Справа № 761/9046/25
Провадження № 3/761/2513/2025
10 березня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Овсеп'ян Т.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за ч. 1 ст.185-1 КУпАП,
У провадження судді Шевченківського районного суду міста Києва 10.03.2025 надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , відповідно до якого 20.02.2025 о 09 год. 00 хв. по вул. Сікорського, 4 в м. Києві, будучи відповідальною особою за проведення мітингу, порушив встановлений порядок організації або проведення мітингу, що виразилось у неповідомленні КМДА про проведення мітингу ВП «Форест контрол», за використання бюджетних коштів.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для направлення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві для належного оформлення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи, протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягується до відповідальності.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Власноручно викладені цією особою пояснення та зауваження додаються до протоколу, про що до нього вноситься відповідний запис із зазначенням кількості аркушів, на яких подано такі пояснення та/або зауваження.
Як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення не відповідає зазначеним вище вимогам закону, оскільки не чітко викладено суть правопорушення.
Крім того, в матеріалах справи відсутні дані, які б свідчили, що мітинг ВП «Форест контрол» був проведений з використанням бюджетних коштів, при цьому, такі дані відображені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи наведене, суд позбавлений можливості всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, та вирішити її в точній відповідності з законом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про повернення матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 185-1 КУпАП до Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві для дооформлення
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 185-1, 256, 268, 278 суддя,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.185-1 КУпАП направити до Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя