21 березня 2025 року справа №320/21651/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Білоноженко М.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Політичної партії «Команда Ігоря Сапожка - «Єдність» про визнання протиправним та скасування рішення,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Політичної партії «Команда Ігоря Сапожка - «Єдність» (07400, Київська обл, м. Бровари, вул. Героїв України, 26, оф. 401, код ЄДРПОУ 393414746), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення від 28.11.2022 № 7/2 Політичної ради політичної партії «Команда Ігоря Сапожка - «Єдність» про відкликання за народною ініціативою депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_1 , обраного на місцевих виборах 17.01.2021 шляхом висування від Київської обласної організації Політичної партії «Команда Ігоря Сапожка - «Єдність».
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що на конференції обласного осередку політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" було прийнято рішення, оформлене протоколом про внесення пропозиції вищому керівному органу політичної партії щодо відкликання позивача, як депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області, за народною ініціативою. Вважає, що якщо Статутом не передбачено повноважень у обласної організації на вчинення таких дій, то в силу пунктів 6.1 та 6.2.4 Статуту такими повноваженням наділений виключно вищий керівний орган партії - З'їзд Партії. Таким чином, ініціювати вказані питання в силу вимог статей 38, 39 та 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та Статуту Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", зокрема пункти 6.1, 6.2.4, мав виключно З'їзд Партії, чого зроблено не було.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31 липня 2023 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2023 року скасувати, а справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Політичної партії «Команда Ігоря Сапожка - «Єдність» про визнання протиправним та скасування рішення направлено для продовження розгляду до Київського окружного адміністративного суду.
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду справу №320/21651/23 передано судді Шевченко А.В.
У зв'язку з перебуванням судді у відпустці по догляду за дитиною, в провадженні якої перебувала справа №320/21651/23, остання передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Білоноженко М.А.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26 червня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, відзив до суду не подав, відтак суд вирішує справу на підставі наявних документів.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до постанови Броварської міської територіальної виборчої комісії від 27.01.2021 № 218 позивач був зареєстрований депутатом Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання, обраний у єдиному територіальному окрузі на повторних виборах депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області 17.01.2021 року, шляхом висування від Київської обласної організації Політичної партії «Команда Ігоря Сапожка -«Єдність».
23.11.2022 відбулося засідання Ради Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" щодо розгляду звернення голови фракції Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка" - "Єдність" в Броварській міській раді Броварського району Київської області та депутата цієї ради від Київської обласної організації політичної партії " про скликання Конференції Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" щодо розгляду питання про внесення пропозиції про відкликання за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області, зокрема ОСОБА_1 .
За результатами проведення засідання Ради Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" вирішили скликати конференцію Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", до порядку денного якої включити вирішення питань, зокрема, щодо відкликання депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_1
25.11.2022 відбулась позачергова конференція Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність". На Конференції більш ніж 2/3 голосів членів партії було прийняті рішення про внесення пропозицій про відкликання ОСОБА_1 , депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області. Прийняті рішення на позачерговій конференції оформлено протоколом.
У протоколі конференції від 25.11.2022 зазначено, що на конференцію письмово, з зазначенням дати, часу та місця її проведення, а також питань які будуть розглядатися, запрошувалися депутати Броварської міської ради Броварського району Київської області від Київської обласної організації політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", зокрема і ОСОБА_1 . Крім того, депутатам направлено повідомлення про проведення конференції на електронну пошту та на номери телефону у месенджерах. Однак, депутати на момент початку конференції не з'явилися.
28.11.2022 Політична рада політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", як вищий керівний орган Партії, розглянувши протокол конференції від 25.11.2022, на якій прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_1 , обраного шляхом висування від цієї організації партії, за народною ініціативою, відповідно до пункту 1 частини першої статті 10, пунктів 2 і 3 частини першої статті 37, частини сьомої статті 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", пунктів 6.2, 6.3.1., 6.3.5, 6.3.7 Статуту Партії, прийняла рішення № 1/2 про відкликання за народною ініціативою депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_1 , обраного на місцевих виборах 17.01.2021 шляхом висування від Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність". Вирішено рішення передати до Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11 липня 2022 року № 93-IV (далі -Закон № 93-IV) депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Депутат місцевої ради, як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу, зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 1 Закон № 93-IV ).
Згідно з ст. 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" у виборчому окрузі депутат місцевої ради зобов'язаний:
1) підтримувати зв'язок з виборцями, місцевою організацією політичної партії, яка висунула його кандидатом у депутати місцевої ради, відповідною територіальною громадою, а також громадськими організаціями, трудовими колективами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади, розташованими на відповідній території;
2) не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших місцевих програм, місцевого бюджету, рішень ради і доручень виборців;
3) брати участь у громадських слуханнях з питань, що стосуються його виборчого округу, в організації виконання рішень ради та її органів, доручень виборців, у масових заходах, що проводяться органами місцевого самоврядування на території громади або виборчого округу;
4) вивчати громадську думку; вивчати потреби територіальної громади, інформувати про них раду та її органи, брати безпосередню участь у їх вирішенні;
5) визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян; вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.
Згідно з ч. 2 ст. 10 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради може бути в будь-який час відкликаний за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" підставами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою можуть бути:
1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили;
2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону;
3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано;
4) невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними;
5) не входження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.
Згідно з ч. 1 ст. 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.
Частиною 9 ст. 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої його обрано депутатом, приймається на зборах (конференції) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом політичної партії. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників (делегатів) зборів (конференції).
Про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії повідомляє засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу.
Відповідно до ч. 2 ст.39 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" у триденний строк після дня проведення зборів (конференції) місцевої організації партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, така організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів (конференції). До повідомлення додається витяг з протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення.
Голова, а в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення про проведення зборів виборців чи зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата та місцеву раду.
Протокол зборів (конференції), на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцевою організацією політичної партії надсилається політичній партії для розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради її вищим керівним органом.
Відповідно до ч. 7 ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.
На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, а у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною п'ятою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі (ч. 9).
Згідно з абз. 3, 4 ч.1 ст.48 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" про дату, час і місце проведення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії письмово повідомляє депутата, щодо якого розглядатиметься відповідне питання. Такий депутат має право на гарантований виступ на зборах (конференції) до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції. Неприбуття на збори (конференцію) депутата місцевої ради, який був належним чином повідомлений про них, не перешкоджає розгляду питання про внесення пропозиції щодо його відкликання за народною ініціативою.
Депутат місцевої ради має право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії звернення територіальної виборчої комісії щодо його відкликання за народною ініціативою чи протоколу зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо його відкликання, та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання.
Відповідно до ч. 2 ст. 48 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради має право давати пояснення щодо суті питань стосовно його діяльності, робити відповідні заяви на засіданнях ради та її органів, зборах виборців, зборах (конференціях) об'єднань громадян. У встановленому законодавством порядку депутат місцевої ради може використовувати для роз'яснення своєї позиції засоби масової інформації.
Отже, місцева організація політичної партії наділена повноваженнями вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень), у передбачених ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" випадках.
Таке рішення може бути прийнятим на конференції місцевої організації політичної партії не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників, та про дату, час і місце якої у письмовому порядку повідомляться депутат, щодо якого розглядатиметься відповідне питання. Такий депутат має право на гарантований виступ на конференції до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції. Також, він має право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії протоколу конференції місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо його відкликання, та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання.
При цьому, положення наведеного законодавства передбачають повідомлення депутата, щодо якого розглядатиметься питання про його відкликання, виключно про дату, час та місце зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, з наявністю у депутату права гарантованого виступу із наданням відповідних пояснень.
В той же час, суд зазначає, що положення законодавства не передбачають обов'язок керівного органу політичної партії, або територіальної виборчої комісії повідомляти особисто депутата про розгляд питання щодо його відкликання, а лише визначають його право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії такого питання і на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання.
Як встановлено судом, 23 листопада 2022 року проведено засідання Ради Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", на якому розглядалось звернення голови фракції Решетової С.І. стосовно скликання конференції Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" щодо внесення пропозиції про відкликання за народною ініціативою семи депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області, в тому числі і ОСОБА_1 , з підстав того, що 17 листопада 2022 року під час голосування по питанням, які були погоджені в депутатських комісіях, а також на погоджувальній раді 16 листопада 2022 року, позивач проголосував всупереч рішенням депутатських комісій та погоджувальної ради і не підтримав такі проекти рішень. Дії окремих депутатів, в т.ч. позивача, були узгоджені між собою, при тому, що вони не поставили до відома про свої наміри членів своєї фракції та однопартійців. Зазначене сталося внаслідок втрати зв'язку вказаних депутатів із місцевим осередком партії - Київською обласною організацією Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність". На думку ОСОБА_2 , такі дії вказаних депутатів завдають шкоду партії та її репутації, є порушенням Статуту та програми Партії, правил депутатської етики, невиконанням обов'язків депутата, зокрема п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", що відповідно до ст. 37 наведеного Закону є підставою для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, що відображено в протоколі від 23 листопада 2022 року №1/11-23.
За результатами зазначеного засідання прийнято рішення скликати Конференцію до порядку денного якої включити вирішення питань, зокрема, про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Голубовського О.П.
Проведення Конференції призначено на 17:00 год 25 листопада 2022 року.
Письмове повідомлення про проведення Конференції Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", на якій розглядатиметься питання про внесення пропозиції про відкликання позивача, як депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області із зазначенням дати, часу та місця проведення, а також з інформацією про наявність у останнього права на гарантований виступ для пояснення своєї позиції було направлено позивачу на електронну пошту.
Суд зауважує, що положення законодавства передбачають необхідність письмового повідомлення депутата, щодо якого буде вирішуватись питання щодо внесення пропозиції про його відкликання, однак не визначають відповідний спосіб такого повідомлення, тому, на переконання суду, направлення такого письмового повідомлення засобами електронного поштового зв'язку на адресу позивача не суперечить відповідним нормам Закону (Постанова Верховного Суду від 20 лютого 2025 року у справі № 320/21645/23)
Як вбачається з рішення Політичної ради Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" від 28 листопада 2022 року №7/2, останнє прийнято за результатами розгляду протоколу конференції Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" від 25 листопада 2022 року, на якій було прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_1 , обраного шляхом висування від цієї організації партії, за народною ініціативою і відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 10, п. 2 та п. 3 ч. 1 ст. 37, ч. 7 ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", п .6.2, 6.3.1, 6.3.5, 6.3.7 Статуту Партії, Політична рада Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", як вищий керівний орган Партії відкликала депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_1 , обраного на місцевих виборах 17 січня 2021 року шляхом висування від Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", за народною ініціативою.
Позивач зазначає, що якщо статутом не передбачено повноважень у обласної організації на вчинення таких дій, то в силу пунктів 6.1 та 6.2.4 Статуту, таким повноваженням наділений виключно вищий керівний орган партії - З'їзд партії, а тому ініціювати питання про внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою мав виключно З'їзд партії.
Водночас, суд критично оцінює таке твердження позивача, оскільки розділом V Закону № 93-IV врегульовано питання відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Відповідно до положень Статуту Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" Керівними органами Партії є: З'їзд Партії, Політична рада Партії (п. 6.1 Статуту).
Згідно п. 6.2 Статуту Вищим керівним органом Партії є З'їзд Партії, а в період між з'їздами - Політична Рада Партії. Згідно з п.6.3.1 Статуту у період між З'їздами, діяльністю Партії керує Політична Рада Партії (Політрада). Політична Рада Партії, у період між З'їздами Партії, є вищим керівним органом Партії.
Пунктом 6.3.5 Статуту визначено, що засідання Політичної ради Партії є правомочним, якщо на них присутні більше половини членів Політичної ради Партії.
В силу п.6.4.2. Голова Партії, зокрема, підписує рішення З'їзду Партії (якщо З'їздом не прийняте інше рішення), підписує рішення Політичної Ради Партії та інші документи.
Відповідно до частини першої - другої статті 38 Закону № 93-IV право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень), зокрема, має місцева організація політичної партії, від якої таку особу обрано депутатом.
Суд зауважує, що процедура відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою є чітко врегульованою на законодавчому рівні, з визначеними підставами та порядком реалізації.
Верховний Суд неодноразово надавав оцінку як рішенням зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, так і рішенням вищого керівного органу партії в процедурі відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою у контексті їхньої природи.
Зокрема, у постанові від 12 жовтня 2023 року у справі № 500/3175/22 Верховний Суд зазначив, що рішення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії про внесення пропозиції вищому керівному органу політичної партії щодо відкликання депутата місцевої ради саме по собі не спричиняє його відкликання з посади депутата, оскільки воно у подальшому розглядається вищим керівним органом політичної партії, за наслідками чого вирішується питання про відкликання депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції. У цьому випадку рішення зборів (конференції) належать до внутрішньоорганізаційної діяльності політичної партії та її місцевої організації і є їх виключною компетенцією, а втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється законом, за винятком передбачених Законом України «Про політичні партії в Україні» випадків, і суди не належать до органів, які відповідно до цього Закону можуть здійснювати контроль за діяльністю політичних партій, то заявлені позовні вимоги не можуть бути предметом судового розгляду.
Аналогічні висновки Верховний Суд виклав також у постановах від 19 лютого 2024 року у справі №380/4165/22, у постанові від 31 липня 2024 року у справі № 380/9838/22.
У постанові від 31 липня 2024 року у справі № 380/9838/22 Верховний Суд одночасно надав оцінку й рішенню вищого керівного органу партії, як заключного етапу у процедурі відкликання депутата місцевої ради, зазначивши, що рішення Політичної ради політичної партії про відкликання за народною ініціативою депутата є остаточним рішенням вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, що, відповідно, може мати наслідком зміну складу місцевої ради. Отже, таке рішення, може бути самостійним предметом судового розгляду, а заявлені позовні вимоги (про його скасування) - предметом розгляду адміністративного суду.
Аналогічні висновки були викладені у постановах Верховного Суду від 29 грудня 2020 року у справі №819/151/18, від 02 листопада 2023 року у справі №460/37812/22 та від 30 вересня 2024 року у справі №380/4166/22.
У постанові від 30 вересня 2024 року у справі № 380/4166/22 Верховний Суд також зазначив, що, ураховуючи правову природу процедури відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та наслідків, які настають для відповідного депутата, гарантії прав депутатів мають бути дотримані усіма учасниками такого роду правовідносин, як вищим керівним органом політичної партії, місцевою організацією політичної партії, територіальною виборчою комісією тощо. Водночас, депутат, щодо якого вирішується питання про відкликання, має дотримуватися визначених процедурою обов'язків і показати іншим учасникам правовідносин готовність сумлінно їх виконувати та реалізовувати надані права. У межах перевірки правомірності рішення вищого керівного органу політичної партії суд не може втручатися у дискреційні повноваження та впливати на свободу вільного вибору керівництва партії щодо ставлення до тих чи інших дій депутатів, обраних шляхом висування місцевою організацією політичної партії, натомість до повноважень суду належить саме перевірка дотримання визначеної законодавством процедури прийняття рішення про відкликання депутата за народною ініціативою.
Аналогічну позицію Верховний Суд підтримав у постанові від 12 вересня 2024 року у справі №640/21435/22.
Таким чином, суд встановив, що оскаржуване рішення від 28.11.2022 № 7/2 Політичної ради Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" відповідно до підпункту 6.3.1 пункту 6.3 Статуту було прийнято вищим керівним органом партії, що відповідає статті 41 Закону № 93-IV, та прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України. В зв'язку із чим, підстави для скасування такого рішення відсутні.
За приписами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частинами 1 та 4 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
В зв'язку із відмовою у задоволенні позову, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Білоноженко М.А.