Справа № 500/7763/24
21 березня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Бережанської окружної прокуратури Тернопільської області в інтересах держави в особі Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства до Нараївської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «ТАРАГРО-СГ» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Керівник Бережанської окружної прокуратури Тернопільської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства (далі - Міжрегіональне управління) з позовом до Нараївської сільської ради, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Нараївської сільської ради, що полягає у нерозгляді на сесії сільської ради подання Міжрегіонального управління №1033 від 01.09.2023 щодо віднесення земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 13,891 га з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 до самозалісених,
зобов'язати Нараївську сільську раду розглянути на сесії сільської ради подання Міжрегіонального управління №1033 від 01.09.2023 щодо віднесення земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 13,891 га з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 до самозалісених та прийняти за результатами розгляду рішення про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 площею 13,891 га до самозалісених у порядку, визначеному частинами 2, 3, 4 статті 57-1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
В обґрунтування позову вказано, що здійснюючи передбачені статтею 131-1 Конституції України та статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» повноваження, Бережанська окружна прокуратура встановила наявність підстав для представництва інтересів держави в суді. Так, у межах Нараївської територіальної громади Тернопільського району Тернопільської області виявлено самозалісені земельні ділянки площею 13,891 га з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 та площею 5,3178 з кадастровим номером 6120482700:01:002:0074. З метою збереження самосійних лісів та подальшого ведення лісового господарства Міжрегіональне управління звернулось до Нараївської сільської ради з поданнями № 1032 та № 1033 від 01.09.2023, листами-нагадуваннями № 1365/2023 від 09.11.2023, № 38 від 10.01.2024, листом-поданням № 06-05/864 від 16.07.2024 щодо віднесення вказаних земельних ділянок до самозалісених земель та внесення даних до Державного земельного кадастру як про самозалісені ділянки з подальшим їх закріпленням за постійним лісокористувачем відповідно до вимог статті 17 Лісового кодексу України (далі - ЛК України). Жодної відповіді Нараївська сільська рада на подання та листи не надала.
Згідно з інформацією філії «Бережанське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України» така також зверталася з клопотанням про передачу самозалісених земельних ділянок з кадастровими номерами 6120482700:01:002:0075 та 6120482700:01:002:0074 для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг. Листом від 18.04.2024 Нараївською сільською радою надано роз'яснення, яким фактично відмовлено у задоволенні клопотання філії «Бережанське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України».
Обстеженням земельної ділянки з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 проведеним 15.10.2024 посадовими особами філії «Бережанське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України» встановлено, що земельна ділянка заросла в основному деревною рослинністю з куртинним розміщенням порід дерев (сосна звичайна, осика, береза повисла, верба козяча), а також плодовими деревами (яблуня, черешня, груша). Висота деревної рослинності коливається в межах від 1 м до 6 м та віком від 3-х до 10 років. Чагарникова рослинність в меншій кількості і представлено в основному: глодом криваво-червоним, шипшиною, тереном.
Прокурор вказує, що на порушення вимог статті 57-1 ЗК України подання № 1033 від 01.09.2023 про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 до самозалісених на розгляд сесії Нараївської сільської ради не виносилося, а відтак рішення щодо віднесення вказаної земельної ділянки до самозалісених не приймалось. Такі дії та бездіяльність органу місцевого самоврядування не сприяють реалізації державної екологічної ініціативи «Масштабне залісення України» та порушують інтереси держави у сфері охорони і збереження рослинного світу.
Позов містить посилання на прийнятий Верховною Радою України 20.06.2022 Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» № 2321-IX, статті 1, 4 ЛК України, статтю 57-1 ЗК України та пояснення, що віднесення земельних ділянок до самозалісених земель становить державний інтерес у сфері охорони навколишнього природного середовища. Необхідність пред'явлення цього позову зумовлена потребою захисту державного, суспільного інтересу у збереженні самосійних лісів.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечує та зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 є земельною ділянкою сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Рішенням Нараївської сільської ради №1625 від 20.03.2023 земельна ділянка була включена до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та за результатами земельних торгів, проведених 15.12.2023, з переможцем Товариством з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «ТАРАГРО-СГ» укладено 21.12.2023 договір оренди строком на сім років. Орендар виконує свої договірні зобов'язання та не має заборгованості перед Нараївською сільською радою, а тому відсутні підстави для розірвання договору оренди, зміни її цільового призначення, переведення її до самозалісених.
У відповіді на відзив викладені ті ж обставини та мотиви, що й у позовній заяві. Прокурор зазначив, що питання щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених відповідачем не розглядалося. Натомість, земельну ділянку з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 рішенням Нараївської сільської ради № 1625 від 20.03.2023 включено до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та за результатами земельних торгів від 15.12.2023 передано в оренду ТОВ «ТАРАГРО-СГ». Відповідач, маючи можливість вчинення нагально необхідних та законодавчо визначених дій з метою віднесення земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 13,891 га з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 до самозалісених, не розглянув подання Міжрегіонального управління № 1033 від 01.09.2023 щодо віднесення вказаної земельної ділянки до самозалісених.
Крім того, прокурор поставив під сумнів те, що орендар ТОВ «ТАРАГРО-СГ» виконує свої договірні зобов'язання та не має заборгованості перед Нараївською сільською радою з посиланням на результати обстеження 15.10.2024 самозалісеної ділянки з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075.
У запереченні Нараївський сільський голова вказує, що приймаючи рішення 20.03.2023 про включення спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону, не міг передбачити надходження у вересні 2023 року подання Міжрегіонального управління. Вважає, що протиправної бездіяльності сільська рада не допустила.
Ухвалою суду від 19.02.2024 залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ТОВ «ТАРАГРО-СГ», встановлено третій особі строк до 05.03.2025 для подання до суду пояснень щодо позову та доказів. У зв'язку з залученням третьої особи та необхідністю витребування доказів, які мають значення для вирішення справи, продовжено строк розгляду справи до одного місяця.
Ухвалою суду від 14.03.2025 продовжено третій особі строк для подання пояснень.
У наданих представником третьої особи поясненнях вказано, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» №2321-IX від 20.06.2022 набрав чинності 10.07.2022. Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» цього Закону, Кабінет Міністрів України зобов'язано у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити проведення інвентаризації самозалісених ділянок та вжити заходів із забезпечення ведення лісового господарства на таких ділянках.
Кабінетом Міністрів України на реалізацію зазначеної функції окремого нормативно правового акту не приймалось. Відповідно, представник вважає, що єдиним нормативним актом, який регулює відповідне питання є Порядок інвентаризації земель, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №476 від 05.06.2019.
Інформації про проведення інвентаризації самозалісених ділянок на території Нараївської територіальної громади Тернопільського району Тернопільської області на виконання вимог Закону №2321-IX прокурором до позовної заяви не долучено.
Виявлення самозалісених ділянок відповідно до частини першої статті 36 Закону України «Про землеустрій» №858-IV від 22.05.2003 відбувається при проведенні обстежень земель при здійсненні землеустрою. Пунктом «ґ» частини другої статті 36 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що отримана в процесі обстежень інформація використовується, поряд з іншим, для прийняття органами місцевого самоврядування рішень про передачу в постійне користування державним та комунальним лісогосподарським підприємствам самозалісених ділянок тощо.
Вимоги ж до змісту такої інформації наведені в пункті 7 Правил розроблення робочих проектів землеустрою, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 №86. Зокрема, матеріали ґрунтових та інших обстежень (у разі їх проведення) включають опис наявних картографічних, ґрунтових та інших матеріалів, відомості про закладення розрізів і прикопок з відображенням на картографічній основі, ґрунтову карту, карту агровиробничих груп тощо.
Представник ТОВ «ТАРАГРО-СГ» вказує, що долучений до матеріалів справи акт від 15.10.2024 обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 вказаним вимогам не відповідає і по своїй суті є документом довільної форми, складеним не у встановленому порядку комісією, повноваження якої, як і порядок формування складу якої, не відповідають вимогам діючого законодавства. В акті обстеження земельної ділянки від 15.10.2024 відсутні відомості про наявність у складі комісії сертифікованого інженера-землевпорядника. Про проведення обстеження земельної ділянки 15.10.2024 посадовими особами філії «Бережанське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України» ТОВ «ТАРАГРО-СГ» як орендар повідомлений не був та згоду на обстеження належної йому на праві користування земельної ділянки на давав.
Вказане подання не вносилося на підставі акту огляду, датованого роком пізніше, тому такий акт не є належними доказом в розумінні статті 73 КАС України.
Представник третьої особи просить відмовити у позові.
Суд, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
29.07.2021 Тернопільська обласна державна адміністрація надіслала міським, селищним, сільським радам, у тому числі Нараївській територіальній громаді, лист №03-6240/15 про те, що на виконання Указу Президента України від 07.06.2021№ 228/2021 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів» до обласної державної адміністрації звернулося Державне агентство лісових ресурсів України стосовно виявлення самозалісених і придатних для створення лісів земельних ділянок та забезпечення їх використання для лісорозведення у рамках реалізації Президентської ініціативи «Масштабне залісення України». Для вирішення пов'язаних з цим питань необхідно було до 01.09.2021 подати управлінню екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації інформацію згідно з формою, що додається, про наявність самозалісених та придатних для створення лісів земельних ділянок.
Узагальнена інформація, отримана від сільських, селищних та міських рад, стосовно наявних самозалісених та придатних для залісення земель на території області була направлена управлінням екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації 12.10.2021 до Обласного управління лісового та мисливського господарства та містила, серед іншого, відомості про площу самозалісених земельних ділянок Нараївської територіальної громади 16,15 га.
У подальшому Тернопільська обласна військова адміністрація направила міським, селищним та сільським радам, у тому числі Нараївській територіальній громаді, лист № 03-8095/15 від 31.10.2022 такого змісту: на виконання вимог Закону України від 20.06.2022 № 2321-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів», пункту 1.4 розділу П Прикінцеві положення Плану організації підготовки проектів актів та виконання інших завдань, необхідних для його реалізації Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерство аграрної політики та продовольства України, Державне агентство лісових ресурсів України та Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру отримали доручення провести інвентаризацію самозалісених ділянок. Пропонуємо сприяти виконанню вищевказаних робіт та виготовити землевпорядну документацію на самозалісені земельні ділянки, передати їх у користування державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, чи комунальним підприємствам зі створеними спеціалізованими лісогосподарськими підрозділами. Про вжиті заходи необхідно повідомити управління екології та природних ресурсів обласної військової адміністрації до 20 грудня поточного року.
Наступний лист Тернопільської обласної військової адміністрації, направлений міським, селищним та сільським радам № 03-9141/15 від 05.12.2022 стосувався розгляду клопотань лісокористувачів щодо передачі в постійне користування самозалісених та придатних під залісення земельних ділянок, а в інформації про виявлені самозалісені та придатні під залісення земельні ділянки, серед інших, вказана Нараївської територіальної громади з площею виявлених самозалісених земель 16,15 га та площею придатних для створення лісів земель 52,8084 га.
Через нерозгляд питань передачі органами місцевого самоврядування самозалісених та придатних для створення лісів земельних ділянок в постійне користування лісокористувачам та низький показник виконання вимог Указу Президента України від 07.06.2021 № 228/2021 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів» для збільшення лісистості України, невиконання листа Тернопільської обласної військової адміністрації № 03-9141/15 від 05.12.2022, Тернопільська обласна військова адміністрація повторно направила міським, селищним та сільським радам лист № 03-5053/14 від 06.06.2023 про передачу самозалісених та придатних для створення лісів земельних ділянок та лист № 03-11603/15 від 07.12.2023 про інвентаризацію самозалісених земель.
Вказана інформація про наявність самозалісених ділянок в межах Нараївської територіальної громади Тернопільського району Тернопільської області стосувалася двох земельних ділянок площею 13,891 га з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 та площею 5,3178 з кадастровим номером 6120482700:01:002:0074.
З метою збереження самосійних лісів та подальшого ведення лісового господарства на території Тернопільського району Тернопільської області Міжрегіональне управління звернулось до Нараївської сільської ради з поданнями № 1032 та № 1033 від 01.09.2023, листами-нагадуваннями № 1365/2023 від 09.11.2023, № 38 від 10.01.2024, щодо віднесення вказаних земельних ділянок до самозаліснених земель. У кожному з подань заявник просив сформувати та зареєструвати в Державному земельному кадастрі ідентифіковану самозалісену ділянку як земельну ділянку лісогосподарського призначення, прийняти рішення щодо можливості її передачі в постійне користування підприємствам державної або комунальної форми власності чи створення при громаді підприємства для ведення лісового господарства. Зі змісту подань не вбачається про долучення до них будь-яких додатків.
Жодних рішень Нараївська сільська рада стосовно згаданих вище подань Міжрегіонального управління не приймала, будь-яких відповідей не направляла заявнику.
Ще одне подання № 06-05/864 направлене 16.07.2024 щодо віднесення 68 контурів земельних ділянок загальною площею 393,94 га до самозалісених, разом з тим спірна земельна ділянка, яка сформована, відсутня у цьому переліку.
Філія «Бережанське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України» також зверталася до відповідача з листами № 356 та № 356 від 01.04.2024 про передачу самозалісених земельних ділянок з кадастровими номерами 6120482700:01:002:0075 та 6120482700:01:002:0074 для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг.
У відповідь на ці листи Філії «Бережанське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України» Нараївська сільська рада надала інформацію листом № 368 від 18.04.2024 про те, що земельна ділянка комунальної форми власності сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 площею 13,891 га розташована за межами населеного пункту села Куряни в межах території Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області рішенням Нараївської сільської ради № 1625 від 20.03.2023 була включена до переліку лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та за результатами земельних торгів від 15.12.2023 передана в оренду ТОВ «ТАРАГРО-СГ», договір оренди від 21.12.2023. Інша земельна ділянка сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6120482700:01:002:0074 площею 5,3178 га згідно проекту формування територій та встановлення меж сільських рад, а також згідно акту приймання-передачі межових знаків на зберігання, знаходиться у межах населеного пункту села Надорожнів Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.
Судом встановлено, що 15.10.2024 посадовими особами філії «Бережанське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України» проведено обстеженням самозалісеної ділянки з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 від 15.10.2024, про що складено відповідний акт. З його змісту вбачається, що земельна ділянка заросла в основному деревною рослинністю з куртинним розміщенням порід дерев (сосна звичайна, осика, береза повисла, верба козяча), а також плодовими деревами (яблуня, черешня, груша). Висота деревної рослинності коливається в межах від 1 м до 6 м та віком від 3-х до 10 років. Чагарникова рослинність в меншій кількості і представлено в основному: глодом криваво-червоним, шипшиною, тереном (акт обстеження самозалісених ділянок від 15.10.2024).
На лист керівника Бережанської окружної прокуратури Тернопільської області від 10.10.2024, Нараївська сільська рада надала відповідь від 31.10.2024 №3103-24 про те, що земельна ділянка комунальної форми власності сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 площею 13,891 га була включена до переліку лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та за результатами земельних торгів від 15.12.2023 передана в оренду ТОВ «ТАРАГРО-СГ»; інша земельна ділянка сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6120482700:01:002:0074 площею 5,3178 га знаходиться у межах іншої сільської ради.
Прокурор вважає, що відповідач допустив бездіяльність у питанні віднесення земельної ділянки до самозалісеної, тому звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд керується наступним.
Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтею 23 Закону України від 14.10.2014 №1697-VІІ «Про прокуратуру» та статтею 53 КАС України.
Згідно з частинами першою, третьою, четвертою статті 23 цього Закону представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Як визначено частинами четвертою, п'ятою статті 53 КАС України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 №3-рп/99 під поняттям орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органу виконавчої влади.
При вирішенні справи суд бере до уваги, що інтереси держави є оціночним поняттям, а тому прокурор в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Враховуючи позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 03.12.2019 у справі №920/121/19, суд зазначає, що поняття «інтереси держави» охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація «інтересів держави», особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, від 19.09.2019 у справі №815/724/15, від 17.10.2019 у справі №569/4123/16-а).
Державний інтерес знаходить свій вияв у підтримці такого стану суспільних відносин, який би повною мірою відповідав конституційним засадам правового регулювання та забезпечував баланс інтересів усіх членів суспільства в їх взаємовідносинах між собою та державою.
З наведеного висновується, що інтереси держави спрямовані на забезпечення гарантій державної влади та ефективного функціонування її інститутів та органів задля захисту та реалізації прав і свобод територіальних громад.
У даному випадку, обґрунтовуючи інтереси держави прокурор, зазначає таку мету як забезпечення збереження лісового фонду України, належного захисту й відтворення лісів, забезпечення прав громадян на безпечне довкілля. Подання прокуратурою даної позовної заяви обумовлено необхідністю відновлення та захисту порушених інтересів держави у сфері охорони навколишнього природного середовища, які полягають у збереженні самосійних лісів. Отже, суд вважає наявними передбачені частиною третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» підстави для представництва прокурором інтересів держави в суді.
Указами Президента України «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів» від 07.06.2021 № 228/2021, «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 29 вересня 2022 року «Про охорону, захист, використання та відновлення лісів України в особливий період» від 29.09.2022 № 675/2022, екологічною ініціативою Президента України «Зелена країна», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» від 20.06.2022 № 2321-IX передбачено проведення ідентифікації самозалісених та придатних для створення лісів земельних ділянок державної та комунальної форм власності.
Частиною другою статті 1 ЛК України визначено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Відповідно частини дванадцятої статті 1 ЛК України самозалісена ділянка - це земельна ділянка будь-якої категорії земель (крім земель лісогосподарського призначення, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення) площею понад 0,5 гектара, вкрита частково чи повністю лісовою рослинністю, залісення якої відбулося природним шляхом.
Згідно зі статтею 7 ЛК України ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» від 20.06.2022 №2321-ІХ внесені зміни до Земельного кодексу України, а саме главу 11 доповнено статтею 57-1 «Самозалісені землі», якою визначений порядок віднесення земельних ділянок до самозалісених.
Так, згідно з частиною другою статті 57-1 ЗК України віднесення земельної ділянки приватної власності до самозалісеної ділянки здійснюється її власником, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності органом, який здійснює розпорядження нею.
Рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки приймається за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про належність всіх її угідь до угідь самозалісеної ділянки. Земельна ділянка вважається самозалісеною ділянкою з дня внесення зазначених відомостей до Державного земельного кадастру (частина третя статті 57-1 ЗК України).
Окрім того, з метою реалізації вказаної норми частину четверту статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 №3613-VІ доповнено абзацом четвертим, яким передбаченого, що відомості про угіддя земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі заяви власника земельної ділянки або за рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, який відповідно до статті 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність, - щодо зміни угідь на угіддя самозалісеної ділянки.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» №2321-IX від 20.06.2022 набрав чинності 10.07.2022.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону №2321-IX, Кабінету Міністрів України встановлено у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити проведення інвентаризації самозалісених ділянок та вжити заходів із забезпечення ведення лісового господарства на таких ділянках.
Кабінетом Міністрів України на реалізацію зазначеної функції окремого нормативно-правового акту не приймалось.
Відповідно до Положення «Про Державне агентство лісових ресурсів України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 521 від 08.10.2014, Державне агентство лісових ресурсів України (Держлісагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.
У свою чергу, відповідно до Положення про Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, затвердженого наказом Держлісагентства від 09.11.2022 №1008, Міжрегіональне управління є територіальним органом Держлісагентства. Завданням управління є реалізація повноважень Держлісагентства у сфері лісового та мисливського господарства на території Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької областей.
З наведеного вбачається, що Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Допущена бездіяльність відповідача щодо не розгляду подань саме Міжрегіонального управління про віднесення земельної ділянки до самозалісених є предметом оскарження у цій справі.
Вперше подання про віднесення земельної ділянки 6120482700:01:002:0075 до самозалісених направлене Міжрегіональним управлінням відповідачу від 01.09.2023.
На цей час цільове призначення вказаної земельної ділянки вже було визначене для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, ця земельна ділянка була утворена в результаті поділу земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності з кадастровим номером 6120482700:01:001:1129 площею 19,3045 га (номер запису в Державному реєстрі речових прав про право власності 40635074 від 17.02.2021).
Земельна ділянка з кадастровим номером 6120482700:01:001:1129 площею 19,3045 га рішенням Нараївської сільської ради № 629 від 09.06.2021 була включена до переліку лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону з розробленням відповідної документації. Під час розроблення технічної документації інженером-землевпорядником було виявлено, що вказана земельна ділянка перетинає адміністративну межу між Нараївською та Саранчуківською сільськими радами, яка була встановлена згідно проекту формування територій та встановлення меж сільських рад. У зв'язку із цим Нараївською сільською радою було прийнято рішення № 1174 від 13.12.2021 «Про надання дозволу про поділ земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер 6120482700:01:001:1129».
Рішенням Нараївської сільської ради від 23.02.2023 №1560 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу (об'єднання) земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної форми власності, площею 19,3045 га, кадастровий номер 6120482700:01:001:1129, що розташована за межами населеного пункту села Куряни на території Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, а саме на утворені в результаті поділу: земельну ділянку площею 13,8910 га, кадастровий номер 6120482700:01:002:0075, цільове призначення - 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; земельну ділянку площею 0,0957 га, кадастровий номер 6120482700:01:002:0076, цільове призначення - 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Рішенням Нараївської сільської ради №1625 від 20.03.2023 земельна ділянка 6120482700:01:002:0074 була включена до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах, визначені умови продажу права оренди, строк оренди та інше.
На сайті Національної електронної біржі міститься інформація про торги на право оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення 6120482700:01:002:0075 (https://bid.neb.org.ua/auction/view/LRE001-UA-20231114-47944).
Дата публікації процедури 14.11.2023. За результатами земельних торгів № LRE001-UA-20231114-47944 від 15.12.2023 переможцем стало ТОВ «ТАРАГРО-СГ», з яким 21.12.2023 укладено договір оренди.
Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку станом на 10.10.2024 щодо спірної земельної ділянки 6120482700:01:002:0075 наявні такі відомості: площа 13,891 га, цільове призначення 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, власник Нараївська сільська рада, зареєстроване речове право - право оренди земельної ділянки, орендар ТОВ «ТАРАГРО-СГ» з 21.12.2023.
Отож, станом на дату направлення подання Міжрегіонального управління 01.09.2023 земельна ділянка з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 не перебувала в оренді, а була лише включена до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах, які проводилися у листопаді 2023 року.
Після отримання подання Міжрегіонального управління від 01.09.2023 Нараївська сільська рада жодним чином не відреагувала, не провела обстеження цієї земельної ділянки для встановлення фактів самозалісення чи відсутності таких обставин. При цьому на той час спірна земельна ділянка не використовувалася для сільськогосподарських потреб.
Крім того, вирішення питання віднесення земельних ділянок до самозалісених відноситься до компетенції ради, тому у будь-якому випадку таке подання мало бути винесене на розгляд та обговорення сільської ради на пленарному засіданні з прийняття рішення чи то позитивного про віднесення земельної ділянки до самозалісених, чи то про відмову у віднесенні земельної ділянки до самозалісених з зазначенням конкретних причин, умови та обставини.
Відповідно до Конституції України систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).
Частина перша статті 10 цього Закону визначає, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Положеннями статей 46, 59 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, розгляд та вирішення питання про віднесення або про відмову у віднесенні земельних ділянок до самозалісених ділянок за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства приймається органом місцевого самоврядування виключно на пленарному засіданні сільської, селищної, міської ради у формі рішення.
Зважаючи на те, що відповідач жодним чином не відреагував на подання №1033 Міжрегіонального управління від 01.09.2023, не виносив його на розгляд сесії ради (у пленарне засідання), то суд приходить до висновку про допущену протиправну бездіяльність Нараївської сільської ради, що полягає у нерозгляді на сесії сільської ради подання Міжрегіонального управління №1033 від 01.09.2023 щодо віднесення земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 13,891 га з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 до самозалісених.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача розглянути це ж подання та прийняти за результатами розгляду рішення про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 площею 13,891 га до самозалісених у порядку, визначеному частинами 2, 3, 4 статті 57-1 ЗК України, то суд зауважує таке.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За змістом вказаної правової норми, адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною третьою статті 2 КАС України критеріям, не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Адміністративний суд лише здійснює контроль за легітимністю прийняття рішень.
Зважаючи на викладене вище, враховуючи, що у спірних відносинах відповідач не реалізував своїх повноважень, оскільки у спосіб, встановлений законом, не розглянув відповідне питання та не надав оцінки поданню Міжрегіонального управління №1033 від 01.09.2023, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача прийняти за результатами розгляду рішення про віднесення земельної ділянки до самозалісених у порядку, визначеному частинами 2, 3, 4 статті 57-1 ЗК України, є такими, що виходять за межі завдань адміністративного судочинства та задоволенню не підлягають.
У даному випадку захист прав Міжрегіонального управління щодо реалізації державної політики у сфері лісового господарства та відновлення порушених інтересів держави, з урахування частини другої статті 9 КАС України щодо права суду вийти за межі позовних вимог, підлягає захисту у спосіб прийняття рішення про зобов'язання Нараївську сільську раду розглянути подання Міжрегіонального управління №1033 від 01.09.2023 та за результатами такого розгляду прийняти відповідний акт у формі рішення.
Позов керівника Бережанської окружної прокуратури Тернопільської області в інтересах держави в особі Міжрегіонального управління підлягає задоволенню частково.
Враховуючи вимоги частини другої статті 139 КАС, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов керівника Бережанської окружної прокуратури Тернопільської області (вулиця Пирогова, 5А, місто Бережани, Тернопільська область, 47502, код ЄДРПОУ 0291009821) в інтересах держави в особі Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства (вулиця Кам'янецька, 55, місто Хмельницький, 29000, код ЄДРПОУ 45029517) до Нараївської сільської ради (вулиця Центральна, 6, село Нараїв, Тернопільська область, 47513, код ЄДРПОУ 04395047), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «ТАРАГРО-СГ» (47712, Тернопільська область, Тернопільський район, село Чернелів-Руський, вулиця Михалевича, 51А, код ЄДРПОУ 41718499) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Нараївської сільської ради, що полягає у нерозгляді на сесії сільської ради подання Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства №1033 від 01.09.2023 щодо віднесення земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 13,891 га з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 до самозалісених.
Зобов'язати Нараївську сільську раду розглянути на сесії сільської ради подання Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства №1033 від 01.09.2023 щодо віднесення земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 13,891 га з кадастровим номером 6120482700:01:002:0075 до самозалісених та за результатами такого розгляду прийняти відповідне рішення.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено та підписано 21 березня 2025 року.
Суддя Чепенюк О.В.