65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"18" березня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/5266/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Шаратова Ю.А.
при секретарі судового засідання Кастровій М.С.
розглянувши справу за позовом Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (73003, м. Херсон, просп. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 44279728) до Громадської організації «Добра справа Херсонщини» (73003, м. Херсон, вул. Каштанова, буд. 34, кв. 20, код ЄДРПОУ 42479913)
про стягнення заборгованості за Договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 06.12.2018 № 2037 в розмірі 26 600,91 грн.
Представники:
Від позивача - Миронюк В.О. (в порядку самопредставництва юридичної особи);
Від відповідача - Калугін Д.О. (ордер від 30.01.2025 серія ВТ № 1058384).
Суть спору:
Департамент розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (далі - Позивач, Департамент) звернувся до Господарського суду Одеської області із позовом до Громадської організації «Добра справа Херсонщини» (далі - Відповідач, ГО «Добра справа Херсонщини») з вимогою про стягнення заборгованості за Договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 06.12.2018 № 2037 в розмірі 26 600,91 грн.
Рух справи, заяви, клопотання, інші процесуальні дії в суді.
Ухвалою суду від 09.12.2024 позовну заяву Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради - залишено без руху. Запропоновано Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки, а саме надати відомості щодо наявності або відсутності у відповідача зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС в десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Роз'яснено Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради, що при невиконанні вимог даної ухвали, позовна заява вважається неподаною та повертається заявнику.
10.12.2024 на адресу суду надійшла заява позивача про усунення недоліків (вх. № 44226/24).
Ухвалою Господарського суду Одеської від 16.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду. Постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання призначено на 13.01.2025.
ГО «Добра справа Херсонщини» подано Відзив на позов (вхід. від 30.01.2025 № 3386/25).
Позивачем подано Додаткові пояснення від 07.03.2025 (вхід. від 10.03.2025 № 7703/25).
У судовому засіданні оголошувались перерви протокольними ухвалами від 13.01.2025 до 10.02.2025, від 10.02.2025 до 10.03.2025, від 10.03.2025 до 18.03.2025.
Заяви по суті. Пояснення та аргументи учасників справи.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила суд задовольнити їх.
Позовні вимоги, із посиланням на статтю 11, частину першу статті 509, статті 525, 526, частину першу статті 530, статті 610, 611, 612 625, 626, 629, частини першу, п'яту статті 762 Цивільного кодексу України, статтю 174, частину першу статті 283, частини першу, четверту статті 286 Господарського кодексу України, обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем умов Договору оренди комунального майна міської територіальної громади від 06.12.2018 № 2037 щодо оплати.
Позивач вказує, що Херсонською міською радою прийнято рішення «Про внесення змін до рішень міської ради від 26.02.2021 № 73, від 16.03.2021 № 144 та визнання такими, що втратили чинність, рішень міської ради» від 18.06.2021 № 346, яким вирішено припинити юридичну особу, виконавчий орган Херсонської міської ради - Управління комунальної власності Херсонської міської ради, реорганізувавши шляхом приєднання до Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 44279728), який, є правонаступником його прав та обов'язків.
Департамент зазначає, що Договір оренди комунального майна міської територіальної громади від 06.12.2018 № 2037 був розірваний за згодою сторін 09.02.2024 та приміщення були повернуті за Актом повернення об'єкта комунальної власності міської територіальної громади від орендаря орендодавцю від 09.02.2024.
Позивач зазначає, що розділом 5 Договору від 06.12.2018 передбачено обов'язок ГО «Добра справа Херсонщини» як орендаря своєчасно й у повному обсязі вносити до бюджету (Орендодавцю) орендну плату, проте вказаний обов'язок був порушений Відповідачем.
Департамент вказує, що заборгованість Відповідача зі сплати за оренду за період з січня 2022 року по 31.12.2023 становить 26 600,91 грн. При цьому, в розрахунку заборгованості Позивачем враховано, що у період з 24.02.2022 по грудень 2022 року Відповідач був звільнений від сплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 № 634.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні.
У Відзиві від 30.01.2025 (вхід. № 3386/25) Відповідач зазначає, що він був звільнений від орендної плати у спірний період на підставі норм підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 № 634, якими установлено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна, зокрема, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану, до яких відноситься й Херсонська область.
При цьому звертає увагу, що відповідно до підпункту 5 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» № 634 від 27.05.2022, звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.
ГО «Добра справа Херсонщини» вважає, що оскільки наведені норми підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, не містять обмеження щодо кінцевої дати звільнення від сплати за оренду, а правова конструкція «в будь-якому разі до 31 грудня 2022 р.» свідчить, що така дата вказана як кінцева лише у разі припинення воєнного стану раніше 31.12.2022.
Також Відповідач вважає, що він був звільнений від сплати за оренду на підстав Розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації від 16.11.2023 № 682р.
При цьому, вказує, що станом на 24.02.2022 він не мав заборгованості зі сплати орендної плати за Договором від 06.12.2018, звернувся до Позивача з заявою про звільнення від орендної плати за 2023 рік у строк встановлений наведеним розпорядженням. А тому вважає, що подальша поведінка Департаменту у частині нарахування Відповідачу орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 є суперечливою та непослідовною, а також суперечить принципу добросовісності.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши представників Позивача та Відповідача, суд
06.12.2018 між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради (Орендодавець) і ГО «Добра справа Херсонщини» (Орендар) укладено Договір оренди комунального майна міської територіальної громади № 2037 (далі - Договір від 06.12.2018), посвідчений приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Живцевою Н.М., реєстровий номер 4906. /а.с. 59-66/.
Відповідно до пункту 1 Договору від 06.12.2018 Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нежилі приміщення, що розташовані за адресою: Херсонська область, місто Херсон, вул. Лавреньова, будинок № 15, загальною площею 210,3 кв.м., вартість яких визначена відповідно до незалежної оцінки виконаної ПФ «Експрес-оцінка» 30.09.2018 і становить 253 932,00 грн.
Для розміщення служб організації згідно з протоколом постійно діючої комісії з питань оренди об'єктів комунальної власності Херсонської міської територіальної громади, затвердженого наказом начальника управління від 24.09.2018 № 359.
Вступ Орендаря у користування майном настає одночасно з підписанням сторонами цього договору та акта прийняття-передачі вказаного майна орендодавцем (пункт 2.1 Договору від 06.12.2018).
Орендна плата визначається відповідно до Положення про розрахунок та порядок використання плати за оренду об'єктів комунальної власності міської територіальної громади, затвердженого рішенням міської ради від 28.12.2011 № 499 і становить 13 153,68 грн. без врахування ПДВ за рік (додаток 1), (пункт 3.1 Договору від 06.12.2018).
Пунктом 3.2 Договору від 06.12.2018 визначено, що орендна плата становить 1 096,14 грн. (базовий місяць - листопад 2018 року) згідно з рішенням міської ради від 28.12.2011 № 499 перераховується Орендарем Управлінню комунальної власності не пізніше 25 числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції і податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 3.3 Договору від 06.12.2018 встановлено, що розмір орендної плати може бути переглянуто, на вимогу однієї із сторін, у разі зміни Методики її розрахунку, зміни централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Відповідно до пункту 5.2 Договору від 06.12.2018, Орендар зобов'язаний своєчасно й у повному обсязі вносити до бюджету (Орендодавцю) орендну плату.
Пунктом 11.1 Договору від 06.12.2018 визначено, що він діє з 06.12.2018 і до 06.12.2043.
Зміна або розірвання цього договору можуть мати місце за погодженням сторін. Зміни та доповнення, що вносяться , розглядаються сторонами протягом одного місяця (пункт 11.2 Договору від 06.12.2018).
На виконання Договору від 06.12.2018 представниками Управління комунальної власності Херсонської міської ради і ГО «Добра справа Херсонщини» складено Акт прийняття-передачі об'єкта комунальної власності міської територіальної громади від балансоутримувача - суб'єкти підприємницької діяльності від 06.12.2018. /а.с. 66/.
На підставі Договору від 06.12.2018 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 06.12.2018 внесено запис № 29308692 про реєстрацію іншого речового права - права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами. /а.с. 67-68/.
Відповідно до підпункту 4.2 пункту 4 рішення Херсонської міської ради «Про внесення змін до рішень міської ради від 26.02.2021 № 73, від 16.03.2021 № 144 та визнання такими, що втратили чинність, рішень міської ради» від 18.06.2021 № 346 припинено юридичну особу Управління комунальної власності Херсонської міської ради внаслідок організації шляхом приєднання до Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради, який є правонаступником його прав та обов'язків. /а.с. 49-57/.
16.11.2023 Начальником Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області видано розпорядження «Про звільнення від сплати орендної плати за договорами оренди комунального майна» № 682р.
Вказаним розпорядженням від 16.11.2023 № 682р вирішено, зокрема:
- Звільнити орендарів комунального майна Херсонської міської територіальної громади від сплати орендної плати у 2023 році (пункт 1);
- Звільнення від орендної плати надаються на підставі звернення орендаря, що надійшли на офіційну електронну, поштову адресу орендодавця до 31.12.2023 (пункт 2);
- Звільнення від орендної плати застосовуються до договорів оренди, чинних станом на 24.03.2022, за наказом орендодавця, за умови відсутності заборгованості з орендної плати станом на 24.02.2022 (пункт 3);
- Зміни до договору оренди про початок або припинення застосування звільнення не вносяться (пункт 4). /а.с. 113 на звороті - 114/.
27.11.2023 ГО «Добра справа Херсонщини» звернулась до Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради із листом, в якому в зв'язку з продовженням дії воєнного стану на території України та неможливістю ведення господарської діяльності, просила не нараховувати орендну плату за 2023 рік за договором від 06.12.2018 № 2037 на оренду приміщень цокольного поверху будинку № 15 по вул. Лавреньова. /а.с. 114 на звороті/.
Вказаний лист від 27.11.2023 був надісланий Відповідачем на електронну адресу Позивача dep_kv@ukr.net. /а.с. 115/.
09.02.2024 ГО «Добра справа Херсонщини» звернулась з листом № 4 до Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради, в якому зазначила, що 27.11.2023 нею були надіслані електронні листи на адресу dep_kv@ukr.net, в яких просила не нараховувати орендну плату за 2023 рік. А також Відповідач знову просив не нараховувати йому орендну плату та розірвати Договір від 06.12.2018 № 2037. /а.с. 78/.
09.02.2024 представниками ГО «Добра справа Херсонщини» і Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради складено Акт повернення об'єкта комунальної власності міської територіальної громади від орендаря орендодавцю. /а.с. 58/.
21.02.2024 Департамент розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади ХМР листом № 01-20-196-вих проінформувало ГО «Добра справа Херсонщини» про результати розгляду лист від 09.02.2024 № 4.
Позивач повідомив, що за значеними у листі договорами оренди обліковується заборгованість зі сплати орендної плати станом на 24.02.2022, зокрема, за Договором оренди від 06.12.2018 № 2037 у сумі 1 636,90 грн. А отже, зазначений договір не підпадає під дію розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області «Про звільнення від сплати орендної плати за договорами оренди комунального майна» від 16.11.2023 № 682р. Тому на адресу Відповідача надійшли рахунки на сплату орендної плати за 2023 рік, зокрема, за Договором оренди від 06.12.2018 № 2037 у сумі 26 939,22 грн.
Також вказано, що після направлення рахунків на оплату Департаментом задекларовано податкові зобов'язання в Державній податкові службі за 2023 рік по Громадській організації «Добра справа Херсонщини» відповідно до виставлених рахунків.
Департамент наголосив на тому, що згідно із частиною першою статті 286 Господарського кодексу України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. А тому, надані рахунки не підлягають скасуванню і орендарю необхідно сплатити заборгованість відповідно до наданих рахунків. /а.с. 79-80/.
Норми права які підлягають застосуванню та оцінка аргументів учасників справи.
Відповідно до частини першої, пунктів 1, 4 частини другої статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини, інші юридичні факти.
Згідно із частинами першою, другою статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина перша статті 202 Цивільного кодексу України).
Частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина перша статті 626 Цивільного кодексу України).
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (частина перша статті 759 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частин першої, другої статті 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. За договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або єдиний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
Оренда - речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов'язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк (пункт 10 частини першої статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX).
За приписами статті 193 Господарського кодексу України та статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Згідно із частиною четвертою статті 17 Закону України Про оренду державного та комунального майна від 03.10.2019 № 157-IX, орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.
Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Щодо нарахування орендної плати, слід зазначити наступне.
Позивачем нараховано орендну плату за період з січня 2022 року по 31.12.2023. При цьому, в розрахунку заборгованості Департаментом враховано, що у період з 24.02.2022 по грудень 2022 року Відповідач був звільнений від сплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 № 634. Сума боргу становить 26 600,91 грн.
Фактично між сторонами існує спір щодо правомірності нарахування орендної плати у період з 01.01.2023 по 31.12.2023.
Суд не приймає довід Відповідача про те, що він був звільнений від орендної плати у спірний період, з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» № 634 від 27.05.2022, у редакції, яка діяла в спірний проміжок часу, було установлено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна:
- фізичні особи та фізичні особи - підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану;
- які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь).
Отже, згідно із наведеною нормою, обов'язковою умовою для звільнення орендарів від орендної плати за користування державним і комунальним майном є його розташування в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану.
При цьому, текстуальний вираз норми «на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р.», означає встановлення присічного строку її дії саме до 31.12.2022 незалежно від інших наведених раніше подій або дій (припинення чи скасування воєнного стану).
Про те, що починаючи з 01.01.2023 орендарям, визначеним підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, орендна плата нараховується у розмірі 100 % без урахування знижки, також роз'яснено у листі Міністерства економіки України від 14.03.2023 № 3211-07/11185-09.
Тобто підпунктом 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 встановлено норму про звільнення від орендної плати, яка діє: 1) за колом осіб - для орендарів державного та комунального майна; 2) у просторі - на території адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану; 3) у часі - з присічним строком (межею існування суб'єктивного права) до 31.12.2022.
Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, був затверджений наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 № 1307/5.
З 18.11.2022 територію Херсонської міської територіальної громади виключено з Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, затвердженого наказом Мін'юсту від 01.04.2022 № 1307/5 відповідно до наказу Мін'юсту від 17.11.2022 № 5152/5 (набрав чинності з 18.11.2022).
Отже, з 18.11.2022 на територію Херсонської міської територіальної громади припинила розповсюджуватись дія норми підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 про звільнення від орендної плати орендарів державного та комунального майна.
Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства юстиції України від 27.12.2022 № 5840/5, що набрав чинності 13.01.2023, визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства юстиції України від 01 квітня 2022 року № 1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2022 року за № 386/37722.
При цьому, як вбачається з преамбули наказу Міністерства юстиції України від 27.12.2022 № 5840/5, його прийнято відповідно до підпункту 1 пункту 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану».
Згідно із підпунктом 1 пункту 1-2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 06.03.2022 № 209, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364, яка набрала чинності 25.12.2022, установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
А постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 № 469, яка набрала чинності 23.05.2023, до вказаної норми внесено зміни, згідно із якими, установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих російською федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Отже, починаючи з грудня 2022 року змінилося правове регулювання порядку визначення територій на яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції. По-перше, такі адміністративно-територіальні одиниці визначаються на підставі переліку, що затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. По-друге, самі території повинні мати статус таких на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих. А з 23.05.2023 для територій активних бойових дій зроблено виключення щодо таких територій на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, територію Херсонської міської територіальної громади віднесено до наступних територій: 1) з 01.03.2022 до 11.11.2022 - територія тимчасово окупованих російською федерацією (підпункт 1.9 пункту 1 розділу І); 2) з 11.11.2022 до 01.05.2023 - територія можливих бойових дій (пункт 11 розділу ІІ); 3) з 01.05.2023 - територія активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (підпункт 3.6. пункту 3 розділу І, в редакції наказу від 13.07.2023 № 199).
Отже, у період з 18.11.2022 до 01.05.2023 територія Херсонської міської територіальної громади не відносилася до територій активних бойових дій або тимчасово окупованих російською федерацією територій. А з 01.05.2023 є територією активних бойових дій, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси, тобто наявний доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512, яка набрала чинності 08.05.2024, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану».
Зокрема, доповнено пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 підпунктом 1-1, згідно із яким, орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку.
При цьому, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 634» від 07.05.2024 № 512, установлено, що нарахування орендної плати орендарям, визначеним підпунктом 1-1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», здійснюється з урахуванням змін, затверджених цією постановою, починаючи з 1 січня 2024 року. Надмірно сплачена зазначеними орендарями орендна плата підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів.
Згідно із частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При розгляді цієї справи суд враховує позицію викладену у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 № 6-рп/2012, щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
А також суд враховує висновки викладені у пункті 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-рп/99, згідно із якими, в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).
У даному випадку, доповнення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 підпунктом 1-1, яким звільнено від нарахування орендної плати орендарів державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, є переходом від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої із застосуванням зворотної дії у часі (ретроактивної форми).
Однак, зворотна дія норм підпункту 1-1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512 поширена на вказані правовідносини, починаючи з 1 січня 2024 року. Тобто, дія цих норм ретроспективно не поширюється на правовідносини, що існували у 2023 році, зокрема, у спірний для сторін у цій справі період з 01.01.2023 по 31.12.2023.
Отже, оскільки з 18.11.2022 на територію Херсонської міської територіальної громади припинила розповсюджуватись дія норми підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, дія якої в подальшому припинилася 31.12.2022, а норми про звільнення від орендної плати орендарів державного та комунального майна були знову введені лише з 01.01.2024 постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512, правомірним є нарахування Позивачем Відповідачу орендної плати у період з січня 2022 року по 23.02.2024 та з 01.01.2023 по 31.12.2023.
Суд не приймає довід Відповідача про що він був звільнений від сплати за оренду на підстав Розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації від 16.11.2023 № 682р, з огляд у на наступне.
Питання, у тому числі порядок реалізації надання орендних знижок або звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, у зв'язку з подіями, які можуть негативно вплинути на здатність орендарів продовжувати сплачувати орендну плату за укладеними договорами оренди, урегульовано положеннями Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 (далі - Порядок № 483).
За змістом пункту 129-1 Порядку № 483 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, якщо у зв'язку зі змінами у соціально-економічному становищі в країні або в окремих її регіонах внаслідок економічної кризи, стихійного лиха, запровадження карантинних обмежень або інших подій, які можуть негативно вплинути на здатність орендарів продовжувати сплачувати орендну плату за укладеними договорами оренди, Кабінет Міністрів України або представницький орган місцевого самоврядування ухвалили рішення про надання орендних знижок або звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, визначеними у такому рішенні, то підставою для застосування таких звільнень або знижок є наказ орендодавця, прийнятий на підставі звернення орендаря, на якого вони поширюються. Орендні знижки або звільнення у таких випадках надаються з дати, визначеної у рішенні Кабінету Міністрів України (рішенні представницького органу місцевого самоврядування), або якщо у відповідному рішенні дата початку застосування знижки або звільнення не визначена, - то з дати, визначеної у наказі орендодавця. Припинення застосування знижки або звільнення відбувається з дати, визначеної у рішенні Кабінету Міністрів України (рішенні представницького органу місцевого самоврядування) або в наказі орендодавця. Зміни до договору оренди про початок або припинення застосування знижки або звільнення у такому випадку не вносяться.
Згодом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2022 № 1026 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» і від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану». Зокрема, у Порядку № 483 у першому реченні пункту 129-1 слова «орендних знижок або звільнень» замінено словами «орендних знижок, звільнень», а після слів «на якого вони поширюються» доповнено словами «,крім випадків, коли у рішенні Кабінету Міністрів України або представницького органу місцевого самоврядування зазначається про те, що знижки або звільнення застосовуються без окремого рішення орендодавця».
Таким чином, положеннями пункту 129-1 Порядку № 483 конкретизовано порядок застосування орендних знижок або звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, за яким відповідно до рішення Кабінету Міністрів України або представницького органу місцевого самоврядування, ухваленого з відповідного питання, підставою для застосування таких звільнень або знижок є наказ орендодавця, прийнятий на підставі звернення орендаря, на якого вони поширюються. При цьому орендні знижки або звільнення у таких випадках надаються з дати, визначеної у рішенні Кабінету Міністрів України (рішенні представницького органу місцевого самоврядування), або якщо у відповідному рішенні дата початку застосування знижки або звільнення не визначена, - то з дати, визначеної у наказі орендодавця.
Такі правові позиції викладено у постановах Верховного Суду, зокрема, від 06.12.2023 у справі № 916/3377/22 та від 22.11.2023 у справі № 916/3587/22.
Як вже зазначалось, відповідно до пункту 3 розпорядження Начальника Херсонської міської військової адміністрації «Про звільнення від сплати орендної плати за договорами оренди комунального майна» від 16.11.2023 № 682р, звільнення від орендної плати застосовуються до договорів оренди, чинних станом на 24.03.2022, за наказом орендодавця, за умови відсутності заборгованості з орендної плати станом на 24.02.2022.
Тобто, у розпорядженні від 16.11.2023 № 682р прямо вказано на те, що звільнення на його підставі від сплати орендної плати здійснюється за наказом орендодавця.
У даному випадку відсутній наказ орендодавця - Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади ХМР про звільнення ГО «Добра справа Херсонщини» від сплати за оренду за Договором від 06.12.2018 № 2037.
А тому, відсутні й підстави для звільнення Відповідача від сплати орендної плати відповідно до розпорядження Начальника Херсонської міської військової адміністрації «Про звільнення від сплати орендної плати за договорами оренди комунального майна» від 16.11.2023 № 682р.
У матеріалах справи відсутні докази на підтвердження сплати суми заборгованості Відповідачем.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. А відтак, судовий збір покладається на Відповідача.
Керуючись, частиною першою, пунктами 1, 4 частини другої статті 11, частиною першою, другою статті 14, частиною першою статті 202, частиною першою статті 509, частиною першою статті 530, статями 525, 526, частиною першою статті 626, статтею 629, частинами першою, другою статті 636, частиною першою статті 759 Цивільного кодексу України, статтею 193, частинами першою, другою статті 283 Господарського кодексу України, пунктом 10 частини першої статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX, постановами Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, від 06.03.2022 № 209, від 06.12.2022 № 1364, від 09.05.2023 № 469, від 07.05.2024 № 512, наказами Міністерства юстиції України від 01.04.2022 № 1307/5, від 17.11.2022 № 5152/5, від 27.12.2022 № 5840/5, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, статтями 13, 73, 74, 75, 76-80, 86, 123, 124, 126, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Громадської організації "Добра справа Херсонщини" (73003, м. Херсон, вул. Каштанова, буд. 34, кв. 20, код ЄДРПОУ 42479913) на користь Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (73003, м. Херсон, просп. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 44279728) 26 600,91 грн. (двадцять шість тисяч шістсот гривень 91 коп.) - суми основного боргу та витрати на сплату судового збору в розмірі 3 028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.).
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги в строк встановлений частиною першою статті 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 24 березня 2025 р.
Суддя Ю.А. Шаратов