Рішення від 21.03.2025 по справі 420/40730/24

Справа № 420/40730/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеської обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012), Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної військової адміністрації (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Одеської обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян, Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної військової адміністрації, в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Одеської обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян, оформлене витягом з протоколу від 27 грудня 2023 року № 8/К23-2023, в частині відкладення розгляду заяви ОСОБА_1 про заміну посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

зобов'язати Одеську обласну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) серії А.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у лютому 1992 року йому було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. З метою отримання посвідчення нового зразка Позивач, 22 листопада 2023 року, звернувся до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної військової адміністрації. Листом від 19.12.2023 року № 10202/03-02/2-23/Ш-2070-1.1-лис, Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної військової адміністрації повідомив, що відповідно до п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 р. № 55 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян», посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами. Проте Рішенням обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян від 27 грудня 2023 року № 8/К23-2023, було відкладено розгляд справи ОСОБА_1 та запропоновано заявнику надати копію трудової книжки, а також довідку про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (відомість нарахування заробітної плати, особовий рахунок), а також контактний номер телефону, за яким можливо здійснювати зворотній зв'язок. Позивач вважає, вказане рішення безпідставним та необґрунтованим та за захистом своїх прав звернувся до суду.

Ухвалою суду від 06 січня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

Представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого не погоджується із позовними вимогами та просить суд відмовити у задоволенні таких зокрема зазначаючи, що на засіданні обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи позивача було відкладено до надання ним всіх необхідних документів, передбачених законодавством України, а не відмовлено в наданні та підтвердженні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

27 грудня 2023 року обласною комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремих категоріям громадян відкладено розгляд справи ОСОБА_1 та запропоновано заявнику надати копію трудової книжки, а також довідку про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (відомість нарахування заробітної плати, особовий рахунок), а також контактний номер телефону за яким можливо здійснювати зворотній зв'язок.

Тобто, з протоколу засідання від 27.12.2023 року № 8/К23/2023 вбачається, що обласною комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремих категоріям громадян розглядається питання видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивачу, що свідчить про передачу Департаментом заяви позивача від 22 листопада 2023 року разом з доданими копіями документів.

За таких підстав, з урахуванням вищевикладеного, ознаки протиправної бездіяльності Департаменту як відповідача відсутні, а тому позовні вимоги про зобов'язання Департамент визнати протиправним та скасувати рішення обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян при Одеській обласній військовій адміністрації, оформлене витягом з протоколу від 27 грудня 2023 року №8/К23-2023, в частині відкладення розгляду заяви ОСОБА_1 про заміну посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; зобов'язати обласну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян при Одеській обласній військовій адміністрації прийняти рішення про встановлення позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) серії А є необґрунтованими.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 , у складі військової частини НОМЕР_1 , у період з 20.10.1986 року по 26.10.1986 року, брав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою від 11.01.1993 року №10, виданою військовою частиною НОМЕР_1 .

У лютому 1992 року йому було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.

22 листопада 2023 року ОСОБА_1 звертався із заявою до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації щодо заміни вищезазначених посвідчень визнаних недійсними.

Листом Департаменту від 19.12.2023 № 10202/03-02/2-23/Ш-2070-1.1 лис. ОСОБА_1 запропоновано надати копію трудової книжки, а також довідку про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (відомість нарахування заробітної плати, особовий рахунок), а також контактний номер телефону, за яким можливо здійснювати зворотній зв'язок.

В разі ліквідації підприємства, з яким заявник перебував в трудових відносинах на той час, для отримання зазначених документів ОСОБА_1 рекомендовано звернутись до Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради (вул. Стовбова, 17, м. Одеса).

Водночас, Департаментом соціальної та сімейної політики обласної державної адміністрації повторно був наданий запит до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.

Крім того, справу ОСОБА_1 розглянуто обласною комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян на засіданні від 27.12.2023 (протокол № 8/К-2023).

В протоколі засідання Комісії зафіксовані вищезазначені факти та прийнято рішення відкласти розгляд справи ОСОБА_1 до надання ним додаткових документів та надходження відповіді від Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.

В архівній довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, яка надійшла на запит Департаменту зазначено: дні виїзду в зону - не відображені, отримав дозу опромінення - не відображена, місце дислокації військової частини - Старі Соколи.

Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи на території України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106 “Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно із зазначеним переліком населений пункт Старі Соколи відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Листом від 19 грудня 2023 року № 10202/03-02/2-23/Ш-2070-1.1-лис Департаментом надано відповідь та повідомлено позивача про необхідність надання додаткових документів та інформації.

Позивач вважає, що ним надано всі необхідні документи, а бездіяльність відповідача щодо нерозгляду його заяви є протиправною та за захистом своїх прав звернувся до суду.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII).

Статтею 9 Закону № 796-XII визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Відповідно до статті 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із статтею 14 Закону № 796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з 01.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів; у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до статті 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Отже, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, який підтверджено відповідними документами.

Статтею 65 Закону № 796-XII передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що 19.02.1992 року ОСОБА_1 Військовою частиною НОМЕР_2 видано посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році серія НОМЕР_3 . В посвідченні зазначено: «Удостоверение бессрочно и действительно на всей территории Союза ССР».

Відповідно п.7 Постанови Ради Міністрів Української PCP і Української республіканської ради професійних спілок від 02.07.1990 №148 "Про заходи щодо поліпшення медичного обслуговування і соціального забезпечення осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС", установлено, що особам, зазначеним у пунктах 1, 4, 5 і 6 вказаної постанови (зокрема, особам, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС), видається Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке є документом, що підтверджує право на встановлені пільги, та нагрудний знак.

01 квітня 1991 року постановою Верховної Ради Української PCP від 28.02.1991 №797-ХІІ 01.04.1991 був введений в дію Закон "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Статтею 14 вказаного Закону визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій.

Після проголошення незалежності України, згідно постанови Верховної Ради України від 01.07.1992 №2533-12 в Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були внесені зміни в частині першій статті 14, яка визначає категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Також постановою Верховної Ради України від 01.07.1992 №2533-12 доручено Кабінету Міністрів України до 20 липня 1992 року розробити та затвердити Положення про порядок видачі посвідчень українського зразка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 №501 затверджений Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно п.4 якого доручено Міністерству у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Раді Міністрів Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити у тримісячний строк видачу посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 5 цього Порядку встановлено, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видані відповідно до постанови Ради Міністрів УPCP і Укрпрофради від 2 липня 1990 р. №148 "Про заходи щодо поліпшення медичного обслуговування і соціального забезпечення осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", дійсні до 31 грудня 1992 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.92 №739 "Про продовження строку видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" дію посвідчень учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виданих відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 02.07.90 №148, продовжено до 28 лютого 1993 року замість 31 грудня 1992 року, як це передбачено пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.92 №501. Також цією постановою продовжено строк видачі посвідчень, передбачених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.92 №501, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до 31 грудня 1993 року.

Отже, надане до суду позивачем посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році втратило дію після 28 лютого 1993 року та вважається недійсним.

30.03.1993 року ОСОБА_1 Одеською обласною радою народних депутатів видано посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році (категорії 2) серія НОМЕР_4 . В посвідченні зазначено: «Посвідчення безстрокове і діє по всій території України».

З 25.07.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" від 11.07.2018 №551, якою затверджено "Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" (далі - Порядок № 551).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 551 посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Положеннями пункту 4 Порядку № 551 визначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. - не менше п'яти, а в 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році (категорія 2) серії А синього кольору.

Посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році (категорія 2) серії А без відмітки про перереєстрацію, передбачену абзацом першим пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1997 р. № 135 Про перевірку правильності видачі посвідчень Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (Офіційний вісник України, 1997 р., число 6, с. 68), видані до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551 Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, вважаються недійсними.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 551 визначено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії). Посвідчення видаються, зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі, зокрема одного з таких документів:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.

За обставин цієї справи 23.11.2023 року позивач звернувся до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної військової адміністрації з заявою для заміни його на посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році за новим зразком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».

Обласною комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян справу ОСОБА_1 розглянуто на засіданні від 27.12.2023 (протокол № 8/К-2023).

В протоколі засідання Комісії зазначено, наступне:

«Перевірка справ учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та перереєстрація відповідних посвідчень у 1997-1998 роках здійснювалась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.1997 № 135 "Про перевірку правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".

На засіданні 12.12.1997 тимчасової комісії при Одеській обласній державній адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" справа ОСОБА_1 вже розглядалась та було відмовлено у встановленні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з тим, що у довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України виданої на ім'я заявника не міститься інформація про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження.

Інших документів, підтверджуючих факт виконання робіт з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження ОСОБА_1 не надано.

Запропонувати заявнику надати копію трудової книжки, а також довідку про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (відомість нарахування заробітної плати, особовий рахунок), а також контактний номер телефону, за яким можливо здійснювати зворотній зв'язок.

Департаменту соціальної та сімейної політики обласної державної адміністрації повторно надати запит до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.».

В архівній довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, яка надійшла на запит Департаменту зазначено: дні виїзду в зону - не відображені, отримав дозу опромінення - не відображена, місце дислокації військової частини - Старі Соколи.

Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи на території України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106 “Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно із зазначеним переліком населений пункт Старі Соколи відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до архівної довідки, виданої Галузевим Державним архівом Міністерства оборони України від 16.10.2023 № 179/1/8123, в наказі командира військової частини № НОМЕР_1 (по стройовій частині), АДРЕСА_2 , від 26 жовтня 1986 року № 0176, значиться (далі текст мовою оригіналу-російською):

«Полагать убывшими:

2. Рабочего СА ОСОБА_2 в АДРЕСА_3 ».

Вказаний факт також підтверджується довідкою ВЧ НОМЕР_1 від 11.01.1993 року № 10, згідно з якою ОСОБА_1 у складі військової частини НОМЕР_1 у період з 20 жовтня 1986 року по 26 жовтня 1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зона 30 -км.

Також, згідно з довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 26.07.2000 року № 51/1/9695 «по архівних документах військової частини № НОМЕР_1 ОСОБА_2 (ініціали не розшифровані) у складі частини приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 20.10.86 (наказ № 0170 від 20.10. 86) по 26.10.86 (наказ № 0176 від 26.10.86)». Місце дислокації частини за вказаний період: с. Старі Соколи.

Факт перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах з базою автотранспорту та механізації 4743 підтверджується архівною довідкою від 25.12.2012 р. № 1255/п, виданою Одеським територіальним архівним відділом Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, згідно з якою в наказі начальника НОМЕР_5 бази автотранспорта та механізації № 4/ОК від 27 січня 1978 року значиться, що ОСОБА_1 був прийнятий на роботу водієм з 26 січня 1978 року.

Таким чином, Позивач, перебуваючи в трудових відносинах з Базою автотранспорту та механізації 4743, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у складі військової частини НОМЕР_1 , що підтверджується наданими копіями документів.

З огляду на викладене позивач подав до відповідача всі наявні в нього документи на підтвердження факту участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

При цьому надані позивачем документи видані компетентними установами, як за місцем проходження служби, так і за місцем роботи та за формою, чинною на момент їх складення, тобто в передбаченій законодавством формі.

З огляду на викладене суд вважає дії Одеської обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян, щодо відкладення розгляду заяви ОСОБА_1 про заміну посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС протиправними.

З огляду на викладене, та зважаючи на те, що відповідного рішення про заміну посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чи відмову в заміні посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідачем не прийняту, суд вважає належним способом захисту прав позивача зобов'язання Одеської обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 листопада 2023 року з урахуванням висновків суду.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеської обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012), Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної військової адміністрації (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Одеської обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян, щодо відкладення розгляду заяви ОСОБА_1 про заміну посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС протиправними.

Зобов'язати Одеську обласну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі посвідчень окремим категоріям громадян (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) від 22 листопада 2023 року з урахуванням висновків суду

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко