Рішення від 19.03.2025 по справі 927/38/25

РІШЕННЯ

Іменем України

19 березня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/38/25

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Кузьменко Т.О., за участю секретаря судового засідання Заєць І.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом: Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (код ЄДРПОУ 03366374), вул. Реміснича, 19, м. Чернігів, 14000;

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" (код ЄДРПОУ 41823846), пр. Перемоги, 126Б, м. Чернігів, 14013

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління Північного офісу Держаудитслужби у Чернігівській області (вул. Єлецька, 11, м. Чернігів, 14000; код ЄДРПОУ 40919597).

про стягнення 219 077,59 грн збитків

за участю представників сторін:

від позивача: Солонинка Я.Т., представник;

від відповідача: Якимчук Ю.В., адвокат;

від третьої особи: Мойсієнко Н.О., представник

Суть спору. Позиції учасників справи, їх заяви і клопотання та процесуальні дії суду щодо розгляду справи.

До Господарського суду Чернігівської області звернулось з позовом Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Чернігів" про стягнення 219077,59 грн збитків.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі» та п. 13.5. Договору№ 310202ВЦ-6030/29 від 12.04.2021, яке призвело до необґрунтованого збільшення ціни на електричну енергію, що, як наслідок, спричинило зайві витрати позивача.

Ухвалою суду від 22.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 25.02.2025, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління Північного офісу Держаудитслужби у Чернігівській області, встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив, письмових пояснень, заперечень.

Відповідно до наявних у матеріалах справи довідок про доставку електронного листа сторони належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі, про дату, час та місце проведення судового засідання, а також про встановлені строки для подання відповідних заяв та клопотань.

27.01.2025 представником відповідача через підсистему “Електронний суд» подано до суду заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, у яких просить суд розгляд справи № 927/38/25 проводити за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 29.01.2025 у задоволенні заяви про розгляд справи в порядку загального позовного провадження відмовлено.

31.01.2025 третьою особою подані письмові пояснення по предмету позовної заяви.

Так, третя особа зазначила, що Замовником (позивачем) безпідставно укладено додаткові угоди від 19.05.2021 № 2, від 16.07.2021 № 3 та від 20.08.2021 № 5 до Договору № 31020ВЦ-6030/29, відповідно до яких в цілому збільшено ціну електричної енергії за 1 кВт/год з 1,94 грн до 2,085520, внаслідок чого зменшено обсяг постачання електроенергії з 250400 кВт/год до 2388236 кВт/год, чим порушено вимоги п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону № 922, тобто позивачем придбано Товар за завищеними цінами внаслідок неправомірного укладення додаткових угод.

Пояснення прийняті судом до розгляду та долучені до матеріалів справи.

06.02.2025 від відповідача надійшов відзив на позов, відповідно до якого останній проти позовних вимог заперечив.

При цьому, відповідач зазначає, що Акт ревізії не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися. Акт ревізії є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.

Встановлені Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Чернігівській області факти порушення п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» підлягають доказуванню позивачем та оцінці судом на загальних підставах за правилами, встановленими чинним Господарським процесуальним кодексом України.

Сама лише вимога Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 06.05.2024 № 262506-14/1609-2024 та уточнена вимога від 30.12.2024 № 262506-14/4156-2024, складені на підставі Акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради від 19.03.2024 № 06-30/01 за період з 01.04.2021 по 31.12.3023, не є підставою для стягнення з відповідача визначених у вказаному акті сум та не звільняє сторону позивача від процесуального обов'язку доводити свої вимоги іншими належними та допустимими доказами.

Відповідач також стверджує, що позивачем не доведено порушення відповідачем умов укладеного між позивачем та відповідачем Договору про постачання електричної енергії № 310202ВЦ-6030/29 від 12.04.2021 та додаткових угод до нього, причинно-наслідковий зв'язок між діями відповідача та понесеними позивачем збитками саме у розмірі 219077,59 грн, оскільки не доведено саме вини відповідача у їх понесенні позивачем, як і не доведено, що позивачем вчинялись дії на їх уникнення.

Відзив на позов прийнято судом до розгляду та долучено до матеріалів справи.

Справа розглядається з урахуванням поданого відзиву.

Ухвалою суду від 19.02.2025 повідомлено сторін про те, що у період з 24.02.2025 по 28.02.2025 головуючий суддя у справі прийматиме участь у заходах з підвищення кваліфікації суддів місцевих господарських судів, у зв'язку з чим судове засідання, призначене на 27.02.2025 не відбудеться, повідомлено сторін, що судове засідання відбудеться 20.03.2025.

За загальними принципами здійснення судочинства, що також відображені у статтях 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин, зважаючи на забезпечену можливість реалізації сторонами своїх процесуальних прав сторони у господарському процесі, у тому числі права на судових захист, рішення приймається за наявними матеріалами справи на підставі частини 9 статті 165, частини 2 статті 178 ГПК України.

Будь-яких інших заяв та клопотань від сторін не надходило.

19.03.2025 у судовому засіданні проголошено скорочене рішення на підставі ст. 240 ГПК України.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради оголошено відкриті торги із закупівлі «Електрична енергія» по предмету ДК 021:2015:09310000-5-Електрична енергія, очікуваною вартістю 5695245,00 грн, обсягом 2504000 кВт/год. Оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено 29.01.2021 в мережі Інтернет на веб-сайті «Prozorro» за № UA-2021-01-29-009701-b (публікація англійською мовою).

За результатами проведених торгів між Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради та ТОВ «ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ» 12.04.2021 укладено договір № 310202ВЦ-6030/29 про постачання електричної енергії споживачу (далі-Договір).

В пунктах 2.1, 2.2, 2.4, 2.5 розділу 2 «Предмет Договору» Договору зазначено, що за цим Договором Постачальник продає: 09310000-5-електрична енергія (Постачання електричної енергії для освітлення вулиць міста Чернігова (крім мікрорайону «Зарічне»)) (далі-електрична енергія) Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач приймає та оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Обов'язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу/передачі електричної енергії.

Малі непобутові споживачі можуть використовувати електричну енергію для професійної та підприємницької діяльності.

Кількість товару: 2504000 кВт*год.

Обсяги закупівлі можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

Відповідно до пунктів 3.1, 3.2, 3.3 розділу 3 «Умови постачання» Договору Постачальник зобов'язується поставляти Споживачу електричну енергію в строк з дати, що зазначена в заяві-приєднанні (додаток № 1) і до 31 грудня 2021 року.

Місце постачання електричної енергії: м. Чернігів, об'єкти Споживача (згідно додатку № 1).

Споживач має право вільно змінювати Постачальника відповідно до процедури, визначеної ПРРЕЕ, та умов цього Договору.

Постачальник за цим Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції (додаток № 2).

Відповідно до пунктів 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5, 5.10, 5.11, 5.12, 5.13, 5.15 розділу 5 «Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії» Договору Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією (Додаток № 2). Ціна за 1 кВт/год електричної енергії, без урахування тарифів на її розподіл, становить 1,94 грн з урахуванням ПДВ, у тому числі:

- ціна електричної енергії - 1,32273667 грн;

- тариф щодо послуги на передачу електричної енергії оператору системи передачі ДП «НЕК «Укренерго», відповідно до укладеного між Постачальником та ОСП Договором - 0,29393 грн;

- податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,32334 грн.

Загальна вартість всього обсягу поставки складає 4048133 грн 333 коп. (чотири мільйона сорок вісім тисяч сто тридцять три гривні 333 копійок), крім того ПДВ - 809626 грн 667 коп. (вісімсот дев'ять тисяч шістсот двадцять шість гривень 667 копійок), разом з ПДВ ціна Договору становить 4 857 760 грн 00 коп. (чотири мільйона вісімсот п'ятдесят сім тисяч сімсот шістдесят гривень 00 копійок).

Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника.

Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.

Інформація про діючу ціну електричної енергії має бути розміщена на офіційному веб-сайті Постачальника не пізніше ніж за 20 днів до початку її застосування із зазначенням порядку її формування.

Ціна електричної енергії має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни.

У випадках застосування до Споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані в рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін.

Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

Споживач здійснює плату за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії безпосередньо оператору системи, з яким Споживач має діючий договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії. Спосіб оплати послуги з розподілу (передачі) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції, яка є додатком до цього Договору.

Споживач має право обрати на розрахунковий період іншого Постачальника в установленому ПРРЕЕ порядку, за умов, що в нього є укладений договір про розподіл (передачу) електричної енергії з оператором системи та відсутнє припинення постачання електричної енергії внаслідок наявної заборгованості за постачання електричної енергії перед діючим Постачальником.

Порядок звіряння фактичного обсягу спожитої електричної енергії на певну дату чи протягом відповідного періоду визначається відповідно до комерційної пропозиції, обраної Споживачем.

Після прийняття Споживачем комерційної пропозиції Постачальника внесення змін до неї можливе лише за згодою сторін або в порядку, встановленому чинним законодавством.

Розмір вартості послуг з передачі електричної енергії може бути змінено у випадках, передбачених ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» у відповідності до зміни тарифу на послуги з передачі електричної енергії, затвердженого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

У разі зміни затвердженого тарифу на послуги з передачі електричної енергії Національною комісією, Сторони укладають додаткову угоду, після письмового звернення Постачальника до Споживача щодо зміни тарифу, та ціна послуг з передачі електричної енергії перераховуються.

Відповідно до підпунктів 7.2.4, 7.2.5 пункту 7.2 розділу 7 «Права і обов'язки постачальника» Договору Постачальник зобов'язується: надавати Споживачу інформацію про його права та обов'язки, ціни на електричну енергію, порядок оплати за спожиту електричну енергію, порядок зміни діючого Постачальника та іншу інформацію, що вимагається цим Договором та чинним законодавством, а також інформацію про ефективне споживання електричної енергії. Така інформація оприлюднюється на офіційному веб-сайті Постачальника і безкоштовно надається Споживачу на його запит; публікувати на офіційному веб-сайті детальну інформацію про зміну ціни електричної енергії за 20 днів до введення її у дію.

Постачальник відшкодовує Споживачу збитки, понесені Споживачем у зв'язку з припиненням постачання електричної енергії Споживачу оператором системи на виконання неправомірного доручення Постачальника, в обсягах, передбачених ПРРЕЕ. Порядок документального підтвердження порушень умов цього Договору, а також відшкодування збитків встановлюється ПРРЕЕ. (п. 9.3, 9.5 розділу 9 «Відповідальність Сторін» Договору).

Відповідно до пунктів 13.1, 13.5 розділу 13 «Строк дії договору та інші умови» Договору цей Договір набирає чинності з дня його підписання і діє до 31 грудня 2021 року, а в частині взятих на себе зобов'язань Сторонами - до їх повного виконання.

Істотні умови договору про закупівлю можуть змінюватися у випадках передбачених статтею 41 Закону України «Про публічні закупівлі»:

а) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача;

б) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю.

Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії;

У разі коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення Постачальник має право письмово звернутись до Споживача з відповідною пропозицією щодо зміни ціни за одиницю товару. Наявність факту коливання ціни електричної енергії на ринку підтверджується довідками або листами (завіреними копіями довідок/листів) відповідних органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни електричної енергії на ринку, щодо розміру цін на товар на момент укладення Договору та на момент звернення до вказаних органів, установ, організацій.

в) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;

- продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат споживача, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

г) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

г) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставко податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

д) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Сторони можуть внести відповідні зміни у разі зміни регульованих цін (тарифів); при цьому, підтвердженням можливості внесення таких змін будуть чинні (введенні в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу або держави щодо встановлення регульованих цін;

е) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до заяви-приєднання, яка є Додатком № 1 до Договору, початок постачання з 12.04.2021.

Згідно Комерційної пропозиції, яка є Додатком № 2 до Договору:

- критерії, яким має відповідати особа, що обирає дану комерційну пропозицію: особа є власником (користувачем) об'єкта; наявний облік електричної енергії забезпечує можливість застосування цін (тарифів), передбачених даною комерційною пропозицією; споживач приєднався до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії; перехід прав та обов'язків до нового власника (користувача) об'єкта за договорами, укладеними відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії не потребує додаткових узгоджень.

- ціна постачання електричної енергії:

ціна =1,94 грн/кВт*год. з ПДВ;

ціна електричної енергії складається з: кінцевої оптової ціни електричної активної енергії енергоринку, що становить 1,587284 грн./кВт*год. з ПДВ; відсотку акційного податку на електричну активну енергію (0%?0% від кінцевої оптової ціни електричної активної енергії енергоринку); передачі електричної енергії ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» (згідно Постанови НКРЕКП № 2353 від 09.12.2020 р.), що становить 0,352716 грн./кВт*год. з ПДВ.

- коригування заявлених обсягів: в разі необхідності Споживач може скоригувати заявлений обсяг купівлі електроенергії до 25-го числа (включно) розрахункового місяця за наступних умов: скорегований місячний обсяг купованої електричної енергії не повинен відрізнятись більш ніж на 15% в бік збільшення від початкового заявленого обсягу купівлі електроенергії; забезпечення Споживачем оплати за куповану електричну енергію відповідно до умов розділу «Спосіб оплати» цієї комерційної пропозиції з урахуванням скоригованого обсягу.

- термін дії договору: Договір набирає чинності з дня, наступного за днем отримання Постачальником заяви-приєднання Споживача до умов договору про постачання електричної енергії Споживачу, в якій вказано про обрання Комерційної пропозиції.

Договір діє до 31 грудня 2021 року. У разі, якщо на момент подання заяви-приєднання до Договору на об'єкт Споживача було припинено/призупинено постачання електричної енергії або надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, то постачання здійснюється після відновлення, у встановленому законодавством порядку, надання відповідних послуг.

- оплата послуг з розподілу: послуги з розподілу сплачуються Споживачем самостійно відповідному оператору системи розподілу;

- інші умови: інформування Споживача, з яким укладено Договір, про зміни в умовах Договору, про закінчення терміну дії, зміну тарифів, суми до сплати по рахунках, виставлених згідно з умовами Договору, строки їх оплати, про відключення за несплату заборгованості, іншу інформацію, яка стосується взаємовідносин Сторін або може бути корисною для Споживача, може здійснюватися шляхом направлення відповідної інформації: через особистий кабінет на офіційному сайті Постачальника у мережі Інтернет, засобами електронного зв'язку на електронну адресу, вказану у заяві-приєднанні до умов Договору, СМС-повідомленням на номер, зазначений у заяві-приєднанні до умов Договору, в центрах обслуговування споживачів, тощо.

Впродовж дії Договору сторонами було укладено додаткові угоди №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6 внаслідок укладення яких було збільшено ціну до 2,085520 грн з ПДВ за 1 кВт.*год.

Додатковою угодою № 2 від 19.05.2021 до Договору, відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону та умов Договору, ціну 1 кВт*год збільшено в межах 10%, з 1,94 грн з ПДВ до 2,027776 грн з ПДВ.

Пункт 2 Додатку № 2 «Комерційна пропозиція» до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 310202ВЦ-6030/29 від 12 квітня 2021 року (далі- Договір) викладено у наступній редакції:

«Ціна постачання електричної енергії Ціна=2,027776 грн /кВт*год. з ПДВ

Ціна електричної енергії складається з:

- кінцевої оптової ціни електричної активної енергії енергоринку, що становить 1,675060 грн/кВт*год. з ПДВ

- відсотку акційного податку на електричну активну енергію (0%?0% від кінцевої оптової ціни електричної активної енергії енергоринку).

- передачі електричної енергії ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» (згідно Постанови НКРЕКП № 2353 від 09.12.2020р.), що становить 0,352716 грн/кВт*год. з ПДВ.»

Пункт 2.4 Договору викладено в наступній редакції: «Кількість товару: 2 395 609 кВт*год»

Пункт 5.1 Договору викладено в наступній редакції:

« 5.1. Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією (додаток № 2). Ціна за 1 кВт/год електричної енергії, без урахування тарифів на її розподіл, становить 2,027776 грн. з урахуванням ПДВ, у тому числі:

- ціна електричної енергії - 1,395883 грн;

- тариф щодо послуги на передачу електричної енергії оператору системи передачі ПрАТ «НЕК «Укренерго», відповідно до укладеного між Постачальником та ОСП Договором - 0,29393 грн;

- податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни електричної енергії -0,337963 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 4 048 132 грн 03 коп. (чотири мільйони сорок вісім тисяч сто тридцять дві грн. 03 коп.), крім того ПДВ-809 626 грн.41 коп. (вісімсот дев'ять тисяч шістсот двадцять шість грн. 41 коп.), разом з ПДВ ціна Договору становить 4 857 758 грн. 44 коп. (чотири мільйони вісімсот п'ятдесят сім тисяч сімсот п'ятдесят вісім грн. 44 коп.)

У п. 7 Додаткової угоди зазначено, що ця Угода набуває чинності з моменту підписання її Сторонами. Керуючись п. 3 ст. 631 ЦК України Сторони домовились, що дія даної Угоди розповсюджується на відносини між Сторонами, які виникли до укладення Угоди, з 12.04.2021.

Передумовою укладання цієї додаткової угоди слугував лист ТОВ "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" № 03.1/2075 від 13.05.2021, для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку використаний експертний висновок Чернігівської регіональної торгово-промислової палати № ЧК-215 від 07.05.2021.

Додатковою угодою № 3 від 16.07.2021 до Договору, відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону та умов Договору, ціну 1 кВт*год збільшено в межах 10%, з 2,027776 грн з ПДВ до 2,062776 грн з ПДВ. (збільшено на 2,09%).

Викладено п. 2 "Ціна постачання електричної енергії" Додатку № 2 «Комерційна пропозиція» до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 310202ВЦ-6030/29 від 12 квітня 2021 року (далі- Договір) у наступній редакції:

«Ціна=2,062776 грн /кВт*год. з ПДВ

Ціна електричної енергії складається з:

- кінцевої оптової ціни електричної активної енергії енергоринку, що становить 1,71006 грн/кВт*год. з ПДВ

- відсотку акційного податку на електричну активну енергію (0%?0% від кінцевої оптової ціни електричної активної енергії енергоринку).

- передачі електричної енергії ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» (згідно Постанови НКРЕКП № 2353 від 09.12.2020р.), що становить 0,352716 грн/кВт*год. з ПДВ.»

Викладено п. 2.4 Договору в наступній редакції: «Кількість товару: 2 354 961 кВт*год»

Викладено п. 5.1 Договору в наступній редакції:

« 5.1. Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією (додаток № 2). Ціна за 1 кВт/год електричної енергії, без урахування тарифів на її розподіл, становить 2,062776 грн. з урахуванням ПДВ, у тому числі:

- ціна електричної енергії - 1,42505 грн;

- тариф щодо послуги на передачу електричної енергії оператору системи передачі ПрАТ «НЕК «Укренерго», відповідно до укладеного між Постачальником та ОСП Договором - 0,29393 грн;

- податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни електричної енергії - 0,343796 грн.

Загальна вартість всього обсягу поставки складає 4 048 130 грн 86 коп., крім того ПДВ-809 626 грн 17 коп., разом з ПДВ ціна Договору становить 4 857 757 грн. 03 коп. (чотири мільйони вісімсот п'ятдесят сім тисяч сімсот п'ятдесят сім грн. 03 коп.)

У п. 7 Додаткової угоди зазначено, що ця Угода набуває чинності з моменту підписання її Сторонами. Керуючись п. 3 ст. 631 ЦК України Сторони домовились, що дія даної Угоди розповсюджується на відносини між Сторонами, які виникли до укладення Угоди, з 01.06.2021.

Передумовою укладання даної додаткової угоди слугував лист ТОВ "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" № 03.1/3020 від 08.07.2021, для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку використаний експертний висновок Харківської торгово-промислової палати № 1496/21 від 07.07.2021.

Додатковою угодою № 5 від 20.08.2021 до Договору, відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону та умов Договору, ціну 1 кВт*год збільшено в межах 10%, з 2,062776 грн з ПДВ до 2,085520 грн з ПДВ. (збільшено на 1,33%).

Викладено п. 2 «Ціна постачання електричної енергії» Додатку № 2 «Комерційна пропозиція» до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 310202ВЦ-6030/29 від 12 квітня 2021 року (далі - Договір) у наступній редакції:

«Ціна=2,085520 грн /кВт*год. з ПДВ

Ціна електричної енергії складається з:

- кінцевої оптової ціни електричної активної енергії енергоринку, що становить 1,7328036 грн/кВт*год. з ПДВ

- відсотку акційного податку на електричну активну енергію (0%?0% від кінцевої оптової ціни електричної активної енергії енергоринку).

- передачі електричної енергії ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» (згідно Постанови НКРЕКП № 2353 від 09.12.2020р.), що становить 0,352716 грн/кВт*год. з ПДВ.»

Викладено п. 2.4 Договору в наступній редакції: «Кількість товару: 2 329 278 кВт*год»

Викладено п. 5.1 Договору в наступній редакції:

« 5.1. Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією (додаток № 2). Ціна за 1 кВт/год електричної енергії, без урахування тарифів на її розподіл, становить 2,085520 грн. з урахуванням ПДВ, у тому числі:

- ціна електричної енергії - 1,444003 грн;

- тариф щодо послуги на передачу електричної енергії оператору системи передачі ПрАТ «НЕК «Укренерго», відповідно до укладеного між Постачальником та ОСП Договором -0,29393 грн;

- податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни електричної енергії - 0,347587 грн.

Загальна вартість всього обсягу поставки складає 4 048 129 грн 87 коп. (чотири мільйони сорок вісім тисяч сто двадцять дев'ять грн. 87 коп.), крім того ПДВ-809 625 грн. 98 коп. (вісімсот дев'ять тисяч шістсот двадцять п'ять грн. 98 коп.), разом з ПДВ ціна Договору становить 4 857 755 грн. 85 коп. (чотири мільйони вісімсот п'ятдесят сім тисяч сімсот п'ятдесят п'ять грн. 85 коп.)

У п. 7 Додаткової угоди зазначено, що ця Угода набуває чинності з моменту підписання її Сторонами. Керуючись п. 3 ст. 631 ЦК України Сторони домовились, що дія даної Угоди розповсюджується на відносини між Сторонами, які виникли до укладення Угоди, з 01.07.2021.

Передумовою укладання даної додаткової угоди слугував лист ТОВ "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ", для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку використаний експертний висновок Харківської торгово-промислової палати № 1791/21 від 06.08.2021.

Додатковою угодою № 6 від 24.11.2021 до Договору відповідно до п. 1 ч. 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» Сторони домовились зменшити суму Договору про постачання електричної енергії споживачу № 310202ВЦ-6030/29 від 12 квітня 2021 року (далі - Договір) на 5 500,42 грн та внести наступні зміни:

Викладено п. 2.4 Договору в наступній редакції: «Кількість товару: 2 388 236 кВт*год»

Викладено п. 5.1 Договору в наступній редакції:

« 5.1. Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією (додаток № 2). Ціна за 1 кВт/год електричної енергії, без урахування тарифів на її розподіл, становить 2,085520 грн. з урахуванням ПДВ, у тому числі:

- ціна електричної енергії - 1,444003 грн;

- тариф щодо послуги на передачу електричної енергії оператору системи передачі ПрАТ «НЕК «Укренерго», відповідно до укладеного між Постачальником та ОСП Договором - 0,29393 грн;

- податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни електричної енергії - 0,347587 грн.

Загальна вартість всього обсягу поставки складає 4 043 546 грн 19 коп. (Чотири мільйони сорок три тисячі п'ятсот сорок шість грн. 19 коп.), крім того ПДВ-808 709 грн. 24 коп. (вісімсот вісім тисяч сімсот дев'ять грн. 24 коп.), разом з ПДВ ціна Договору становить 4 852 255 грн. 43 коп. (Чотири мільйони вісімсот п'ятдесят дві тисячі двісті п'ятдесят п'ять грн. 43 коп.)

У п. 5 Додаткової угоди зазначено, що ця Угода набуває чинності з моменту підписання її Сторонами.

Відповідно до актів прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії № 310202ВЦ/64968/1 від 19.05.2021, № 310202ВЦ/81512/1 від 10.06.2021, №312002ВЦ/98311/1 від 12.07.2021, № 312002ВЦ/116125/1 від 25.08.2021 Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради прийняло від Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Чернігів» електричну енергію в кількості 2388236 кВт/год загальною вартістю 4852255,43 грн.

Позивач відповідно до платіжних доручень № 79 від 20.05.2021, № 99 від 14.06.2021, № 143 від 16.07.2021, № 201 від 26.08.2021 сплатив вартість отриманої електроененргії.

Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області (далі - Держаудитслужба, третя особа, орган фінансового контролю) відповідно до пункту 5.2.4.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2023 року, в період з 27.12.2023 по 19.03.2024 проведено ревізію фінансово - господарської діяльності Управління за період з 01.04.2021 по 31.12.2023, за результатами якої складено Акт ревізії від 19.03.2024 № 06-30/01 (далі - Акт).

Перевіркою встановлено, що в порушення вимог пункту 2 частини п'ятої статі 41 Закону №922 та 13,5 Договору №310202ВЦ-6030/29 Управлінням придбано товар (електрична енергія) за завищеними цінами внаслідок неправомірного укладення додаткових угод до договору на збільшення ціни за одиницю товару з ТОВ «ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ» за квітень-липень 2021 року. Цьому відсутнє правомірне підтвердження коливання ціни такого товару на ринку у бік збільшення, що призвело до зайвої сплати коштів на загальну суму 219077,59 гривень.

У подальшому до Управління ЖКГ надійшов лист - вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 06.05.2024 № 262506-14/1609-2024 (вх. № 303 від 09.05.2024) однією з вимог якого було зокрема забезпечити відшкодування на користь Управління ЖКГ з подальшим спрямуванням до доходів бюджету міської територіальної громади понесених зайвих витрат в сумі 219077,59 грн на оплату вартості електричної енергії відповідно до статей 193 Господарського кодексу України та статей 526, 629, 653 Цивільного кодексу України. Окрім цього, 02.01.2024 на адресу Управління ЖКГ надійшли від Держаудитслужби уточненні вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 30.12.2024 № 262506- 14/4156-2024, які містять в собі аналогічну за змістом вимогу щодо забезпечення відшкодування на користь Управління ЖКГ з подальшим спрямуванням до доходів бюджету міської територіальної громади понесених зайвих витрат в сумі 219077,59 грн на оплату вартості електричної енергії.

Управлінням ЖКГ було направлено цінним листом з повідомленням про вручення лист-вимогу до ТОВ «ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ» (лист-вимога № 103-1 від 22.05.2024) з вимогою у строк до 14 календарних днів з моменту отримання відповідного листа-вимоги повернути до бюджету Чернігівської міської територіальної громади кошти у сумі 219 077 грн 59 коп. (двісті дев'ятнадцять тисяч сімдесят сім гривень 59 копійок), надані як оплата за вищенаведеним Договором.

03.06.2024 від ТОВ «ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ» до Управління ЖКГ надійшла відповідь (лист від 28.05.2024 №04.1/4930) на вказаний вище лист-вимогу, в якому Відповідач зазначає, що додаткові угоди №№ 2, 3, 5 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 310202ВЦ-6030/29 від 12.04.2021 року укладені відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» та відсутні обґрунтовані підстави для повернення Управлінню ЖКГ коштів.

Враховуючи, що відповідні кошти так і не були перераховані до бюджету Чернігівської міської територіальної громади, з метою забезпечення виконання вимоги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, Управління ЖКГ звернулося до суду для захисту своїх прав та законних інтересів.

При цьому, позивач у позовній заяві зазначає про те, що грошові кошти в сумі 219077,59 грн (різниця між сумою коштів, які фактично перераховано позивачем за електроенергію, визначеній з урахуванням додаткових угод, та сумою за електроенергію по ціні відповідно до Договору без урахування спірних додаткових угод) є збитками, які і повинен відшкодувати відповідач.

Нормативно-правове обґрунтування, оцінка доказів та висновки суду.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договір - це категорія цивільного права, яка визначається як домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. До зобов'язань, що виникають з договорів, застосовуються загальні положення про зобов'язання, якщо інше не випливає із закону або самого договору. Як і будь-який правочин, він є вольовим актом, оскільки виражає спільну волю сторін, що втілюється у договорі. Змістом договору є, власне, ті умови, на яких сторони погоджуються виконувати договір, і вони мають дотримуватися взятих на себе зобов'язань.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частина 1 ст. 638 ЦК України встановлює, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України (далі - ГК України) ціна є істотною умовою господарського договору.

Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 ЦК України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із частинами першою, другою статті 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв'язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов'язання доставки.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Як встановлено матеріалами справи, між сторонами укладено договір про постачання електричної енергії № 310202ВЦ-6030/29 від 12.04.2021.

Крім того, відповідно до додаткових угод № 2 від 19.05.2021, № 3 від 16.07.2021, № 5 від 20.08.2021, № 6 від 24.11.2021 до договору № 310202ВЦ-6030/29 від 12.04.2021 сторонами вносились зміни щодо ціни електричної енергії.

Відповідно до наявних у матеріалах справи актів № 310202ВЦ/64968/1 від 19.05.2021, № 310202ВЦ/81512/1 від 10.06.2021, №312002ВЦ/98311/1 від 12.07.2021, № 312002ВЦ/116125/1 від 25.08.2021 відповідач передав, а позивач прийняв електричну енергію в кількості 2388236 кВт/год загальною вартістю 4852255,43 грн, яка була сплачена останнім відповідно до платіжних доручень № 79 від 20.05.2021, № 99 від 14.06.2021, № 143 від 16.07.2021, № 201 від 26.08.2021.

Отже, умови Договору (з урахуванням додаткових угод) сторони виконали повністю і зауважень одна до одної з цього приводу у них не було.

При цьому, з матеріалів справи не вбачається, що додаткові угоди до договору в частині визначення ціни були визнані в установленому порядку недійсними повністю або частково з підстав її завищення, чи до них були внесені відповідні зміни.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

Згідно зі статтею 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Таким чином, позивач, вимагаючи повернення частини виконаного за договорами, фактично вимагає перегляду ціни договору після його виконання, що є порушенням вказаних вимог чинного законодавства.

Згідно зі статтею 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема і відшкодування збитків.

Як вже зазначалось, за загальним положенням цивільного законодавства, зобов'язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договір та інші правочини та юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

У відповідності до ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, серед іншого, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі, а згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Відповідно до статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: витрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Вирішуючи спори про стягнення заподіяних збитків (відшкодування шкоди), господарський суд, перш за все, повинен з'ясувати правові підстави покладення на винну особу зазначеної майнової відповідальності, а саме наявність правил поведінки, встановлених законом або договором; наявність факту порушення такого правила поведінки винною особою; наявність збитків у потерпілої особи; наявність безпосереднього причинно - наслідкового зв'язку між протиправною поведінкою особи, яка завдала шкоду, та збитками потерпілої сторони.

Відповідно до ч. 1 п. 8 ст. 16 ЦК України відшкодування збитків є одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів.

Збитками відповідно до пункту 1 ч. 2 ст. 22 ЦК України, зокрема, є втрати, які особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Право на відшкодування завданих збитків виникає при наявності складу цивільного правопорушення: порушення цивільного права чи інтересу; завдання збитків, причинного зв'язку між порушенням права та збитками, наявність винної поведінки.

Відповідно до ч. 1 ст. 22, ч. 1 ст. 623 ЦК України відшкодуванню підлягають збитки, що завдані правопорушенням. Тобто відшкодуванню підлягають збитки, які знаходяться у причинному зв'язку з правопорушенням. За таких умов визнається, що причинний зв'язок між порушенням та збитками має бути безпосереднім або прямим.

Вимоги про стягнення збитків можуть бути задоволені лише у випадку якщо буде доведено кожний з елементів складу правопорушення. Недоведення хоч би одного з них виключає можливість задоволення вимоги про стягнення збитків.

Згідно з частиною 1 статті 614 Цивільного Кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.

Крім того, кошти, які позивач просить стягнути з відповідача, отримано останнім як оплату за належне надання послуг з постачання електроенергії по договору про постачання електричної енергії, а тому такі кошти набуто за наявності правової підстави договору і вони не можуть вважатися збитками.

Доводи позивача про те, що підставою для стягнення збитків з відповідача є Акт ревізії від 19.03.2024 № 06-30/01 Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, є необґрунтованими, враховуючи наступне.

Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходи щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 9 пункту 4 Положення № 43).

Відповідно до пункту 6 Положення № 43 Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

Отже, за умови існування між сторонами договірних правовідносин, посилання на висновки перевірки Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, як на підставу для задоволення позовних вимог, є неправомірними. Виявлені контролюючим органом порушення не впливають на умови укладеного між сторонами договору і не можуть їх змінювати.

Разом з тим, виявлені за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача порушення можуть бути підставою для притягнення до відповідальності відповідних посадових осіб у встановленому чинним законодавством порядку.

Згідно з положеннями пункту 7 статті 10 Закону № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Згідно зі статтею 15 Закону № 2939-ХП законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

Вирішуючи спір про стягнення заподіяних збитків, господарський суд перш за все повинен з'ясувати правові підстави покладання на винну особу зазначеної міри відповідальності, в той час як в межах розгляду даної справи позивачем не доведено факту порушення відповідачем своїх зобов'язань за договором, або виконання укладеного договору з порушенням умов, що виключає застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків.

Відповідно до сталої судової практики акти ревізії та документальних перевірок не мають обов'язкового характеру та не можуть оспорюватися в суді.

Акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися. Акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.

Виявлені ревізією порушення не можуть впливати на умови спірних договірних відносин і не можуть їх змінювати.

Тобто, в даному випадку посилання на Акт ревізії від 19.03.2024 № 06-30/01 Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, як на підставу для задоволення позовних вимог, є необґрунтованим, оскільки виявлені контролюючим органом порушення не можуть впливати на умови укладеного між сторонами договору (з урахуванням укладених додаткових угод) і не може їх змінювати.

Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави (ст. 2 ГПК України).

При цьому, суд зазначає, що спосіб захисту, який може застосувати суд при вирішенні справи, обирає позивач, і суд позбавлений можливості на власний розсуд обирати і захищати права позивача у спосіб, який ця особа не просить застосувати. Крім того, суд не має права виходити за межі позовних вимог для визначення ефективного способу захисту права замість позивача.

За змістом загальної засади ст. 14 ГПК України суд, вирішуючи спір, обмежений сформульованими учасниками справи вимогами, тому вирішення спору судом безпосередньо залежить від вимоги, адресованої судові, про відправлення правосуддя.

Отже суд (за загальним правилом та якщо про це немає спеціальної норми права) не має права вийти за межі сформульованих і заявлених позивачем вимог, оскільки це суперечитиме принципу диспозитивності судочинства у приватноправових відносинах.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 статті 74 ГПК України).

Відповідно до частини 2 статті 74 ГПК України у разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ч. 4 статті 74 ГПК України).

Обов'язок доказування, а отже, і подання доказів відповідно до статті 74 ГПК України покладено на сторони та інших учасників справи, однак не позбавляє суд у випадку, передбаченому статтею 74 ГПК України, витребувати у сторони ті чи інші докази.

На підставі статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінка доказів має свій зміст: визнання допустимості, належності, достовірності, вірогідності, достатності і взаємозв'язку всієї сукупності доказів.

Отже, встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.

Всупереч наведеним нормам, позивачем не доведено, жодного з елементів складу правопорушення, а саме наявність правил поведінки, встановленого законом або договором; наявність факту порушення такого правила поведінки винною особою; наявність збитків у потерпілої особи; наявність безпосереднього причинно-наслідкового зв'язку між протиправною поведінкою особи, яка завдала шкоду, та збитками потерпілої сторони.

Відтак, вимоги позивача по стягненню 219077,59 грн збитків задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.

Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю. Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 129, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення Господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду згідно зі статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України подається безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повне рішення складено 21.03.2025.

Суддя Т.О.Кузьменко