Рішення від 21.03.2025 по справі 420/26234/24

Справа № 420/26234/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 15.07.2024 № 2120-АГ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», яким ОСОБА_1 оголошено дисциплінарне стягнення «догана».

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що фактично, його було притягнуто до дисциплінарної відповідальності за те, що він відмовився візувати висновок службового розслідування, який на його думку не відповідав чинному законодавству та був явно упередженим, про що позивач доповідав голові комісії.

Відповідач не надав відзив у встановлений судом строк.

Позивач подав до суду додаткові пояснення, в яких висловив власну думку щодо правильного вирішення спору.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач проходить військову службу у ВЧ НОМЕР_2 на посаді «начальника відділу аналітичного забезпечення та поточного планування штабу НОМЕР_1 прикордонного загону».

Наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 15.07.2024 № 2120-АГ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» за неналежне виконання вимог статей 11, 12, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1, 2, 3, 4, 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та пункту 1, розділу IV, підпунктів 1, 2 пункту 2 і пункту 8 розділу V «Порядку проведення службового розслідування в Державній прикордонній службі України», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ Збройних Сил України від 08.11.2021 № 815, наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 05.06.2024 № 1667-АГ «Про призначення службового розслідування», що виразилося у неприйнятті належної участі в проведенні службового розслідування, не реалізації повноважень та невиконанні покладених як на члена комісії по проведенню службового розслідування обов'язків, та не сприянні у проведенні службового розслідування з огляду на його відхилення в останній день строку, начальника відділу аналітичного забезпечення та поточного планування штабу НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_2 (П-005287), відповідно до статті 55 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України притягнуто до дисциплінарної відповідальності та в порядку пункту «б» статті 48 цього ж Статуту оголошено дисциплінарне стягнення «догана».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 3 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-ХІV (далі - Статут внутрішньої служби), порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються законами України, положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 9 Статуту внутрішньої служби визначено, що військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 11 Статуту внутрішньої служби необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України, покладає на військовослужбовців, зокрема, обов'язок свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок.

Відповідно до статті 14 Статуту внутрішньої служби із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника.

В силу статті 16 Статуту внутрішньої служби кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до статті 26 Статуту внутрішньої служби військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 129 Статуту внутрішньої служби внутрішній порядок - це суворе додержання визначених військовими статутами правил розміщення, повсякденної діяльності, побуту військовослужбовців у військовій частині (підрозділі) й несення служби добовим нарядом.

Статтею 130 Статуту внутрішньої служби передбачено, що внутрішній порядок досягається, зокрема, неухильним виконанням розпорядку дня.

Стаття 219 Статуту внутрішньої служби передбачає, що усі військовослужбовці добового наряду повинні твердо знати, неухильно й сумлінно виконувати свої обов'язки, наполегливо домагаючись додержання розпорядку дня та правил внутрішнього порядку.

Відповідно до вимог статей 1, 2 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут) військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Статтею 4 Дисциплінарного статуту передбачено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків (стаття 5 Дисциплінарного статуту).

Статтею 45 Дисциплінарного статуту встановлено, що у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Статтями 83 - 86 Дисциплінарного статуту визначено, що на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.

Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Порядок проведення службового розслідування в Державній прикордонній службі України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08.11.2021 № 815 (далі - Порядок № 815) визначає підстави та процедуру проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, Морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби), а також військовозобов'язаних під час проходження ними навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження ними підготовки та зборів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (підготовки, зборів), оформлення результатів службового розслідування та прийняття за ними рішень, а також повноваження посадових осіб під час проведення службового розслідування.

Наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 05.06.2024 № 1667-АГ «Про призначення службового розслідування» за фактом можливого неналежного виконання службових обов'язків з боку окремих військовослужбовців відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В), призначено службове розслідування, яким визначено провести у період з 05.06.2024 по 05.07.2024, та пунктом 2 визначено склад комісії для проведення службового розслідування, до складу якої включено ОСОБА_1 .

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, не погоджуючись зі змістом висновку службового розслідування проведеного за фактом можливого неналежного виконання службових обов'язків з боку окремих військовослужбовців відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В), неодноразово звертався до начальника НОМЕР_1 прикордонного загону із мотивованими рапортами (від 04.07.2024 № 04.2/31488/24-Вн; від 05.07.2024 № 04.2/31581/24-Вн).

Наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 07.07.2024 № 2027-АГ внесено зміни до наказу від 05.06.2024 № 1667-АГ, та виключено ОСОБА_1 зі складу комісії.

Наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 07.07.2024 № 2120-АГ продовжено термін проведення службового розслідування призначеного наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 05.06.2024 № 1667-АГ «Про призначення службового розслідування» до 07.07.2024, у зв'язку зі змінами у складі комісії по проведенню службового розслідування та ініціюванням процесу притягнення одного із членів комісії по проведенню службового розслідування до дисциплінарної відповідальності, у зв'язку із неучастю у проведенні службового розслідування та необхідністю підписання висновку службового розслідування уповноваженими особами.

Щодо доводів позивача про складення начальником групи запобігання та виявлення корупції 14.07.2024 акту відмови від надання пояснень за фактом самоусунення від проведення службового розслідування з боку начальника відділу аналітичного забезпечення та поточного планування штабу НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_1 , суд звертає увагу, що оскаржуваний наказ начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 15.07.2024 № 2120-АГ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» винесений зокрема на підставі рапорту старшого юрисконсульта групи юридичного забезпечення старшого лейтенанта юстиції ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.07.2024 № 10/31850/24Вн.

Щодо доводів позивача про неможливість відбрання пояснень оскільки службове розлідування відносно нього призначалося, суд зауважує, що пояснення відбиралися в рамках службового розслідування призначеного наказом від 05.06.2024 № 1667-АГ «Про призначення службового розслідування».

Відповідно до розділу пп. 1 п. 2 розділу V Порядку № 815, особи, які проводять службове розслідування, з метою забезпечення повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин правопорушення або подій, що стали підставою для призначення службового розслідування, уповноважені зокрема:

у разі проведення службового розслідування в складі комісії та незгоди з рішенням голови або інших її членів щодо встановлених фактів, визначення ступеня відповідальності винних осіб або з інших принципових питань подавати мотивований рапорт (доповідну записку) на ім'я начальника (командира), який призначив службове розслідування, в якому викладати свою думку та пропозиції щодо результатів службового розслідування.

Відповідно пп. 1 п. 2 розділу V Порядку № 815, особи, які проводять службове розслідування, з метою забезпечення повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин правопорушення або подій, що стали підставою для призначення службового розслідування, зобов'язані зокрема:

дотримуватися вимог законодавства під час проведення службового розслідування, уживати необхідних заходів щодо недопущення порушення прав та законних інтересів осіб, стосовно яких проводиться службове розслідування;

доповідати начальнику (командиру) органу Держприкордонслужби, який призначив службове розслідування, про виявлені порушення вимог законодавства, а також інші недоліки;

у визначений строк підготувати та подати на розгляд і затвердження начальнику (командиру) органу Держприкордонслужби, який призначив службове розслідування, висновок службового розслідування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач реалізував покладені на нього обов'язки, а саме зауваженнями стосовно проведення службового розслідування шляхом подання мотивованих рапортів на ім'я начальника НОМЕР_1 прикордонного загону (від 05.07.2024 № 04.2/31581/24-Вн; від 04.07.2024 № 04.2/31488/24-Вн), а також шляхом прийняття участі у засіданнях комісії, обговорення питань, та зауваження про необхідність приведення службового розслідування до вимог чинного законодавства, зокрема щодо проведення його згідно з Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носії інформації, що містять службову інформацію, затвердженою постановою КМУ від 19.10.2016 № 736.

Судом не встановлено обставин, які перешкоджали позивачу підписати висновок службового розслідування.

При цьому, факт відхилення позивачем висновку службового розслідування 05.07.2024 свідчить про можливість позивача його підписати.

Водночас, суд звертає увагу, що висновок службового розслідування підписується особами, які проводили службове розслідування, та візується посадовою особою юридичної служби. У разі встановлення порушення порядку проведення службового розслідування та/або вимог законодавства посадова особа юридичної служби надає свої письмові заперечення, які долучаються до матеріалів службового розслідування, про що робиться запис у висновку службового розслідування (пункт 4 розділу VI Порядку проведення службового розслідування в Державній прикордонній службі України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08.11.2021 № 815)

Жодних винятків щодо обов'язку підписати висновок службового розслідування Порядок не містить.

Таким чином, беручи участь у службовому розслідуванні, на виконання вказаної норми позивач зобов'язаний підписати висновок службового розслідування. Даний обов'язок позивач не виконав, у зв'язку з чим, на останнього накладено дисциплінарне стягнення у виді догани.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно накладено на позивача дисциплінарне стягнення «догана», а тому у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 21.03.2025.

Суддя Олександр ХУРСА

.