про прийняття справи до провадження
21 березня 2025 року м. Кропивницький Справа № 640/31497/20
провадження № 2-іс/340/229/25
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.,
розглянула матеріали адміністративної справи
позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірінгова компанія "ІнтерРесурс" (03179, м. Київ, вул. Миколи Ушакова, 16а, оф. 35, код ЄДРПОУ 39531475)
відповідач: Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267)
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірінгова компанія "ІнтерРесурс" у грудні 2020 року звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві №44094 від 03.04.2020 року про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яким його визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податків;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві №47550 від 22.04.2020 року про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яким його визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податків;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві №51232 від 08.05.2020 року про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яким його визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податків;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві №110622 від 29.10.2020 року про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яким його визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податків;
- зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві виключити його з переліку платників податків в режимі "Журнал ризикових платників податків" розділу "Робота Комісія регіонального рівня" підсистеми "Аналітична система" ІТС "Податковий блок" як платника з ознаками ризиковості.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/31497/20 та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, а також клопотання про залишення без розгляду позовних вимог про скасування рішень №44094 від 03.04.2020 року, №47550 від 22.04.2020 року та №51232 від 08.05.2020 року, посилаючись на пропуск строку звернення до суду.
Вказане клопотання ухвалою від 11.05.2021 року суд призначив до розгляду в судового засіданні. Протокольною ухвалою від 10.06.2021 року суд відмовив у задоволенні цього клопотання.
Окружний адміністративний суд міста Києва цю справу не розглянув, рішення у ній не прийняв.
15.12.2022 року набрав чинності Закон України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" №2825-IX від 13.12.2022 року (надалі - Закон №2825-IX).
Статтями 1, 2, 3 цього Закону постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва. Утворити Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві. Постановлено, що територіальна юрисдикція Київського міського окружного адміністративного суду поширюється на місто Київ.
Пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2825-IX установлено, що Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом; Окружний адміністративний суд міста Києва невідкладно, протягом десяти робочих днів, передає судові справи, які перебувають у його володінні, до Київського окружного адміністративного суду.
На виконання вимог Закону №2825-IX у лютому 2024 року справу №640/31497/20 направлено до Київського окружного адміністративного суду.
26.09.2024 року набрав чинності Закон України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ" №3863-IX від 16.07.2024 року, розділом І якого пункт 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" викладено в такій редакції:
"2. Установити, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд."
На виконання вимог цього Закону та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України №399 від 16.09.2024 року, акту приймання-передачі від 05.03.2025 року, адміністративну справу №640/31497/20 передано з Київського окружного адміністративного суду на розгляд та вирішення до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Матеріали адміністративної справи надійшли до Кіровоградського окружного адміністративного суду 17.03.2025 року та її розгляд починається спочатку.
Вказана справа не відноситься до переліку справ, які підлягають розгляду виключно за правилами загального позовного провадження, є справою незначної складності (п. 10 ч. 6 ст.12 КАС України), а тому її слід розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
У ході підготовки справи до судового розгляду суд установив, що відповідач у справі - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267) припинило свої повноваження.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №893 від 30.09.2020 року "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби", пунктом 1 якої постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, зокрема Головне управління ДПС у м. Києві.
Пунктами 2, 3 цієї постанови установлено, що права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи. Постановлено Державній податковій службі забезпечити утворення територіальних органів Державної податкової служби відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади".
На виконання цієї постанови наказом голови ДПС №529 від 30.09.2020 року "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи, зокрема Головне управління ДПС у м. Києві.
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.09.2020 року зареєстроване Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011) як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України. Натомість Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267) з 22.10.2020 року перебуває у стані припинення.
Натепер діяльність та адміністративна компетенція юридичної особи - Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267) як суб'єкта владних повноважень припинилася, а його функції і зобов'язання у публічно-правових відносинах перейшли до іншого суб'єкта владних повноважень - відокремленого підрозділу Державної податкової служби України - Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011).
Статтею 52 КАС України передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Суд вважає за доцільне допустити заміну первісного відповідача у цій справі на його процесуального правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011). Тож цей суб'єкт владних повноважень має приймати участь у справі як відповідач.
Керуючись статтями 52, 248, 256, 260-262, 294 КАС України, суддя -
1. Прийняти до провадження адміністративну справу.
2. Замінити первісного відповідача у справі його процесуальним правонаступником - Головним управлінням ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ ВП 44116011).
3. Розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
4. Здійснювати розгляд (формування та зберігання) справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.
5. Зобов'язати позивача зареєструвати електронний кабінет в ЄСІТС відповідно до статті 18 КАС України.
6. Зобов'язати відповідача протягом 20 днів з дня отримання цієї ухвали надати до суду докази:
- протоколи комісії, на яких прийняті спірні рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
7. Зобов'язати сторони протягом 20 днів від дня отримання цієї ухвали надати до суду пояснення про те, чи змінилися фактичні обставини після подання позову (як-то: сторони досягли примирення, оскаржувані порушення виправлені суб'єктом владних повноважень тощо).
8. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud1170/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ