , оформлене протоколом №9 від 28 липня 2023 року та затверджене наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України №59 від 03 серпня 2023 року, щодо зарахування на облік підполковника ОСОБА_1 , складом сім'ї три особи, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, без змін".

Таке рішення житлова комісія обґрунтовує посиланням на вимоги абзацу 4 пункту 9 та абзацу 4 пункту 16 розділу IV Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 №380, зокрема що для збереження дати первинного зарахування на квартирний облік, позивач на протязі шести місяців та/або на протязі року з 13.07.2020 не подав рапорт командиру військової частини НОМЕР_4 про зарахування на облік, як того вимагають вище вказані пункти інструкції. А тому за ним не зберігається попередній час перебування на обліку та датою зарахування ОСОБА_1 на облік слід вважати дату прийняття рішення житловою комісією, а саме 28.07.2023.

Не погоджуючись з рішеннями відповідача про перенесення дати перебування на квартирному обліку та з метою їх скасування, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується наступним.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 47 Конституції України передбачає, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких громадянин має змогу побудувати житло, придбати його у власність, або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступною платою відповідно до закону.

Згідно із ст. 31 Житлового кодексу України (далі - ЖК України) громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування житлового приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.

Статтею 34 ЖК України визначено підстави визнання громадян такими, що потребують поліпшення житлових умов, а також зазначено, що такі громадяни беруться на облік для одержання житлових приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду.

Облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання (ч. 1 ст. 37 ЖК України).

За змістом ст. 39 ЖК України громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: 1) за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті; 2) за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. Таке рішення затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

Аналогічні положення містяться у Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм житлових приміщень в Українській РСР, затверджених постановою ради Міністрів УРСР і Укрпрофради № 470 від 11.12.1984 (далі - Правила № 470).

Закон України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Згідно із ст. 1-2 Закону № 2011-XII військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України (ст. 2 Закону № 2011-XII).

Пунктом 1 ст. 12 Закону № 2011-XII регламентовано, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абз. 1 п. 9 ст. 12 Закону № 2011-XII військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Статтею 43 ЖК України визначено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Відповідно до п. п. 12, 13, 34 Порядку забезпечення жилою площею, взятого на квартирний облік, оформлюється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи: рапорт про прийняття на квартирний облік, який підписується членами сім'ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на облік; довідка з місця проживання про склад сім'ї та прописку; довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих комітетах місцевих Рад). Інші документи, при потребі, житлові комісії самі запитують через командирів військових частин у відповідних державних органів, установ, організацій.

Військовослужбовці перебувають на квартирному обліку у військовій частині та КЕЧ району до отримання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала необхідність для надання іншого жилого приміщення; при переміщенні військовослужбовця до нового місця служби у інший населений пункт; при засудженні військовослужбовця до позбавлення волі на термін понад 6 місяців, крім умовного засудження; при наданні відомостей, що не відповідають дійсності та які стали основою для прийняття на облік або неправомірних дій командування при вирішенні питання про прийняття на облік.

Суд наголошує, що відповідно до норм аналізованого нормативно-правового акту, чинного на момент первинного постановлення позивача на квартирний облік, всі питання, пов'язані із забезпеченням жилою площею військовослужбовців, вирішуються за місцем проходження ними служби.

Окрім того вказане кореспондує і з положенням чинного на тепер Наказу № 380, відповідно до п. 7 розділу I якого питання, пов'язані із забезпеченням житлом військовослужбовців та членів їх сімей, вирішуються за місцем проходження військової служби та перебування їх на обліку.

Суд зазначає, що Порядком забезпечення жилою площею, чітко визначено, що датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесено рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік, а всі питання, пов'язані із забезпеченням жилою площею військовослужбовців, мають вирішуватися за місцем проходження ними служби. На кожного військовослужбовця, взятого на квартирний облік, оформляється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи: рапорт про прийняття на квартирний облік, довідка з місця проживання про склад сім'ї та прописку, довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи. Інші документи, при потребі, житлові комісії самі запитують через командирів військових частин у відповідних державних органів, установ, організацій. Аналогічні положення містяться й у Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 № 470.

Відповідно ст. 12 Закону № 2011-XII Кабінет Міністрів України постановою від 03.08.2006 № 1081 "Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями" (далі - Порядок № 1081) затвердив порядок, який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Згідно п. 4 Порядку № 1081 центральні органи виконавчої влади, які здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, правоохоронні органи спеціального призначення, Держспецтрансслужба та Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, видають нормативно-правові акти з питань забезпечення військовослужбовців житлом.

Суд наголошує, що на підставі п. 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до статті 12 Закону України від 24.06.2004 № 1865-IV "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 1865-IV) військовослужбовці, що перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, до набрання чинності цим Законом забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання відповідно до раніше встановленого законодавством порядку.

Абзац 4 пункту 4 розділу II "Прикінцеві положення" Закону № 1865-IV покладає зобов'язання на Кабінет Міністрів України забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.

Порядком № 1081 визначено алгоритм обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, надання житлових приміщень для постійного проживання. Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

З аналізу вказаних норм слідує, що військовослужбовці мають право на забезпечення їх та членів їх сімей жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення. Для реалізації такими особами зазначеного права необхідним є їх перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Пунктом 24 Порядку №1081 встановлено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.

У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.

Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла.

Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.

Пунктом 32 Порядку № 1081 передбачено, що черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлового приміщення).

З метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями наказом Міністерства оборони України № 380 від 31.07.2018 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція № 380).

Інструкція № 380 визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до п. 1 розділу VІ Інструкції № 380 житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.

Пунктом 1 розділу ІІ Інструкції № 380 визначено що, для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах утворюються житлові комісії.

Відповідно до п. п. 7, 8 розділу ІІ Інструкції № 380 житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати рішення, серед іншого, щодо зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання.

Рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом (додаток 4), підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі.

З матеріалів справи слідує, що за наслідком розгляду поданого в червні 2023 року рапорту про зарахування на облік для поліпшення житлових умов, житловою комісією відповідача 28.07.2023 відповідно до Інструкції № 380 переглянуто житлову справу позивача щодо дати його перебування на квартирному обліку у відповідача та перенесено дату перебування з 27.06.2006 на 28.07.2023.

Рішення житлової комісії затверджене наказом командира військової частини від 03.08.2023 № 59 (а.с. 23).

Згідно із абз. 5 п. 9 Розділу VI Інструкції № 380, на який покликається відповідач у відзиві на позовну заяву, військовослужбовцям (крім військовослужбовців, які проходили службу у військових частинах, пункти постійної дислокації яких розташовані на територіях районів проведення антитерористичної операції, а також у військових частинах, які були сформовані під час особливого періоду без визначення пункту постійної дислокації), які перебували на обліку за попереднім місцем проходження військової служби в іншому гарнізоні (в іншій місцевості), але протягом шести місяців після прибуття до нового місця проходження військової служби не зареєстрували місце проживання і не подали рапорт про зарахування на облік, попередній час перебування на обліку не зберігається.

У відповідності до застосованої спірної норми, суд зазначає, що для того щоб попередній час перебування на обліку не зберігся необхідним є те, щоб військовослужбовець протягом шести місяців після прибуття до нового місця проходження військової служби не зареєстрував місце проживання і не подав рапорт про зарахування на облік. Тобто необхідним є наявність поведінки військовослужбовця у формі бездіяльності: не реєстрація місця проживання, а також не подання відповідного рапорту протягом шести місяців після прибуття до нового місця проходження військової служби, при цьому така бездіяльність повинна складатися з обов'язкових одночасно двох складових: 1) не реєстрація місця проживання, 2) не подання відповідного рапорту. Відсутність однієї із цих складових не дозволяє застосування цієї норми.

Суд встановив, що позивач під час проходження служби у військовій частині НОМЕР_3 перебував на обліку громадян, які потребують покращення житлових умов з 27.03.2006 13.08.2020.

Згідно Наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.07.2020 №144, ОСОБА_1 , призначеного наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 14.07.2020 №475 на посаду старшого інженера-інспектора відділу безпеки польотів ІНФОРМАЦІЯ_1 , який прибув з військової частини НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 , з 30.07.2020 зараховано до списків особового складу, на всі види грошового забезпечення.

Разом з цим, із рапортом про зарахування на облік осіб, що потребують покращення житлових умов позивач звернувся 29.06.2023, тобто із пропуском встановленого шестимісячного строку.

Однак, як вже було зазначено судом, норма абз. 5 п. 9 VI Інструкції № 380 підлягає застосування при наявності двох складових: 1) не реєстрація місця проживання, 2) не подання відповідного рапорту.

Згідно з відомостями з Реєстру Вінницької територіальної громади № 2023/006933978 зареєстрованою адресою місця проживання позивач станом на 31.08.2023 є АДРЕСА_1 (а.с. 29).

Згідно відомостей, що відображені на сторінці 13 паспорту громадянина України ОСОБА_1 . Серії НОМЕР_7 , місце проживання позивача з 09.07.2014 також було зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 27).

Тобто, починаючи з липня 2014 року по дату звернення до відповідача з рапортом від 29.06.2023 зареєстроване місце проживання (перебування позивача) залишалось незмінним.

Оскільки, місце реєстрацію позивача після переміщення з однієї військової частини до іншої відбулось в межах м. Вінниця, а зареєстроване місце проживання після переміщення залишилось незмінним та залишилось в межах одного населеного пункту, тому стверджувати про одночасність двох негативних складових, що зазначено у абз. 5 п. 9 VI Інструкції № 380, для не зарахування попереднього часу перебування останнього на обліку немає.

З урахуванням наведеного та з огляду на ту обставину, що позивач уперше зарахований на квартирний облік ще 27.03.2006, суд вважає, що увесь період перебування ОСОБА_1 на квартирному обліку, починаючи з цієї дати, підлягає зарахуванню.

Виходячи з викладеного, суд зазначає, що рішення житлової комісії відповідача, оформлене протоколом № 9 від 30.09.2024, в частині відмови змінити дату зарахування (перебування) ОСОБА_1 на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, з 28.07.2023 на 27.03.2006 та залишення рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_4 , оформленого протоколом №9 від 28.07.2023 та затвердженого наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України №59 від 03.08.2023, щодо зарахування на облік підполковника ОСОБА_1 , складом сім'ї три особи, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, без змін є протиправним та підлягає скасуванню.

Окрім того, вказане рішення затверджено наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 17.10.2024 №58 "Про затвердження рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 " в частині затвердження рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_4 ) від 30.09.2024, оформленого протоколом №9, а тому такий наказ є протиправним та таким, що підлягає скасуванню в частині, що стосується позивача.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

За встановлених обставин та наведеного правового регулювання, враховуючи, що у даній справі судом встановлено протиправність рішень відповідача, суд приходить до висновку, що для забезпечення ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача наявні підстави для зобов'язання житлову комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_4 ) прийняти рішення про зміну дати зарахування (перебування) полковника ОСОБА_1 на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, з 28.07.2023 на 27.03.2006, із збереженням попереднього часу перебування на обліку.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналізуючи зазначене, суд дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_4 ) щодо зарахування ОСОБА_1 на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання складом сім'ї 3 (три) особи з 28.07.2023, без збереження попереднього часу перебування на обліку.

Визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.09.2024, оформлене протоколом №9, в частині відмови змінити дату зарахування (перебування) ОСОБА_1 на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, з 28.07.2023 на 27.03.2006 та залишення рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_4 , оформленого протоколом №9 від 28.07.2023 та затвердженого наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України №59 від 03.08.2023, щодо зарахування на облік підполковника ОСОБА_1 , складом сім'ї три особи, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, без змін.

Визнати незаконним та скасувати наказ командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 17.10.2024 №58 "Про затвердження рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 " в частині затвердження рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_4 ) від 30.09.2024, оформленого протоколом №9.

Зобов'язати житлову комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_4 ) прийняти рішення про зміну дати зарахування (перебування) полковника ОСОБА_1 на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, з 28.07.2023 на 27.03.2006, із збереженням попереднього часу перебування на обліку.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_8 )

Відповідач: Командувач Повітряних Сил Збройних Сил України (вул. Стрілецька, 105, м. Вінниця, 21015, код ЄДРПОУ 24981451)

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна