21 березня 2025 року ЛуцькСправа № 140/14612/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач1, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач2, в/ч НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо його мобілізації;
визнання протиправними і скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 в частині призову та направлення в розпорядження командира в/ч НОМЕР_1 для проходження військової служби і наказу командира в/ч НОМЕР_1 в частині зарахування до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 ;
зобов'язання в/ч НОМЕР_1 виключити зі списків особового складу військової частини.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем 2 самохідного артилерійського дивізіону в/ч НОМЕР_1 . Позивач зазначає, що перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ОСОБА_2 ), його дані були належним чином та вчасно оновлені на виконання Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
27.11.2024 позивач їхав на роботу громадським транспортом до ВП «Шахта» Бужанська», до нього підійшли працівники ТЦК, не представилися, не перевірили його документи, силою заштовхали до автомобіля та повезли до ІНФОРМАЦІЯ_7 (Нововолинськ). Звідти, того ж дня, його відвезли до ІНФОРМАЦІЯ_5 , де за годину він пройшов військово-лікарську комісію, якою встановлено придатність до військової служби. При цьому, військовий квиток забрали, жодного документа (наказу, довідки ВЛК) не надали, навіть не дозволили сфотографувати.
Позивач зазначає, що його мобілізація відбулась протиправно, оскільки він з 01.11.2024 працює електрослюсарем підземним у Відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» (далі - ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля»), яке будучи критичним підприємством, намагалося забронювати його, про що свідчить довідка цього ж підприємства від 09.12.2024 №1296/11.1/01-19, однак через заблокування послуги через портал ДІЯ не вдалося зробити цього, повідомлено, що буде заброньований після такого розблокування.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 19.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.36).
Відповідач2 у відзиві на позовну заяву (а.с.61-62), який поданий через систему Електронний суд, позовні вимоги позивача не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що підставою для визнання протиправним та скасування наказу командира в/ч НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини є протиправність наказу відповідача1 про призов позивача на військову службу, тобто позовні вимоги до відповідача2 є похідними.
Крім також зазначає, що у позовній заяві не наведено обґрунтування, а стороною позивача не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження неправомірності саме рішення відповідача2.
Відповідач1 у поданому на електронну адресу суду відзиві не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 та просить в них відмовити, оскільки позивач не призивався ІНФОРМАЦІЯ_3 на військову службу під час мобілізації. Відповідно до інформації з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 та користується правом на відстрочку як заброньований (а.с.75).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду залучено до участі у справі як співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі - відповідач3, ІНФОРМАЦІЯ_9 ) (а.с.78-79).
Відповідач3 у відзиві на позовну заяву (т.3, а.с.99-104) позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав, посилаючись на те, що позивач, будучи не заброньованим в установленому порядку на період мобілізації, пройшов медичний огляд позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_10 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 мобілізаційний пункт) та згідно з довідкою №187/25 від 27.11.2024 на підставі статті-графи 2 Розкладу хвороб визнаний придатним до військової служби.
Згідно витягу з наказу №579-од від 27.11.2024 був призваний та направлений для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані та направлені в складі команди НОМЕР_1 .
У зв'язку з не внесенням оператором ІНФОРМАЦІЯ_12 в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про проходження військової служби в особливий період ОСОБА_1 , було здійснено 12.12.2024 бронювання від Мінцифри автоматично згідно з Постановою КМУ від 25.02.2025 №208 в електронній формі засобами Порталу Дія, тобто на 16-тий день проходження військової служби під час мобілізації в особливий період відносно ОСОБА_1 було проведено бронювання, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
На момент прийняття наказу про мобілізацію позивача останнім не було надано ніяких доказів свого бронювання. Дані про бронювання позивача були відсутні і в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ІКС «Оберіг». Повідомлення про бронювання позивача разом з відповідним наказом Міністерства економіки України до ІНФОРМАЦІЯ_6 також не надходило. За таких обставин, мобілізація позивача була здійснена на законних підставах. В позовній заяві також відсутні відомості про бронювання ОСОБА_3 .
Підстави звільнення з військової служби військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації визначені у пункті 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» і серед них така підстава як бронювання військовослужбовця відсутня.
З наведених підстав ІНФОРМАЦІЯ_9 просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ..
Інші заяви по суті справи не надходили.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , з 27.11.2024 поставлений на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується військово-обліковим документом «Резерв+» станом на 28.02.2025 (а.с.96), військовим квитком серії НОМЕР_2 , в якому наявна відмітка про те, що 27.11.2024 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_14 позивач визнаний придатним до військової служби (а.с.86-95), а також довідкою позаштатної постійної діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_15 (Волинського обласного мобілізаційного пункту) від 27.11.2024 №187/25 (а.с.105).
Матеріалами справи також підтверджено, що ОСОБА_1 з 01.11.2024 працює у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», про що свідчить довідка ВП «Шахта «Бужанська» від 09.12.2024 №1296/11.1/01-19 (а.с.25).
27.11.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 видано наказ №579-од (з основної діяльності) «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації», відповідно до якого ОСОБА_1 призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період в складі команди № НОМЕР_1 (а.с.104).
Наказом командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.11.2024 №340 солдата ОСОБА_1 з 26.11.2024 зараховано до списків особового складу частини та на всі види забезпечення та вважається таким, що з 26.11.2024 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою розвідника-далекомірника відділення управління командира дивізіону взводу управління 2 самохідного артилерійського дивізіону (а.с.68).
Не погоджуючись з діями відповідачів щодо його мобілізації та зарахування до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 , позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12.05.2015 №389-VIII «Про правовий режим воєнного стану», указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 постановлено ввести в Україні воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
На момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок звільнення з військової служби в період дії воєнного стану.
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №2232-ХІІ) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Частиною першою статті 1 Закону №2232-ХІІ визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно із частиною першою статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Частинами другою, четвертою статті 2 Закону України №2232-ХІІ передбачено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з положеннями статті 27 Закону №2232-XII у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
Як установлено частинами першою, другою статті 35 Закону №2232-XII, на загальному військовому обліку перебувають резервісти, а також військовозобов'язані, які не заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності на період мобілізації та на воєнний час.
На спеціальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані, заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. Воєнний стан надалі неодноразово продовжувався та діє донині.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII.
Частиною другою статті 4 Закону №3543-ХІІ установлено, що загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Частиною п'ятою статті 22 Закону №3543-XII передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Статтею 23 Закону №3543-XII визначено коло осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Пунктом 1 частини першої статті 23 Закону №3543-XII передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Відповідно до статті 24 Закону №3543-XII бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 25 Закону №3543-XII бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу: на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини другої статті 25 вказаного Закону порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються (частина третя статті 25 Закону №3543-XII).
Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Абзацом дев'ятим пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Також за приписами пункту 15 Положення №154 керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний, серед іншого, організовувати проведення перевірок готовності підприємств до оповіщення та забезпечення явки громадян, що підлягають призову на військову службу під час мобілізації та у воєнний час, на пункти збору або у військові частини, перевірок стану бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і виконання військово-транспортного обов'язку.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 27.01.2023 №76, окрім іншого, затверджено Порядок бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану (далі - Порядок №76, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2024 №650, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1 Порядку №76 цей Порядок визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов'язаних за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють:
в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування;
на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;
на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України;
в операторах протимінної діяльності, які проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства (далі - оператори протимінної діяльності).
Згідно із пунктом 2 Порядку №76 бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Міноборони (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органі Міноборони, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони), в паперовій та/або електронній формі або в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650 «Деякі питання бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану» (далі - Порядок бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу).
Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка).
У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати:
строку проведення мобілізації, - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Порядку, та військовозобов'язаних, які працюють або проходять службу в Державній кримінально-виконавчій службі;
строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку;
12 місяців, - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці четвертому пункту 1 цього Порядку;
строк договору (контракту) або строку, на який їх обрано (призначено), - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці п'ятому пункту 1 цього Порядку.
Відповідно до пункту 3 Порядку №76 керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій відповідають за включення військовозобов'язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.
У разі потреби звіряння відповідності військово-облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам та з обліковими документами відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони, в яких вони перебувають на військовому обліку, здійснюється в установленому законодавством порядку.
Згідно з пунктом 8 Порядку №76 підприємства, установи і організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, подають список до, зокрема, центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво іншими військовими формуваннями, СБУ - підприємства, установи та організації, визначені ними критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.
Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) відповідно до Порядку бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2.
Центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та/або реалізує державну політику у відповідній сфері, або обласна, Київська та Севастопольська міська держадміністрація (військова адміністрація у разі її утворення), або МЗС, Мінреінтеграції, Секретаріат Кабінету Міністрів України, органи, які здійснюють управління державним майном, що забезпечує діяльність відповідно Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, проводять перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, дотримання вимог щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню, та подають його у строк не більш як п'ять робочих днів з дня отримання списку до Міноборони (СБУ, Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони) для погодження (п.9 Порядку №76).
У разі коли на підприємстві, в установі та організації працює один військовозобов'язаний працівник і відповідно до закону підлягає бронюванню обмеження щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню, встановлені пунктами 8 і 9 цього Порядку, до зазначених підприємств, установ та організацій не застосовуються (п.9-1 Порядку №76).
Пунктом 10 Порядку №76 визначено, що з метою погодження списки, подані в паперовій та/або в електронній формі, крім поданих засобами Порталу Дія відповідно до пунктів 4-9 цього Порядку, розглядаються щодо повноти заповнення та наявності обґрунтувань Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони) у строк не більш як 10 робочих днів з дня їх отримання.
Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) подає погоджені відповідно до абзацу першого цього пункту списки до Мінекономіки.
Згідно з пунктом 11 Порядку №76 за результатами перевірки списків, поданих відповідно до пункту 10 цього Порядку, щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони) Мінекономіки приймає у строк не більш як п'ять робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов'язаних.
Пунктом 12 Порядку №76 визначено, що з метою оформлення військовозобов'язаним відстрочки Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Міноборони (СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органу Міноборони).
Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідного підрозділу розвідувального органу Міноборони).
Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа та організація видають військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.
Витяг, засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки.
Витяг видається військовозобов'язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п'ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов'язаному надсилають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідному підрозділу Центрального управління та/або регіональному органу СБУ, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідному підрозділу розвідувального органу Міноборони), повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки, відповідний підрозділ розвідувального органу Міноборони), на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більш як п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний. На спеціальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані, заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
При цьому, Порядком №76 встановлена спеціальна процедура оформлення відстрочки військовозобов'язаному, заброньованому органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями.
За приписами названого Порядку рішення про бронювання військовозобов'язаних приймає Мінекономіки та з метою оформлення відстрочки останнє надсилає таке рішення іншим державним органам, якими подано списки, а також Міноборони. Міноборони у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних ТЦК та СП. У свою чергу, підприємство видає військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3, який є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки, та у п'ятиденний строк надсилає ТЦК та СП, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку, повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік. При цьому, вказаний вище ТЦК та СП на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаного зараховує у строк не більш як п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з тим, що позивач вважає протиправною його мобілізацію, оскільки він з 01.11.2024 працює у електрослюсарем підземним у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», яке будучи критичним підприємством, намагалося забронювати його, про що свідчить довідка цього ж підприємства від 09.12.2024 №1296/11.1/01-19, однак через заблокування послуги через портал ДІЯ не вдалося це зробити, повідомлено, що буде заброньований після такого розблокування.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 27.11.2024 мобілізовано працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 та направлено для проходження військової служби (а.с.104).
З військово-облікового документу «Резерв+» станом на 04.12.2024 (а.с.26) вбачається, що позивач не мав відстрочки та не був заброньований критичним підприємством на вказану дату.
Водночас відповідно до інформації з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на спеціальному військовому обліку. При цьому з військово-облікового документу «Резерв+» станом на 28.02.2025 (а.с.85) слідує, що позивач має відстрочку від проходження військової служби у зв'язку з бронюванням до 31.03.2025 (а.с.85). Дата початку бронювання, зазначена у відповідному витягу, - 12.12.2024.
Отже, встановлені судом обставини справи свідчать, що станом на дату проведення мобілізації позивача (27.11.2024) останній не був заброньований.
З цього приводу суд зазначає, що відповідно до Порядку № 76 саме на підприємство покладено обов'язок надіслання ТЦК та СП, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку, повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік. При цьому норми вказаного Порядку не наділяють ТЦК та СП повноваженнями для прийняття рішення про зарахування чи не зарахування особи на спеціальний військовий облік. Також чинним законодавством України ТЦК та СП не наділений повноваженнями оцінювати правомірність прийняття рішень Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаних та, відповідно, за наслідками такої оцінки приймати рішення про наявність підстав для їх виконання або залишення без виконання. Водночас абзац сьомий пункту 12 Порядку передбачає імперативний обов'язок ТЦК та СП на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаного зарахувати у строк не більш як п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік і внести відомості про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Як вбачається з відзиву ІНФОРМАЦІЯ_6 , Міністерством цифрової трансформації України 12.12.2024 автоматично на підставі Постанови Кабінету Міністрів України здійснено бронювання в електронній формі засобами Порталу Дія, тобто бронювання проведено на 16-день проходження військової служби позивачем, що також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (а.с.106).
Враховуючи викладене, за обставини неотримання клопотання керівника підприємства щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаного, який заброньований у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, та витяг із наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного, що обумовлено додатком 5 Порядку №560, суд не вбачає протиправних дій відповідача3 щодо здійснення процедури мобілізації стосовно позивача станом на 27.11.2024.
При цьому несвоєчасне бронювання критичним підприємством свого працівника не може бути підставою для визнання мобілізації протиправною.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі як суб'єкти владних повноважень довели суду правомірність своїх дій щодо мобілізації позивача.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій