Постанова від 20.03.2025 по справі 464/6674/24

Справа№464/6674/24

пр.№ 3-в/464/17/25

ПОСТАНОВА

20.03.2025 року суддя Сихівського районного суду м.Львова Теслюк Д.Ю., розглянувши подання провідного інспектора Франківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Сенів М.І. про заміну ОСОБА_1 невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт,

ВСТАНОВИВ:

постановою Сихівського районного суду м.Львова від 22.10.2024 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.51 КУпАП, та застосовано до нього адміністративне стягнення у виді 20 (двадцяти) годин громадських робіт. Також стягнуто із ОСОБА_1 в дохід держави 605 грн 60 коп судового збору.

Провідний інспектор Франківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Сенів М.І. 13.02.2025 звернулась в суд із поданням про вирішення питання щодо заміни ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді громадських робіт.

Подання мотивоване тим, що ОСОБА_1 згідно викликів для постановки на облік на 04.12.2024 та 13.12.2024 не з'явився. У телефонному режимі 30.01.2025 (063-125-59-78) ОСОБА_1 було роз?яснено необхідність з?явитися до підрозділу пробації для постановки на облік та подальшого відбування адміністративного стягнення у виді громадських робіт. ОСОБА_1 прибув до відділу пробації 31.01.2025, де був належним чином ознайомлений з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення у виді 20 годин громадських робіт. Цього ж дня, ОСОБА_1 надано направлення до ЛКП «Південне» під особистий підпис, згідно з яким він повинен був приступити до відбування адміністративного стягнення у виді 20 годин громадських робіт не пізніше 03.02.2025. Останній 05.02.2025 з?явився до Франківського відділу з питань пробації та надав розширене письмове пояснення про те, що він 31.01.2025 з?явився до ЛКП «Південне», однак від запропонованої роботи відмовився, відпрацьовувати адміністративне стягнення у виді громадських робіт не бажає, просить замінити йому адміністративне стягнення у виді 20 годин громадських робіт на штраф або адміністративний арешт. 07.02.2025 до Франківського відділу з питань пробації надійшла інформація з ЛКП «Південне» за вих: №80 від 06.02.2025 про те, що ОСОБА_1 дійсно звертався до них з направленням 31.01.2025, однак від запропонованої роботи (прибирання території) відмовився, направлення забрав, відтак Наказ та графік виходу порушника на роботу не був складений. Таким чином, покликаючись на ст. 321-4 КУпАП, вважає за доцільне вирішити питання щодо заміни йому адміністративного стягнення у виді громадських робіт.

На розгляд подання ОСОБА_1 та представник Франківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області не з'явились.

Дослідивши матеріали подання, приходжу до такого висновку.

Статтею 304 КУпАП визначено, що питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Пунктом 3.22 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт та виправних робіт, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 19.03.2013 №474/5, передбачено, що щодо порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт та особову справу до суду для вирішення питання про заміну невідбутого строку громадських робіт штрафом або адміністративним арештом.

Відповідно до ст. 321-4 КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом.

Згідно з положеннями ст. 321-1 КУпАП у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.

Відповідно до п. 1.2, 1.3 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт та виправних робіт, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 19.03.2013 №474/5, виконання стягнення у вигляді громадських робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, види якої визначають органи місцевого самоврядування. Громадські роботи порушники виконують на об'єкті в межах адміністративно-територіальної одиниці відповідно до місця проживання у вільний від роботи чи навчання час.

Так, санкція ст.173 КУпАП передбачає можливість застосування адміністративного стягнення у виді штрафу, проте суду надано жодних доказів того, що ОСОБА_2 буде в змозі сплатити штраф, в той час як відбувати громадські роботи їй нічого не перешкоджає, оскільки згідно ч.1 ст.30-1 КУпАП громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування.

При розгляді подання про заміну громадських робіт штрафом, суд зобов'язаний з'ясувати, чи мав порушник реальні можливості виконати покладені на нього обов'язки і чи можна розглядати факти, викладені у поданні уповноваженого органу пробації, як свідчення небажання порушника виконати постанову суду у виді громадських робіт.

З матеріалів подання вбачається, що ОСОБА_1 було роз'яснено порядок та умови відбування адміністративного стягнення у виді громадських робіт та направлено у ЛКП «Південне» для відбування покарання. Разом з тим, ОСОБА_1 відмовився від запропонованої роботи.

Суду не надано достатніх та переконливих доказів того, що органом пробації було вжито всіх можливих передбачених законом заходів, спрямованих на спонукання, у відповідності до норм закону, порушника до виконання зазначеного обов'язку, що зумовлює можливість заміни стягнення, яке визначалося з урахуванням характеру вчиненого діяння, даних про особу порушника, тобто з урахуванням тих обставин, що саме стягнення у виді громадських робіт відповідає меті провадження у справі про адміністративне правопорушення.

При цьому, саме лише небажання правопорушника виконувати громадські роботи за відсутні інших обставин, що перешкоджають виконанню постанови (втрата працездатності, призов на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи) не є підставою для заміни адміністративного стягнення.

Відповідно до ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Судове рішення повинне бути виконане незалежно від наявності чи відсутності на це бажання у порушника, адже його не виконання загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.

Також звертаю увагу на те, що ч.1 ст.382 КК України передбачено відповідальність за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню. Відтак у разі виявлення органом пробації фактів умисного невиконання правопорушником постанови суду, такі можуть бути підставою для звернення до правоохоронного органу з повідомленням про вчинення ним кримінального правопорушення.

Таким чином, приймаючи до уваги обставини та характер адміністративного правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , вважаю, що у даному випадку, заміна невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт у співвідношенні, передбаченому ст.321-1 КУпАП нівелює саму сутність призначеного судом адміністративного стягнення, відтак приходжу до висновку про те, що у задоволенні подання слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 300-304, 321-4 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні подання провідного інспектора Франківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Сенів М.І. про заміну ОСОБА_1 невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт - відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Дмитро ТЕСЛЮК