10 березня 2025 року Справа № 753/11881/18
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турова О.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (відповідач-1), Управління по нарахуванню та виплати пенсій Головного Управління Пенсійного фонду України (відповідач-2) про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії, -
25.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до Дарницького районного суду м. Києва із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві(відповідач-1), Управління по нарахуванню та виплати пенсій Головного Управління Пенсійного фонду України (відповідач-2), в якому просить:
- визнати не законними та неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не обґрунтовано заниженого нарахування та виплати основної та додаткової пенсії;
- зобов'язати відповідачів провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплатити вказану різницю з 01.01.2018р. по нормі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок ЧАЕС, з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, який для інвалідів 1 групи не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком, надалі перераховуючи мені пенсію відповідно до збільшення розміру прожиткового мінімуму;
- стягнути з відповідача недораховану та недоплачену суму виплат з 01.01.2018р. по день прийняття рішення судом, внаслідок неправомірних дій відповідачів та з порушенням строків виплат цих недорахованих сум пенсії, відповідно до вимог статей 3 та 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 04.07.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Управління по нарахуванню та виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України про визнання дій незаконними, зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії та стягнення коштів - передано на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва (01051, м. Київ, вул. Петра Болбочана, 8 корпус 1).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.08.2018 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Законом України від 13.12.2022 №2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України “Про судоустрій і статус суддів», Закону України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №2825 “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 825 Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №753/11881/18 на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративна справа передана судді Туровій О.М. для розгляду.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу адміністративного суду, який розглядав справу.
У разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено (ч. 3 ст. 29 КАС України).
З урахуванням викладеного, суд знаходить за можливе прийняття до провадження адміністративної справи №753/11881/18.
Частиною чотирнадцятою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. У разі зміни складу суду на стадії розгляду справи по суті суд повторно розпочинає розгляд справи по суті, крім випадку, коли суд ухвалить рішення про повторне проведення підготовчого провадження.
Згідно з частиною другою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
На підставі вказаного справа підлягає прийняттю до провадження, а її розгляд починається спочатку.
При цьому при прийнятті справи №753/11881/18 до провадження постало питання щодо наявності підстав для залишення позовної заяви без руху, у зв'язку із наступним.
Так, згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з частинами першою та третьою статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
За приписами пункту 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Як слідує з позовної заяви, позивачем в якості відповідачів зазначено Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві (відповідач-1), Управління по нарахуванню та виплати пенсій Головного Управління Пенсійного фонду України (відповідач-2), однак у свої вимогах позивач просить суд, зокрема, стягнути з відповідача недонераховану та недоплачену суму виплат з 01.01.2018р. по день прийняття рішення судом, внаслідок неправомірних дій відповідачів та з порушенням строків виплат цих недорахованих сум пенсії, відповідно до вимог статей 3 та 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, не зазначаючи, при цьому, до якого саме з двох відповідачів спрямована ця вимога.
За таких обставин, позивачеві необхідно подати уточнений позов, в якому уточнити зміст позовних вимог до кожного із відповідачів та копії такої уточненої позовної заяви відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви мають бути усунені протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали шляхом подання до суду:
- уточненої позовної заяви, в якій уточнити зміст позовних вимог до кожного із відповідачів та копії такої уточненої позовної заяви відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Прийняти до провадження адміністративну справу №753/11881/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (відповідач-1), Управління по нарахуванню та виплати пенсій Головного Управління Пенсійного фонду України (відповідач-2) про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (відповідач-1), Управління по нарахуванню та виплати пенсій Головного Управління Пенсійного фонду України (відповідач-2) про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду:
- уточненої позовної заяви, в якій уточнити зміст позовних вимог до кожного із відповідачів та копії такої уточненої позовної заяви відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі.
Роз'яснити позивачеві, що відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася з позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Турова