вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032,тел.(044)235-95-51,е-mail:inbox@ko.arbitr.gov.ua
"25" лютого 2025 р. м. Київ Справа № 911/1556/24
Суддя Господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., за участю секретаря судового засідання Калиновської Ю.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом Керівника Фастівської окружної прокуратури в інтересах держави
до Фастівської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачаКомунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора»
про зобов'язання вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності
за участю представників:
прокуратури:Гущесова О.В. - службове посвідчення від 01.03.2023 № 069069
відповідача:не з'явились
третьої особи:не з'явились
суть спору:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Керівника Фастівської окружної прокуратури Київської області (далі - прокурор) в інтересах держави до Фастівської міської ради (далі - відповідач) про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - сховище № 161003, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кривоноса, 26.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на порушення інтересів держави у сфері цивільного захисту населення на території Фастівської міської територіальної громади, яке полягає в бездіяльності Фастівської міської ради щодо державної реєстрації права комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - сховище № 161003, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кривоноса, 26, що створює правову невизначеність щодо статусу вказаного об'єкта цивільного захисту та суб'єктів, зобов'язаних здійснювати його утримання у стані придатному до використання за безпосереднім призначенням - для укриття населення від засобів масового ураження в особливий період.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 08.07.2024 у даній справі прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження. Встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву та інших документів, що підтверджують заперечення проти позову упродовж п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Зобов'язано прокурора надати письмові пояснення, в яких обґрунтувати доцільність залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора».
Учасники справи повідомлені про відкриття провадження у даній справі у порядку встановленому ч. 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України з додержанням вимог частин 3, 4 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, шляхом надсилання до їх електронних кабінетів копії ухвали в електронній формі.
У встановлений судом строк відповідач своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, відзиву на позовну заяву та інших документів до суду не надав.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
На виконання вимог ухвали суду Фастівська окружна прокуратура подала до суду через «Електронний суд» додаткові пояснення у справі від 26.08.2024 (вх. № суду 9175/24 від 27.08.2024), в яких прокуратура навела обґрунтування доцільності залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора».
Через систему «Електронний суд» від Фастівської міської ради надійшла заява від 27.08.2024 (вх. № суду 9193/24 від 27.08.2024) про розгляд справи в підготовчому засіданні за відсутності представника міської ради.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 22.10.2024 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» (далі - третя особа). Зобов'язано учасників справи направити третій особі документи подані ними до суду у даній справі та надати до суду докази надіслання зазначеної кореспонденції. Запропоновано третій особі надати суду письмові пояснення щодо заявленого позову та надати суду документи, що підтверджують надіслання (надання) пояснень щодо заявленого позову іншим учасникам справи.
Учасники справи повідомлені про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» у порядку встановленому ч. 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України з додержанням вимог частин 3, 4 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, шляхом надсилання до їх електронних кабінетів копії ухвали в електронній формі.
Третя особа своїм правом на подачу письмових пояснень щодо заявленого позову не скористалася, письмові пояснення щодо заявленого позову та інших документів до суду не надала.
Через систему «Електронний суд» від Фастівської міської ради надійшла заява від 22.10.2024 (вх. № суду 11724/24 від 22.10.2024) про розгляд справи за відсутності представника міської ради згідно наявних матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 19.11.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 14.01.2025 о 14:30.
Через систему «Електронний суд» від Фастівської окружної прокуратури надійшла заява від 10.01.2025 (вх. № суду 340/25 від 13.01.2025).
Ухвалою Господарського суду Київської області від 14.01.2025 оголошено перерву у судовому засіданні до 25.02.2025 об 14:30.
Через систему «Електронний суд» від Фастівської окружної прокуратури надійшли додаткові пояснення у справі від 04.02.2025 (вх. № суду 1646/25 від 05.02.2025).
Присутній в судовому засіданні прокурор повністю підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з мотивів, викладених в позові.
Відповідач та третя особа в судове засідання не з'явилися.
Частино 1 ст. 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи, що неявка відповідача та третьої особи в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд відповідно до вимог ч. 1 ст. 202 ГПК України вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності представника відповідача та третьої особи за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, присутнього в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
встановив:
Згідно даних облікової картки сховища № 161003 від 11.08.1976, яке розташоване за адресою: Київська область, м. Фастів, вул. Чайковського, 27, сховище належало Домоуправлінню № 5 Козятинського відділення дороги Міністерства шляхів сполучення СССР та призначене для укриття робочих зміни станції Фастів. Відповідно до технічних характеристик сховища № 161003: рік введення його в експлуатацію - 1955 рік, загальна площа 92,5 кв.м, сховище - вбудоване, місткість - 150 осіб.
В матеріалах справи наявний поверховий план, журнал внутрішніх замірів підрахунків площі приміщень будинку АДРЕСА_1 , складені 30.11.1964.
Згідно з паспортом сховища (протирадіаційного укриття) № 161003, яке розташоване за адресою: м. Фастів, вул. Кривоноса, 27, сховище належало БУ № 5 Козятинського відділу шляху Укрзалізниця, організація, яка експлуатує сховище - ЖЕК - 1 з 2003 року. Відповідно до технічних характеристик сховища № 161003: рік введення його в експлуатацію - 1955 рік, загальна площа 92,5 кв.м, місткість 150 осіб, вбудоване у будівлю 2х поверхів, у мирний час не використовується, час приведення сховища (протирадіаційного укриття) у готовність - 12 годин.
Аналогічні дані про сховище № 161003, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 (26), вказані в обліковій карті захисної споруди цивільної оборони станом на 01.02.2008, лише вказано час приведення у готовність - 8 годин.
Рішенням міськвиконкому Фастівської міської ради народних депутатів від 03.11.1998 № 225, яким відповідно до постанови КМУ від 06.11.95 № 891 «Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні, або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій», вирішено затвердити комісію з питань приймання відомчого житлового фонду у комунальну власність міста.
На підставі вказаного рішення міськвиконкому Фастівської міської ради народних депутатів, утвореною комісією на підставі акта приймання-передачі відомчого житлового фонду у комунальну власність № 17, оформленого у вересні 2002 року житловий будинок по АДРЕСА_1 разом з наявною технічною документацією, переданий з балансу Козятинської дистанції цивільних споруд та водопостачання ДТГО «Південно-Західна залізниця» до комунальної власності Фастівської міської ради народних депутатів. Вказане також підтверджує АТ «Укрзалізниця» у своєму листі від 12.12.2024 № 8811-24.
Як зазначає прокурор, сховище № 161003 від 11.08.1976, яке обліковувалось за адресою: АДРЕСА_1 , нині обліковується за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до інформації, наданої Комунальним підприємством Фастівської міської ради Фастівське бюро технічної інвентаризації (лист від 09.01.2025 вих. № 23) щодо захисної споруди цивільного захисту № 161003, що розміщена у підвальному приміщені житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_3 , в матеріалах архівної інвентаризаційної справи № 66а на дванадцятиквартирний двоповерховий житловий будинок містяться матеріали технічної інвентаризації захисної споруди цивільного захисту № 161003, що розміщена у підвальному приміщенні даного житлового будинку датовані 30.11.1964, що це підвал, де зазначено АДРЕСА_1 . 20.06.2017 техніком ОСОБА_1 було проведено поточну технічну інвентаризацію, обстежено об'єкт, внесено зміни та зазначено, що захисна споруда цивільного захисту розташована по АДРЕСА_2 в підвальному приміщенні дванадцятиквартирного житлового будинку. Замовлення на виготовлення технічного паспорту було оформлено листом від Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» № 01-18/168 від 16.05.2017. В свою чергу у місті Фастові Київської області на день надання інформації існує АДРЕСА_1 . В архівному відділі «Фастівського БТІ» є заведена архівна справа № 8142а на одноповерховий житловий будинок загальною площею 95,9 кв.м.; житловою - 59,7 кв.м по АДРЕСА_1 , де власником станом на 04.10.2017 рахується фізична особа.
Вказаний в зазначеному листі Комунального підприємстваа Фастівської міської ради Фастівське бюро технічної інвентаризації від 09.01.2025 вих. № 23 технічний паспорт на захисну споруду цивільного захисту (цивільної оборони) за адресою: АДРЕСА_2 , інвентаризаційна справа № 66а, який виготовлено станом на 20.06.2017 на замовлення КП ФМР «Фастівська житлово-експлуатаційна контора», міститься в матеріалах справи.
Згідно інформації Фастівської районної військової адміністрації Київської області (лист від 08.01.2025 № 05-69/124), приміщення захисної споруди відповідно до паспорту сховища за обліковим номером 161003 прийняте в експлуатацію 20.11.1995, проект затверджено організацією «Шляхпроект південно-західна залізниця»; згідно Інформаційної системи обліку та візуалізації фонду захисних споруд сховище знаходиться за координатами 50.05254465515171, 29.94192068734074.
В поданій до суду заяві від 10.01.2025 (вх. № суду 340/25 від 13.01.2025) Фастівська окружна прокуратура зазначає, що за результатами виїзду працівника окружної прокуратури за обома вказаними адресами: вул. Чайковського, 27 та вул. Кривоноса, 26 в м. Фастові за координатами 50.05254465515171, 29.94192068734074 встановлено в натурі місцезнаходження багатоквартирного будинку з підвалом саме по вул. Кривоноса, 26, а по АДРЕСА_1 установлено відсутність будь-яких багатоквартирних будинків вказаного типу, фотознімки за наслідками вказаного виїзду додано до матеріалів справи.
Рішенням Фастівської міської ради Київської області «Про надання згоди на списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирних будинків» від 02.06.2020 № 21-LXXVII-VII на підставі звернення Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» від 15.04.2020 № 189, з метою забезпечення та реалізації прав співвласників багатоквартирних будинків на самостійне управління житловими будинками, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку списання з балансу багатоквартирних будинків» від 20.04.2016 № 301, Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», надано згоду Комунальному підприємству Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» на списання багатоквартирних будинків, перелік яких вказано в додатку до рішення, серед яких багатоквартирний будинок за адресою: АДРЕСА_2 .
На підставі акту про списання багатоквартирного будинку з балансу від 02.06.2020, погодженого міським головою та затвердженого начальником КП «Фастівська ЖЕК», утвореною комісією багатоквартирний будинок, що розміщений за адресою: м. Фастів, вул. Кривоноса, 26 списано з балансу КП «Фастівська ЖЕК». Згідно наведених в акті характеристик багатоквартирного будинку, будинок АДРЕСА_2 введено в експлуатацію у 1955 році. Відомостей про те, що в зазначеному будинку розташовується сховище № 161003, акт не містить.
Рішенням ВК Фастівської міської ради Київської області «Про затвердження Переліку фонду захисних споруд цивільного захисту Фастівської міської територіальної громади в новій редакції» від 27.11.2023 № 533 з метою узагальнення даних фонду захисних споруд цивільного захисту, які знаходяться в межах території Фастівської міської територіальної громади, відповідно до ч. 2, 3 ст. 19, ч. 4 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 «Деякі питання використання захисних споруд цивільного захисту», наказу МВС України від 09.07.2018 № 579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту», затвердженого у Міністерстві юстиції України 30.07.2018 за № 879/32331, затверджено в новій редакції Перелік фонду захисних споруд цивільного захисту сховищ та протирадіаційних укриттів Фастівської міської територіальної громади, серед яких, є сховище № 161003, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кривоноса, 26 (50.052305, 29.940778), балансоутримувачем вказано - КП ФМР «Фастівська ЖЕК», форма власності - комунальна, орган управління сховищем як об'єктом нерухомого майна - ВК Фастівської міської ради, рік введення в експлуатацію 1955.
Фастівська районна військова адміністрація Київської області (лист від 12.12.2023 № 9151-23) на запит Фастівської окружної прокуратури повідомила, що Фастівській районній державній адміністрації відомий факт списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирного будинку, в якому розташована захисна споруда цивільного захисту № 161003. Інформацію про балансоутримувача захисної споруди цивільного захисту Фастівського району надано згідно книги обліку захисних споруд цивільного захисту, відповідно до якої балансоутримувачем сховища № 161003, яке розташоване за адресою: м. Фастів, вул. Кривоноса, 26, рік введення в експлуатацію 1955, форма власності - комунальна, є КП ФМР «Фастівська ЖЕК».
Згідно з інформацією, наданою Фастівським районним управлінням ГУ ДСНС України у Київській області (лист від 12.01.2024 № 56.19-59/56.19) в ході проведення комісійних оперативних оглядів захисних споруд цивільного захисту Фастівського району фахівцями відділу організації заходів цивільного захисту Фастівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області було виявлено 17 безхазяйних захисних споруд цивільного захисту, серед переліку яких, вказано сховище № 161003, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кривоноса, 26. Вказано, що до 11.02.2021 захисні споруди ЦЗ перебували на балансі Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора».
Згідно з інформацією, наданою Головним управлінням ДСНС України з надзвичайних ситуацій у Київській області (лист від 14.03.2024 № 5605-2382/568) захисна споруда цивільного захисту № 161003 перебуває на електронному обліку захисних споруд цивільного захисту Київської області та занесена до Інформаційної системи «Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту». Також в листі було зазначено, що ні в минулому, ні в поточному році звернень щодо погодження виключення з фонду захисних споруд цивільного захисту протирадіаційних укриттів, у тому числі - № 161003, до Головного управління не надходило.
11.10.2024 комісією у складі: завідувача сектору з питань НС, ЦЗ населення виконавчого комітету Фастівської міської ради, головного спеціаліст сектору з питань НС ЦЗН ВК Фастівського МВК; провідного фахівця відділу організації заходів цивільного захисту Фастівського РУ ГУ ДСНС України в Київській області; начальника СПК Фастівського РУП ГУ НП України в Київській області; начальника відділу з питань ЦЗ населення Фастівської РДА (фастівської РВА), у присутності т.в.о начальника КП «Фастівська ЖЕК» проведено оцінку стану готовності, експлуатації і використання сховища № 16003, розташованого за адресою: м. Фастів, вул. Кривоноса, 26, комунальної форми власності, балансоутримувач захисної споруди - КП «Фастівська ЖЕК», про що складено акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту сховище № 161003 від 11.10.2024.
Вищеперелічені документи залучені до матеріалів справи.
Звертаючись з даним позовом, прокурор посилається на те, що незважаючи на факт поінформованості посадових осіб Фастівської міської ради про розташування у підвальному приміщенні багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 окремого об'єкта нерухомого майна комунальної власності, а саме - сховище № 161003, органом місцевого самоврядування, як дійсним власником цього нерухомого майна комунальної форми власності, а також його балансоутримувачем протягом тривалого часу не було здійснено заходів до повного виконання вимог п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, якою затверджено Порядко списання з балансу багатоквартирних будинків щодо необхідності здійснення державної реєстрації права комунальної власності на сховища № 161003, розташоване у підвальному приміщенні багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 , в установленому законом порядку та прийняття його на баланс уповноваженого балансоутримувача.
Бездіяльності Фастівської міської ради щодо державної реєстрації права комунальної власності та відсутність балансоутримувача захисної спору створює правову невизначеність щодо статусу вказаного об'єкта цивільного захисту та суб'єктів, зобов'язаних здійснювати його утримання у стані придатному до використання за безпосереднім призначенням - для укриття населення від засобів масового ураження в особливий період, чим порушуються інтереси держави у сфері цивільного захисту населення на території Фастівської міської територіальної громади.
Прокурор в позові зазначає, що виконавчий орган міської ради стверджує, що відповідно до норм Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку, до якого також відносяться допоміжні приміщення, зокрема, колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення. Відповідь вказаного змісту ВК Фастівської міської ради надав в листі від 01.03.2024 № 06-16/1130 на запит окружної прокуратури від 22.02.2024 № 57-926вих-24.
Прокурор вказує, що прийняття рішення міськрадою та в подальшому затвердження акту про списання багатоквартирного будинку за адресо: АДРЕСА_2 , в якому розташоване сховище № 161003 не засвідчує факт списання з балансу комунального підприємства вказаного сховища та відповідно його вибуття з комунальної власності чи зміну форми власності, оскільки співмешканці багатоквартирного будинку не можуть набути права власності на сховище в силу закону, а саме норм ст. 345 ЦК України, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», ч. 12 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, згідно яких захисні споруди цивільного захисту державної та комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню).
Вищевикладене стало підставою для звернення прокурора з даним позовом до суду про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - сховище № 161003, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 .
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Частиною 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до положень ст. 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (в редакції чинній станом на час здійснення передачі в 2002 році житлового фонду у комунальну власність територіальної громади м. Фастів) з державної у комунальну власність передаються безоплатно такі об'єкти: житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежилими приміщеннями). Разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо). Передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Як встановлено судом відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, територіальна громада міста Фастів в 2002 році на підставі акта приймання-передачі відомчого житлового фонду у комунальну власність № 17, оформленого у вересні 2002 року набула право комунальної власності на багатоквартирний будинок по АДРЕСА_4 з вбудованою в ньому захисною спорудою цивільного захисту - сховище № 161003.
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що до захисних споруд цивільного захисту належить сховище - це герметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом виключення або зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, що можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, застосування зброї масового ураження та звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить: забезпечення цивільного захисту на відповідній території; виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання, експлуатації та реконструкції об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за станом утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення інших повноважень у сфері цивільного захисту, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до ч. 5 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд з фонду та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та експлуатація таких об'єктів здійснюються їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі утримання та експлуатація споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів та інших не заборонених законодавством джерел.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 затверджено Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку (далі - Порядок № 138), який визначає механізм створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту (далі - фонд захисних споруд), включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд, ведення обліку сховищ і протирадіаційних укриттів (далі - захисні споруди), споруд подвійного призначення, найпростіших укриттів та первинних (мобільних) укриттів, що є об'єктами відповідного фонду, а також статус таких об'єктів для забезпечення захисту населення.
В силу приписів п. 9 Порядку № 138 утримання об'єктів фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами. У разі використання одного об'єкта фонду захисних споруд кількома центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування чи суб'єктами господарювання, фізичними особами - підприємцями вони беруть участь в утриманні такого об'єкта відповідно до укладених між ними договорів. Під час утримання та експлуатації захисних споруд/споруд подвійного призначення не допускається зниження захисних та інших властивостей відповідних споруд, передбачених нормативними актами та проектною документацією.
Згідно п. 11 Порядку № 138 балансоутримувач забезпечує утримання об'єктів фонду захисних споруд у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання, облаштування та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд, крім об'єктів, що мають перебувати в постійній готовності. Строк приведення захисної споруди/споруди подвійного призначення в готовність до використання за призначенням (крім споруд, що відповідно до законодавства повинні перебувати в постійній готовності) зазначається в паспорті захисної споруди/споруди подвійного призначення, який не повинен перевищувати 24 години. Після приведення в готовність об'єктів фонду захисних споруд вони повинні утримуватися та експлуатуватися в такому стані на весь час дії рішення щодо приведення єдиної державної системи цивільного захисту, її складових у режим підвищеної готовності, виникнення надзвичайної ситуації, введення правого режиму надзвичайного стану та в особливий період.
Фастівська міська рада Київської області, здійснюючи в 2020 році списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирний будинок за адресою: АДРЕСА_2 керувалася Порядком списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 (далі - Порядок № 301).
Названий Порядок № 301 визначає механізм списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організацій, а також господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств, зокрема щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності.
У відповідності до положень Порядку № 301 списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організацій, а також господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності (далі - балансоутримувач), здійснюється на підставі прийнятого ними рішення про списання багатоквартирного будинку. Балансоутримувач багатоквартирного будинку визначає у відповідному багатоквартирному будинку належність приміщень до приватної та інших форм власності. За результатами роботи комісії складається акт про списання багатоквартирного будинку.
Згідно з приписами п. 10 Порядку № 301 у разі коли у списаному з балансу багатоквартирному будинку окремі квартири та/або нежитлові приміщення не перебувають у приватній власності та право державної чи комунальної власності на них не зареєстроване, такі квартири та/або нежитлові приміщення приймаються на баланс балансоутримувача, а право власності на них реєструється в установленому законом порядку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно положень ч. 11 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що з моменту виключення споруди із фонду захисних споруд цивільного захисту вона втрачає статус об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту.
Пунктом 27 Порядку № 138 визначено, що виключення захисних споруд/споруд подвійного призначення з обліку фонду захисних споруд здійснюється міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування після прийняття ними відповідних рішень на підставі погоджених із ДСНС матеріалів. Вимоги щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд/споруд подвійного призначення, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість, для прийняття міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування рішень щодо виключення за погодженням із ДСНС таких захисних споруд/споруд подвійного призначення із фонду захисних споруд визначає МВС. Внесення інформації до Інформаційної системи щодо виключення захисних споруд/споруд подвійного призначення з фонду захисних споруд здійснюється виключно ДСНС разом з її територіальними органами, а найпростіших та первинних (мобільних) укриттів - міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування. Виключення захисних споруд/споруд подвійного призначення з фонду захисних споруд здійснюється з одночасним поповненням фонду захисних споруд відповідно до потреб, визначених місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування.
За інформацією органів ДСНС, захисна споруда цивільного захисту № 161003 перебуває на електронному обліку захисних споруд цивільного захисту Київської області та занесена до Інформаційної системи «Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту», звернень щодо погодження виключення з фонду захисних споруд цивільного захисту протирадіаційних укриттів, у тому числі - № 161003, до Головного управління не надходило. Доказів на підтвердження факту виключення захисної споруди цивільного захисту № 161003 із фонду споруд цивільного захисту до матеріалів даної справи надано не було.
З матеріалів справи слідує, що сховище № 161003, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кривоноса, 26 не виключено із фонду споруд цивільного захисту та перебуває на електронному обліку захисних споруд цивільного захисту Київської області.
Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» в листі від 29.03.2024 № 01-18/113 повідомляє, що станом на 01.04.2024 об'єкт цивільного захисту - сховище № 161003 не обліковується та даний об'єкт ніколи не обліковувався за підприємством як окремий матеріальний актив обліку.
Балансоутримувачем, органом місцевого самоврядування всупереч положень п. 10 Порядку № 301 після завершення процедури списання багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 , не прийнято будь-яких рішень щодо захисної споруди цивільного захисту - сховища № 161003, яке вбудоване у вказаному будинку в підвальному приміщенні, право комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - сховище № 161003, відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», не зареєстроване.
Вказане свідчить про невиконання відповідачем, як представником громади якій належить зазначене комунальне майно, положень п. 10 Порядку № 301 щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - сховище № 161003, розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кривоноса, 26
Бездіяльність та зволікання відповідача із одержанням доказів офіційного визнання і підтвердження державою факту набуття права на спірне нерухоме майно комунальної власності шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та взяття вказаного майна уповноваженим балансоутримувачем на баланс, призводить до неможливості забезпечити належний технічний стан захисної споруди, який дозволяє привести укриття у готовність до використання за призначенням, що створює правову невизначеність щодо статусу вказаного об'єкта цивільного захисту та суб'єктів, зобов'язаних здійснювати його утримання у стані придатному до використання за безпосереднім призначенням - для укриття населення від засобів масового ураження в особливий період, чим порушуються інтереси держави у сфері цивільного захисту населення на території Фастівської міської територіальної громади, що є підставою для їх захисту в судовому порядку.
Згідно з ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несучеогороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна; нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об'єктом нерухомого майна; спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несучеогороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія; допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення).
Згідно з ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава. Усі власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників (ч. 1 ст. 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
У рішенні Конституційного Суду України у справі про права співвласників на допоміжні приміщення багатоквартирних будинків від 02.03.2004 № 4-рп/2004 вказано, що в аспекті конституційного звернення і конституційного подання положення ч. 1 ст. 1, п. 2 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» треба розуміти так: допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т. ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема, створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього. Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир. Питання щодо згоди співвласників допоміжних приміщень на надбудову поверхів, улаштування мансард у багатоквартирних будинках, на вчинення інших дій стосовно допоміжних приміщень (оренда тощо) вирішується відповідно до законів України, які визначають правовий режим власності.
Допоміжними приміщеннями є всі без винятку приміщення багатоквартирного житлового будинку, незалежно від наявності або відсутності в них того чи іншого обладнання, комунікацій, адже їх призначенням є обслуговування не лише будинку, а й власників квартир, підвищення життєвого комфорту і наявність різних способів задоволення їх побутових потреб, пов'язаних із життєзабезпеченням. І лише приміщення, що з самого початку будувалися як такі, використання яких мало інше призначення (магазини, перукарні, офіси, поштові відділення тощо), залишаються тими, що не підпадають під правовий режим допоміжних приміщень (такий правовий висновок наведено у постанові Верховного Суду від 08.04.2020 у справі № 915/1096/18).
У постанові Верховного Суду від 15.06.2022 у справі № 914/379/21 вказано, що допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - це приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, позаквартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення).
Особливістю правового статусу допоміжних приміщень є те, що вони є спільною власністю власників квартир у багатоквартирному будинку в силу прямої норми закону і підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення співвласниками будь-яких додаткових дій. Зазначене виключає набуття будь-якою особою права власності на такі приміщення, як на окремий об'єкт цивільних прав (постанова Верховного Суду від 16.12.2020 р. у справі № 914/554/19).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 598/175/15-ц зроблено висновок, що для розмежування допоміжних приміщень багатоквартирного жилого будинку, які призначені для забезпечення його експлуатації і побутового обслуговування мешканців будинку і входять до житлового фонду, та нежилих приміщень, які призначені для торговельних, побутових й інших потреб непромислового характеру і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин та до житлового фонду не входять, слід виходити як з місця їхнього розташування, так і із загальної характеристики сукупності властивостей таких приміщень, зокрема, способу і порядку їх використання.
Чинним законодавством України встановлено загальне правило (своєрідну презумпцію) наявності у всіх нежитлових приміщень багатоквартирного житлового будинку статусу допоміжних приміщень, і як виняток, лише приміщення, що з самого початку будувалися як такі, використання яких мало інше призначення - для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру (магазини, перукарні, офіси, поштові відділення тощо), залишаються тими, що не підпадають під правовий режим допоміжних приміщень (постанови Верховного Суду від 30.06.2022 у справі № 922/1406/21 та від 03.08.2022 у справі № 908/3168/19).
Захисні споруди не належать до спільного майна багатоквартирного будинку, утримання таких споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають. У разі прийняття рішень щодо передачі багатоквартирних будинків на баланс ОСББ або управителя, захисні споруди комунальної та державної власності залишаються у попередній власності або в установленому порядку передаються до комунальної власності. Законами України не передбачено завдань та обов'язків ОСББ щодо забезпечення укриття населення та утримання захисних споруд. Виконання зазначених завдань належить до повноважень органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій.
Оскільки під час будівництва багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_2 передбачалось розміщення у його підвальному приміщенні сховища, щодо якого визначений спосіб і особливий порядок використання, то останнє не підпадає під правовий режим допоміжних приміщень і є самостійним об'єктом цивільних правовідносин.
Співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 не можуть набути права власності на спірне сховище № 161003, оскільки останнє не призначене для забезпечення експлуатації та побутового обслуговування мешканців будинків, за своїми функціональними особливостями не є допоміжним, свого функціонального призначення не змінювало та з комунальної власності за рішеннями уповноважених суб'єктів управління не вибувало.
Прийняття Фастівською міською радою Київської області вищезазначеного рішення «Про надання згоди на списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирних будинків» від 02.06.2020 № 21-LXXVII-VII та затвердження акту про списання багатоквартирного будинку з балансу від 02.06.2020, не засвідчує факт списання з балансу комунального підприємства разом із будинком сховища № 161003 та, відповідно, його вибуття з комунальної власності (зміну форми власності). Співвласники багатоквартирного будинку не можуть набути право спільної власності на захисну споруду цивільного захисту - сховище комунальної власності.
Прокурор у даній справі на підставі наявних в матеріалах справи доказів довів належність спірного нерухомого майна до комунальної власності міської територіальної громади міста Фастів та обрав належний спосіб захисту, який призведе до відновлення порушених інтересів держави, порушення яких (прав) встановлено судом у даній справі, а відтак суд дійшов висновку про необхідність їх захисту у визначний прокурором спосіб. Належних та допустимих доказів, які б спростували доводи прокурора, суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Керівника Фастівської окружної прокуратури в інтересах держави до Фастівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - сховище № 161003, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кривоноса, 26 є доведеними, обґрунтованими, відповідачем та третьою особою не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.
Відшкодування витрати по сплаті судового збору відповідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
Керуючись ст. 129-1 Конституції України, ст. 13, 74, 123, 129, 202, 232, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов Керівника Фастівської окружної прокуратури в інтересах держави до Фастівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - сховище № 161003, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кривоноса, 26 задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Фастівську міську раду (площа Соборна, 1, м. Фастів, Київська обл., 08500, ідентифікаційний код 34446857) вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - сховище № 161003, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кривоноса, 26.
3. Стягнути з Фастівської міської ради (площа Соборна, 1, м. Фастів, Київська обл., 08500, ідентифікаційний код 34446857) на користь Київської обласної прокуратури (бульвар Лесі Українки, 27/2, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 02909996) 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. витрат по сплаті судового збору.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Дане рішення Господарського суду Київської області набирає законної сили у строк та порядку передбаченому ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у строк визначений ст. 256 ГПК України, в порядку передбаченому ст. 257 ГПК України з врахуванням пп. 17.5 п. 17 ч. 1 розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.
Дата складання та підписання повного тексту рішення 24.03.2025.
Суддя Ю.В. Подоляк