Рішення від 21.03.2025 по справі 320/1870/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2025 року справа №320/1870/20

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Білоноженко М.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області (08301, Київська обл, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4, код ЄДРПОУ 03190797), Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (08500, Київська обл, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області від 15.11.2019 № 7-9143 про відмову у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 , прийняте за результатами розгляду заяви про призначення житлової субсидії від 30.10.2019;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області призначити ОСОБА_1 житлову субсидію з 01.10.2019.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що заборгованість зі сплати комунальних послуг на момент подання заяви про призначення житлової субсидії оскаржується в суді, а заборгованість перед КПТМ «Бориспільтепломережі» відсутня. Відтак, відмова відповідача у призначенні субсидії є протиправною.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду 27.05.2020 (суддя ОСОБА_2 ) відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання (у письмовому провадженні).

Рішенням Вищої ради правосуддя №411/0/15-24 від 27 лютого 2024 ОСОБА_2 було звільнено з посади судді Київського окружного адміністративного суду у зв'язку з поданням заяви про відставку.

Відповідно до частини 9 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року справу прийнято до свого провадження суддею Білоноженко М.А.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року залучено в якості другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Відповідач-1 - Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області надало відзив на позовну заяву, в якому вказало, що житлова субсидія не призначається, якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

Відповідач-2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області відзив на позовну заяву до суду не надав.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

30 жовтня 2019 року позивач звернулась із заявою про призначення житлової субсидії до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області та подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житловою субсидії.

25 листопада 2019 року на адресу позивача надійшла відповідь Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області від 15.11.2019 року № 7-9143 про відмову в надання житлової субсидії у зв'язку із наявністю простроченої понад місяць заборгованості зі сплати комунальних послуг, а саме: КПТМ «Бориспільтепломережа» - 16 490,58 грн., КП ВКГ «Бориспільводоканал» - 5606,44 грн., КП ЖРЕУ - 8905, 35 грн., ВУКг - 154, 96 грн., ТОВ «Київоблгаззбут» - 163,39 грн., ТОВ «Київська ЕК» - 167,40 грн.

Для призначення субсидії позивачу було запропоновано надати підтверджуючі документи про сплату заборгованості або укладені договори про реструктуризацію.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернулась до суду із даним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.

Умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій у спірний період були врегульовані «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 (далі - Положення № 848).

Згідно з п. 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія. Отримання житлових субсидій не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії» (п.5 Положення №484).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. (пункт 9 Положення № 848).

Діяльність управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради регламентується Положенням про управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради (далі - управління), затвердженого рішенням Бориспільської міської ради 04.07.2017 № 2022-27-VII.

Відповідно до зазначеного Положення:

1.1. Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради (далі - управління):

1.2. Управління утворюється міською радою, входить до її складу і в межах міста забезпечує виконання покладених на нього завдань;

1.3. Управління підпорядковане міській раді, міському голові, а також підзвітне і підконтрольне Департаменту соціального захисту населення Київської обласної держадміністрації;

1.4. Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики (далі - Мінсоцполітики), розпорядженнями голови Київської облдержадміністрації, міського голови, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, наказами Департаменту соціального захисту населення Київської обласної держадміністрації, а також положення про управління.

Згідно з п. 43 Положення № 484 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), в тому числі, копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності).

Згідно з п.п. 5 п. 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв'язку з тим, що управитель, об'єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі). Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам у грошовій формі. У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об'єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується.

За наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. (пункт 15 Положення №848).

На підставі п. 56 Положення № 848 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням, п. 51 цього Положення, відомості можуть надаватись структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач звернулась із заявою про призначення житлової субсидії до управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області.

На запити відповідача-1 комунальні служби надали відомості про борги ОСОБА_1 , а саме: КПТМ «Бориспільтепломережа» -16490,58 грн, КП ВГК «Бориспільводоканал» -5606,44 грн, КП «ЖРЕУ»-8905,35 грн, КП «ВУКГ» -154,96 грн, ТОВ «Київоблгаз» -162,4 грн. Вказані дані підтверджуються доданими до відзиву на позовну заяву документами.

Згідно з п.п. 81, 82 Порядку №848 у разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 цього Положення, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.

Якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» постановлено забезпечити розгляд питань щодо призначення житлової субсидії на наступний період усім домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному періоді 2019-2020 років, без заяв громадян про призначення житлових субсидій, не застосовуючи вимоги пункту 78 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848.

Згідно з п. 79 Порядку №848 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктами 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, не призначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61-63 цього Положення.

Позивач зазначає, що заборгованість зі сплати комунальних послуг КПТМ «Бориспільтепломережа» оскаржувалась позивачем і рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 19.11.2009 року стягнуто на користь КПТМ «Бориспільтепломережа» з позивача 3168,47 грн.

Суд звертає увагу, що вказаним рішення була стягнута заборгованість, яка існувала у позивача з січня 2006 року по 01 квітня 2009 року. Натомість, при призначенні субсидії на 2019 рік, сума заборгованості позивача перед КПТМ «Бориспільтепломережа» становила 16 490,58 грн. При цьому, доказів погашення вказаної заборгованості матеріали справи не містять.

Крім того, посилання позивача на рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 05.10.2018 суд вважає необгрунтованим, оскільки даним рішенням було заборонено КП «Бориспільтепломережа» відображати суми заборгованості в платіжних квитанціях разом з щомісячними нарахуваннями та не вказано про скасування суми заборгованості.

Крім того, рішення Бориспільського міськрайонного суду від 03.12.2018 року у справі № 359/10011/17 суд не приймає до уваги, оскільки вказаним рішенням відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача не вносити в квитанції інформацію про заборгованість, спростування недостовірної інформації про заборгованість, зобов'язання здійснити перерахунок заборгованості в розмірі 1688 грн.89 коп., стягнення матеріальної шкоди в розмірі 992 грн. 05 коп. і моральної шкоди в розмірі 30000 грн.

Постановою Київського апеляційного суду від 26 березня 2019 року рішення Бориспільського міськрайонного суду міста Києва від 03 грудня 2018 року залишено без змін.

Суд вважає необґрунтованим посилання позивача на акт державного виконавця від 12.06.2019 у виконавчому провадження ВП № 59238952. Вказане виконавче провадження відкривалось з метою заборони комунальному підприємству теплових мереж «Бориспільтепломережа» зараховувати ОСОБА_1 боргові платежі до суми нарахування за конкретні щомісячні платежі. Про скасування жодних заборгованостей, в т.ч. боргових зобов'язань в сумі 16083,16 грн, вказаний акт державного виконавця не містить.

Суд звертає увагу, що документального підтвердження сплати заборгованості або укладання договору про її структуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження) або рішення суду про скасування заборгованості позивач відповідачу, а також до суду не надала.

За наведених обставин, суд робить висновок про безпідставність позовних вимог та доведеність відповідачем правомірності відмови у призначенні субсидії позивачу.

За приписами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з частинами 1 та 4 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

В зв'язку із відмовою у задоволенні позову, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Білоноженко М.А.