19 березня 2025 рокуСправа № 640/39130/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши заяву Головного управління ДПС у Київській області про залишення позовної заяви без розгляду у справі №640/39130/21 за позовом Головного управління ДПС у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
30.12.2021 року до Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Київській області до ОСОБА_1 , в якій позивач просить:
- стягнути з громадянки ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в рахунок погашення податкового боргу по земельному податку з фізичних осіб - 47128,72 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 травня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Законом України від 13.12.2022 №2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України “Про судоустрій і статус суддів», Закону України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №2825 “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2825 Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №640/39130/21.
05.02.2025 на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи №640/39130/21.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.02.2025 адміністративна справа розподілена судді Луніній О.С. для розгляду.
07.02.2025 Дніпропетровським окружним адміністративним судом на виконання вимог ч. 3 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України зроблено запит до Департаменту з питань реєстрації Київської міської державної адміністрації щодо отримання інформації про місце проживання (реєстрації) відповідача.
04.03.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Департаменту з питань реєстрації Київської міської державної адміністрації ради надійшла відповідь на запит, у якій зазначено, що за даними інформаційно-комунікаційної системи "Реєстр територіальної громади міста Києва" станом на 04.03.2025: - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 року прийнято до розгляду адміністративну справу та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
13.03.2025 року до суду надійшла заява Головного управління ДПС у Київській області в якій позивач просить, у відповідності до п.5 ч.1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України, позов Головного управління ДПС у Київській області Головного управління ДПС у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, залишити без розгляду.
Суд, розглянувши заяву позивача, вважає її обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті. Про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу.
Таким чином, подання заяви про залишення позову без розгляду є одним із процесуальних прав позивача.
За таких обставин та, враховуючи те, що заяву про залишення позову без розгляду було подано до початку розгляду справи по суті, суд вважає за можливе задовольнити заяву позивача про залишення позову без розгляду.
Керуючись ст.ст. 240, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Заяву Головного управління ДПС у Київській області про залишення позовної заяви без розгляду у справі №640/39130/21 - задовольнити.
Позовну заяву Головного управління ДПС у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна