Справа №760/27860/24 2-а/760/804/25
про зміну порядку розгляду справи та залучення співвідповідача
21 березня 2025 року, суддя Солом'янського районного суду міста Києва
Майстренко О.М., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
Представник позивача, адвокат Рибак С.М. звернувся до Солом'янського районного суду міста Києва із позовною заявою до Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.11.2024 для розгляду зазначеної позовної заяви визначено суддю Майстренко О.М.
Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 27 листопада 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомленням (виклику) сторін.
Вивчивши матеріали цивільної справи, суд вважає за необхідне вирішити питання про перехід від спрощеного позовного провадження без виклику сторін у спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно ч. 5ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи обставини, встановлені при вивченні матеріалів справи, суд вважає необхідним з метою з'ясування обставин справи розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Як передбачено ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб'єкта при здійсненні ними публічно владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.6 ст.4 КАС України).
Відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 48 КАС України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
У даній справі позивач оскаржує постанову серії ЕНА №2122276 від 11.05.2024 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП.
В якості відповідача позивачем було визначено Управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції.
Частиною третьою статті 288 КУпАП, якою визначено порядок оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення передбачено, що постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, можна оскаржити у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Відповідно до ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Відповідно до частин 1-3 статті 13 Закону України «Про Національну поліцію» систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції. До складу апарату центрального органу управління поліції входять організаційно поєднані структурні підрозділи, що забезпечують діяльність керівника поліції, а також виконання покладених на поліцію завдань. У складі поліції функціонують: 1) кримінальна поліція; 2) патрульна поліція; 3) органи досудового розслідування; 4) поліція охорони; 5) спеціальна поліція; 6) поліція особливого призначення.
Оскільки позивачем оскаржується постанову серії ЕНА №2122276 від 11.05.2024, належним відповідачем у справі є Департамент патрульної поліції, який є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, має печатку із зображенням Державного Герба України, інші печатки, штампи, бланки зі своєю повною та скороченою назвою, необхідні для здійснення його поточної діяльності.
З урахуванням викладеного, оскільки позивач не звернувся до суду з клопотанням про заміну неналежного відповідача, суд вважає за необхідне залучити співвідповідачем Департамент патрульної поліції, зобов'язавши позивача надіслати співвідповідачу копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Керуючись статтями 12, 48, 162, 260, 262 КАС України, суд
постановив:
Здійснити перехід розгляду справи з порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення.
Призначити судове засідання у приміщенні Солом'янського районного суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Грушецька, 1, каб. 5, на 14.00 годину 16 квітня 2025 року.
Залучити співвідповідачем Департамент патрульної поліції (код ЄДРПОУ 40108646, вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048).
Зобов'язати позивача ОСОБА_1 надіслати співвідповідачу Департаменту патрульної поліції копію позовної заяви з додатками протягом п'яти днів з дати отримання цієї ухвали та надати суду докази відповідного направлення позову.
Повідомити Департаменту патрульної поліції про можливість ознайомдення із позовом та іншими матеріалами справи у приміщенні суду.
Копії цієї ухвали суду направити сторонам по справі.
Встановити співвідповідачу строк до 10 квітня 2025 року для подання відзиву з викладенням заперечення проти позову.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, співвідповідачеві одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, його копія та додані до нього документи повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 3 ст. 79 КАС України, співвідповідач повинен подати суду докази разом з поданням відзиву.
У разі ненадання співвідповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою: сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України
https://court.gov.ua/sud2609/.
Ухвала може бути оскаржена лише щодо недотримання правил підсудності у встановлений ст.ст. 294, 295 КАС України строк і порядок, в іншій його частині ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О. Майстренко