20 березня 2025 рокуЛьвівСправа № 300/2644/24 пров. № А/857/29520/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Затолочного В.С.,
суддів: Гудима Л.Я.,
Качмара В.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження в електронній формі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2024 року у справі № 300/2644/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії (рішення суду першої інстанції ухвалене суддею Главачем І.А., у м. Івано-Франківську у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, дата складення повного тексту судового рішення не зазначена), -
ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі також - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, відповідач 1) в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 28 грудня 2023 року № 103650010356 про відмову у призначенні пенсії;
- зобов'язати відповідача 1 призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі також - Закон № 1058-IV) з 22.12.2023, зарахувавши до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV періоди роботи на посаді тракториста, тракториста-машиніста з 17.04.1992 по 12.12.1997, з 13.04.1998 по 31.05.2000, з 02.11.2005 по 09.07.2007, з 20.05.2008 по 31.03.2010, з 01.04.2010 по 14.01.2014, з 15.01.2014 по 05.06.2015, з 01.03.2016 по 05.05.2023.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.07.2024 залучено до участі в справі Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі також - ГУ ПФУ у Київській області, відповідач 2), як другого відповідача.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2024 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 28.12.2023 № 103650010356 про відмову у призначенні пенсії.
Зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV з 22.12.2023, зарахувавши до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV періоди роботи на посаді тракториста, тракториста- машиніста з 17.04.1992 по 12.12.1997, з 13.04.1998 по 31.05.2000, з 02.11.2005 по 09.07.2007, з 20.05.2008 по 31.03.2010, з 01.04.2010 по 14.01.2014, з 15.01.2014 по 05.06.2015, з 01.03.2016 по 05.05.2023.
Не погодившись із вказаним рішенням, його оскаржив відповідач 1, який покликаючись на те, що рішення є незаконним та необґрунтованим, ухваленим з порушенням норм матеріального і процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційних вимог, наводячи норми матеріального права, вказує, що самих лише записів трудової книжки про факт роботи недостатньо для зарахування до пільгового стажу вищенаведеного періоду роботи, оскільки в трудовій книжці відсутні відомості щодо безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду в рослинництві, або на протязі календарного року в тваринництві та виконання постановлених норми виробітку.
У відповідь на подану апеляційну скаргу позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечує проти вимог скарги, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, просить відмовити у задоволенні вимог апелянта, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України).
У відповідності до вимог частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції правильно встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до ГУ ПФУ у Київській області із заявою від 22.12.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
За результатами розгляду заяви позивача та доданих документів ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, з врахуванням принципу екстериторіальності, прийнято рішення від 28.12.2023 № 103650010356 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Так, у спірному рішенні про відмову в призначені пенсії вказано, зокрема:
«Згідно із наданими документами страховий стаж становить 38 років 6 місяців 5 днів.
Вік заявника на дату звернення становить 55 років 9 місяців 7 днів.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, не зараховано період роботи згідно довідкою № 12 від 13.12.2023 та № 29 від 22.12.2023, оскільки довідками не підтверджено, що тракторист-машиніст був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного періоду в рослинництві чи на протязі календарного року в тваринництві. Крім того, відсутнє посилання на статтю Закону, якою визначено право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У призначенні пенсії ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV відмовити.».
Отже, причиною відмови у призначенні пенсії позивачу стала відсутність необхідного спеціального (пільгового) стажу на посаді тракториста-машиніста.
Вважаючи протиправним рішення відповідача 1 від 28.12.2023 № 103650010356 про відмову у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій відповідача 1 щодо не зарахування до спеціального страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи на посаді тракториста, тракториста- машиніста з 17.04.1992 по 12.12.1997, з 13.04.1998 по 31.05.2000, з 02.11.2005 по 09.07.2007, з 20.05.2008 по 31.03.2010 , з 01.04.2010 по 14.01.2014, з 15.01.2014 по 05.06.2015, з 01.03.2016 по 05.05.2023.
Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції і, надаючи правову оцінку обставинам справи та доводам апелянта, зазначає наступне.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом № 1058-ІV.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовано питання призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Зі змісту наведених норм слідує, що умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах з підстави, визначеної пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV, є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста; безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства; досягнення відповідного віку - 55 років, а також наявність необхідного страхового стажу - не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Таке ж визначення містить і частина перша статті 24 Закону № 1058-IV, яка передбачає, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини 4 статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, до 01.01.2004 стаж роботи підтверджується в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV.
Так, приписами статті 56 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі також - Закон № 1788-ХІІ) визначено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що основним документом, який підтверджує трудовий стаж позивача є його трудова книжка. При цьому, лише у разі відсутності трудової книжки або записів в ній органи пенсійного фонду мають право встановлювати трудовий стаж на підставі інших документів.
Так, спірні правовідносини у даній справі виникли у зв'язку з відмовою у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Як встановлено судом, позивачу виповнилось 55 років 15.03.2023, що підтверджено свідоцтвом про народження, відтак, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення за віком на пільгових умовах.
Рішенням ГУ ПФУ в Івано-Франківській області ід 28 грудня 2023 року № 103650010356 в відмовлено у призначенні пенсії, оскільки необхідний пільговий стаж роботи трактористом-машиністом не підтверджено. Водночас даним рішенням визначено, що страховий стаж позивача становить 38 років 6 місяців 5 днів.
В даному контексті колегія суддів не погоджується з твердженням пенсійного органу про відсутність у позивача пільгового стажу роботи трактористом-машиністом з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Додатково в довідці наводяться такі відомості:
стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.
Відповідно до пунктів 1, 2, 5 та 6 Основних положень про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 21 квітня 1975 р. № 310, трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів.
Трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспів з моменту прийняття їх в члени колгоспу.
У трудову книжку колгоспника вносяться, зокрема: відомості про колгоспника: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про членство в колгоспі: прийом в члени колгоспу, припинення членства в колгоспі; відомості про роботу: призначення на роботу, переведення на іншу роботу, припинення роботи; відомості про трудову участь: прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, його виконання.
Всі записи в трудовій книжці засвідчуються у всіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженого правлінням колгоспу особи та печаткою.
Згідно із зразком трудової книжки колгоспника, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 21 квітня 1975 р. № 310, у трудовій книжці колгоспника зазначається в розділі V відомості про трудову участь в загальному господарстві, зокрема прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, виконання річного мінімуму трудової участі в громадському господарстві та причини невиконання такого річного мінімуму.
Отже, з аналізу наведених норм слідує, що трудова книжка, в якій містяться всі необхідні та точні записи про періоди роботи трактористом-машиністом та безпосередню зайнятість у виробництві сільгосппродукції, є основним документом, що підтверджує стаж роботи. За наявності такої трудової книжки підтверджувати трудовий стаж іншими документами законодавством не вимагається.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 28.07.1986, позивач:
з 23.07.1986 по 03.11.196 працював на посаді машиніста екскаватора 5 розряду в Козелецькій ПМК-209 (записи № 2-3);
з 11.11.1986 по 14.11.1988 проходив військову службу в радянській армії (запис № 4);
з 01.02.1989 по 14.09.1990 працював машиністом екскаватора шостого розряду (запис №№ 5-6);
з 24.09.1990 по 10.04.1992 працював апаратником комбікормового виробництва 4 розряду (записи №№ 7-8);
з 17.04.1992 по 12.12.1997 працював трактористом 3 класу автотранспортного цеху на підприємстві Ордена Трудового Червоного Прапора Радгосп-комбінат «Калитянський" «записи №№ 10-11);
Наказом Міністерства сільського господарства України від 18.02.1994 № 51 та наказом ПО «Укрмясопром» від 18.02.1994 № 8 Радгосп «Авангард» та підприємство Ордена Трудового Червоного Прапора Радгосп-комбінат «Калитянський» були злиті в одне підприємство у зв'язку зі створенням Радгоспу-комбінату «Калитянський».
З 13.04.1998 по 01.06.2000 працював на посаді тракториста машино-транспортного парку в Радгоспі-комбінаті «Калитянський» (записи №№ 12-14);
у 2000 році Радгосп-комбінат «Калитянський» був реформований в Сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство «Агрокомбінат «Калита» на підставі наказу Фонду держмайна від 23 березня 2000 року № 7 АТ (запис № 13);
з 01.06.2000 по 25.10.2005 працював в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Рось-1»: спочатку на посаді оператора АЗС, а 15.06.2004 був переведений на посаду начальника АЗС (записи №№ 15-17);
з 02.11.2005 по 09.07.2007 працював в Сільськогосподарському відкритому акціонерному товаристві «Агрокомбінат «Калита» на посаді тракториста машино-транспортного парку (записи №№ 18-19);
з 12.07.2007 по 04.04.2008 працював в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Рось-1» на посаді начальника АЗС (записи №№ 20-21);
з 20.05.2008 по 31.03.2010 працював в Сільськогосподарському відкритому акціонерному товаристві «Агрокомбінат «Калита» на посаді тракториста машино-транспортного парку (записи №№ 22-23);
з 01.04.2010 по 14.01.2014 працював у Приватному підприємстві «Сагро-Норд» на посаді тракториста 1-го класу (записи №№ 24-25);
Сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство «Агрокомбінат «Калита» з 10.08.2011 змінило назву на Публічне акціонерне товариство «Агрокомбінат «Калита» на підставі наказу від 23 серпня 2011 року № 244.
з 15.01.2014 по 05.06.2015 працював в ПАТ «Агрокомбінат «Калита» па посаді тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва (записи №№ 26-27);
з 01.03.2016 по 05.05.2023 працював в ПАТ «Агрокомбінат «Калита» па посаді тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва (записи № 28-29);
з 09.06.2023 по 21.07.2023 працював підсобним робітником (обслуговування твердопаливних котлів, бригада № 3) цеху тепловодогазопостачання енергетичного цеху інженерно-технічного відділу (записи №№ 30-31).
Суд враховує, що позивач має відповідні записи у трудовій книжці щодо спірного періоду роботи, й ці записи є належними та допустимими доказами підтвердження його трудового стажу.
Трудова книжка не містить будь-яких відміток про те, що позивач, будучи членом колгоспу, не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві. При цьому ці записи не містять перекреслень, виправлень чи дописок, які б змінювали їх суть чи перекручували їх зміст.
Також, усі записи у трудовій книжці внесені відповідно до норм чинного законодавства, засвідчені підписами уповноваженої особи та печаткою роботодавця.
В спірному рішенні відповідача зазначено, що до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, не зараховано період роботи згідно довідками № 12 від 13.12.2023 та № 29 від 22.12.2023, оскільки довідками не підтверджено, що тракторист-машиніст був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного періоду в рослинництві чи на протязі календарного року в тваринництві.
Як встановлено судом, згідно довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 120 від 13.12.2023, виданою акціонерним товариством «Агрокомбінат «Калита», ОСОБА_1 , працював повний робочий день в:
Радгоспі-комбінаті «Калитянський» і за період з 17.04.1992 по 12.12.1997 та з 13.04.1998 по 31.05.2000 виконував безпосередні роботи по виробництву сільськогосподарської продукції за посадою тракториста моторно-транспортного цеху
за період з 17.04.1992 по 12.12.1997 - 5 років 07 місяців 25 днів
за період з 13.04.1998 по 31.05.2000 - 2 роки 01 місяць 18 днів
Підстава для видачі наказ від 13.04.1992 № 37-к, наказ від 08.12.1997 № 67-к, наказ від 13.04.1998 № 15-к, наказ від 29.05.2000 № 23-к.
Сільськогосподарському відкритому акціонерному товаристві «Агрокомбінат «Калита» і за період з 02.11.2005 по 09.07.2007 та з 20.05.2008 по 31.03.2010 виконував безпосередні роботи по виробництву сільськогосподарської продукції за посадою тракториста моторно-транспортного парку
за період з 02.11.2005 по 09.07.2007 - 1 рік 08 місяців 07 днів
за період з 20.05.2008 по 31.03.2010 - 1 рік 10 місяців 11 днів
Підстава для видачі: наказ від 02.11.2005 № 86-к, наказ від 09.07.2007 № 48-к, наказ від 15.05.2008 № 33-к, наказ від 31.03.2010 № 50/2-к.
Додаткові відомості: умови та характер робіт за весь період роботи не змінювалися.
Публічному акціонерному товаристві «Агрокомбінат «Калита» і за період з 15.01.2014 по 05.06.2015 та з 01.03.2016 по 05.05.2023 виконував безпосередні роботи по виробництву сільськогосподарської продукції за посадою тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва
за період з 15.01.2014 по 05.06.2015 - 1 рік 04 місяці 21 день
за період з 01.03.2016 по 05.05.2023 - 7 років 02 місяці 04 дні
Підстава для видачі: наказ від 15.01.2014 № 10-к, наказ від 05.06.2015 № 203-к, наказ від 29.02.2016 № 23-к, наказ від 05.05.2023 № 23-к.
Додаткові відомості: умови та характер робіт за весь період роботи не змінювалися.
Згідно з довідкою про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 29 від 22.12.2023 ОСОБА_1 працював в Приватному підприємстві «Сагро-Норд» і за період з 01.04.2010 по 14.01.2014 виконував безпосередні роботи по виробництву сільськогосподарської продукції за посадою тракториста - 3 роки 09 місяців 13 днів.
Підстава для видачі: наказ від 01.04.2010 №12/К, наказ від 14.01.2014 № 6-к.
Додаткові відомості: умови та характер робіт за весь період роботи не змінювалися.
Означені довідки містять усі необхідні реквізити, кутовий штамп, номер та дату, зазначені підстави видачі, а також вказано, що позивач працював повний робочий день.
Доказів протилежного відповідачами суду не надано.
За правовою позицією, викладеною у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 681/813/17 та від 10.05.2018 у справі № 196/1004/14-а, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.
Таким чином, наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, а саме: відомості трудової книжки та довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, підтверджують пільговий характер роботи позивача в період з 17.04.1992 по 12.12.1997, з 13.04.1998 по 31.05.2000, з 02.11.2005 по 09.07.2007, з 20.05.2008 по 31.03.2010 , з 01.04.2010 по 14.01.2014, з 15.01.2014 по 05.06.2015, з 01.03.2016 по 05.05.2023, що надає право на його включення до спеціального трудового стажу та спростовують твердження відповідача про відсутність такого.
При цьому, за умови зарахування вказаного періоду роботи до пільгового стажу такий стаж позивача становитиме більше 23 років, що дає останньому право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не взято до уваги всі відомості (записи) у трудовій книжці з урахуванням довідок при розрахунку пільгового стажу позивача та не надано їм належної правової оцінки, що в свою чергу призвело до порушення права позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Враховуючи встановлені обставини справи та наявний факт порушення пенсійним органом прав позивача у несвоєчасному призначенні пенсії апеляційний суд підтримує висновок суду першої інстанції, що в даному випадку наявні підстави для задоволення вимоги позивача про зобов'язання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області призначити позивачу пенсію з моменту первинного звернення до пенсійного органу, позаяк на момент подання заяви на призначення пенсії позивач досяг віку 55 років та мав визначений пунктом 3 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV необхідний страховий стаж на посаді тракториста-машиніста - не менше 30 років, з яких не менше 20 років на зазначеній роботі.
Як убачається з апеляційної скарги, наведені в ній доводи щодо помилковості висновків суду у цій справі фактично зводяться до необхідності нової правової оцінки обставин у справі та дослідження наявних у матеріалах справи доказів. Водночас зазначеним доводам судом першої інстанції вже була надана належна правова оцінка.
Інших доводів на підтвердження обґрунтованості заявлених позовних вимог відповідач 1 не навів, що не дає підстав вважати висновки суду першої інстанцій помилковими, а застосування ним норм матеріального та процесуального права - неправильним.
Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши статтю 6 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Відповідно до пункту 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вимоги наведених правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного рішення суд першої інстанцій правильно встановив обставини справи, не допустив неправильного застосуванням норм матеріального права чи порушень норм процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 241, 242, 308, 311, 315, 316, 321, 325, 370 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2024 року у справі №300/2644/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав, визначених в статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Постанову разом із паперовими матеріалами апеляційної скарги надіслати до суду першої інстанції для приєднання до матеріалів справи.
Головуючий суддя В. С. Затолочний
судді Л. Я. Гудим
В. Я. Качмар