Ухвала від 20.03.2025 по справі 904/5695/24

УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

20.03.2025м. ДніпроСправа № 904/5695/24

за заявою Головного управління ДПС у Полтавській області (36000, м.Полтава, вул.Європейська, буд.4, ідентифікаційний номер юридичної особи 44057192)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" (49000, м. Дніпро, вул.Юркевича, буд.31, ідентифікаційний код юридичної особи 32861451)

про визнання грошових вимог

Суддя Суховаров А.В.

при секретарі судового засідання Рудь В.Г.

Представники:

від кредитора: Подшивайлова Г.І., посв. РО №000891 від 16.12.2024, ГУ ДПС у Полтавській області

Чорнобривець Є.Є., посв. ОН №001921 від 13.09.2024, ГУ ДПС у Дніпропетровській області

від боржника: Лихопьок Д.П., посв. адв. №2093 від 14.09.2000, ТОВ "ВКФ "Акро-Україна"

в засіданні приймали участь: Тущенко С.В., св. №1820 від 12.07.2017, розпорядник майна

ВСТАНОВИВ:

27.12.2024 до Господарського суду Дніпропетровської області через систему "Електронний суд" надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна", за змістом якої заявник просить суд відкрити провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" (49000, м. Дніпро, вул.Юркевича, буд.31, ідентифікаційний код юридичної особи 32861451).

Ухвалою суду від 27.01.2025 року відкрито провадження у справі №904/5695/24 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" (49000, м. Дніпро, вул.Юркевича, буд.31, ідентифікаційний код юридичної особи 32861451) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" (49000, м. Дніпро, вул.Юркевича, буд.31, ідентифікаційний код юридичної особи 32861451) про визнання банкрутом; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто сімдесят календарних днів до 16.07.2025; призначено розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" (49000, м. Дніпро, вул.Юркевича, буд.31, ідентифікаційний код юридичної особи 32861451) арбітражного керуючого Тущенка Сергія Васильовича, свідоцтво №1820 від 12.07.2017 (49008, м.Дніпро, а/с 815, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ); зобов'язано розпорядника майна Тущенка С.В. надати господарському суду відомості про результати розгляду вимог кредиторів, письмовий звіт про надіслання всім кредиторам боржника повідомлення про результати розгляду грошових вимог в порядку ч.3 ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства направити до господарському суду в строк до 12.03.2025; зобов'язано розпорядника майна в строк до 27.03.2025 провести інвентаризацію майна боржника та надати інвентаризаційні відомості господарському суду в 10-ти денний строк після закінчення інвентаризації.

Зазначеною вище ухвалою суд призначив попереднє засідання суду на 20.03.2025 року.

На виконання ухвали суду від 27.01.2025, господарський суд опублікував повідомлення на веб-сайті Верховного Суду України в мережі Інтернет за №75117 від 27.01.2025 про відкриття провадження по справі №904/5695/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" (49000, м. Дніпро, вул.Юркевича, буд.31, ідентифікаційний код юридичної особи 32861451).

25.02.2025 до Господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява Головного управління ДПС у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" про визнання грошових вимог у розмірі 1 373 521,97грн. та судового збору у розмірі 6 056,00грн.

26.02.2025 до Господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява Головного управління ДПС у Полтавській області про долучення документів о заяви з кредиторськими вимогами.

Ухвалою суду від 10.03.2025 заяву Головного управління ДПС у Полтавській області про грошові вимоги на суму 1 373 521,97грн. та судового збору у розмірі 6 056,00грн. до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" (49000, м. Дніпро, вул.Юркевича, буд.31, ідентифікаційний код юридичної особи 32861451) у справі №904/5695/24 призначено до розгляду в попередньому судовому засіданні 20.03.2025; зобов'язано Головне управління ДПС у Полтавській області надати інформацію про заінтересованість кредитора стосовно боржника; зобов'язано розпорядника майна Тущенка С.В. та боржника надати господарському суду відомості про результати розгляду грошових вимог Головного управління ДПС у Полтавській області.

11.03.2025 до суду надійшли пояснення Головного управління ДПС у Полтавській області відповідно до яких кредитор зазначає, що не є заінтересованою особою щодо боржника в розумінні Кодексу України з процедур банкрутства.

11.03.2025 до Господарського суду Дніпропетровської області через систему "Електронний суд" надійшла заява Головного управління ДПС у Полтавській області про участь в судовому засіданні, призначеному на 20.03.2025 о 10:00год. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, яку задоволено ухвалою суду від 12.03.2025.

18.03.2025 до суду надійшло повідомлення розпорядника майна Тущенка С.В. щодо вимог заявлених Головного управління ДПС у Полтавській області, за змістом яких кредиторські вимоги визнано частково на суму 1 313 968,01грн., в решті вимог відхилено, з огляду на те, що вони є поточними та мають розглядатись в порядку визначеному Кодексом України з процедур банкрутства.

18.03.2025 до суду надійшов відзив представника боржника щодо вимог заявлених Головного управління ДПС у Полтавській області, відповідно до якого боржником частково визнаються вимоги кредитора, а саме в частині конкурсних вимог, які підлягають розгляду в попередньому засіданні суду, поточні вимоги боржником відхиляються, як передчасно заявлені.

В судовому засіданні 20.03.2025 присутні розпорядник майна Тущенко С.В., представник боржника та кредитори - Головне управління ДПС у Полтавській області та Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, представник ТОВ "Компанія Грайд", однак подав до суду пояснення в яких зазначив про проведення судового засідання призначеного на 20.03.2025 без участі уповноваженого представника кредитора.

Кредитор підтримує вимоги у повному обсязі та просить суд їх задовольнити.

Розпорядник майна Тущенко С.В. зазначає, що ним розглянуті кредиторські вимоги Головного управління ДПС у Полтавській області та визнано їх частково на суму 1 313 968,01грн., в решті вимог відхилено, з огляду на те, що вони є поточними вимогами в розумінні Кодексу України з процедур банкрутства та є передчасно заявленими.

Представник боржника не заперечує щодо заявлених Головним управлінням ДПС у Полтавській області вимог, однак визнає їх частково з підстав зазначених розпорядником майна Тущенко С.В.

Жодних заяв/клопотань від присутніх в судовому засіданні учасників справи до суду не надійшло.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників справи, господарський суд встановив.

На податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Полтавській області за неосновним місцем обліку, перебуває ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" (код ЄДРПОУ 32861451).

Згідно п. 1 р. ІІ Порядку ведення органами ДФС України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 травня 2016 за № 751/28881 (далі - Наказ № 422) з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами ДФС відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками.

Відповідно до п.1 розділу ІІ Наказу № 422, ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

З 05.04.2021 набрав чинності Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, далі - Наказ № 5, який містить аналогічні норми тим, що визначені Наказом № 422 .

Зокрема, підпунктом 1 пункту 1 розділу ІІ Наказу № 5 зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум і платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.

Як визначено п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

На час розгляду заяви кредитора в інтегрованих картках платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" обліковується податковий борг на загальну суму 1 373 521,97грн., а саме з:

1) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у розмірі 156 222,11грн. (з якої: 141 224,30грн. - залишок несплаченого основного платежу, 14 997,81грн. - пеня);

ГУ ДПС у Полтавській області зазначає, що вказаний податковий борг виник на підставі самостійно задекларованих сум грошового зобов'язання, що підлягали сплаті згідно податкових декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022, 2023 та 2024 роки.

ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" нараховано пеню на борг минулих років на податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на загальну суму 14 997,81грн. (розрахунок долучений до матеріалів заяви).

Окрім викладеного, ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" податковою декларацією з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки 2024 від 06.02.2024 № 9019159453 визначено суму грошового зобов'язання у розмірі 16 251,90грн. по терміну сплати 29.01.2025 року.

2) орендної плати з юридичних осіб у розмірі 1 217 172,37грн. (з якої: 1 100 119,79грн. - залишок несплаченого основного платежу, 117 052,58грн. - пеня);

ГУ ДПС у Полтавській області зазначає, що вказаний податковий борг виник на підставі самостійно задекларованих сум грошового зобов'язання, що підлягали сплаті згідно податкових декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022, 2023 та 2024 роки.

ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" нараховано пеню на борг минулих років на податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на загальну суму 117 052,58грн. (розрахунок долучений до матеріалів заяви).

Окрім викладеного, ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 від 06.02.2024 № 9019167987 визначено суму грошових зобов'язань у розмірі 49 358,06грн. по терміну сплати 30.01.2025 року.

3) екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю) у розмірі 127,49грн. (з якої: 93,13грн. - залишок несплаченого основного платежу, 26,23грн. - штрафна санкція, 8,13грн. - пеня).

ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" податковою декларацією з екологічного податку за 4 квартал 2023 від 06.02.2024 № 9381325934 визначено суму грошових зобов'язань у розмірі 19,14 грн. по терміну сплати 19.02.2024 року.

Контролюючим органом проведено камеральну перевірку щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів результати якої оформлено актом № 12142/16-31-04-06-03/32861451 від 30.11.2023 року.

На підставі проведеної перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення:

- форми "Ш" № 2283/0406 вiд 16.02.2024, яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 26,22грн.;

- форми "Ш" № 2282/0406 вiд 16.02.2024, яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 0,01грн.

ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" податковою декларацією з екологічного податку за 1 квартал 2024 від 02.05.2024 № 9114678112 визначено суму грошових зобов'язань у розмірі 47,71грн. (що становлять конкурсні вимоги) по терміну сплати 20.05.2024 року.

ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" податковою декларацією з екологічного податку за 3 квартал 2024 від 28.10.2024 № 9320892973 визначено суму грошових зобов'язань у розмірі 26,28грн. по терміну сплати 19.11.2024 року.

Окрім викладеного, ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" нараховано пеню на борг минулих років на:

- податкову декларацію з екологічного податку № 9381325934 від 06.02.2024 у розмірі 1,74грн. по терміну сплати 20.05.2024 по 27.01.2025;

- податкове повідомлення-рішення форми "Ш" № 2283/0406 від 16.02.2024 у розмірі 3,61грн. по терміну сплати 19.03.2024 по 27.01.2025;

- податкову декларацію з екологічного податку № 9114678112 від 02.05.2024 у розмірі 2,78грн. по терміну сплати 19.08.2024 по 27.01.2025 року.

Уповноваженою особою-начальником Кременчуцького відділу по роботі з податковим боргом управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Полтавській області, Ольгою Чередніченко прийнято рішення від 21.03.2024 №73/4-1631 та від 19.06.2024 №116/4-1631 про стягнення коштів платника податків з рахунків/електронних гаманців у банках, небанківських надавачів платіжних послуг/емітентів електронних грошей у рахунок погашення податкового боргу ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" (код ЄДРПОУ 32861451).

Рішення були направлені Відповідачу рекомендованими листами та повернуті з відміткою поштового оператора "за закінченням терміну зберігання".

На виконання рішень від 21.03.2024 № 73/4-1631 та від 19.06.2024 № 116/4-1631 про стягнення коштів з рахунків у банках, до банків у яких наявні відкриті рахунки у боржника було направлено інкасові доручення, які було повернуто без виконання.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.12.2024 по справі №160/20800/24 за позовом ГУ ДПС у Полтавській області до ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі скасовано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2024, ухвалено нове рішення яким позов ГУ ДПС у Полтавській області задоволено та надано дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Однак вищезазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна".

Відповідно до п.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно п.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Приписами п.58.2 статті 58 Податкового кодексу України встановлено, що податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Пунктом 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим кодексом.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.п.14.1.39 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до положень п.п. 41.1, 41.2 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Згідно з п.п.19.3 ст.19 Податкового кодексу України державні податкові інспекції здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Відповідно до пп.20.1.34 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Положеннями пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України визначено, що при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, нарахування пені розпочинається починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Під час дослідження долучених до матеріалів справи документів, судом встановлено, що податковий борг, пеня та штрафні санкції нараховані Головним управлінням ДПС у Полтавській області виникли на підставі Актів перевірки, в яких відображені обставини порушення боржником вимог податкового законодавства, а також на підставі самостійно поданих декларацій боржником за 2022-2024 роки.

Згідно висновків викладених в постанові Верховного Суду від 17.01.2024 по справі №903/51/20 "Положеннями податкового законодавства визначено обов'язок платника податків подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, за кожний встановлений Податковим кодексом України звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню та обов'язок самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової декларації. Отже, для цілей розгляду грошових вимог податкового органу до боржника у справі про банкрутство та кваліфікації їх як конкурсних чи поточних, моментом виникнення грошових вимог податкового органу в розумінні Кодексу України з процедур банкрутства слід вважати перший день несплати боржником податку, що настає за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України для подання податкової декларації за відповідним податком.

Таким чином, судова палата для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду не погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про відхилення грошових вимог податкового органу з тих підстав, що грошове зобов'язання боржника щодо сплати податкових платежів за податковими повідомленнями-рішеннями настає з наступного дня, що настає за днем їх отримання, тобто в цій справі вже після визнання ТОВ "АВТО-ІЗІ" банкрутом.

У даному випадку, судам належало встановити момент виникнення грошових вимог податкового органу за кожним несплаченим божником та заявленим контролюючим органом податком, який (момент) пов'язується із першим днем несплати боржником податку, що настає за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України, для подання податкової декларації.".

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що заявником доведено належними та допустимими доказами факт існування заборгованості боржника перед кредитором на суму 1 307 912,01грн., решта вимог у розмірі 65 609,96грн. підлягає відхиленню, з огляду на те, що останні є поточними вимогами та є передчасно заявленими.

За результатом розгляду кредиторських вимог судом встановлено відсутність ознак заінтересованості кредитора щодо боржника.

Окрім викладеного, кредитором сплачено судовий збір за подання заяви з грошовими вимогами до боржника, який підлягає включенню до реєстру вимог кредиторів до першої черги задоволення.

Щодо розміру судового збору, який підлягає включенню до реєстру вимог кредиторів, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника в межах провадження у справі про банкрутство; заяви про розірвання мирової угоди, укладеної у справі про банкрутство, або визнання її недійсною, ставка судового збору становить 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Положеннями Закону України "Про державний бюджет України на 2025р." встановлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб - 3028 гривні.

Отже, сума судового збору за подання до господарського суду заяви про визнання грошових вимог до боржника становить 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 6 056, 00грн.

Разом з тим, з огляду на приписи ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, заявникові слід сплатити судовий збір у розмірі 4 844,80грн.

Враховуючи той факт, що заяви з кредиторськими вимогами Головного управління ДПС у Полтавській області надійшла до суду шляхом надсилання через електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд" заявникові слід було сплатити судовий збір у розмірі 4 844,80грн., а не 6 056,00грн. (платіжна інструкція №875 від 25.02.2025 року).

Водночас, суд звертає увагу заявника, що процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів регулюється "Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевого бюджетів", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (зі змінами).

Відповідно до п. 5 Порядку повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню (крім повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).

Разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.

З огляду на викладене, надмірно сплачений судовий збір повертається за клопотанням сторони в порядку передбаченому ст.7 Закону України "Про судовий збір".

За змістом положень статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсними кредиторами є кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника

Згідно ч.1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ч.4 ст.45 Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.

Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.

Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.

За змістом частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому:

1) у першу чергу задовольняються: вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України; вимоги кредиторів за договорами страхування; витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;

2) у другу чергу задовольняються: вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);

3) у третю чергу задовольняються: вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;

4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;

5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;

6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.

З огляду на обґрунтованість вимог заяви Головного управління ДПС у Полтавській області, яка, подана до господарського суду в межах строку, визначеного приписами ст.45 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання конкурсним кредитором Головне управління ДПС у Полтавській області на загальну суму 1 312 730,58грн., яка підлягає погашенню у наступному порядку:

- 1 черга - 4 844,80грн. (витрати по сплаті судового збору);

- 3 черга - 1 175 827,26грн. (вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів);

- 6 черга - 132 058,52грн. (штрафна санкція та пеня).

Керуючись ст.ст. 2, 73-74, 76-79, 86, 91, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, суд -

УХВАЛИВ:

Визнати частково грошові вимоги Головного управління ДПС у Полтавській області (36000, м.Полтава, вул.Європейська, буд.4, ідентифікаційний номер юридичної особи 44057192) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Акро-Україна" (49000, м. Дніпро, вул.Юркевича, буд.31, ідентифікаційний код юридичної особи 32861451) на суму 4 844,80грн. (судовий збір) - 1 черга задоволення вимог кредиторів, на суму 1 175 827,26грн. (вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) - 3 черга задоволення вимог кредиторів, на суму 132 058,52грн. (штрафна санкція та пеня) - 6 черга задоволення вимог кредиторів.

В решті вимог - відхилити.

Ухвала набирає законної сили 20.03.2025.

Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено 24.03.2025.

Суддя А.В. Суховаров