Справа №461/1971/25
Провадження №3/461/833/25
20 березня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Кітов О.В., з участю представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Республіки Польща, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 08.06.2022 виданий Wojewoda Mazowiecki 1,
за ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України,
встановив:
15.01.2025 року о 16 год. 00 хв. в пункт пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська - Хребенне», митний пост «Рава-Руська» Львівської митниці на виїзд з України до Республіки Польща по смузі спрощеного митного контролю позначену символами «зелений коридор» прибув транспортний засіб для особистого користування, маки «Volkswagen», реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням громадянина Республіки Польща ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).
Під час митного контролю у громадянина Республіки Польща ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), у салоні автомобіля, на задньому сидінні у прозорому поліетиленовому пакеті, серед особистих речей без ознак приховування, було виявлено твори друку - книги у кількості 18 (вісімнадцять) штук. При детальному огляді 17 (сімнадцять) книг, за ознаками (дата виготовлення), можуть бути віднесені до творів друку виготовлених до 1945 року, та становити культурну, історичну чи антикварну цінність.
На момент переміщення через митний кордон у громадянина Республіки Польща ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) відсутні будь-які дозвільні документи.
У письмових поясненнях громадянин Республіки Польща ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнав своєю власністю зазначені книги, та додатково зазначив, що суть порушення і українську мову розуміє хоч пояснення надає польською мовою.
Книга «Lwow-1963» повернена громадянину Республіки Польща ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).
Відповідно до експертного висновку отриманого листом Львівської національної бібліотеки України імені В. Стефаника від 17.02.2025 № 73 з 17 наданих, тимчасово вилучених у справі про ПМП, предметів такими, що мають історико-культурну цінність визнано наступні:
1) Zoologia: podrкcznik dla klas VI i VII szkoіy њredniej / M. J. Cuzmer. Kijуw, Lwуw: Paсstwowe Wydawnictwo Mniejszoњci Narodowych USRR, 1940. 254, [2] s.,il. 220мм. / Зоологія для VI-VII класів / М.Я. Цузмер. Київ, Львів: Державне видавництво національних меншин, 1940. - 1 шт.;
2) Ciemne potкgi : powieњж / Otto Freytag ; przeіoїyі Marjan Ћalicki. -Przemyњl: Wydawnictwo "Ksi№їek Zajmuj№cych", [1924] - 88 с. ; 18 cm. - Ksi№їki Zajmuj№ce; nr 1-2., Przepowiednia/Artur Schnitzler; przeіoїyі Henryk Salz. - Przemyњl | : Wydawnictwo «Ksi№їek Zajmuj№cych», [1924]-138. [1] c.; 18 см. - Ksi№їki Zajmuj№ce; nr 11-13. Historia o њmierci i zemњcie doktora Zaіuskiego; [przeіoїyі Henryk) Salz-[Przemyњl: Wydawnictwo «Ksi№їek Zajmuj№cych», [1924]] - 94 с.; 18 см. [Ksi№їki Zajmuj№ce; nr ?] - 1 шт.;
3) Ulica Przygуg The Street of Adwenture / Philip Gibbs. 2. Upowaїnienia autora przeіoїyіa Janina Zawisza-Krasucka. Warszawa: Instytut wydawniczy «PLAN», 1939. - 287, [1] с.; 19 см. - 1 шт.;
4) Krуlowa Fryderyka, t. I-II./Alfons Daudet; powieњж, przekl. Bol. Czerwiсskiego. - Lwуw, Ksiкg. Polska, 1880. - 250, 200 с.; 18 см - 1 шт.
Загальна вартість предметів правопорушення, що мають історико-культурну цінність, становить 4 550,00 грн.
Вартість предметів правопорушення, що не мають історико-культурної цінності, становить 16 000,00 грн.
Таким чином, гр. Республіки Польща ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вчинив недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо вивезення за межі митної територію України та які переміщуються громадянами.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на розгляд справи не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, наслідки неявки.
Відповідно до ст. 526 МК України, вважаю можливим провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та не з'явилася на розгляд справи, хоча належним чином повідомлялась про час і місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника Львівської митниці Держмитслужби Лубоцького Б.І., дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Частиною 3 статті 471 МК України передбачена відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Згідно ч. 4 ст. 366 МК України, громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Відповідно до п. 1 ст. 197 Митного кодексу України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій відповідних дозвільних документів.
На підставі ч. 6 ст. 372 Митного кодексу України, тимчасове вивезення (пересилання) громадянами-резидентами за межі митної території України культурних цінностей здійснюється з поданням відповідних документів, які підтверджують право вивезення за межі митної території України культурних цінностей та дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України щодо тимчасового вивезення таких товарів за межі митної території України.
Згідно ч. 2 ст. 373 Митного кодексу України, порядок вивезення (пересилання) громадянами за межі митної території України дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 374 Митного кодексу України «Умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України», п.5 «Культурні цінності за кодами 9701 10 00 00, 9701 90 00 00, 9702 00 00 00, 9703 00 00 00, 9704 00 00 00, 9705 00 00 00, 9706 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, виготовлені 50 і більше років тому, незалежно від їх вартості та способу переміщення через митний кордон України, підлягають письмовому декларуванню».
Згідно п.1.6. Наказу Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року N 258 «Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України» - «вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання, культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України". Також відповідно до Наказу Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року N 258 ( п.7 Додатку п.1.5 до Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України) Свідоцтва не потребують твори друку, видані після 1945 року.
Культурні цінності, що вивозяться з України, декларуються в установленому законодавством порядку митному органу України, який здійснює контроль за їх переміщенням та митне оформлення, а також за наявності свідоцтва.
На момент переміщення через митний кордон у громадянина Республіки Польща ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) відсутні будь-які дозвільні документи.
Відповідно до експертного висновку отриманого листом Львівської національної бібліотеки України імені В. Стефаника від 17.02.2025 № 73 з 17 наданих, тимчасово вилучених у справі про ПМП, предметів такими, що мають історико-культурну цінність визнано наступні:
1) Zoologia: podrкcznik dla klas VI i VII szkoіy њredniej / M. J. Cuzmer. Kijуw, Lwуw: Paсstwowe Wydawnictwo Mniejszoњci Narodowych USRR, 1940. 254, [2] s.,il. 220мм. / Зоологія для VI-VII класів / М.Я. Цузмер. Київ, Львів: Державне видавництво національних меншин, 1940. - 1 шт.;
2) Ciemne potкgi : powieњж / Otto Freytag ; przeіoїyі Marjan Ћalicki. -Przemyњl: Wydawnictwo "Ksi№їek Zajmuj№cych", [1924] - 88 с. ; 18 cm. - Ksi№їki Zajmuj№ce; nr 1-2., Przepowiednia/Artur Schnitzler; przeіoїyі Henryk Salz. - Przemyњl | : Wydawnictwo «Ksi№їek Zajmuj№cych», [1924]-138. [1] c.; 18 см. - Ksi№їki Zajmuj№ce; nr 11-13. Historia o њmierci i zemњcie doktora Zaіuskiego; [przeіoїyі Henryk) Salz-[Przemyњl: Wydawnictwo «Ksi№їek Zajmuj№cych», [1924]] - 94 с.; 18 см. [Ksi№їki Zajmuj№ce; nr ?] - 1 шт.;
3) Ulica Przygуg The Street of Adwenture / Philip Gibbs. 2. Upowaїnienia autora przeіoїyіa Janina Zawisza-Krasucka. Warszawa: Instytut wydawniczy «PLAN», 1939. - 287, [1] с.; 19 см. - 1 шт.;
4) Krуlowa Fryderyka, t. I-II./Alfons Daudet; powieњж, przekl. Bol. Czerwiсskiego. - Lwуw, Ksiкg. Polska, 1880. - 250, 200 с.; 18 см - 1 шт.
Таким чином, гр. Республіки Польща ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вчинив недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо вивезення за межі митної територію України та які переміщуються громадянами.
Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підтверджується матеріалами справи про порушення митних правил, а саме: протоколом про порушення митних правил №0047/UA209000/2025 від 15.01.2025; актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 15.01.2025; контрольним талоном; доповідною та службовою записками; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) від 15.01.2025; описами вилучених предметів від 16.01.2025, експертним висновком Львівської національної бібліотеки України імені В. Стефаника від 13.02.2025.
З наведених доказів вбачається, що вони доводять факт, спосіб та порядок перетину митного кордону даною особою, обставини виявлення незадекларованого товару.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, приймаю до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) слід накласти стягнення у виді штрафу, в межах встановлених санкцією ч. 3 ст. 471 МК України, з конфіскацією товарів.
Згідно ст. 519 МКУ, витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, а також з інших понесених митними органами витрат на провадження або розгляд справи. До витрат у справі про порушення митних правил належать також кошти, що виплачуються експерту за виконання його обов'язків та за роботу, виконану за дорученням митного органу, виплати добових, компенсації на проїзд до митного органу і назад та наймання приміщення, а також кошти, одержані свідком на відшкодування витрат, пов'язаних з викликом для дачі пояснень.
Відповідно до ст. 520 МКУ, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Таким чином, з особи, яка притягається до відповідальності, підлягають стягненню витрати, понесені митним органом за зберігання товарів, які стали предметом порушення митних правил.
У відповідності до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Статтею ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом. Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
Керуючись ст.ст.458, 459, 461, 471, 486, 527, 528 МК України, -
постановив:
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень.
Вилучений, згідно протоколу про порушення митних правил №0047/UA209000/2025 від 15.01.2025 року, товар - конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) витрати за зберігання на складі митниці товарів, які є предметом порушення митних правил у розмірі 57,11 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 605,60 гривень судового збору.
Постанова може бути оскаржена упродовж десяти днів з дня її винесення.
Суддя Олександр КІТОВ