Справа № 560/11779/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Михайлов О.О.
Суддя-доповідач - Мацький Є.М.
21 березня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мацького Є.М.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. В серпні 2024 року ОСОБА_2 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
2. В обґрунтування позовних вимог вказує, що відмова відповідача у врахуванні довідок виданих управлінням соціального захисту населення Кам'янець-Подільської районної при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" є протиправною.
3. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року адміністративний позов задоволено.
3.1. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неврахування довідок від 09.06.2023 №143, №144, виданих Управлінням соціального захисту населення Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації, для обчислення розміру пенсії ОСОБА_2 з 07.11.2023.
3.2. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 07.11.2023 ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з врахуванням відомостей зазначених у довідках, виданих Управлінням соціального захисту населення Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації від 07.11.2023 №846, №847 (із врахуванням раніше виплачених сум).
4. Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
5. Апелянт вказує, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.02.2024 у справі №560/22195/23 не покладено на органи Пенсійного фонду України в Хмельницькій області жодних зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 07.11.2022 №847 та від 07.11.2023 №846, виданих управлінням соціального захисту населення Кам'янець-Подільської РДА Хмельницької області, підстави для їх врахування при розрахунку розміру пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" відсутні. Крім того, звертає увагу суду, що ОСОБА_2 з 29.05.2015 отримувала пенсію по інвалідності згідно Закону 3723-ХІІ.
ІІ. ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
6. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачка - ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 12.04.2010 отримувала пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
7. З 29.05.2015 ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", а з 20.05.2020 позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003.
8. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.02.2023 у справі №560/22195/23 позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено частково.
8.1. Визнано протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 щодо перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідки "Про складові заробітної, плати для призначення пенсії державного службовця" (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №847 від 07.11.2022, виданої управлінням соціального захисту населення Кам'янець-Подільської РДА Хмельницької області, та довідки "Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби" №846 від 07.11.2023.
8.2. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 07.11.2023 щодо призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу" згідно довідок "Про складові заробітної, плати для призначення пенсії державного службовця" (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №847 від 07.11.2022, виданої управлінням соціального захисту населення Кам'янець-Подільської РДА Хмельницької області, та довідки "Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби" №846 від 07.11.2023 та прийняти рішення з врахуванням висновків суду відповідно до норм чинного законодавства України.
8.3. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
9. На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від від 05.02.2023 у справі №560/22195/23, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянуто заяву позивачки від 07.11.2023.
10. Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №12763-11300/С-03/8-2200/24 від 09.07.2024 повідомлено позивачці про відсутність підстав для врахування довідок про складові заробітної плати, оскільки рішенням суду не покладено на органи Пенсійного фонду України в Хмельницькій області жодних зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок.
11. Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
12. Частиною 2 статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13. Принцип, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ "Про державну службу" (надалі - Закон № 889-VІІІ).
14. Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
15. Так, пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VІІІ передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
16. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
17. Частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
18. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
19. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої апеляційної скарги, Апеляційний Суд виходить з наступного.
20. За наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, але в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а саме: за наявності відповідного віку, страхового стажу та стажу державної служби.
21. Такі ж висновки щодо застосування зазначених норм матеріального права викладені в постановах Верховного Суду від 29 вересня 2022 року у справі № 234/6967/17, від 29 листопада 2022 року у справі № 431/991/17, від 27 січня 2023 року у справі № 340/4184/21 та ряду інших.
22. Таким чином, право на пенсію державного службовця за віком мають особи, зокрема: жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку; мають передбачений законодавством страховий стаж; мають необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (не менше 20 років).
23. Предметом даного адміністративного позову є правомірність наявності підстав для призначення пенсії за віком державного службовця в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії особі.
24. Враховуючи зміст частини першої статті 37 Закону №3723-XII особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, пенсія згідно з Законом України "Про державну службу" призначається у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
25. Таким чином, для визначення розміру пенсії згідно з Законом України "Про державну службу" необхідно встановити розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, від якого, в свою чергу, визначається розмір пенсії, що становить 60 відсотків від розміру такої заробітної плати.
26. За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
27. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку № 622).
28. Суд встановив, що 07.11.2023 Управлінням соціального захисту населення Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації видано довідки №846, №847 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі державного службовця.
29. Такі довідки видані на підставі постанови правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17 січня 2017 року.
30. Щодо посилання відповідача на те, що позивачка вже отримувала пенсію по інвалідності, призначену за нормами Закону України «Про державну службу» колегія суддів зазначає наступне.
31. Як встановлено судом, позивач з 29.05.2015 по 19.05.2020 отримувала пенсію по інвалідності, призначену за нормами Закону України «Про державну службу». З 20.05.2020 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV. Позивач звернулася із заявою до відповідача про перехід на пенсію за віком згідно з пунктами пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.
32. Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
33. Отже, в цьому випадку має місце призначення іншого виду пенсії, а саме за віком згідно Закону України «Про державну службу».
34. Вказані висновки узгоджуються з висновками Великої Палати Верховного Суду, висловленими у постанові від 13.02.2019 у справі № 822/524/18 та Верховного Суду, викладеними у постановах від 27.01.2023 у справі №340/4184/21, 09.04.2024 у справі №560/9407/22.
35. Колегія суддів також звертає увагу апелянта на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 27 січня 2023 року (справа №340/4184/21), де суд зазначив, що позивач, яка отримувала пенсію по інвалідності ІІ групи призначену за нормами Закону України «Про державну службу», згодом перераховану за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - має право на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», оскільки має місце призначення іншого виду пенсії.
36. Як наслідок, відповідач протиправно не врахував довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії, отже позовні вимоги підлягають задоволенню. З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
V. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.
37. Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
38. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
39. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
40. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
41. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.
42. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Мацький Є.М.
Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.