Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 березня 2025 року Справа№640/11267/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор Газотранспортної системи України» до Державної аудиторської служби України, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Системна Інтеграція», про визнання протиправним та скасування висновку,
20 липня 2022 року товариство з обмеженою відповідальністю «Оператор Газотранспортної системи України» (далі - ТОВ «Оператор ГТЗ України») через свого представника (адвоката) засобами поштового зв'язку звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з вказаним адміністративним позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просило визнати протиправним та скасувати висновок Державної аудиторської служби України від 06 липня 2022 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-11-15-001917-b.
Позов обґрунтовував тим, що під час оголошення та проведення процедури UA-2021-11-15-001917-b ним повністю були дотримані вимоги Закону України «Про публічні закупівлі», а тому правові підстави для прийняття оскарженого висновку про результати моніторингу процедури закупівлі були відсутні.
Вважав, що оскаржений висновок не відповідає вимогам ч. 7 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, вимога Державної аудиторської служби України щодо припинення господарських зобов'язань за договором, що міститься в оскарженому висновку, не відповідає критерію пропорційності, оскільки вимога розірвати договір, який виконується сторонами, може призвести до безпідставного порушення майнових прав господарюючих суб'єктів - сторін договору. І на це неодноразово звертав увагу Верховний Суд в своїх постановах, зокрема в постанові від 21 січня 2021 року у справі № 120/1297/20-а.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 серпня 2022 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі; вирішено справу розглянути суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ТОВ «Системна Інтеграція».
15 грудня 2022 року набрав чинності Закон України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (Закон від 13 грудня 2022 року № 2825-IX).
26 вересня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (Закон від 16 липня 2024 року № 3863-IX).
На виконання вимог зазначеного Закону дану справу передано до Донецького окружного адміністративного суду.
17 лютого 2025 року за наслідками автоматичного розподілу справ, що надійшли до Донецького окружного адміністративного суду, справу передано на розгляд судді Логойди Т.В.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року адміністративну справу прийнято до провадження; вирішено справу розглянути суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому виклав зміст оскарженого висновку про результати моніторингу процедури закупівлі. Вважав, що він відповідав вимогам законодавства, а зазначений в ньому спосіб усунення виявленого порушення - є чітким та зрозумілим. Просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, якою підтримав доводи позовної заяви. Також зазначав, що доводи контролюючого органу про допущення позивачем порушень вимог абз. 5 п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» при проведенні публічної закупівлі UA- 2021-11-15-001917-b є безпідставними. Під час оголошення та проведення процедури UA-2021-11-15-001917-b позивачем повністю були дотримані вимоги Закону України «Про публічні закупівлі», а тому правові підстави для прийняття оскарженого висновку про результати моніторингу процедури закупівлі були відсутні. Просив задовольнити позов.
Судом встановлено, що електронна система публічних закупівель «Prozorro» - це онлайн-платформа, де державні та комунальні замовники оголошують тендери на закупівлю товарів, робіт і послуг, а представники бізнесу змагаються на торгах за можливість поставити це державі (https://prozorro.gov.ua/uk ).
15 листопада 2021 року ТОВ «Оператор ГТЗ України» як замовником на сайті електронної системи публічних закупівель «Рrozorro» (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-11-15-001917-b) оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі № UA-2021-11-15-001917-b, предметом якої є «Зведення огорож, монтаж поручнів і захисних засобів (Ремонт огорожі з захистом периметру, системи відеоспостереження та контролю доступу промислових майданчиків та ГРС Лубенського ЛВУМГ)»; код за Єдиним закупівельним словником - ДК 021:2015:45340000-2: Зведення огорож, монтаж поручнів і захисних засобів (очікуваною вартістю 31 677 245 грн. з ПДВ).
В оголошенні зазначено кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 08 лютого 2022 року о 17:00.
Протоколом засідання тендерного комітету ТОВ «Оператор ГТС України» від 12 листопада 2021 року № 15_1568_п затверджено тендерну документацію.
15 листопада 2021 року ТОВ «Оператор ГТС України» на порталі prozorro.gov.ua оприлюднено тендерну документацію для процедури зазначеної закупівлі (затверджена протоколом уповноваженої особи замовника від 12 листопада 2021 року № 15_1568_п) та додатки до тендерної документації, а саме: додаток 1 «Технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі», Додаток 1.1 «Гарантійний лист Учасника»; додаток 2 «Перелік інформації, що подається учасником в складі його тендерної пропозиції, та вимоги до неї»; додаток 3 «Вимоги до документів, що надаються переможцем торгів, порядку і строків їх надання»; додаток 4 «Проект договору»; додаток 5 «Форма оцінки відповідності потенційного контрагента»; додаток 6.1 «Вимоги до банківської гарантії (забезпечення тендерної пропозиції)»; додаток 6.2 «Вимоги до банківської гарантії забезпечення виконання договору».
До зазначеної процедури закупівлі було допущено два учасника: ТОВ «Системна Інтеграція» та ТОВ «Ідеалбуд монтаж», про що позивачем складено протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 22 лютого 2022 року № 15_1568_п-р.
Протоколом розкриття тендерних пропозицій від 28 лютого 2022 року UA-2021-11-15-001917-b о 13:07 встановлено, що учасник процедури закупівлі було ТОВ «Системна Інтеграція» відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації; відсутні підстави для відмови, що встановлені ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі». Інформація щодо ціни тендерної пропозиції/пропозиції до початку аукціону, як і після аукціону - 31 600 000 грн. з ПДВ.
Переможцем процедури закупівлі визнано ТОВ «Системна Інтеграція», про що замовником складено протокол від 25 квітня 2022 року № 15_1568_п-д.
25 квітня 2022 року позивачем як замовником оприлюднено повідомлення про намір укласти договір з переможцем процедури закупівлі.
Протоком від 11 травня 2022 року № 15_1568_п-пд продовжив строк укладання договору з переможцем процедури закупівлі до 60 днів.
24 червня 2022 року між за результатом проведеної процедури закупівлі між позивачем як замовником та переможцем - ТОВ «Системна Інтеграція» як підрядником укладено договір № 4600006274 про закупівлю.
Поряд з цим, 14 червня 2022 року Державною аудиторською службою України відповідно до ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 9 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43, прийнято наказ № 97 «Про початок моніторингу процедур закупівель», яким вирішено розпочати моніторинг процедур закупівель відповідно до переліку, що додається (п. 1). До Переліку, що є додатком до цього наказу, включено, зокрема процедуру закупівлі № UA-2021-11-15-001917-b. Підставою прийняття наказу щодо цієї закупівлі зазначено наступне: виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднив в електронній системі закупівель «Prozorro».
06 липня 2022 року, за результатами проведеного моніторингу, в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю - Державною аудиторською службою України оприлюднено висновок від 06 липня 2022 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-11-15-001917-b.
У Висновку відображено, що за результатами моніторингу установлено, що відповідно до п. 5.1 додатку 2 до Тендерної документації, учасник повинен надати в складі тендерної пропозиції забезпечення пропозиції у відповідності до вимог п. 4.10 розд. І тендерної документації та вимогам, що викладені в додатку 6.1 до тендерної документації.
Відповідно до п. 2.1 додатку 6.1 до Тендерної документації оригінал банківської гарантії має бути оформлений з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги», наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України від 14 грудня 2020 року № 2628 «Про затвердження форми і Вимог до забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції», а також відповідно до Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку від 15 грудня 2004 року № 639 та/або, якщо учасник та банк-гарант учасника - нерезиденти України, банківська гарантія або стендбай акредитив можуть бути випущені по SWIFT з візуванням (підтвердженням) автентичності через банк бенефіціара (банк Замовника), яке забезпечується замовником після розкриття тендерних пропозицій.
Відповідно до п. 3 Вимог, що затверджені наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України від 14 грудня 2020 року № 2628, реквізити гарантії, визначені у формі, є обов'язковими для складання гарантії. Відповідно до п. 4 Форми, що затверджена зазначеним Наказом, строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше: - сплата бенефіціару суми гарантії; - отримання гарантом письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов'язань за цією гарантією; - отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, зокрема: - закінчення строку дії тендерної пропозиції / пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, зазначеного в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; - укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі)/ спрощеної закупівлі; - відкликання принципалом тендерної пропозиції / пропозиції до закінчення строку її подання; закінчення тендеру / спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції / пропозиції.
Однак, відповідно до наданої банківської гарантії щодо забезпечення тендерної пропозиції, яка надана у складі тендерної пропозиції ТОВ «Системна Інтеграція» (від 07 лютого 2022 року № 1114/22-ТГ), відсутня інформація про те, що строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше, зокрема, закінчення строку дії тендерної пропозиції / пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції/ пропозиції, зазначеного в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, чим не дотримано п. 4.10 розд. І Тендерної документації та додатку 6.1 до Тендерної документації.
Отже, в порушення вимог абз. 5 п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника закупівлі ТОВ «Системна Інтеграція», забезпечення тендерної пропозиції якого не відповідає умовам до такого забезпечення, що визначені замовником у тендерній документації, допустив його до аукціону. Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 32 Закону тендер автоматично відміняється електронною системою закупівель у разі допущення до оцінки менше двох тендерних пропозицій у процедурі відкритих торгів, у разі якщо оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено відповідно до частини третьої статті 10 Закону.
У Висновку зроблено загальний висновок про порушення позивачем як замовником вимог абз. 5 п. 1, абз. 4 п. 3 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Системна Інтеграція».
Вказаним висновком, з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись ст.ст. 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Держаудитслужба зобов'язала позивача як замовника здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.» (п. 3 Висновку).
В електронній системі закупівель «Prozorro» оприлюднено кінцевий строк оскарження Висновку - 21 липня 2022 року.
13 липня 2022 року позивач подав заперечення на висновок Державної аудиторської служби України від 06 липня 2022 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-11-15-001917-b, в якому зазначив, зокрема, що розірвання договору в односторонньому порядку можливе лише за умови неналежного виконання умов договору іншою стороною і коли це прямо передбачено законодавством. Тому у замовника відсутні передбачені чинним законодавством України та договором можливості усувати виявлені порушення шляхом розірвання договору про закупівлю в односторонньому порядку. Також позивач повідомив відповідача про намім оскаржити висновок в судовому порядку.
Судом також встановлено, що всі документи щодо публічних закупівель, про які йдеться в даній справі, зокрема з боку позивача та відповідачів опубліковані на сайті електронної системи публічних закупівель «Рrozorro» https://prozorro.gov.ua.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України «Про публічні закупівлі».
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель (п. 14. ч. 1 ст. 1 Закону).
Моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю) (абз. 1 ч. 1 ст. 8 вказаного Закону).
Порядок здійснення моніторингу процедур публічних закупівель врегульовано ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі».
Відповідно до ч. 1 ст. 8 вказаного Закону моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 8 вказаного Закону рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав:
1) дані автоматичних індикаторів ризиків;
2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;
5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися:
інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель;
інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах;
інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Частинами 3 та 4 ст. 8 цього Закону визначено, що повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.
Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.
Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
Згідно з ч. 5 ст. 8 вказаного Закону протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.
Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.
Відповідно до ч.ч. 6 та 7 ст. 8 цього Закону за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
У висновку обов'язково зазначаються:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;
3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;
4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;
5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Наказом Міністерства фінансів України від 08 вересня 2020 року № 552 «Про затвердження форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядку його заповнення» затверджено форму висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядок його заповнення.
Відповідно до ч. 10 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.
Підставою для прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі стали виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель, тобто підстави, що передбачені Законом України «Про публічні закупівлі», і що зазначено в повідомленні про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі, яке органом державного фінансового контролю оприлюднено в електронній системі закупівель у встановлений цим Законом строк.
Право органу державного фінансового контролю проводити моніторинг процедури закупівлі UA-2021-11-15-001917-b не є спірним.
Щодо складеного висновку про результати моніторингу процедури закупівлі
Суд погоджується з відповідачем в частині того, що зазначений в оскарженому висновку про результати моніторингу процедури закупівлі спосіб усунення виявленого порушення є чітким, зрозумілим та відповідає вимогам законодавства.
В цій частині - в частині вимоги відповідача припинити господарські зобов'язання за договором, що міститься в оскарженому висновку, посилання позивача на правову позицію Верховного Суду у постанові від 21 січня 2021 року у справі № 120/1297/20-а є помилковими, так як зазначена позивачем правова позиція є застарілою, оскільки після неї Верховний Суд змінив свої правові висновки.
Так, Верховний Суд у постанові від 12 грудня 2024 року у справі № 380/14352/22 (де позивач також посилався на зазначену постанову Верховного Суду) зробив наступний правовий висновок: «…укладення договорів є завершальною стадією проведення процедури закупівлі, тому невідхилення пропозиції учасника та, як наслідок, укладення договору, є підставою для розірвання такого договору. Ураховуючи наявність порушень, встановлених відповідачем під час моніторингу, вимоги, зазначені у висновку щодо припинення зобов'язань за договором підлягають виконанню. Аналогічні висновки було висловлено Верховним Судом у постановах від 29.10.2021 у справі №160/9990/20, від 26.10.2022 у справі № 420/693/21, від 10.11.2022 у справі № 200/10092/20, від 24.01.2023 у справі № 280/8475/20, від 31.01.2023 у справі № 260/2993/21, від 09.02.2023 у справі № 520/6848/21, від 15.06.2023 у справі № 160/5101/22, від 27.09.2023 у справі № 160/17664/22, від 19.04.2024 у справі № 500/4553/22.».
Посилання позивача на інші висновки Верховного Суду є нерелевантними через істотні відмінності в обставинах справи.
Проте, суд вважає оскаржений висновок органу державного фінансового контролю помилковим з огляду на наступне.
Оскарженим висновком органу державного фінансового контролю встановлено, що позивач як замовник в порушення вимог абз. 5 п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «Системна Інтеграція», забезпечення тендерної пропозиції якого не відповідає умовам до такого забезпечення, що визначені замовником у тендерній документації.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі», яка регулює питання тендерної документації, тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.
Частиною 2 ст. 22 вказаного Закону визначені відомості, які зазначаються у тендерній документації.
Частиною 3 ст. 22 Закону визначено, що тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації (абз. 1 ч. 3 ст. 22 Закону).
Тендерна документація може містити правила зазначення в договорі про закупівлю грошового еквівалента в національній чи іноземній валюті за офіційним курсом, установленим Національним банком України станом на дату проведення електронного аукціону.
Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним (ч. 4 ст. 22 Закону).
Згідно з ч. 1 ст. 26 цього Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його тендерної пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система закупівель повинна забезпечити можливість подання тендерної пропозиції/пропозиції всім особам на рівних умовах.
Відповідно до абз. 5 п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі», яка регулює питання відхилення тендерних пропозицій, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції.
Суд вважає помилковими доводи відповідача про те, що забезпечення тендерної пропозиції учасника не відповідало умовам до такого забезпечення, що визначені замовником у тендерній документації.
Пунктом 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції - надання забезпечення виконання зобов'язань учасником перед замовником, що виникли у зв'язку з поданням тендерної пропозиції/пропозиції, у вигляді такого забезпечення, як гарантія.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
У разі якщо замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі повинні бути зазначені умови його надання, зокрема, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції/пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
Розроблення та затвердження форми і вимог до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції є однією з основних функцій Уповноваженого органу (абз 10 п. 11 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про публічні закупівлі»).
На виконання абз 10 п. 11 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про публічні закупівлі» Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України прийнято наказ від 14 грудня 2020 року № 2628 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03 березня 2021 року за № 275/35897), яким затверджено:
- Форму забезпечення тендерної пропозиції/ пропозиції;
- Вимоги до забезпечення тендерної пропозиції/ пропозиції.
Згідно з п.п. 3 та 4 Вимог, що затверджені наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України від 14 грудня 2020 року № 2628, реквізити гарантії, визначені у формі, є обов'язковими для складання гарантії.
У реквізитах гарантії:
- датою початку строку дії гарантії зазначається дата видачі гарантії або дата набрання нею чинності (пп. 6 п. 4);
- зазначається дата закінчення строку дії гарантії, якщо жодна з подій, передбачених у пункті 4 форми, не настане (пп. 7 п. 4);
Пунктом 4 Форми, що затверджена наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України від 14 грудня 2020 року № 2628, визначено, що строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше:
сплата бенефіціару суми гарантії;
отримання гарантом письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов'язань за цією гарантією;
отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, а саме:
закінчення строку дії тендерної пропозиції / пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, зазначеного в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі) / спрощеної закупівлі;
відкликання принципалом тендерної пропозиції / пропозиції до закінчення строку її подання;
закінчення тендеру / спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції / пропозиції.
Тендерна документація ТОВ «Оператор Газотранспортної системи України» для процедури закупівлі - відкриті торги по предмету закупівлі «Зведення огорож, монтаж поручнів і захисних засобів (Ремонт огорожі з захистом периметру, системи відеоспостереження та контролю доступу промислових майданчиків та ГРС Лубенського ЛВУМГ)» затверджена протоколом уповноваженої особи замовника від 12 листопада 2021 року № 15_1568_п (зі змінами та доповненнями, що внесені протоколами від 06 січня 2022 року № 15_1568_п-ЗМ1, від 25 січня 2022 року № 15_1568_п-ЗМ2; далі - Тендерна документація).
Пунктом 4.10 розд. І «Загальні положення» Тендерної документації визначено, що розмір забезпечення тендерних пропозицій - 950 000 грн. Видом забезпечення тендерних пропозицій є гарантія. Тендерне забезпечення повинно відповідати вимогам, що викладені в Додатку 6.1 до Тендерної документації.
Додатком 6.1 до Тендерної документації є «Вимоги до банківської гарантії (забезпечення тендерної пропозиції)».
Підпунктом 2.1 розд. 2 додатку 6.1 до Тендерної документації визначено, що оригінал банківської гарантії має бути оформлений з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги», наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України від 14 грудня 2020 року № 2628 «Про затвердження форми і Вимог до забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції», а також відповідно до Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку від 15 грудня 2004 року № 639 та/або, якщо учасник та банк-гарант учасника - нерезиденти України, банківська гарантія або стендбай акредитив можуть бути випущені по SWIFT з візуванням (підтвердженням) автентичності через банк бенефіціара (банк Замовника), яке забезпечується замовником після розкриття тендерних пропозицій.
У складі тендерної пропозиції учасника - ТОВ «Системна Інтеграція» надана банківська гарантія від 07 лютого 2022 року № 1114/22-ТГ (АТ «Банк інвестицій та заощаджень»), у розділі 4 якої зазначено наступне:
«4. Строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше:
- сплата бенефіціару суми гарантії;
- отримання гарантом письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов'язань за цією гарантією;
- отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, а саме:
- закінчення строку дії забезпечення тендерної пропозиції, зазначеної в тендерній документації;
- укладення договору про закупівлю з учасником, що став переможцем тендеру (процедури закупівлі);
- відкликання учасником тендерної пропозиції до закінчення строку її подання;
- закінчення тендеру (процедури закупівлі) в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції».
Порядок сплати Банком-гарантом коштів за гарантією в разі настання гарантійного випадку регламентується розд. V Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, що затверджено постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 № 639, згідно з п.38 якого в разі настання гарантійного випадку, а саме одержання банком-гарантом вимоги Замовника (в тексті гарантії учасника закупівлі - Бенефіціара), що становить належне представлення, протягом строку дії або до дати закінчення дії гарантії, що свідчить про порушення принципалом базових відносин, Банк-гарант сплачує кошти за гарантією на умовах і в строки, передбачені гарантією для оплати вимоги та згідно з реквізитами, зазначеними в гарантії, якщо інші реквізити не визначені у вимозі.
Згідно з п.п. 11 п. 3 розд. 1 зазначеного Положення належним представленням є представлення документів за гарантією, яке відповідає вимогам і умовам такої гарантії.
Таким чином, визначені в банківській гарантії умови і строки були достатніми та вичерпними для виконання банком-гарантом своїх безумовних та безвідкличних зобов'язань сплатити замовнику повну суму гарантії та повністю відповідали як вимогам замовника, які зазначені у додатку 6.1 до Тендерної документації, так і вимогам законодавства України.
Отже, банківська гарантія, що подана учасником - ТОВ «Системна Інтеграція» в складі тендерної пропозиції, як вид забезпечення тендерної пропозиції відповідала вимогам законодавства та Тендерної документації.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що правові підстави для відхилення позивачем тендерної пропозиції учасника ТОВ «Системна Інтеграція» з підстав, що передбачені абз. 5 п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» (на яку послався відповідач) були відсутні.
В даному випадку порушень законодавства у сфері публічних закупівель з боку позивача як замовника, про які йдеться в оскарженому висновку, не відбулося.
Наведені положення законодавства та обставин справи відповідачем в повній мірі враховані не були, що призвело до помилкової оцінки обставин справи та помилкового складання щодо позивача оскарженого висновку.
З огляду на наведене складений органом державного фінансового контролю висновок не можна вважати законним і обґрунтованим, у зв'язку з чим він підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Отже, позов підлягає задоволенню шляхом, який обрано судом з урахуванням встановлених обставин (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
При вирішенні справи судом також враховано те, що порушень прав будь-яких осіб при проведенні процедури закупівлі встановлено не було.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, тому судові витрати, які оплачені позивачем в сумі 2481 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, який прийняв оскаржений висновок (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор Газотранспортної системи України» (03065, м. Київ, пр. Любомира Гузара, 44; код ЄДРПОУ 4442795490) до Державної аудиторської служби України (04070, м. Київ, вул. Сагайдачного, 4; код ЄДРПОУ 40165856), третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Системна Інтеграція» (04050, м. Київ, вул. Студентська, 6; код ЄДРПОУ 41692113), про визнання протиправним та скасування висновку задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Державної аудиторської служби України від 06 липня 2022 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-11-15-001917-b.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної аудиторської служби України (04070, м. Київ, вул. Сагайдачного, 4; код ЄДРПОУ 40165856) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор Газотранспортної системи України» (03065, м. Київ, пр. Любомира Гузара, 44; код ЄДРПОУ 4442795490) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду (Закон України від 16 липня 2024 року № 3863-IX) шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 21 березня 2025 року.
Суддя Т.В. Логойда