Рішення від 19.03.2025 по справі 160/34016/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2025 рокуСправа №160/34016/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з розгляду питань надання відстрочки від призову на військову службу при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

24.12.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Комісії з розгляду питань надання відстрочки від призову на військову службу при ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) в якій позивач з врахуванням заяви про зміну предмет позову від 28.02.2025, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оформлене протоколом від 31 жовтня 2024 року №22;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.10.2024 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти за нею рішення, з урахуванням висновків суду.

Позовні вимоги обґрунтовані бездіяльністю відповідача щодо не надання відповіді на звернення позивача до компетентного органу з заявою про відстрочку від призову на час мобілізації за наявності передбачених законом підстав. Так, позивач зазначає, що має право на відстрочку від призову за мобілізацією на підставі п. 13 частини 1 статті 23 Закону України від 21.10.1993 №3543-XII "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543-XII), у зв'язку з наявністю мати, що є особою з інвалідністю ІІ групи та яка не має інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону її утримувати.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

11.02.2025 відповідачем-1 до суду надіслано відзив на позовну заяву в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог з посиланням на відсутність правових підстав для його задоволення. Так відповідач зазначає, що чинним законодавством передбачено виключно особисте звернення військовозобов'язаного до органів комплектування. Крім того, вказує, що у позивача відсутній військово-обліковий документ, що унеможливлює розгляд звернення про відстрочку.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року заяву ОСОБА_1 про зміну предмета позову в адміністративній справі №160/34016/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з розгляду питань надання відстрочки від призову на військову службу при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду із заявою про зміну предмету позову у справі №160/34016/24. Подальший розгляд справи вирішено здійснювати з урахуванням позовних вимог викладених у заяві про зміну предмету позову від 28.02.2025 року.

Від відповідачів пояснень, з урахуванням ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року до суду не надходило.

Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є матір'ю ОСОБА_1 (надалі Позивач), родинний зв'язок підтверджується свідоцтвом про народження від 31.08.1983р., серії НОМЕР_3 .

Позивач зареєстрований та проживає разом із матір'ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується Довідкою № 4732 про склад сім'ї від 12.06.24р. та Актом про фактичне проживання особи від 08.07.24р.

ОСОБА_2 має суттєві розлади зі здоров'ям та з 23.07.2001р. має встановлену довічну інвалідність II групи, що підтверджується Довідкою сер. МСЕ № 257684 від 23.07.2001р. та Висновком ЛКК № 223 від 04.07.24р. та пенсійним посвідченням № НОМЕР_4 від 04.07.13р.

22 липня 2024 року Позивач засобами поштового зв'язку «Укрпошта» звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 [надалі Відповідач-1) із заявою про надання йому відстрочки від призову під час мобілізації, відповідно до абз.13 ч.І ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», разом з усіма підтверджуючими документами, оскільки має одного із своїх батьків, а саме матір- ОСОБА_3 з інвалідністю II групи безстроково, та він є єдиним в сім'ї, хто зможе утримувати (доглядати) за нею.

Своєю заявою, Позивач просив Відповідача, оформити відстрочку у встановленому законом порядку та видати довідку про надання йому відстрочки. У випадку відмови просив надати відповідь у письмовій формі, ЯКУ направити на адресу яка зазначена в заяві.

Згідно з даних сайту АТ «Укрпошта», а саме трекінгу відправлення № 4900003266449, вбачається, що заява 23.07.2024 року вручена ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Проте, станом на 13.08.2024 року ОСОБА_1 не було отримано від ІНФОРМАЦІЯ_6 відповіді на зазначену заяву, відстрочки від призову, або відмови від надання відстрочки від призову - не надано.

Надалі, 13.08.24р. його представник, адвокат Індюкова Т.В. звернулася в інтересах ОСОБА_1 до Відповідача-1 із адвокатським запитом № 101 яким просила надати інформацію щодо стану розгляду заяви ОСОБА_1 від 22.07.24р. та просила надати відповідну Довідку або у разі відмови в наданні відстрочки, надати Протокол комісії про відмову.

Проте, відповідачем протягом строку, який передбачено законодавством не було надано адвокату належної відповіді, тому 03.08.24р. адвокат Індюкова Т.В. повторно звернулася із адвокатським запитом № 107 від 03.09.24р. до відповідача за вище вказаною інформацією.

03.09.24р. ІНФОРМАЦІЯ_7 надав відповідь № 17471, в якій зазначено, що: «щодо розгляду питання надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, військовозобов'язаному було повідомлено належним чином про результати розгляду та прийняте рішення комісією за адресою, що зазначена у заяві від 22.07.24р.».

10.09.24р. позивач звернувся до відповідача-1 із заявою, якою просив розглянути відповідну заяву від 22.07.24р. та повідомити про прийняте відповідне рішення на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_8

Однак, 23.09.24р. ІНФОРМАЦІЯ_7 надав Позивачу відповідь № 18369 на електронну пошту в якій зазначив: «Відповідно до ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» громадянину України ОСОБА_1 , потрібно для постановки на військовий облік прибути особисто з військово обліковим документом, а також відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року від пункту 56 до пункту 67, відстрочку може отримати громадянин України який відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу « є Військовозобов'язаним (військовозобов'язані особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_7 проінформував Вас в телефонному режимі про розгляд заяви відповідно до протоколу №9 від 01.08.2024 року громадянином України ОСОБА_1 , що не суперечить законодавством. Для вирішення питання прохання прийти у зручний час громадянину України ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_9 ».

07 жовтня 2024 року Позивач засобами поштового зв'язку направив вдруге заяву з доданими до неї документами Голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ) (надалі Відповідіч-2) в якій просив розглянути заяву та оформити відповідно до порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

В заяві просив про результати розгляду заяви та прийняте рішення повідомити письмово за адресою: АДРЕСА_3 та додатково на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_8

Зазначена заява була отримана Відповідачем-2 23.10.2024 року, що підтверджується доказами поштового відправлення.

Надалі, 01.11.2024 року ОСОБА_1 на свою електронну пошту отримав відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_9 № 20270, в якій зазначено що, «За результатами розгляду повідомляємо, що протоколом від 31 жовтня 2024 року № 22 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні Вам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та повідомляє, що Ви підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причина відмови: не має військово - облікового документа встановленого зразка відповідно до законодавчих актів».

Проте, оскільки протоколу комісії ІНФОРМАЦІЯ_9 №22 від 31.10.24 р. ні рішення про відмову у наданні відстрочки на військову службу ОСОБА_1 оформленого відповідно до законодавства надано не було, 20 листопада 2024 року адвокат Індюкова Т.В. на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_9 надіслала адвокатський запит №150, в якому просила надати:

1. Копію протоколу комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 №22 від 31.10.2024 року яким оформлено рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ).

2. Копію рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час особливого періоду прийнятого за результатом розгляду його заяви від 07.10.2024 року.

Також, ОСОБА_4 особисто 20.11.24 р. звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_9 , в якій також просив надати копії зазначених вище документів, оскільки він їх не отримував.

28 листопада 2024 року на електронну пошту адвоката надійшла відповідь №22808, в якій зазначено, що відповідно до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_7 проінформував про розгляд заяви громадянина України ОСОБА_1 в телефонному режимі, що не суперечить законодавству.

Також відповідно до постанови КМУ № 560 від 16.05.24 року ІНФОРМАЦІЯ_7 було направлено громадянину України ОСОБА_1 повідомлення про відмову по протоколу №22 від 31.10.24 р. на адресу: АДРЕСА_5 в якій зазначено (немає військово- облікового документа встановленого зразка відповідно до законодавчих актів). Для вирішення питання прохання прийти у зручний час громадянину України ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Вважаючи дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який триває до цього часу.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва, яка триває по цей час.

Закон №3543-XII визначає правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Приписами статті 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Закон України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до частини 7 статті 1 Закону №2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Частиною 7 ст. 23 Закону №3543-XII перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Тобто, під час дії мобілізації вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу покладено саме на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Статтею 22 Закону №3543-XII визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Поряд з цим статтею 23 Закону №3543-XII визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. Зокрема, згідно з п. 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

Водночас, зі змісту норм статті 23 Закону №3543-XII слідує, що визначений перелік осіб, які мають право на відстрочку від призову під час мобілізації є вичерпний та у кожному конкретному випадку особам, які не підлягають призову, або підпадають під умови відстрочки слід надати той обсяг документів, який підтвердить існування обставин, достатніх для того, щоб уповноважений суб'єкт владних повноважень міг прийняти відповідне рішення.

Як встановив суд, позивач вважає, що він має право на відстрочку від призову під час мобілізації відповідно до п. 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, оскільки має батька, який є особою з інвалідністю ІІ групи, у зв'язку із чим звернувся з відповідною заявою до відповідача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

З урахуванням зазначеного, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в наданні відстрочки від призову.

Проте, відповідач у відповідь на заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та доданих документів рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в наданні відстрочки від призову не прийняв.

Відповідач на заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та доданих документів, відповіді по суті не надав.

Крім того, відповідно до п.п. 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з п.58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (п.59 Порядку №560).

Відповідно до п.60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Суд зазначає, що у спірних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.

Відповідач не надав доказів розгляду заяви позивача. Відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в цьому випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Спірне рішення про відмову у наданні відстрочки суд визнає протиправним оскільки останнє не містить мотивації відмови, що суперечить законним вимогам до рішень суб'єкта владних повноважень.

Посилання на відсутність документу військового обліку спростовуються наявними в матеріалах справи Тимчасовим посвідченням № НОМЕР_5 виданого ІНФОРМАЦІЯ_11 26.03.2009 р., а також дана обставина підтверджується витягом сформованим 10.07.24 р. з Додатку «Резерв +» за допомогою якого сформовано військово-обліковий документ Позивача в якому зазначено ІНФОРМАЦІЯ_12 (Дніпро), де на обліку стоїть Позивач та зазначено дані, а саме: Постанова ВЛК - придатний, дата ВЛК 26.05.2008 р., Звання - солдат, спеціальність - Бухгалтерський облік, бухгалтер., ВОС 900025, Номер в реєстрі Оберіг 040620201425692400005., Дата уточнення даних 10.07.2024 р.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв будь-яке рішення, яке б породжувало для позивача юридичні наслідки, то суд в контексті спірних правовідносин може лише зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву позивача, за результатами розгляду якої відповідачу необхідно прийняти відповідне рішення.

Отже, для захисту порушеного права позивача належить зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 03.04.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

На підставі частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно сплачений позивачем судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 1211,20 грн. підлягає стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних коштів ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з розгляду питань надання відстрочки від призову на військову службу при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оформлене протоколом від 31 жовтня 2024 року №22.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.10.2024 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти за нею рішення, з урахуванням висновків суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна