Справа № 646/659/25
№ провадження 2/646/1649/2025
20.03.2025 м.Харків
Суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Сіренко Ю.Ю., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Перший відділ Державної реєстраційної актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, зацікавлена особа: ОСОБА_3 , про визнання батьківства,
До Червонозаводського районного суду м. Харкова надійшла вищевказана позовна заява, в якій позивач просить суд:
- визнати батьківство позивача - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стосовно малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- внести зміни до актового запису № 1216 від 22.08.2024 р., зробленого Першим відділом ДРАЦС у м. Харкові СХ МРУМЮ, про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Україна, Харківська область, м. Харків, батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мати - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме:
-виключити відомості про батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
-включити відомості про батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
-змінити відомості про дитину - з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Перевіривши матеріали позовної заяви під час вирішення питання щодо прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, встановлено, що її слід залишити без руху для усунення недоліків, з наступних підстав.
Відповідно до частин першої та третьої статті 42 Цивільного процесуального кодексу України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи. У справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 175 Цивільного процесуального кодексу України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
З позовної заяви вбачається наявність учасників справи, передбачих позовним і окремим провадженням, а саме, третя особа: Перший відділ Державної реєстраційної актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, а також - зацікавлена особа: ОСОБА_3 , що є неприпустимим та взаємовиключним, отже позивачу необхідно визначитися з провадженням, в якому необхідно розглядати справу, та відповідно з колом учасників справи та їх процесуальним статусом.
Відповідно до пункту 4 частини третьої статті 175 Цивільного процесуального кодексу України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог.
Згідно з роз'ясненнями, викладеними у пункті 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім'я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Позивач у позовних вимогах не вказує всіх необхідних відомостей, необхідних для реєстрації батьківства в органах РАЦС.
Крім того, як вбачається з прохальної частини позову позивач ставить питання щодо визнання батьківства та як наслідок внесення змін до актового запису про народження дитини, попри це не зазначає уповноважену особо зобов'язану здійснити відповідні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог викладених у статтях 175, 177 ЦПК України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене вище, суддя вважає за необхідне заяву залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення вищезазначених недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
Судом при винесенні ухвали враховується прецедентна практика Європейського суду з прав людини, яка виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28.10.1998 року та «Круз проти Польщі» від 19 червня 2001 року. У вказаних Рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
У зв'язку з наведеним, вказані вимоги суду не є порушенням права на справедливий судовий захист, залишення заяви без руху жодним чином не перешкоджає заявнику у доступі до правосуддя після усунення недоліків заяви.
Враховуючи наведене вище, суддя вважає за необхідне заяву залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вищезазначених недоліків з дня отримання копії ухвали.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 260 ЦПК України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Перший відділ Державної реєстраційної актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, зацікавлена особа: ОСОБА_3 , про визнання батьківства - залишити без руху.
Встановити строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків - 3 (три) дні з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків позовної заяви у вказаний строк, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала окремо від рішення суду може бути оскаржена в апеляційному порядку лише щодо розміру судових витрат. В іншій частині заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Суддя - Ю.Ю. Сіренко