про повернення заяви (клопотання, заперечення)
20 березня 2025 року м. Житомир справа № 240/26782/23
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року ухвалено: "Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 08 березня 2023 року підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, визначеного статтею 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції, яка була чинна до 01 січня 2015 року, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року".
До суду 14.02.2025 (вх. 15101/25 від 28.02.2025) надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Суддя своєю ухвалою від 07 березня 2025 року постановила Задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протягом 90 календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.12.2023 у справі №240/26782/23.
До суду 19.02.2025 (вх. №15996/25 від 04.03.2025) надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Суд, перевіривши дотримання вимог КАС України при поданні вказаної заяви, зазначає наступне.
За приписами ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Суд зауважує, що статтею 382 КАС України не визначено вимоги до форми і змісту заяви, яка подається у порядку, встановленому вказаною статтею, а тому суд вважає за необхідне застосувати загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення встановлені статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Судом за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 , яка зареєстрована в КП ДСС за вх. 15101/25 від 28.02.2025, постановлено ухвалу від 07.03.2025, якою задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протягом 90 календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.12.2023 у справі №240/26782/23.
Отже, заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, яка надійшла до суду 19.02.2025 та зареєстрована за вх. №15996/25 від 04.03.2025 підлягає поверненню без розгляду як очевидно безпідставна з урахуванням наявності ухвали від 07.03.2025.
Керуючись статтями 167, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Повернути без розгляду заяву ОСОБА_1 , яка надійшла до суду 19.02.2025 та зареєстрована за вх. №15996/25 від 04.03.2025, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №240/26782/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Лавренчук