Постанова від 19.03.2025 по справі 627/237/25

Справа № 627/237/25

19.03.2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.03.2025 рокус-ще Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Бугаєнко І.В.,

за участі секретаря В'юнник В.В.,

прокурора Лисенка В.Ю.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Червоний Прапор Краснокутського району Харківської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Краснокутського районного суду Харківської області надійшли адміністративні матеріали: справа № 627/237/25 (провадження № 3/627/126/2025), справа №627/238/25 (провадження №3/627/127/2025) відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Постановою суду від 19.03.2025 адміністративні матеріали - справи об'єднано в одне провадження та присвоєно їм єдиний номер судової справи №627/237/25 (провадження №3/627/126/2025).

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 84, ОСОБА_1 , будучи виконувачем обов?язків директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Пархомівське» Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук України, являючись відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» N?1700-VII суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 20.01.2025 о 15.51, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік (далі - щорічна декларація за 2022 рік), чим вчинив правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 85 ОСОБА_1 , будучи 26.04.2023 звільненим від виконання обов?язків директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Пархомівське» Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук України, являючись відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» N? 1700-VII суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 31.01.2025 о 09.02, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 26.04.2023, (при звільненні) (далі - декларація при звільненні), чим вчинив правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у відкритому судовому засіданні, свою вину визнав, щиро розкаявся, просив застосувати найменш обтяжливий вид адміністративного стягнення.

Прокурор у відкритому судовому засіданні зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП, просив визнати його винуватим.

Суд, заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали, доходить наступного.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Цією ж нормою закону передбачено, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності її дія або бездіяльність повинна бути протиправною, тобто порушувати встановлений законом порядок.

Згідно з п. 1.1 р. 1 Статуту Державного підприємства «Дослідне господарство «Пархомівське» Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук України, затвердженого Президентом Національної академії аграрних наук України 30.01.2018, державне підприємство засноване на основі державної власності, перебуває у відданні Національної академії аграрних наук України, як органу управління державним майном.

Статтею 81 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно з ч. 2 ст. 167 вказаного Кодексу держава може створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Наказом Президента Національної академії аграрних наук від 31.03.2022 № 102-к ОСОБА_1 покладено виконання обов'язків директора Державного підприємства з 01 квітня 2022 року до призначення директора у встановленому законом порядку.

Відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII посадовими особами юридичної особи публічного права є голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка не зазначена у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Наказом Президента Національної академії аграрних наук від 26.04.2023 № 99-к ОСОБА_1 з 26.04.2023 увільнено від виконання обов'язків директора Державного підприємства.

Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Відповідно до ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до п. п. а п. 2 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції" посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про запобігання корупції" посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про запобігання корупції" суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з п. 27 р. ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 20.01.2025 о 15.51 подав щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Крім того, встановлено, що ОСОБА_1 , 31.01.2025 о 09.02 подав декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції. При цьому у декларації ним не правильно зазначено період, за який вона подається, замість 01.01.2023-26.04.2023 зазначено 01.01.2023-31.05.2023.

Тобто, ОСОБА_1 , подав декларацію за 2022 рік та декларацію при звільненні несвоєчасно, оскільки Законом встановлено строк подання вказаної декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень повністю підтверджується зібраними доказами, а саме:

-протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №84 від 15 лютого 2025 року;

-протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №85 від 15 лютого 2025 року;

-довідкою від 15 лютого 2025 року щодо повноважень працівників 7-го управління ((з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про складання протоколів пов'язаних з корупцією;

-довідкою з Інформаційного порталу Національної поліції України, за якою станом 15.02.2025 ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ст.ст.172-4-172-9 КУпАП не притягувався;

-запитом 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України до Національної академії аграрних наук України від 21.01.2025;

-відповіддю №11-1833 від 04.02.2025 Національної академії аграрних наук України на запит 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України на надання документів;

-наказом Національної академії аграрних наук України № 102-к від 31 березня 2022 року «Про покладення виконання обов'язків»;

-наказом Національної академії аграрних наук України № 99-к від 26 квітня 2023 року «Про увільнення ОСОБА_1 »;

-статутом Державного підприємства «Дослідне господарство «Пархомівське» Інституту овочівництва і баштанництва НААН України (нова редакція) ідентифікаційний код 04687361 затверджений президентом НААН України академіком ОСОБА_2 від 30 січня 2018 року;

-витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

-роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції щодо фінансової доброчесності;

-роз'ясненням від Верховного суду України від 09.04.2021;

-копіями щорічної декларації ОСОБА_1 за 2022 рік та декларації при звільненні за період 01.01.2023-31.05.2023 рр.;

-- витягами з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;

-роздруківками із сайту Національного агентства з питань запобігання корупції щодо типу та дат поданих ОСОБА_1 декларацій;

-письмовими поясненнями ОСОБА_1 .

Відповідно до вимог ст. ст. 251, 252 КУпАП суд вважає вище перелічені докази, які безпосередньо досліджені ним, належними, допустимими, достовірними і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, що притягається до адміністративної відповідальності, та визнання його винуватості.

Отже, своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Враховуючи характер та обставини вчинених правопорушень, кількість епізодів протиправної діяльності, дані про особу ОСОБА_1 , з метою виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд

УХВАЛИВ:

Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, який зарахувати за наступними реквізитами: номер рахунку UA778999980314030542000020613, отримувач ГУК Харків обл/СТГ Краснокут/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно зі ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Краснокутський районний суд Харківської області протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.

Суддя І. В. Бугаєнко