Рішення від 13.03.2025 по справі 921/10/22

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13 березня 2025 року м. ТернопільСправа № 921/10/22

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Шумського І.П.

за участю секретаря судового засідання Романюка Д.О.

розглянув матеріали справи

за позовом - Комунального підприємства “Тернопільводоканал» (46008, м. Тернопіль, вул. Танцорова, 7)

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» (вул. 15 Квітня, буд. 16А, м. Тернопіль, 46023)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Тернопільська міська рада (вул. Листопадова, 5 м. Тернопіль 46000)

про усунення порушень режиму користування охоронними зонами інженерних мереж.

За участю від:

позивача - Бронецький Н.В.

відповідача - не з'явився

третьої особи - не з'явився

Зміст позовних вимог, позиція позивача.

У січні 2022 року Комунальне підприємство “Тернопільводоканал» звернулось до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» про усунення порушення режиму користування охоронною зоною інженерних мереж на земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054, шляхом демонтажу споруд (торгових кіосків), що знаходяться за адресою: вул. 15 Квітня, 16, м. Тернопіль.

В обґрунтування заявлених на підставі ст. 136 ГК України та ст. 391 ЦК України позовних вимог позивач посилається на те, що при обстеженні водопровідної мережі, яка проходить у м. Тернопіль по вул. 15 Квітня, буд. 16А, на земельній ділянці з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 виявлено розташування споруд (магазинів) на відстані не більше 3-х метрів до водогону d=800 з порушенням будівельних норм.

Позиція відповідача.

У письмових поясненнях б/н від 25.04.2022 (оцінених судом як відзив на позовну заяву) відповідач заперечив проти позову, посилаючись на недоведеність вказаного в позові порушення, а також самого права позивача на звернення за судовим захистом у даній справі.

Позиція третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Тернопільської міської ради.

Зміст письмових пояснень б/н, б/д (вх. №2555 від 27.04.2022) зводиться до підтримання клопотання позивача про проведення експертизи та вказівки на необхідність дотримання відповідачем вимог земельного законодавства та умов договору оренди землі.

Процесуальні дії суду у справі.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.01.2022 справу №921/10/22 передано на розгляд судді Шумському І.П.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 18.01.2022 позовну заяву у даній справі залишено без руху, на підставі ст. 174 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України), у зв'язку з недотриманням заявником вимог ст. ст. 162, 164 ГПК України при її подачі до суду.

Ухвалою суду від 07.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/10/22 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 03.03.2022, яке відкладалось на 04.04.2022.

04.04.2022 судом постановлено ухвалу, якою: продовжено строк підготовчого провадження у справі; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Тернопільську міську раду; підготовче засідання відкладено на 05.05.2022.

Ухвалою суду від 05.05.2022 у даній справі призначено судову експертизу, проведення якої доручено Чернівецькому відділенню КНДІСЕ, а на її вирішення поставлено наступні питання:

1) Відобразити на плані (схемі) межі інженерних мереж їх охоронних зон, що проходять через земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 по відношенню до об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ “Конкорд - Тер»?

2) Чи відповідає розташування об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ “Конкорд - Тер» на земельній ділянці по вул. 15 Квітня у м. Тернополі з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 положенням додатку И-1 ДБН 2.2 -12:2019 “Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п. 3.7 “Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м.Тернополя»?

3) Чи розміщенні об'єкти - торгові павільйони (комерційні споруди), які належать ТОВ “Конкорд - Тер» на земельній ділянці по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 на нормативній відстані від інженерних/водопровідних мереж ?

А також чи забезпечено безперешкодний та цілодобовий доступ до існуючих на території цієї ділянки інженерних водопровідних мереж для їх ремонту, обслуговування зі сторони КП “Тернопільводоканал»?

4) В разі невідповідності вимогам стандартів, наведених у питанні №2 чи неможливості доступу, вказаного у питанні №3 чи можливе усунення порушень (обмежень) без повного демонтажу об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ “Конкорд - Тер» на земельній ділянці по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054? Якщо так, зазначити можливі варіанти?

На час проведення експертизи провадження у справі № 921/10/22 зупинено.

04.07.2022 судом постановлено ухвалу, якою задоволено клопотання № 186/182-4-22/29 від 23.06.2022 Чернівецького відділення КНДІСЕ про погодження строку виконання судової експертизи, погоджено проведення судової експертизи у справі № 921/10/22 у строк понад 90 календарних днів.

З супровідним листом №921/10/22/620/2022 від 20.10.2022 судом надіслано позивачу для виконання клопотання № 289/182-4-22/29 від 11.10.2022 Чернівецького відділення КНДІСЕ, з проханням організувати виїзд судового експерта до місця проведення дослідження, а також повернення експерта до експертної установи та доданими до нього експертом рахунком на оплату та актом попереднього розрахунку вартості виконання висновку експерта № 60/21/22-29.

Комунальне підприємство “Тернопільводоканал» у адресованому суду листі № 3377/22 від 01.11.2022 (вх. №7336 від 07.11.2022) повідомило про відсутність правових підстав для фінансування вимог експерта, в частині виїзду судового експерта до місяця проведення дослідження та його повернення до експертної установи.

Чернівецьким відділенням КНДІСЕ з супровідним листом №328/60/22-29/29 від 21.11.2022 (вх. №8213 від 05.12.2022) повернуто без виконання експертизи матеріали справи №921/10/22 на адресу Господарського суду Тернопільської області.

Ухвалою суду від 06.12.2022 судове засідання у справі № 921/10/22 призначено на 19.12.2022.

Ухвалою суду від 19.12.2022: поновлено провадження у справі № 921/10/22; проведення експертизи, призначеної ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 05.05.2022, доручено Хмельницькому відділенню КНДІСЕ; на час проведення експертизи провадження у справі № 921/10/22 зупинено.

26.12.2022 судом постановлено ухвалу, якою: поновлено провадження у справі №921/10/22; залучено адвоката Авдєєнка Владислава Валерійовича АДРЕСА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в якості представника відповідача у справі №921/10/22; надано доступ адвокату Авдєєнку Владиславу Валерійовичу, як представнику Товариства з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер», до електронної справи №921/10/22 в підсистемі "Електронний суд"; зупинено провадження у справі №921/10/22.

З метою вирішення клопотань експерта, судом призначались судові засідання на 27.02.2023, 09.03.2023 та 20.03.2023, а зібрані за їх наслідками документи надіслані для експертного дослідження.

Ухвалою суду від 15.05.2024 задоволено клопотання №610/159/23-26/26 від 08.05.2024 Хмельницького відділення КНДІСЕ та зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» 24.05.2024 забезпечити експерту безперешкодний доступ до об'єкта дослідження по вул. 15 Квітня, буд. 16А, м. Тернопіль.

13.11.2024 на адресу суду від Хмельницького відділення Київського НДІСЕ з супровідним листом № 1359/159/23-26/23 від 05.11.2024 (вх. №8706) надійшов Висновок експерта №159/23-26 від 05.11.2024 у справі № 921/10/22, а також повернуто матеріали вказаної справи.

Ухвалою суду від 19.11.2024: поновлено провадження у справі №921/10/22; продовжено строк підготовчого провадження на підставі ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод; підготовче засідання призначено на 05.12.2024, в якому оголошувалась перерва до 19.12.2024.

19.12.2024 судом продовжено строк підготовчого провадження на підставі ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, підготовче засідання 921/10/22 відкладено на 02.01.2025, котре надалі було відкладено на 09.01.2025.

Ухвалою суду від 09.01.2025: задоволено клопотання б/н від 04.12.2024 представника відповідача про виклик експерта; підготовче засідання відкладено на 20.01.2025.

20.01.2025 підготовче засідання було відкладено на 28.01.2025, в якому оголошувалась перерва до 30.01.2025.

Ухвалою суду від 30.01.2025 закрито підготовче провадження по справі №921/10/22 та призначено її до розгляду по суті на 03.03.2025.

Присутнім у судовому засіданні 03.03.2025 представником позивача підтримано позовні вимоги.

Представником відповідача в судовому засіданні 03.03.2025 заперечено проти позову.

У судовому засіданні 03.03.2025 судом повідомлено представників сторін, що проголошення вступної та резолютивної частин рішення відбудеться 13.03.2025.

У судовому засіданні 13.03.2025 судом ухвалено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Судом враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.

Відповідно до листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України №1-5/45 від 25.01.2006, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.

Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду).

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Рішенням №7/32/118 від 22.02.2019 Тернопільської міської ради надано дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га в оренду терміном на десять років для обслуговування нежитлового приміщення за адресою вул. 15 Квітня, 16а, за рахунок земель Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради (п.1 рішення).

Окремим п. 2 зазначеного рішення зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» в шестимісячний термін подати проект землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки.

Фізичною особою - підприємцем Боднарчук Іванною Дмитрівною виготовлено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (по зміні її цільового призначення) за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 земленабувачу Товариству з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» за адресою м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16а (надалі - проект землеустрою).

Проект землеустрою містить, зокрема:

- довідку №829.177-19 від 21.03.2019 Відділу у м. Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, про те, що згідно даних Державного земельного кадастру, у т.ч. державної статистичної звітності форми 6-ЗЕМ (станом на 01.01.2016) земельна ділянка площею 0,1000 га за адресою: м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16а, що проектується до відведення в оренду ТОВ “Конкорд - Тер» для обслуговування нежитлового приміщення на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради №7/32/118 від 22.02.2019, належить до земель комунальної власності та перебуває в постійному користуванні Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради (Державний акт №214 від 04.07.1997 на право постійного користування землею площею 89,5 га);

- нотаріально посвідчену заяву від 11.04.2019 Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради про згоду на вилучення земельної ділянки площею 0,1000 га за адресою: вул. 15 Квітня у м. Тернополі, яка перебуває у постійному користуванні Управління, на користь ТОВ “Конкорд - Тер» для обслуговування нежитлового приміщення за адресою: м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16 а;

- розрахунок потреби площі цієї земельної ділянки, котрий згідно з ДБН Б.2.2.-12:2018 "Планування і забудови території" складає 0,1000 га;

- висновок №5001/82-19 від 16.05.2019 ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- пояснювальну записку, згідно з якою на земельній ділянці розташований об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення та встановлено групу тимчасових споруд (малі архітектурні форми);

- перелік №4910 від 08.04.2019 обмежень та обтяжень у використанні земельної ділянки, висновок №495/14 від 23.04.2019 Управління містобудування, архітектури та кадастру про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зміст яких вказує про наявність обмежень на використання земельної ділянки: 01.04 - охоронна зона вздовж об'єкта зв'язку; 01.05 - охоронна зона вздовж об'єкта енергетичної системи.

У п. 11 "інші відомості" висновку №495/14 від 23.04.2019 вказано про необхідність обслуговування нежитлового приміщення проводити у відповідності з вимогами ДБН Б.2.2-12:2018, Земельного кодексу України та містобудівної документації;

- акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності, згідно з яким межі охоронних зон в натуру не виносились та за межовими знаками не закріплювались.

Рішенням №7/35/101 від 06.06.2019 Тернопільської міської ради: затверджено Товариству з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га в оренду терміном на десять років, для обслуговування нежитлового приміщення за адресою вул. 15 Квітня, 16а (п.1 рішення); припинено Управлінню житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради право постійного користування земельною ділянкою площею 0,1000 га за адресою вул. 15 Квітня, 16а, враховуючи згоду землекористувача (п.2 рішення); надано Товариству з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» земельну ділянку площею 0,1000 га (кад. номер 6110100000:05:001:0054) в оренду терміном на десять років для обслуговування нежитлового приміщення за адресою вул. 15 Квітня, 16а (п. 3 рішення).

На підставі Проекту землеустрою 20.05.2019 Відділом у м. Тернополі Міськрайонного управління у Тернопільському районі та м. Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області здійснено реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054, площею 0,1000 га, за адресою: м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16а, з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, вид використання: для обслуговування нежитлового приміщення (Витяг №НВ-6110653552019 від 12.06.2019 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку).

При цьому, у Державному земельному кадастрі зареєстровано обмеження у використанні цієї земельної ділянки, а саме охоронні зони навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи та об'єкта зв'язку.

Матеріали справи містять Поземельну книгу земельної ділянки за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054, відкриту 20.05.2019 Відділом у м. Тернополі Міськрайонного управління у Тернопільському районі та м. Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, розділ 5 якої містить інформацію про постійне встановлення охоронної зони навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи на площу 0,0073 га, 0,0025 га та об'єкта зв'язку на площу 0,0040 га, 0,0036 га.

Долучена до позову інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказує, що ця земельна ділянка належить до земель комунальної власності.

14.06.2019 між Тернопільською міською радою (як орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» (як орендарем) укладено договір оренди землі (надалі договір оренди), відповідно до умов п. 1, п. 2 якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054, площею 0,1000 га, за адресою: м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16а, у тому числі - землі під соціально-культурними об'єктами.

Згідно з п. 3 договору оренди на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення. Інженерні мережі - електрокабель 10 кв., лінія телефонного зв'язку.

У п.4 договору оренди зазначено, що земельна ділянка передається в оренду з об'єктами нерухомого майна, зазначеними в п. 3.

Згаданий в договорі оренди землі та у Витязі №204074174 від 13.03.2020 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, належний відповідачу об'єкт нерухомості не має відношення до виниклих у даній справі спірних правовідносин.

Договір укладено терміном на десять років з 06.06.2019 до 06.06.2029 (п. 8 договору оренди).

У п. 26.1 договору оренди зазначено, що обов'язковими для діяльності орендаря є наступні обмеження:

а) обмеження щодо "червоних ліній": ділянка площею 0,1000 га частково знаходиться в межах "червоних ліній" вул. 15 Квітня;

б) обмеження щодо інженерних зон: ділянка повинна використовуватись з врахуванням охоронних зон інженерних мереж;

в) обмеження щодо нового будівництва чи реконструкції: проведення капітального ремонту, нове будівництво проводити після отримання відповідних дозволів;

г) обмеження щодо суміжних землекористувачів: забезпечувати цілодобовий доступ до існуючих на території ділянки інженерних мереж для їх ремонту, обслуговування, дотримуватись правил використання земель в охоронній зоні згідно з вимогами інженерних служб міста і не чинити перешкод при будівництві нових.

Згідно з актом прийому - передачі від 24.06.2019 Тернопільською міською радою передано Товариству з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» земельну ділянку площею 0,1000 га за адресою вул. 15 квітня, 16 а у м. Тернополі для обслуговування нежитлового приміщення, яке на ній знаходиться.

26.06.2019 за ТОВ “Конкорд - Тер» зареєстровано інше речове право - право оренди земельної ділянки (Витяг №172626547 від 04.07.2019 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права).

Як зазначалось вище, умовами договору оренди землі відповідачу не встановлювались обмеження, пов'язані з проходженням водопровідної та каналізаційної мереж.

Водночас, як убачається з проектної документації, що передувала укладенню договору оренди землі, зокрема висновку №5001/82-19 від 16.05.2019 ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, висновку №495/14 від 23.04.2019 Управління містобудування, архітектури та кадастру про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, пояснювальної записки, а також письмових пояснень Тернопільської міської ради, на ділянці знаходились тимчасові споруди, що не відносяться до об'єктів нерухомості.

На підставі заяв Товариства з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер», Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради оформлено паспорти прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності:

- 25/19 від 19.07.2019 - група тимчасових споруд за адресою вул. 15 Квітня, 16а (строк закінчився 26.04.2020);

- 26/19 від 19.07.2019 - група тимчасових споруд за адресою вул. 15 Квітня, 16а (строк закінчився 26.04.2020);

- 27/19 від 19.07.2019 - група тимчасових споруд за адресою вул. 15 Квітня, 16а (строк закінчився 26.04.2020);

- 28/19 від 19.07.2019 - група тимчасових споруд за адресою вул. 15 Квітня, 16а (строк закінчився 26.04.2020) (лист б/н, б/д Управління містобудування, архітектури та кадастру (№146 14 від 26.04.2022 Тернопільської міської ради).

У своєму листі Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради також повідомлено про видачу Товариству з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва "Будівництво будівлі громадського призначення (офісу) за адресою м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16а", затверджені наказом начальником Управління містобудування, архітектури та кадастру №375 від 08.01.2020.

Обома сторонами у даній справі визнано, що термін дії вказаних паспортів прив'язок надалі продовжувався.

Згідно з ч.1 ст.75 ГПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до інвентарної картки обліку основних засобів КП "Тернопільводоканал", з 1975 року на балансі підприємства позивача перебуває водогін від н/с Верхнього-Івачівського водозабору до м. Тернополя вул. 15 Квітня d= 800 мм, сталь L-17000 м.

03.06.2020 Комунальним підприємством “Тернопільводоканал» направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» лист №1474/20 від 03.06.2020 з повідомленням про виявлене невиконання останнім вимог ДБН Б 2.2-12:2018 (додатку И-1 "Відстані від найближчих підземних інженерних мереж") та п. 3.7 “Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя», відповідно до яких забороняється розміщення тимчасових споруд на територіях, зайнятих інженерними мережами і в їх охоронних зонах. У цьому листі позивач просив відповідача невідкладно забезпечити нормативну відстань до інженерних мереж позивача.

10.12.2020 позивачем надіслано на адресу відповідача лист №4267/20 від 10.12.2020 з повідомленням про проведення 22.12.2020 обстеження інженерних мереж по вул. 15 Квітня на предмет виконання вищевказаних вимог.

22.12.2020 представниками Комунального підприємства “Тернопільводоканал» складено акт обстеження водопровідних та каналізаційних мереж.

У ньому зазначено про проведення обстеження водопровідної мережі d = 800 мм за адресою: вул. 15 Квітня, м. Тернопіль, в частині земельної ділянки за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054,та проведення замірів відстаней розташування нежитлових споруд, що належать ТОВ "Конкорд-Тер" відносно цієї мережі.

В акті зафіксовано, що вказані споруди розміщені із порушенням нормативної відстані до вищевказаної мережі, а саме додатку И-1 ДБН 2.2-12:2018 “Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п. 3.7 “Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя».

До акту долучено викопіювання з топографо-геодезичного плану ряду торгових павільйонів ТОВ “Конкорд - Тер».

Акт обстеження від 22.12.2020 складено за відсутності представника відповідача.

У судовому засіданні 05.05.2022 представником позивача зазначено, що акт від 22.12.2020 помилково містить посилання на ДБН 2.2-12:2018, замість правильного посилання на ДБН 2.2-12:2019.

09.02.2021 та 30.03.2021 позивач звертався на адресу відповідача з листами №325/21 від 09.02.2021, №861/21 від 30.03.2021 з вимогами про усунення зазначеного порушення.

Невиконання відповідачем вимог позивача мало наслідком звернення останнього до суду за захистом своїх прав у судовому порядку.

Як вже зазначалось, в ході підготовчого провадження у справі №921/10/22 судом було призначено судову експертизу.

13.11.2024 від Хмельницького відділення Київського НДІСЕ надійшов на адресу суду Висновок експерта №159/23-26 від 05.11.2024 у справі № 921/10/22.

У відповідь на поставлені питання експертом зазначено:

1. Додаток № 1 до висновку експерта де на плані (схемі) відображені межі інженерних мереж їх охоронних зон, що проходять через земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 по відношенню до об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер» станом на 24.05.2024.

Додаток № 2 до висновку експерта де на плані (схемі) відображені межі інженерних мереж їх охоронних зон згідно наданих на дослідження відомостей, що проходять “через земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 по відношенню до об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер».

Більш детально описано в дослідній частині висновку та зображено в Додатку № 1 № 2 до висновку експерта та фототаблиці № 1.

2.Розташування об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер» на земельній ділянці по вул. 15 Квітня в, м. Тернопіль з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 не відповідають положенням додатку И-1 ДБН 2.2-12:2019 «Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п.3.7 «Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя».

Більш детально описано в дослідній частині висновку та зображено в Додатку № 1 № 2 до висновку експерта та фототаблиці № 1.

3.Розміщені об'єкти - торгові павільйони (комерційні споруди), які належать ТОВ «Конкорд-Тер» на земельній ділянці по вул. 15 Квітня в, м. Тернопіль з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 не відповідають нормативній відстані від інженерних/водопровідних мереж.

На другу частину поставленого питання чи забезпечено безперешкодний та цілодобовий доступ до існуючих на території цієї ділянки інженерних водопровідних мереж для їх ремонту, обслуговування зі сторони КП «Тернопільводоканал» не надається за можливе тому, що дане питання виходить за межі компетенції судового експерта. Більш детально описано в дослідній частині висновку та зображено в Додатку № 1 № 2 до висновку експерта та фототаблиці № 1.

4.На поставлене питання чи можливе усунення порушень (обмежень) без повного демонтажу об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер» на земельній ділянці по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 та зазначити можливі варіанти не надається за можливе у зв'язку з тим, що поставлене питання виходять за межі компетенції судового експерта.

Зміст висновку експерта вказує на те, що судовим експертом було проведено обстеження (з геодезичною зйомкою) земельної ділянки, що знаходиться за адресою вул. 15 Квітня, 16а, м. Тернопіль та виявлено, що оглядові колодязі інженерної водопровідної мережі в місці розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 відсутні, тому проходження водопровідної мережі фіксувалось з показів представників КП «Тернопільводоканал». Також під час обстеження було зафіксовано фактичне розташування комерційних споруд на земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 та оглядовий колодязь інженерної водопровідної мережі який розташований приблизно за 400 м., від місця розташування земельної ділянки кадастровим номером 6110100000:05:001:0054.

У дослідній частині висновку зазначено, зокрема:

- на клопотання експерта щодо надання інженерної топографічної зйомки проходження інженерних підземних мереж (водопровідних мереж) з координатами (в електронному вигляді) відносно земельної ділянки з кадастровим номером 611010000:05:001:0054 на дослідження надано копію складеної інженером СОГІС Андрієм Білоусом схеми проходження водопровідної мережі D800 мм., з прив'язкою до існуючих споруд за адресою вул.15 Квітня, 16а в м. Тернопіль ТОВ «Конкорд-Тер» де зазначено координати точки №1 та точки №2, залягання водопровідної мережі в системі координат УСК-2000. Так, як координати земельної ділянки з кадастровим номером 611010000:05:001:0054 надано в СК-63, а для проведення дослідження необхідно співставити в одній і тій системі координат об'єкти дослідження, тому в програмному забезпеченні "Digitals" експертом за допомогою ключа переходу, переобчислено надані координати точки №1 та точки №2, залягання водопровідної мережі наданих в системі координат УСК-2000 в систему координат СК-63;

- аналізуючи додаток № 2 до висновку експерта встановлено, що за наданими відомостями щодо координат водопровідної мережі її охоронна зона заходить за точку 1 земельної ділянки на 2,04 м., за точку 2 земельної ділянки на 1,42 м., площа накладення на земельну ділянку з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054, охоронної зони водопровідної мережі становить 0,0073 га;

- враховуючи зазначене вище, у додатку №1 до висновку експерта на плані (схемі) відображені орієнтовні межі інженерних мереж їх охоронних зон, що проходять через земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 по відношенню до об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер», станом на 24.05.2024. У додатку № 2 до висновку експерта на плані (схемі) відображені межі інженерних мереж їх охоронних зон згідно наданих на дослідження відомостей, що проходять через земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 по відношенню до об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер»;

- за результатом проведеного 24.05.2024 обстеження об'єктів дослідження в програмному забезпеченні "Digitals" в додатку №1 до висновку експерта та план-схемі відображено фактичне розташування торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ "Конкорд-Тер", межі земельної ділянки кадастровий номер 611010000:05:001:0054 згідно даних ДЗК (координати поворотних точок меж надані в паперовому вигляді) та орієнтовне проходження водопровідної мережі та охоронної зони водопровідної мережі (координати були визначені з показів представників КП "Тернопільводоканал" під час проведення обстеження).

Матеріали справи також містять оформлені 30.08.2022 між позивачем (як замовником) та ТОВ "НП РІКОМ" (як субпідрядником) Технічний акт про завершення робіт із "Створення шару "каналізація" з внесенням інформації щодо елементів системи водовідведення та здійснення гідравлічних розрахунків" та сертифікат позивача про завершення робіт та передачу в експлуатацію геоінформаційної системи водопостачання та водовідведення підрядником представництвом "УАБ "ЕЛСІС ТС" та субпідрядником ТОВ "НП РІКОМ".

Вказана інформація щодо елементів системи водовідведення, як і схема проходження водопровідної мережі D800 мм, складеної інженером СОГІС Андрієм Білоусом, знаходились в розпорядженні судового експерта, однак проходження водопровідної мережі та охоронної зони встановлено було лише орієнтовно.

Водночас, названа документація була взагалі відсутня на час складення працівниками позивача акта від 22.12.2020 про порушення відповідачем нормативних відстаней належних йому тимчасових споруд до водопровідної та каналізаційної мереж.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при ухвалені рішення, висновки суду.

Стаття 15 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до змісту п. 3 ч.2 ст.129 Конституції України, ст.ст. 13, 74, 76-78 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними, допустимими, достовірними і достовірними доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Принципи змагальності сторін та диспозитивності відображені і в ст.14, ч.4 ст. 74 цього Кодексу, за змістом яких суд не може самостійно збирати докази, крім окремих визначених випадків.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч.1 ст.76 ГПК України).

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст. 77 ГПК України).

У відповідності до змісту ст.ст. 46, 162 ГПК України право визначати підстави і предмет позову належить виключно позивачу.

Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Поданими позивачем доказами не доведено обґрунтованості заявленої ним вимоги з визначених ним же підстав.

Судом встановлено, що земельна ділянка площею 0,1000 га з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 за адресою: м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16а, є власністю територіальної громади міста Тернополя та передана відповідачу в оренду згідно з договором оренди землі від 14.06.2019.

Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 124 ЗК України (в редакції на час прийняття рішення Тернопільської міської ради №7/32/118 від 22.02.2019) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (ч.2 ст. 124 ЗК України).

Згідно з ч. 3 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Згідно з ч. 2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Рішенням №7/32/118 від 22.02.2019 Тернопільської міської ради надано дозвіл відповідачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га в оренду терміном на десять років для обслуговування нежитлового приміщення за адресою вул. 15 Квітня, 16а.

За змістом ч. 1, ч. 3 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" (в редакції на час прийняття рішення Тернопільської міської ради №7/32/118 від 22.02.2019) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України (ч. 2 ст. 50 Закону України "Про землеустрій").

У ч.4 ст. 123 ЗК України зазначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно з ч.1, ч.6 ст.186-1 ЗКУкраїни проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Документація із землеустрою підлягає державній експертизі з метою забезпечення її відповідності вихідним даним та технічним умовам, вимогам законів України, іншим нормативно-правовим актам (ч.1 ст.62 Закону України "Про землеустрій").

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою (ч.13 ст.123 ЗК України).

Рішенням №7/35/101 від 06.06.2019 Тернопільської міської ради затверджено Товариству з обмеженою відповідальністю “Конкорд - Тер» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га в оренду терміном на десять років, для обслуговування нежитлового приміщення за адресою вул. 15 Квітня, 16а та надано вказану земельну ділянку в оренду.

На цій земельній ділянці розміщено ряд тимчасових споруд (малих архітектурних форм) відповідно до виданих відповідачу у 2019 році паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, строк дії яких надалі продовжувався.

Частиною 2 статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Предмет спору у даній справі не пов'язаний з законністю їх видачі відповідачу та законністю продовження їх строку.

Із змісту положень ст.11 ЦК України вбачається, що цивільні обов'язки можуть виникати безпосередньо із актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч.ч. 1,2,6 ст.13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При їх здійсненні особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені ч.ч. 2-5 цієї статті суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.

Відповідно до п."е" ч.1 ст.96 ЗК України до обов'язків користувачів земельних ділянок належить дотримання правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.

Згідно з ч.1 ст.110 ЗК України на використання власником земельної ділянки або її частини може бути встановлено обмеження. Право власності на земельну ділянку може бути обтяжено правами інших осіб.

Частиною 2 статті 111 ЗК України передбачено, що законом, прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами, договором, рішенням суду можуть бути встановлені такі обмеження у використанні земель: а) умова розпочати і завершити забудову або освоєння земельної ділянки протягом встановлених строків; б) заборона на провадження окремих видів діяльності; в) заборона на зміну цільового призначення земельної ділянки, ландшафту; г) умова здійснити будівництво, ремонт або утримання дороги, ділянки дороги; ґ) умова додержання природоохоронних вимог або виконання визначених робіт; д) умови надавати право полювання, вилову риби, збирання дикорослих рослин на своїй земельній ділянці в установлений час і в установленому порядку; е) обов'язок щодо утримання та збереження полезахисних лісових смуг.

Відповідно до ч.4 ст.111 ЗК України обмеження у використанні земель (крім обмежень, безпосередньо встановлених законом та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами) підлягають державній реєстрації в Державному земельному кадастрі у порядку, встановленому законом, і є чинними з моменту державної реєстрації. Обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, є чинними з моменту набрання чинності нормативно-правовими актами, якими вони були встановлені.

Частиною 5 статті 111 ЗК України встановлено, що відомості про обмеження у використанні земель зазначаються у схемах землеустрою і техніко-економічних обґрунтуваннях використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектах землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, проектах землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Відомості про такі обмеження вносяться до Державного земельного кадастру.

Згідно з ч.1 ст. 112 ЗК України охоронні зони створюються: а) навколо особливо цінних природних об'єктів, об'єктів культурної спадщини, гідрометеорологічних станцій тощо з метою охорони і захисту їх від несприятливих антропогенних впливів; б) уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти.

Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України (ч.2 ст. 112 ЗК України).

У ст. 113 ЗК України зазначено, що зони санітарної охорони створюються навколо об'єктів, де є підземні та відкриті джерела водопостачання, водозабірні та водоочисні споруди, водоводи, об'єкти оздоровчого призначення та інші, для їх санітарно-епідеміологічної захищеності. У межах зон санітарної охорони забороняється діяльність, яка може призвести до завдання шкоди підземним та відкритим джерелам водопостачання, водозабірним і водоочисним спорудам, водоводам, об'єктам оздоровчого призначення, навколо яких вони створені. Правовий режим земель зон санітарної охорони визначається законодавством України.

Статтею 1 Закону України «Про трубопровідний транспорт» визначено:

охоронна зона - землі вздовж магістральних та промислових трубопроводів, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодженню, а також для зменшення їх негативного впливу на людей, суміжні землі, природні об'єкти та довкілля в цілому;

промислові трубопроводи (приєднані мережі) - всі інші немагістральні трубопроводи в межах виробництв, а також нафтобазові, внутрішньопромислові нафто-, газо- і продуктопроводи, міські газорозподільні, водопровідні, теплопровідні, каналізаційні мережі, розподільчі трубопроводи водопостачання, меліоративні системи тощо.

За приписами ст. 73 ЗК України до земель трубопровідного транспорту належать земельні ділянки, надані під наземні і надземні трубопроводи та їх споруди, а також під наземні споруди підземних трубопроводів. Уздовж наземних, надземних і підземних трубопроводів встановлюються охоронні зони.

Статтею 11 Закону України «Про трубопровідний транспорт» також встановлено, що до земель трубопровідного транспорту належать земельні ділянки, на яких збудовано наземні і надземні трубопроводи та їх споруди, а також наземні споруди підземних трубопроводів. Уздовж трубопроводів встановлюються охоронні зони. Земля в межах охоронних зон не вилучається, а використовується з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до закону або договору. Порядок встановлення, розмір та режим використання охоронної зони об'єкта трубопровідного транспорту визначаються законодавством України.

Аналогічна норма міститься в п. 8 Правил охорони магістральних трубопроводів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2002 № 1747 (надалі - Правила №1747), згідно з яким земельні ділянки, розташовані у межах охоронних зон, не вилучаються у їх власників і користувачів, а використовуються з обмеженнями, передбаченими цими Правилами та в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Судом встановлено, що виготовлений на замовлення відповідача та поданий ним на затвердження Тернопільської міської ради проект землеустрою містить інформацію про зареєстровані у Державному земельному кадастрі обмеження, а саме охоронні зони вздовж об'єкта зв'язку та об'єкта енергетичної системи.

Обмеження охоронної зони об'єкта трубопровідного транспорту у проекті землеустрою не зазначені. Не міститься інформації про таке обмеження і в поземельній книзі.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про трубопровідний транспорт» одним із основних принципів державної політики у сфері трубопровідного транспорту, враховуючи його пріоритетність в економіці України є забезпечення надійного та безпечного функціонування трубопровідного транспорту.

Згідно з ч.1 ст. 10 Закону України "Про трубопровідний транспорт" контроль у сфері трубопровідного транспорту спрямовується на забезпечення додержання вимог законодавства про трубопровідний транспорт органами державної виконавчої влади, представницькими органами та органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та видів діяльності і громадянами.

У ст. 16 Закону України "Про трубопровідний транспорт" вказано, що підприємства, установи та організації трубопровідного транспорту зобов'язані, зокрема забезпечувати дотримання діючих норм та правил безпеки та технічної експлуатації трубопроводів, правил пожежної охорони та охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до інформації витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованого на Комунальне підприємство “Тернопільводоканал» видами діяльності позивача є: 36.00 забір, очищення та постачання води (основний); 43.22 монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 37.00 каналізація, відведення й очищення стічних вод.

Відповідно до інвентарної картки обліку основних засобів КП "Тернопільводоканал", з 1975 року на балансі підприємства позивача перебуває водогін від н/с Верхнього-Івачівського водозабору до м. Тернополя вул. 15 Квітня d = 800 мм, сталь L-17000 м.

Право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника (ч.1, ч.4 ст. 136 ГК України).

Згідно з п. 15 Правил №1747 землекористувачі не мають права перешкоджати працівникам підприємств магістрального трубопровідного транспорту здійснювати контроль за технічним станом об'єктів магістрального трубопровідного транспорту та виконувати ремонтні і аварійно-відновні роботи. Землекористувачі та місцеві органи виконавчої влади зобов'язані сприяти працівникам зазначених підприємств під час виконання ними цих робіт.

У рамках здійснених Комунальним підприємством “Тернопільводоканал» заходів контролю у сфері трубопровідного транспорту, 22.12.2020 його представниками складено односторонній акт обстеження водопровідної мережі d = 800 мм за адресою: вул. 15 Квітня, м. Тернопіль на земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054.

Шляхом проведення замірів відстаней від розташованих на земельній ділянці тимчасових споруд до цієї мережі, працівниками позивача зафіксовано, що ці тимчасові споруди розміщені на відстані до 3-х метрів до водопровідної мережі, тобто з порушенням охоронної зони та зони санітарної охорони водопровідної мережі.

Позивачем стверджено, що таке розміщення тимчасових споруд не відповідає вимогам додатку И-1 ДБН 2.2 -12:2018 “Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п. 3.7 “Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя», а тому підлягає усуненню шляхом демонтажу цих тимчасових споруд.

Згідно з ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Відповідно до статті 1163 ЦК України, фізична особа, життю, здоров'ю або майну якої загрожує небезпека, а також юридична особа, майну якої загрожує небезпека, мають право вимагати її усунення від того, хто її створює.

Підставою виникнення зобов'язань є факт створення загрози цивільним правам та інтересам інших осіб.

Згідно статті 1164 ЦК України, у разі неусунення загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи заінтересована особа має право вимагати:

1) вжиття невідкладних заходів щодо усунення загрози;

2) відшкодування завданої шкоди;

3) заборони діяльності, яка створює загрозу.

За змістом вказаних норм, заявляти вказані вимоги вправі юридичні особи, майну яких загрожує небезпека, а у разі неусунення такої загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи, заінтересована особа має право вимагати, зокрема, заборони діяльності, яка створює загрозу.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначено Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 21.10.2011 № 244) (надалі - Порядок №244).

У п. 1.3 Порядку №244 зазначено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1 : 500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності (п. 1.4 Порядку №244).

Судом встановлено, що на земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 тимчасові споруди розміщено відповідачем на підставі та відповідно до виданих йому Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради паспортів прив'язок №№ 25/19, 26/19, 27/19, 28/19 від 19.07.2019 тимчасових споруд.

У ст. 1 Закону України "Про будівельні норми" визначено, що державні будівельні норми - це нормативний акт, затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері будівництва.

Як вже зазначалось, у акті обстеження від 22.12.2020 вказується про невідповідність вимогам додатку И-1 ДБН Б. 2.2 - 12:2018 “Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п. 3.7 “Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя» відстаней тимчасових споруд по відношенню до водопровідної мережі.

У п. 3.7. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Тернополя (затвердженому рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №392 від 17.04.2019) зазначено, що розміщення ТС забороняється в охоронних зонах пам'яток історії, культури і архітектури, в зонах історичного центру і охоронних зонах регулювання забудови, на резервних територіях, призначених для капітального будівництва, територіях, займаних зеленими насадженнями і у водозахисних зонах, на територіях, зайнятих інженерними мережами і в їх охоронних зонах (або при умові обов'язкового погодження з відповідними організаціями).

Наказом №100 від 23.04.2018 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України затверджено ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій».

Відстані від найближчих підземних інженерних мереж визначено у додатку И.1 (обов'язковий) ДБН Б.2.2-12:2018.

ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» втратили чинність на підставі Наказу № 104 від 26.04.2019 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства "Про затвердження ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій»", додаток И.1 (обов'язковий) якого повністю відповідає змісту додатка И-1 ДБН Б. 2.2 - 12:2018.

Тобто, на момент проведення обстеження у грудні 2020 року діяли норми додатка И.1 ДБН Б.2.2-12:2019, аналогічні додатку И.1 ДБН Б.2.2-12:2018.

Представником позивача в ході розгляду справи стверджено про помилкове посилання в акті перевірки на ДБН Б.2.2-12:2018, замість чинних на той час ДБН Б.2.2-12:2019.

У додатку И-1 ДБН Б. 2.2 - 12:2019 встановлені відстані від найближчих підземних інженерних мереж, зокрема водопроводу і напірної каналізації до: фундаментів будинків і споруд; фундаментів огорож підприємств, естакад, опор контактної мережі і електрозв'язку, залізниць; осей крайньої колії; бортового каменя вулиці, дороги; зовнішньої брівки кювету або підошви насипу дороги; фундаментів опор повітряних ліній електропередачі.

На момент складення акта від 22.12.2020 про порушення відповідачем нормативних відстаней належних йому тимчасових споруд до водопровідної та каналізаційної мереж у позивача були відсутні дані про точне проходження схеми водопроводу і каналізації по земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:05:001:0054.

Такої інформації, виходячи із змісту висновку експерта, не було і під час проведення дослідження.

У висновку експерта, у відповідь на друге питання експертом зазначено, що розташування об'єктів - торгових павільйонів (комерційних споруд), які належать ТОВ «Конкорд-Тер» на земельній ділянці по вул. 15 Квітня в, м. Тернопіль з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 не відповідають положенням додатку И-1 ДБН 2.2-12:2019 «Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п. 3.7 «Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя», посилаючись на детальний опис у дослідній частині висновку.

У ст. 86 ГПК України зазначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів.

Висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань (ч.1, ч.2 ст. 98 ГПК України).

Висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні (ст. 104 ГПК України).

Відповідно до ст. 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Суд зобов'язаний дотримуватися принципу оцінки доказів, згідно з яким на підставі всебічного, повного й об'єктивного розгляду справи аналізує і оцінює докази як кожен окремо, так і в їх сукупності, у взаємозв'язку, в єдності і протиріччі, і ця оцінка повинна спрямовуватися на встановлення достовірності чи відсутності обставин, які обґрунтовує доводи і заперечення сторін. Постанова КГС ВС від 28.01.2020 у справі № 910/6981/19.

Судом зазначає, що висновок експерта №159/23-26 від 05.11.2024 за результатами проведення земельно-технічної експертизи не є достовірним доказом розташування тимчасових споруд відповідача на земельній ділянці з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 з невідповідністю нормам додатку И-1 ДБН 2.2-12:2019 «Відстані від найближчих підземних інженерних мереж» та п. 3.7 «Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для проведення підприємницької діяльності на території м. Тернополя», оскільки:

1) тимчасові споруди (малі архітектурні форми) не належать до об'єктів нерухомості, які знаходяться на фундаменті та по відношенню до якого мали б проводитись заміри;

2) відтворення у висновку експерта орієнтовного проходження водопровідної мережі та охоронної зони водопровідної мережі, визначеної з показів представників КП "Тернопільводоканал" (позивача у справі) під час проведення обстеження не можна вважати достатньо встановленим.

Водночас:

- поземельна книга, а також виготовлений на замовлення відповідача та затверджений Тернопільською міською радою проект землеустрою не містить інформації про обмеження (їх реєстрацію) - охоронних зон уздовж трубопроводів;

- акт обстеження земельної ділянки від 22.12.2020 (складений про невідповідність нормативних відстаней розташування тимчасових споруд відповідача по відношенню до водопровідної мережі) складений за відсутності точних даних щодо проходження водопровідної та каналізаційної мереж.

Згідно з висновком експерта №159/23-26 від 05.11.2024 експерту вдалось встановити лише орієнтовне їх проходження.

Наданими позивачем доказами, а також висновком експерта №159/23-26 від 05.11.2024 не доведено неможливості доступу працівників КП "Тернопільводоканал" до водопровідної та каналізаційної мереж на земельній ділянці з кадастровим номером 6110100000:05:001:0054 для ремонту і обслуговування;

- відсутні інші належні, допустимі, достовірні докази, які б підтверджували доводи позивача про порушення відповідачем норм, згаданих в акті від 22.12.2020.

За таких обставин позов не підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Ухвалами суду, якими зупинялось провадження у даній справі, оплату вартості експертизи було покладено на позивача.

В порядку ст. ст. 123, 129 ГПК України судовий збір та пов'язані з проведенням судової експертизи витрати, покладаються на позивача.

На підставі наведеного, керуючись 2, 3, 4, 12,13, 20, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240 ГПК України, -

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки встановлені ст.ст. 255-257 ГПК України.

Повне рішення складено 24 березня 2025 року.

Суддя І.П. Шумський