ЄУН: 336/2108/25
Провадження №: 3/336/1840/2025
21 березня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду міста Запоріжжя Коваленко Павло Леонідович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ,
за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,
13.02.2025, під час проведення у ВЧ НОМЕР_1 спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, акт №59/17/454 ДСК від 18.02.2025, було встановлено, що ОСОБА_1 не вживав заходів, щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечував контроль за охороною державної таємниці у ВЧ НОМЕР_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 21-2 КУпАП.
Відповідно до компетенції, державних завдань, основними функціями ВЧ НОМЕР_1 є: приймання, облік, зберігання, комплектація, відправлення та видача топографічних та спеціальних карт, планів міст, каталогів координат геодезичних пунктів, спеціально-технічної літератури топографічної служби військам тощо. Виконання зазначених завдань та заходів передбачає необхідність провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею. Співробітники ВЧ НОМЕР_1 працюють з відомостями в сфері оборони, державної безпеки і охорони правопорядку зі ступенем секретності «Таємно», які відповідають ст.ст.1.1.3, 1.1.5, 1.1.6, 1.5.5, 1.1.10, 4.11.8, 4.11.9, 4.11.14 зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом Служби безпеки України від 23.12.2020 №383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2021 за №52/35674.
Відповідно до вимог ст. 20 Закону України «Про державну таємницю» та п.6 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженого постановою КМУ від 18.12.2013 №939 (далі - Порядок-939, має гриф обмеження доступу «Для службового користування») ВЧ НОМЕР_1 провадить діяльність, пов'язану з державною таємницею, на підставі спеціального дозволу №ЗПЗ-2025-004/ВС від 18.02.2025 терміном дії до 15.02.2030.
З метою розроблення та здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності та постійного контролю за їх додержанням у ВЧ НОМЕР_1 функції та завдання режимно-секретного органу (РСО) покладено на начальника групи зберігання суб'єкта режимно-секретної діяльності (СРСД) ОСОБА_1 , якому розпорядженням УСБУ в Запорізькій області (№262Д від 28.09.2023) надано допуск до державної таємниці за формою 3 (допуск до інформації з найвищим грифом секретності «Таємно»).
Відповідно до вимог ст.27 Закону України «Про державну таємницю», п. 65 Порядку-939 ОСОБА_1 надано відповідний доступ до державної таємниці, а також її матеріальних носіїв секретної інформації з грифом секретності «Таємно» (наказ командира ВЧ НОМЕР_1 №84 від 06.10.2023)
21.08.2023 ОСОБА_1 взяв на себе письмове зобов'язання громадянина України у зв'язку з допуском до державної таємниці щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена, виконання вимог режиму секретності, нерозголошення відомостей, що складають державну таємницю та додержання інших вимог законодавства про державну таємницю.
Проте, в порушення своїх функціональних обов'язків та взятого на себе письмового зобов'язання ОСОБА_1 не вживав заходи, спрямовані на забезпечення у ВЧ НОМЕР_1 режиму секретності та не здійснював контроль за виконанням заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці,чим порушив вимоги ст.ст.21, 28 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 42(15) 228, 436, 438 Порядку-939, внаслідок чого створено загрозу втрати матеріальних носіїв секретної інформації та витоку секретної інформації.
Зокрема, в порушення вимог п.228 Порядку-939, в Інструкції на випадок пожежі, стихійного лиха, спрацювання сигналізації тощо, в режимних приміщеннях ВЧ НОМЕР_1 (інв. №253ДСК) визначено порядок рятування та подальшого зберігання і охорони матеріальних носіїв секретної інформації співробітниками, які не мають допуску та доступу до державної таємниці, зокрема особовим складом сторожової охорони. Разом з цим, відповідальні особи у встановленому порядку не ознайомлені із зазначеною Інструкцією (аркуш ознайомлення та відповідні підписи відсутні). Окрім цього, відповідно до затвердженого списку осіб, які мають право доступу до режимного приміщення (№1ДСК від 28.01.2021), таке право надано всього 3 особам, що унеможливлює виконання заходів відповідальними особами та створює загрозу втрати матеріальних носіїв секретної інформації та витоку секретної інформації.
В порушення вимог п. 42(15) Порядку-939 ОСОБА_1 не організовувались та не проводилися навчання працівників, діяльність яких пов'язана з державною таємницею
В порушення вимог п.436 Порядку-939 комісією, до якої входив ОСОБА_1 не звірялись реєстраційні дані з фактичною наявністю секретних документів, про що свідчить відсутність штампів або записів про проведену перевірку, які засвідчуються підписом членів або голови комісії, в Журналі обліку вхідних документів (№26ДСК) тощо.
В порушення вимог п. 438 Порядку-939 ОСОБА_1 не здійснювались щоквартальні перевірки дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання і роботи з ними на робочих місцях.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав в повному обсязі, про що подав суду відповідну заяву, просив призначити йому мінімальне покарання.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 винний у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП на підставі наступного.
КУпАП визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. В ній, зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 280, 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам, суд повинен дати належну оцінку.
Пунктом шостим частини першої статті 212-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 59/17/05 від 24.02.2025;
- рапортом від 24.02.2025;
-інструкцією про порядок здійснення режимно-секретної діяльності ВЧ НОМЕР_1 , затвердженою 21.02.2025;
- функціональними обов'язками відповідального за забезпечення режимі секретності у ВЧ НОМЕР_1 , затвердженими 21.02.2025;
- письмовим зобов'язанням ОСОБА_1 у зв'язку із допуском до державної таємниці;
- довідкою від 20.02.2025, згідно з якою ОСОБА_1 надано доступ до державної таємниці;
- витягом з наказу №84 від 06.10.2023 про надання ОСОБА_1 доступу до державної таємниці;
- службовою характеристикою ОСОБА_1 ;
- довідкою про заробітну плату ОСОБА_1 .
На підставі вищевикладеного, суддя вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП України повністю підтверджується зібраними матеріалами справи.
При визначенні виду стягнення за адміністративне правопорушення передбачене п.6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП України, суддя керується правилами ст. ст. 33-35 КпАП України і враховуючи дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, та обставинами скоєння правопорушення, суд накладає на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 212-2 КпАП України в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В своїй заяві від 21.03.2025 ОСОБА_1 просив звільнити його від сплати судового збору відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
На підставі викладеного, керуючись п.6 ч.1 ст. 212-2, 279, 280, 283, 285, 294 КУпАП, п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір»,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень (Адміністративні штрафи та інші санкції (державний бюджет) Отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ м. Запоріжжя/21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ) 37941997; Код банку отримувача (МФО) 899998; Банк отримувача - Казначейство України; Номер рахунку (IBAN) UA558999980313060106000008479; Код класифікації доходів бюджету 21081100).
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя: П.Л.Коваленко
Строк пред'явлення виконавчого документу________________ 20___рік
Постанова набрала законної сили ________________ 20___рік
Дата видачі постанови ________________ 20___рік