Постанова від 19.03.2025 по справі 160/22846/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2025 року м. Дніпросправа № 160/22846/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Баранник Н.П.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2024 р. (суддя Букіна Л.Є) в адміністративній справі №160/22846/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому із урахуванням уточнень просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку та виплати їй пенсії з 01 лютого 2022 р., на підставі довідки №3/1947 від 16 липня 2024 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 р., наданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, а також із врахуванням індексації з 01 березня 2022 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 01 лютого 2022 р., на підставі довідки №3/1947 від 16 липня 2024 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 р., наданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, із врахуванням також індексації з 01 березня 2022 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", та щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 р., із урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті їй пенсії, із урахуванням складових довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 р. є протиправними та такими, що порушують її право на належний розмір пенсійного забезпечення. Також вважає наявним в неї право на індексацію пенсії з 01 березня 2022 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р. та щомісячної доплати до пенсії в розмірі

2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 р.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2024р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано апеляційну скаргу, в який він просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги вказано про відсутність підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії, із врахуванням складових довідки №3/1947 від 16 липня 2024 р., оскільки до Пенсійного фонду України не надходило повідомлення від Мінсоцполітики, про підстави перерахунку пенсії за даними грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 р. Також перерахунок пенсії з 01 лютого 2022 р., виключає підстави для проведення індексації пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р.

У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просить відмовити у її задоволенні, а рішення суду першої інстанції залишити без змін. Вказує, що апеляційна скарга повністю дублює лист №46414-32798/Ч-01/8-0400/24 від 19 серпня 2024 р., наданий їй як відповідь на заяву - звернення №ВЕБ-04001-Ф-С-24-121823 від 23 липня 2024 р. Нових доводів в апеляційній скарзі відповідачем не викладено.

Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань було виготовлено довідку №3/1947 від 16 липня 2024 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 р. Отримавши довідку, відповідач перерахунок пенсії позивача не здійснив, що і стало підставою для звернення її до суду із цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції вказав про протиправну бездіяльність відповідача, щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років, із урахуванням складових довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань №3/1947 від 16 липня 2024 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 р., визначеного виходячи з первісної редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 р.. Також судом вказано про безпідставність твердження відповідача щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу, із врахуванням індексації за 2022 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р., яка їй нараховується та виплачується, оскільки перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення, не є перерахунком пенсії у розумінні приписів статті 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", тому індексація не може припинятися.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідача, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як вбачається із наявних в матеріалах справи письмових доказів, та доказів, наданих відповідачем на запит суду, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 01 березня 2021 р. отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Розмір пенсії ОСОБА_1 визначено із 54 % сум її грошового забезпечення та становить 7279,31 грн. Щодо перерахунку її пенсії з 01 лютого 2022 р., із урахуванням складових довідки №3/1947 від 16 липня 2024 р. слід зазначити наступне.

Частина 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до положень статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

01 березня 2018 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 4 якої в редакції, чинній на момент прийняття (30 серпня 2017 р.) визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

24 лютого 2018 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 викладено в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 р. у справі № 440/6017/21 дійшов таких висновків:

- з 01 січня 2020 р. положення пункту 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з цією постановою, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова величина для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

- встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

У подальшому аналогічні висновки були також викладені Верховним Судом ще у ряді у постанов, зокрема від 31 серпня 2022 р. у справі № 120/8603/21-а, від 12 вересня 2022 р. у справі № 500/1813/21, від 22 вересня 2022 р. у справі № 500/3840/21, від 16 листопада 2022 р. у справі № 120/648/22-а, від 22 березня 2023 р. у справі № 340/10333/21, від 06 лютого 2023 р. у справі № 160/2775/22, від 19 вересня 2023 р. у справі № 160/15756/21.

Також Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 р. у справі № 440/6017/21 зазначив, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого

законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом України про Державний бюджет на відповідний рік, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою№704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-XII, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд і в постанові від 08 жовтня 2024 р. у справі №580/8908/23, а також зазначив, що не може бути застосовано до даних правовідносин розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів. Військовослужбовці, враховуючи особливий вид їх службової діяльності та спеціальний статус, не відносяться до працівників інших державних органів.

Починаючи з 20 травня 2023 р. до даних правовідносин застосовується вже редакція пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, згідно внесених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. №481 змін, в частині визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, виходячи з розміру 1762,00 грн.

Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань було виготовлено довідку №3/1947 від 16 липня 2024 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 р., визначеного виходячи з первісної редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 (а.с.24).

Верховним Судом в постанові від 20 листопада 2018 р. справі №328/4303/16-а вказано, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування та виплату на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення.

Згідно із частинами 2,3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо наявності в Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обов'язку здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 починаючи з 01 лютого 2022 р., із врахуванням складових довідки №3/1947 від 16 липня 2024 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 р.

Щодо позовних вимог в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації пенсії у 2022 р. та щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. слід зазначити, що наявні в матеріалах справи письмові докази, та докази, надані відповідачем на запит суду, не підтверджують встановлення позивачці вказаних виплат, з моменту призначення їй пенсії з 01 березня 2021 р.

Водночас, судом першої інстанції вказано, що матеріалами справи підтверджено нарахування та виплату позивачці індексації. Щодо доплати 2000,00 грн., то судом взагалі не зроблено з цього приводу в рішенні жодних висновків.

Верховний Суд в рішенні від 14 вересня 2020 р. у справі №560/2120/20 дійшов висновку, що судовому захисту підлягають лише порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.

Відтак, є передчасною позовна вимога ОСОБА_1 , щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача та визначення йому обов'язку в подальшому, тобто після проведення перерахунку пенсії за вислугу років за довідкою №3/1947 від 16 липня 2024 р., здійснювати нарахування та виплату пенсії, враховуючи індексацію за 2022 р. та доплату 2000,00 грн.

Дані обставини, є підставою для його скасування рішення суду першої інстанції у відповідній частині, як це передбачено статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, та прийняття у цій частині нового рішення.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2024 р. в адміністративній справі №160/22846/24 - скасувати в частині задоволених позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та зобов'язання його здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, із врахуванням індексації з 01 березня 2022 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р., та щомісячної доплати 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 р.

Ухвалити в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні вказаних позовних вимог.

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2024 р. в адміністративній справі №160/22846/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 19 березня 2025 р. і касаційному оскарженню не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий

суддя Н.П. Баранник