"18" березня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/5492/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Шаратова Ю.А.
при секретарі судового засідання Кастровій М.С.
розглянувши справу за позовом Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (73003, м. Херсон, просп. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 44279728) до Фізичної особи-підприємця Глущенка Олексія Анатолійовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення заборгованості за Договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 15.06.2020 № 12/Н у розмірі 26 043,96 грн.
Представники:
Від позивача - Миронюк В.О. (в порядку самопредставництва юридичної особи);
Від відповідача - Лодига М.Т. (ордер від 27.02.2025 серія ВТ № 1059539).
Суть спору:
Департамент розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (далі - Позивач, Департамент) звернувся до Господарського суду Одеської області із позовом до Фізичної особи-підприємця Глущенка Олексія Анатолійовича (далі - Відповідач, ФОП Глущенко О.А.) з вимогою про стягнення заборгованості за Договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 15.06.2020 № 12/Н у розмірі 26 043,96 грн.
Рух справи, заяви, клопотання, інші процесуальні дії в суді.
Ухвалою Господарського суду Одеської від 07.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду. Постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання призначено на 20.01.2025.
Засідання суду призначене на 20.01.2025 не відбулось у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги, про що складено відповідну довідку
Ухвалою від 21.01.2025 призначено судове засідання на 10.02.2025.
Протокольною ухвалою від 10.02.2025 у судовому засіданні оголошено перерву до 10.03.2025.
07.03.2025 Позивачем подано Заяву про збільшення розміру позовних вимог (вхід. № 7635/250), в якій просив стягнути з Відповідача заборгованість за Договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 15.06.2020 № 12/Н у розмірі 44 960,35 грн. При цьому зазначив, що при підготовці позовної заяви до неї не увійшов період нарахування орендної плати з 02.04.2021 до 31.12.2021.
Протокольною ухвалою від 10.03.2025 залишено без розгляду Заяву про збільшення розміру позовних вимог (вхід. від 07.03.2025 № 7635/250) на підставі пункту 2 частини другої статті 46, частини другої статті 118 Господарського процесуального кодексу України.
10.03.2025 Відповідачем подано Заяву (вхід. № 7761/25), в якій просив залучити до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача Комунальне підприємство «Сервіс-опт» Херсонської міської ради (код: 33278051).
Протокольною ухвалою від 10.03.2025 задоволено усне клопотання представника Відповідача та залишено без розгляду Заяву (вхід. від 10.03.2025 № 7761/25).
Протокольною ухвалою від 10.03.2025 у судовому засіданні оголошено перерву до 18.03.2025.
Заяви по суті. Пояснення та аргументи учасників справи.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила суд задовольнити їх.
Позовні вимоги, із посиланням на статтю 11, частину першу статті 509, статті 525, 526, частину першу статті 530, статті 610, 611, 612 625, 626, 629, частини першу, п'яту статті 762 Цивільного кодексу України, статтю 174, частину першу статті 283, частини першу, четверту статті 286 Господарського кодексу України, обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем умов Договору оренди комунального майна міської територіальної громади від 15.06.2020 № 12/Н щодо оплати.
Позивач зазначає, що пунктом 3.2 розділу 3 Договору від 15.06.2020, укладеним між Комунальним підприємством «Сервіс-опт» Херсонської міської ради та ФОП Глущенко О.А., передбачено, що орендна плата перераховується Орендарем у 50 % Управлінню комунальної власності Херсонської міської ради.
Проте, Херсонською міською радою прийнято рішення «Про внесення змін до рішень міської ради від 26.02.2021 № 73, від 16.03.2021 № 144 та визнання такими, що втратили чинність, рішень міської ради» від 18.06.2021 № 346, яким вирішено припинити юридичну особу, виконавчий орган Херсонської міської ради - Управління комунальної власності Херсонської міської ради, реорганізувавши шляхом приєднання до Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 44279728), який, є правонаступником його прав та обов'язків.
Крім того, пунктом 8 рішення Херсонської міської ради «Про деякі питання оренди, приватизації комунального майна» від 02.04.2021 №170 визначено, що 100 % орендної плати за нерухоме майно спрямовується до бюджету Херсонської міської територіальної громади.
А відтак, з 02.04.2021 орендна плата за Договором від 15.06.2020 у розмірі 100 % повинна перераховуватися на користь Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради.
Позивач зазначає, що Договір оренди комунального майна міської територіальної громади від 15.06.2020 № 12/Н був розірваний за згодою сторін 27.10.2023 та приміщення були повернуті за Актом повернення з оренди нерухомого майна від 27.10.2023.
Департамент вказує, що заборгованість Відповідача зі сплати за оренду за період з січня 2022 року по 27.10.2023 становить 26 043,93 грн. При цьому, в розрахунку заборгованості Позивачем враховано, що у період з 24.02.2022 по грудень 2022 року Відповідач був звільнений від сплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 № 634.
У Відповіді на відзив від 07.03.2025 (вхід. № 7632/25) Позивач заперечує проти доводу Відповідача про його звільнення від сплати за оренду у спірний період.
Департамент зазначає, що дія норми підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 № 634 щодо звільнення суб'єктів господарювання від плати за оренду комунального майна є обмеженою у часі, за колом суб'єктів та мала виконуватись виключно у випадку існування, визначених нею певних умов.
Зокрема, відповідно до вказаної норми суб'єкт господарювання міг бути звільнений від оплати за оренду комунального майна, розташованого на території Херсонської області, лише у випадку якщо на цій території фактично припинено доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану.
Формулювання «в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» свідчить про необхідність додаткової конкретизації на території яких саме населених пунктів Херсонської області припинено доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів.
Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, був затверджений наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 № 1307/5.
Втім, територію Херсонської міської територіальної громади виключено з Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, затвердженого наказом Мінюсту від 01.04.2022 № 1307/5 (наказ Мінюсту № 5152/5 від 17.11.2022, набрав чинності з 18.11.2022).
Позивач наголошує, що оскільки м. Херсон з 18.11.2022 було виключено із вказаного Переліку, на території Херсонської міської територіальної громади, та зокрема міста Херсона, відновлено доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України.
Отже, оскільки норми підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 не можуть застосовуватися окремо без уточнюючих її зміст положень щодо території на яку розповсюджується її дія, враховуючи відновлення з 18.11.2022 у м. Херсоні на підставі наказу Міністерства юстиції України від 17.11.2022 № 5152/5 доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, та з огляду на правову конструкцію «але у будь-якому разі до 31.12.2022», за твердженням Позивача, нарахування орендної плати за договорами оренди комунального майна, розташованого на території Херсонської міської територіальної громади, є правомірним саме з 01.01.2023.
Позивач вказує, що відповідно до пункту 1 наказу Міністерства юстиції України від 27.12.2022 № 5840/5, що набрав чинності 13.01.2023, визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства юстиції України від 01 квітня 2022 року № 1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2022 року за № 386/37722.
При цьому, Позивач зазначає, що після 13.01.2023 новий Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, Міністерством юстиції України не затверджувався.
А це питання було врегульоване підпунктом 1 пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 06.03.2022 № 209, зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364, згідно із яким, установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Позивач зазначає, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, територію Херсонської міської територіальної громади віднесено до наступних територій: 1) з 01.03.2022 до 11.11.2022 - територія тимчасово окупованих російською федерацією (підпункт 1.9 пункту 1 розділу І); 2) з 11.11.2022 до 01.05.2023 - територія можливих бойових дій (пункт 11 розділу ІІ); 3) з 01.05.2023 - територія активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (підпункт 3.6. пункту 3 розділу І, в редакції наказу від 13.07.2023 № 199).
Отже, у період з 18.11.2022 до 01.05.2023 територія Херсонської міської територіальної громади не відносилася до територій активних бойових дій або тимчасово окупованих російською федерацією територій.
А тому, за твердженням Позивача, в цей період положення постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» щодо припинення доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, на території Херсонської міської територіальної громади не застосовувалися.
А починаючи з 01.05.2023 Херсонська міська територіальна громада відноситься до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, тобто територій, на яких доступ користувачів до державних та єдиних реєстрів не припинено.
Вказане, на думку Позивача, свідчить про те, що після 18.11.2022 території населених пунктів Херсонської міської територіальної громади більше не було включено до територій в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів. А орендарі комунального майна, розташованого на території населених пунктів Херсонської міської територіальної громади, та зокрема м. Херсона, не можуть бути звільнені від орендної плати за період з 01.01.2023 до 31.12.2023 на підставі норм підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 № 634.
Заперечуючи проти доводу Відповідача про недобросовісність Департаменту, Позивач зазначає, що особливістю Договору оренди комунального майна міської територіальної громади від 15.06.2020 № 12/Н є те, що він за своєю правовою природою, відповідно до положень статті 636 Цивільного кодексу України, є договором, укладеним між КП «Сервіс-опт» Херсонської міської ради та ФОП Глущенком О.А. на користь третьої особи, а саме, Управління комунальної власності Херсонської міської ради, правонаступником якого є Департамент розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради.
Відповідно до частини другої статті 636 Цивільного кодексу України, виконання договору на користь третьої особи може вимагати як особа, яка уклала договір, так і третя особа, на користь якої передбачено виконання, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із суті договору.
Вказаний договір було розірвано за згодою його сторін з ініціативи Відповідача. Однак Акт візуального обстеження об'єкта оренди від 27.10.2023 та Акт повернення з оренди нерухомого майна від 27.10.2023 підписані виключно Відповідачем і директором КП «Сервіс-опт» Херсонської міської ради без повідомлення про це Департаменту, в інтересах якого було укладено договір. А тому Позивач не був обізнаний із вказаними обставинами.
При цьому, Позивач наголошує, шо умови договору не встановлювали обов'язку ані орендодавця ані управління комунальної власності (правопопередника Департаменту) щодо щомісячного надання рахунків Відповідачу на оплату за оренду переданого у користування нерухомого майна, а також обов'язку щодо укладення додаткових угод в разі зміни умов щодо розподілу плати за оренду майна. А орендар самостійно здійснював платежі і мав контролювати актуальність реквізитів та сторону, що має бути отримувачем коштів.
А рішення Херсонської міської ради «Про деякі питання оренди, приватизації комунального майна» від 02.04.2021 № 170, яким визначено, що 100 % орендної плати за нерухоме майно спрямовується до бюджету Херсонської міської територіальної громади, не є актом індивідуальної дії, а є нормативним актом, що врегульовує правовідносини в сфері оренди комунального майна міської територіальної громади, дія якого спрямована на невизначене коло осіб, зокрема й Відповідача.
Тому, за твердженням Департаменту, не виконання Відповідачем норм рішення Херсонської міської ради від 02.04.2021 № 170 в частині спрямування з 02.04.2021 100 % орендної плати за договором, до бюджету Херсонської міської територіальної громади, призвело до порушення прав та інтересів Позивача. А така поведінка Відповідача суперечить загальному принципу добросовісності, що закріплений у статті 3 Цивільного кодексу України, та передбачає обов'язок орендаря діяти чесно, розумно та сумлінно у договірних відносинах, належним чином виконуючи взяті на себе зобов'язання.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні.
У Відзиві від 05.03.2025 (вхід. № 7357/25) Відповідач зазначає, що він був звільнений від орендної плати у спірний період на підставі норм підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 № 634, якими установлено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна, зокрема, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану, до яких відноситься й Херсонська область.
При цьому звертає увагу, що відповідно до підпункту 5 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» № 634 від 27.05.2022, звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.
ФОП Глущенко О.А. вважає, що оскільки наведені норми підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, не містять визначення «не довше», як у підпунктах 2 та 3 пункту 1 цієї ж постанови, а мають вказівку «в будь-якому разі до 31 грудня 2022 р.», що орендарі державного і комунального майна, які використовують майно, розташоване на визначених територіях, зокрема в межах Херсонської області, звільняються від орендної плати на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування. А, у випадку, якщо б припинення відповідного стану мало місце до 31.12.2022, період звільнення був би продовжений до 31.12.2022.
Також, Відповідач вважає, що про відсутність заборгованості з орендних платежів свідчать обставини припинення договору між сторонами.
Зазначає, що розірвання договору відбулось за згодою сторін за ініціативою орендаря за його заявою від 27.10.2023. При цьому наголошує, у заяві зазначалося про відсутність заборгованості. А акт повернення з оренди майна та акт візуального обстеження об'єкта оренди від 27.10.2023, були підписанні сторонами договору без жодних зауважень, в тому числі і стосовно наявності заборгованості у Відповідача.
Відповідач вказує, що матеріали справи не місять доказів того, що у період з 01.01.2023 до 01.11.2023 Позивач повідомляв його про наявність обов'язку сплати орендної плати за період після 31.12.2022. А також, вважає, що поведінка Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради щодо стягнення з відповідача орендної плати у період воєнного стану є суперечливою та непослідовною, а також суперечить принципу добросовісності.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши представників Позивача та Відповідача, суд
15.06.2020 між Комунальним підприємством «Сервіс-опт» виконавчого комітету Херсонської міської ради (Орендодавець) і Фізичною особою - підприємцем Глущенко Олексієм Анатолійовичем (Орендар) укладено Договір оренди комунального майна міської текторіальної громади № 12/Н (далі - Договір від 15.06.2020). /а.с. 73 - 80/.
Відповідно до пункту 1 Договору від 15.06.2020 Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування частину нежитлового приміщення № 62-в (літ. С), що знаходиться на балансі КП «Сервіс - опт», по вул. Некрасова, 2, загальною площею 123,3 м.кв., вартість якої визначено відповідно до незалежної оцінки, виконаної ФОП Цатуров С.В., станом на 31.05.2020, і становить 148 871,00 грн. без ПДВ, яка необхідна йому для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Для розміщення складу, підсобних приміщень та вітрини, відповідно до заяви орендаря від 01.07.2019, згідно з наказом КП «Сервіс-опт» від 29.05.2020 № 26 про переукладання договорів оренди, затвердженого директором.
Вступ Орендаря у користування майном настає одночасно з підписанням сторонами цього договору та акта прийняття-передачі вказаного майна від 03.05.2012 (пункт 2.1 Договору від 15.06.2020).
Орендна плата визначається відповідно до Положення про розрахунок та порядок використання плати за оренду об'єктів комунальної власності міської територіальної громади, затвердженого рішенням міської ради від 28.12.2011 № 499 і становить 23 296,57 грн. без ПДВ за рік (додаток 1), (пункт 3.1 Договору від 15.06.2020).
Згідно із пунктом 3.2 Договору від 15.06.2020, орендна плата становить 1 941,38 грн. за базовий місяць оренди, перераховується Орендарем:
50 % - 970,69 грн. до Управління комунальної власності, ЄДРПОУ 37465469, не пізніше 25 числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції і податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства;
50 % - 970,69 грн. - КП «Сервіс-опт», не пізніше 15 числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції і податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 3.3 Договору від 15.06.2020 встановлено, що розмір орендної плати може бути переглянуто, на вимогу однієї із сторін, у разі зміни Методики її розрахунку, зміни централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Відповідно до пункту 5.2 Договору від 15.06.2020, Орендар зобов'язаний своєчасно й у повному обсязі вносити до бюджету та Орендодавцю орендну плату.
Пунктом 11.1 Договору від 15.06.2020 визначено, що згідно статті 631 Цивільного кодексу України цей договір діє з 01.10.2019 до 31.08.2022 включно.
02.04.2021 Херсонською міською радою прийнято рішення «Про деякі питання оренди, приватизації комунального майна» № 170, відповідно до пункту 8 якого, розподіл орендної плати для об'єктів, що належать до комунальної власності Херсонської міської територіальної громади, у разі коли орендодавцем майна є балансоутримувач, визначений пунктом 2.2 цього рішення (комунальні підприємства, установи та організації): за нерухоме майно - 100 відсотків орендної плати до бюджету Херсонської міської територіальної громади. /а.с. 21 - 25/.
Відповідно до підпункту 4.2 пункту 4 рішення Херсонської міської ради «Про внесення змін до рішень міської ради від 26.02.2021 № 73, від 16.03.2021 № 144 та визнання такими, що втратили чинність, рішень міської ради» від 18.06.2021 № 346 припинено юридичну особу Управління комунальної власності Херсонської міської ради внаслідок організації шляхом приєднання до Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради, який є правонаступником його прав та обов'язків. /55-63/.
24.10.2023 ФОП Глущенко О.А. подано директору КП «Сервіс-опт» Заяву, в якій просив розірвати договір оренди № 12/Н від 15.06.2020 за згодою сторін з 01.11.2023. Також зазначив, що заборгованість за цим договором відсутня. /а.с. 69/.
27.10.2023 комісією у складі: від орендодавця директор КП «Сервіс-опт» ХМР Колодяжний І.О., заступник директора Киричук О.Ф., у присутності орендаря ФОП Глущенко О.А. складено та підписано Акт візуального обстеження об'єкта оренди. /а.с.71-71а/.
27.10.2023 між балансоутримувачем КП «Сервіс-опт» Херсонської міської ради та орендарем ФОП Глущенко О.А. складено та підписано Акт повернення з оренди нерухомого майна.
Відповідно до цього акта, його складено внаслідок припинення договору оренди № 12/Н від 15.06.2020 частини нежитлового приміщення № 62-в (літ. С), що знаходиться на балансі КП «Сервіс-опт», по вул. Некрасова, 2, загальною площею 123,3 м.кв. за згодою сторін. Датою припинення договору є: 01.11.2023. Підставою припинення договору є заява Глущенко О.А. від 24.10.2023. /а.с. 68/.
Норми права які підлягають застосуванню та оцінка аргументів учасників справи.
Відповідно до частини першої, пунктів 1, 4 частини другої статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини, інші юридичні факти.
Згідно із частинами першою, другою статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина перша статті 202 Цивільного кодексу України).
Частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина перша статті 626 Цивільного кодексу України).
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (частина перша статті 759 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частин першої, другої статті 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. За договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або єдиний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
Оренда - речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов'язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк (пункт 10 частини першої статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX).
За приписами статті 193 Господарського кодексу України та статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Згідно із частиною четвертою статті 17 Закону України Про оренду державного та комунального майна від 03.10.2019 № 157-IX, орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.
Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до частин першої, другої статті 636 Цивільного кодексу України, договором на користь третьої особи є договір, в якому боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок на користь третьої особи, яка встановлена або не встановлена у договорі. Виконання договору на користь третьої особи може вимагати як особа, яка уклала договір, так і третя особа, на користь якої передбачено виконання, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із суті договору.
Щодо нарахування орендної плати, слід зазначити наступне.
Позивачем нараховано орендну плату за період з січня 2022 року по 27.10.2023. При цьому, в розрахунку заборгованості Департаментом враховано, що у період з 24.02.2022 по грудень 2022 року Відповідач був звільнений від сплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 № 634.
Фактично між сторонами існує спір щодо правомірності нарахування орендної плати у період з 01.01.2023 по 27.10.2023.
Суд не приймає довід Відповідача про те, що він був звільнений від орендної плати у спірний період, з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» № 634 від 27.05.2022, у редакції, яка діяла в спірний проміжок часу, було установлено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна:
- фізичні особи та фізичні особи - підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану;
- які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь).
Отже, згідно із наведеною нормою, обов'язковою умовою для звільнення орендарів від орендної плати за користування державним і комунальним майном є його розташування в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану.
При цьому, текстуальний вираз норми «на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р.», означає встановлення присічного строку її дії саме до 31.12.2022 незалежно від інших наведених раніше подій або дій (припинення чи скасування воєнного стану).
Про те, що починаючи з 01.01.2023 орендарям, визначеним підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, орендна плата нараховується у розмірі 100 % без урахування знижки, також роз'яснено у листі Міністерства економіки України від 14.03.2023 № 3211-07/11185-09.
Тобто підпунктом 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 встановлено норму про звільнення від орендної плати, яка діє: 1) за колом осіб - для орендарів державного та комунального майна; 2) у просторі - на території адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану; 3) у часі - з присічним строком (межею існування суб'єктивного права) до 31.12.2022.
Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, був затверджений наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 № 1307/5.
З 18.11.2022 територію Херсонської міської територіальної громади виключено з Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, затвердженого наказом Мін'юсту від 01.04.2022 № 1307/5 відповідно до наказу Мін'юсту від 17.11.2022 № 5152/5 (набрав чинності з 18.11.2022).
Отже, з 18.11.2022 на територію Херсонської міської територіальної громади припинила розповсюджуватись дія норми підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 про звільнення від орендної плати орендарів державного та комунального майна.
Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства юстиції України від 27.12.2022 № 5840/5, що набрав чинності 13.01.2023, визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства юстиції України від 01 квітня 2022 року № 1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2022 року за № 386/37722.
При цьому, як вбачається з преамбули наказу Міністерства юстиції України від 27.12.2022 № 5840/5, його прийнято відповідно до підпункту 1 пункту 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану».
Згідно із підпунктом 1 пункту 1-2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 06.03.2022 № 209, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364, яка набрала чинності 25.12.2022, установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
А постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 № 469, яка набрала чинності 23.05.2023, до вказаної норми внесено зміни, згідно із якими, установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих російською федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Отже, починаючи з грудня 2022 року змінилося правове регулювання порядку визначення територій на яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції. По-перше, такі адміністративно-територіальні одиниці визначаються на підставі переліку, що затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. По-друге, самі території повинні мати статус таких на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих. А з 23.05.2023 для територій активних бойових дій зроблено виключення щодо таких територій на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, територію Херсонської міської територіальної громади віднесено до наступних територій: 1) з 01.03.2022 до 11.11.2022 - територія тимчасово окупованих російською федерацією (підпункт 1.9 пункту 1 розділу І); 2) з 11.11.2022 до 01.05.2023 - територія можливих бойових дій (пункт 11 розділу ІІ); 3) з 01.05.2023 - територія активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (підпункт 3.6. пункту 3 розділу І, в редакції наказу від 13.07.2023 № 199).
Отже, у період з 18.11.2022 до 01.05.2023 територія Херсонської міської територіальної громади не відносилася до територій активних бойових дій або тимчасово окупованих російською федерацією територій. А з 01.05.2023 є територією активних бойових дій, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси, тобто наявний доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512, яка набрала чинності 08.05.2024, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану».
Зокрема, доповнено пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 підпунктом 1-1, згідно із яким, орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку.
При цьому, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 634» від 07.05.2024 № 512, установлено, що нарахування орендної плати орендарям, визначеним підпунктом 1-1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», здійснюється з урахуванням змін, затверджених цією постановою, починаючи з 1 січня 2024 року. Надмірно сплачена зазначеними орендарями орендна плата підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів.
Згідно із частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При розгляді цієї справи суд враховує позицію викладену у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 № 6-рп/2012, щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
А також суд враховує висновки викладені у пункті 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-рп/99, згідно із якими, в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).
У даному випадку, доповнення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 підпунктом 1-1, яким звільнено від нарахування орендної плати орендарів державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, є переходом від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої із застосуванням зворотної дії у часі (ретроактивної форми).
Однак, зворотна дія норм підпункту 1-1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512 поширена на вказані правовідносини, починаючи з 1 січня 2024 року. Тобто, дія цих норм ретроспективно не поширюється на правовідносини, що існували у 2023 році, зокрема, у спірний для сторін у цій справі період з 01.01.2023 по 27.10.2023.
Отже, оскільки з 18.11.2022 на територію Херсонської міської територіальної громади припинила розповсюджуватись дія норми підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, дія якої в подальшому припинилася 31.12.2022, а норми про звільнення від орендної плати орендарів державного та комунального майна були знову введені лише з 01.01.2024 постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512, правомірним є нарахування Позивачем Відповідачу орендної плати у період з 01.01.2023 по 27.10.2023.
Суд не приймає довід Відповідача про підписання сторонами Договору від 15.06.2020 акта повернення з оренди майна та акта візуального обстеження об'єкта оренди від 27.10.2023 без жодних зауважень, в тому числі і стосовно наявності заборгованості у орендаря. Адже, вказані документи не свідчать про наявність чи відсутність такої заборгованості та не спростовують факт її існування, оскільки не фіксують фінансової складової господарської операції, зокрема, проведення розрахунків та їх звірки.
Також суд не приймає довід Відповідача щодо недобросовісної поведінки Позивача, який не повідомляв орендаря про наявність обов'язку сплати орендної плати за період після 31.12.2022. Оскільки, особливістю Договору від 15.06.2020 є те, що він за своєю правовою природою, відповідно до норм статті 636 Цивільного кодексу України, є договором, укладеним між КП «Сервіс-опт» ХМР та ФОП Глущенком О.А. на користь третьої особи, а саме, Управління комунальної власності Херсонської міської ради, правонаступником якого є Департамент. А цей договір було розірвано та об'єкт оренди повернуто орендодавцю без участі Позивача.
При цьому, умовами Договору від 15.06.2020 не встановлено обов'язку ані орендодавця ані управління комунальної власності (правопопередника Департаменту) щодо щомісячного надання рахунків Відповідачу на оплату за оренду переданого у користування нерухомого майна. А орендар самостійно повинен був здійснював платежі і мав контролювати розмір плати, актуальність реквізитів та сторону, що має бути отримувачем коштів. Тобто у Позивача був відсутній обов'язок з повідомлення Відповідача орендаря про наявність в нього зобов'язання зі сплати за оренду майна.
Позивачем нараховано орендну плату за період з січня 2022 року по 27.10.2023. При цьому, в розрахунку заборгованості Департаментом відображено наявність переплати на початок періоду, враховано, що у період з 24.02.2022 по грудень 2022 року Відповідач був звільнений від сплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634. Тобто фактично нараховано суму за період з 01.01.2023 по 27.10.2023, яка за мінусом переплати у 2022 році, становить 26 043,93 грн.
Однак, як вже зазначалось, згідно із пунктом 3.2 Договору від 15.06.2020, орендна плата становить 1 941,38 грн. за базовий місяць оренди, перераховується Орендарем:
50 % - 970,69 грн. до Управління комунальної власності, ЄДРПОУ 37465469, не пізніше 25 числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції і податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства;
50 % - 970,69 грн. - КП «Сервіс-опт», не пізніше 15 числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції і податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства.
Тобто, в частині обов'язку зі сплати за орендну Договір від 15.06.2020 є договором на користь третьої особи у розумінні норм статті 636 Цивільного кодексу України. І відповідно до частини другої цієї статті, Департамент як правонаступник Управління комунальної власності має право вимагати виконання умов цього договору, а цьому праву кореспондує відповідний обов'язок Відповідача зі сплати 50 % орендної плати на користь Позивача.
Саме Договір від 15.06.2020 є правовою підставою виникнення права Позивача на отримання частини орендної плати та обов'язку Відповідача з її внесення.
При цьому, слід зазначити, що посилання у пункті 3.1 Договору від 15.06.2020 на те, що орендна плата визначається відповідно до Положення про розрахунок та порядок використання плати за оренду об'єктів комунальної власності міської територіальної громади, затвердженого рішенням міської ради від 28.12.2011 № 499 і становить 23 296,57 грн. без ПДВ за рік, само по собі не є бланкетною умовою, що відсилає у питанні регулювання розподілу орендної плати до наведеного нормативно-правового акта. Адже, у даному випадку, стосується лише визначення розміру орендної плати, а її розподіл окремо врегульовано в пункті 3.2 Договору від 15.06.2020.
Для поширення на спірні правовідносини дії положень пункту 8 рішення Херсонської міської ради «Про деякі питання оренди, приватизації комунального майна» від 02.04.2021 № 170 щодо спрямування 100 % орендної плати за нерухоме майно до бюджету Херсонської міської територіальної громади, необхідним є внесення відповідних змін до Договору від 15.06.2020. Адже ці відносини є приватно-правовими, для правового регулювання яких характерним є диспозитивний метод.
Зміни до пункту 3.2 Договору від 15.06.2020 щодо процентного співвідношення та отримувача платежів сторонами не вносилися.
А відтак, у Позивача відсутнє право вимагати від Відповідача сплати на його користь за оренду у розмірі іншому ніж встановлений умовами пункту 3.2 Договору від 15.06.2020, тобто більшому ніж 50 %.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про задоволення позову в частині стягнення з Відповідача заборгованості за Договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 15.06.2020 № 12/Н у розмірі 13 021,98 грн., яка дорівнює 50 % орендної плати за спірний період (26 043,96 Х 50 / 100 = 13 021,98).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись, частиною першою, пунктами 1, 4 частини другої статті 11, частиною першою, другою статті 14, частиною першою статті 202, частиною першою статті 509, частиною першою статті 530, статями 525, 526, частиною першою статті 626, статтею 629, частинами першою, другою статті 636, частиною першою статті 759 Цивільного кодексу України, статтею 193, частинами першою, другою статті 283 Господарського кодексу України, пунктом 10 частини першої статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX, постановами Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, від 06.03.2022 № 209, від 06.12.2022 № 1364, від 09.05.2023 № 469, від 07.05.2024 № 512, наказами Міністерства юстиції України від 01.04.2022 № 1307/5, від 17.11.2022 № 5152/5, від 27.12.2022 № 5840/5, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, статтями 13, 73, 74, 75, 76-80, 86, 123, 124, 126, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути Фізичної особи-підприємця Глущенка Олексія Анатолійовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (73003, м. Херсон, просп. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 44279728) 13 021,98 грн. (тринадцять тисяч двадцять одна гривня 98 коп.) - суму основного боргу та витрати на сплату судового збору в розмірі 1 514,00 грн. (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять 00 коп.).
3. Відмовити в задоволенні позову Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради до Фізичної особи-підприємця Глущенка Олексія Анатолійовича в частині стягнення заборгованості за Договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 15.06.2020 № 12/Н у розмірі 13 021,98 грн.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги в строк встановлений частиною першою статті 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 24 березня 2025 р.
Суддя Ю.А. Шаратов