м.Чернівці
18 березня 2025 року Справа № 926/608/25
Суддя Господарського суду Чернівецької області Гушилик С.М., за участю помічника судді Петровської В.С., яка за дорученням судді виконує повноваження секретаря судового засідання, розглянувши справу №926/608/25
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Національна енергетична група» (58005, м.Чернівці, вул.Ясська, 13)
до відповідача Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернівецькій області (58018, м.Чернівці, вул.Головна, 205)
Про стягнення заборгованості за договором закупівлі (постачання електричної енергії споживачу) в сумі 1735673,96 грн
За участі представників сторін:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: Погорілко О.А. - представник (дов. від 12.02.2025р.)
СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю “Національна енергетична група» звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернівецькій області про стягнення заборгованості за договором закупівлі (постачання електричної енергії споживачу) №1 від 02.01.2024 року в сумі 1735673,96 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання умов договору позивач в грудні 2024 року поставив відповідачу електричну енергію в кількості 185002 кВт/год на загальну суму 1735673,96 грн, за яку відповідач вчасно не розрахувався, а відтак у нього виникла заборгованість, яку позивач просить стягнути у судовому порядку.
21.02.2025 року відділом документального та інформаційного забезпечення суду зареєстровано матеріали позовної заяви за вх.№608 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.02.2025 року передано судді Гушилик С.М.
Ухвалою суду від 24.02.2025 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 18.03.2025 року.
10.03.2025 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№1051), в якому останній не заперечує щодо наявності заборгованості яка утворилась через відсутність фінансування, а тому відповідач визнає позовні вимоги у повному обсязі.
Від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№1114), в якій він просить розглянути справу без участі його представника та у зв'язку з визнанням позову відповідачем до початку розгляду справи по суті просить повернути позивачу 50% судового збору, який був сплачений при поданні позову до суду.
У підготовчому засіданні, яке відбулося 18.03.2025 року представник відповідача підтвердив визнання позовних вимог.
Заслухавши представника відповідача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд, -
02.01.2024 року між ТОВ "Національна енергетична група" (далі - постачальник) та Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Чернівецькій області (далі- споживач) укладено договір №1 про закупівлю (постачання електричної енергії споживачу) (далі - договір).
Відповідно до п.1.1, умови цього договору розроблені відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі» з урахуванням особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в України та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року №1178 та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312 (далі - ПРРЕЕ).
Пунктом 2.1 договору, постачальник зобов'язується постачати у 2024 року споживачу: “Електрична енергія для міжнародних автомобільних пунктів пропуску через державний кордон: “Порубне-Сірет», “Мамалига-Крива», “Россошани-Брічень», “Кельменці-Ларга», “Сокиряни-Окниця», “Вашківці-Гріменкеуць», Чернівецька область (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія)» (далі - електрична енергія), а споживач зобов'язується прийняти та оплатити електричну енергію на умовах цього договору.
Термін поставки (передачі) товару: з дати, зазначеної в повідомленні, що є додатком 2 до цього договору, але не раніше дати зміни постачальника, що підтверджується відповідним повідомленням Адміністратора комерційного обліку до 31.12.2024 року включно (п.3.1 договору).
У пунктах 5.1, 5.2 договору сторони узгодили, що загальна ціна договору становить 12773160,00 грн (2128860,00 грн - з ПДВ) (за рахунок коштів Державного бюджету України на 2024 рік). До загальної вартості цього договору включено витрати на послуги з передачі електричної енергії за регульованими тарифами.
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. (пункт 5.3 договору).
Згідно пункту 5.4 договору споживач бере зобов'язання з отримання електричної енергії та його оплати в термін і строки, передбачені цим договором.
Пунктом 5.7 договору передбачено, що оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на рахунок Постачальника за умови надання постачальником у строк до 12-го числа місяця, наступного за розрахунковим, акта приймання-передачі, у тому числі в особистому кабінеті споживача, розміщеному на офіційному вебсайті постачальника.
Фактично спожитий обсяг електричної енергії у кожному розрахунковому періоді визначається на підставі даних комерційного обліку та фіксується в акті прийняття-передавання (п.5.9 договору).
Оплата проводиться за умовами наявності фінансування протягом 5 робочих днів з моменту виставлення рахунку, але не пізніше 20-го дня місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем) (п.5.10 договору).
Сторони в пункті 14.1 договору встановили, що цей договір набуває чинності з 02.01.2024 року та діє до 31.12.2024 року, а в частині розрахунків діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором.
У подальшому між постачальником та споживачем до договору №1 від 02.01.2024 року укладено ряд додаткових угод, якими було вносились зміни ціни електричної енерргії, зокрема: - угода №1 від 18.03.2024 року, збільшено ціну за 1 кВт/год в розмірі 5,50 грн з ПДВ; - угода №2 від 09.04.2024 року, зменшено ціну до суми 5,24 грн з ПДВ; - угода №3 від 12.06.2024 року, ціна становить 6,92 грн 1 кВт/год; - угода №4 від 11.07.2024 року, ціна становить 8,68 грн; - угода №5 від 11.09.2024 року, ціна - 8,38 грн; - угода №6 від 11.12.2024 року, ціна - 8,25 грн; - угода №7 від 25.12.2024 року доповнено розділ 5 договору, а саме про розрахунки за грудень 2024 року; - угода №8 від 27.12.2024 року, зафіксовано ціну - 9,38 грн.
Докази визнання договору недійсним в матеріалах справи відсутні.
Судом встановлено, що договір укладено сторонами у письмовій формі, підписано повноважними представниками сторін, їх підписи посвідчено печатками, що відповідає приписами ст.181 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст.ст.207, 208 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України). Відповідно, даний договір є правомірним правочином в силу ст.204 ЦК України, оскільки сторонами не доведено зворотного.
На виконання умов договору позивачем в грудні 2024 року поставив відповідачу електричну на загальну суму 1735673,96 грн, які станом на день звернення з позовом не погашені, що стало підставою для звернення до суду про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідач визнає наявну заборгованість в повному обсязі.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
Предметом спору у цій справі є матеріально-правова вимога про стягнення з відповідача заборгованості, що виникла внаслідок невиконання відповідачем умов зазначеного договору з оплати поставленої електричної енергії.
Відповідно до ч.1, 2 ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно зі ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч.1 ст.626 ЦК України).
Згідно зі ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Проаналізувавши умови укладеного між сторонами договору, суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою укладений між сторонами договір є договором поставки електричної енергії (енергопостачання).
Відповідно до ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно ч.1 ст.275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Вимоги та правила, які регулюють взаємовідносини операторів систем розподілу, оператора системи передачі, користувачів системи розподілу та замовників послуг з приєднання щодо оперативного та технологічного управління системою розподілу, її розвитку та експлуатації, забезпечення доступу та приєднання електроустановок визначені, а взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, врегульовані, зокрема Законом України "Про ринок електричної енергії", Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №310 (далі - Кодекс систем розподілу), а також Правилами роздрібного ринку електричної енергії.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За умовами ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст.610 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як встановлено судом, що позивач в грудні 2024 року поставив відповідачу електричну на загальну суму 1735673,96 грн, що підтверджується актом приймання-передачі: №0000-002120 від 08.01.2025 року та не заперечується останнім, проте відповідач в порушення умов договору спожив електричну енергію але, розрахунок не провів, а відтак, суд приходить висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими.
Крім того, як зазначалося вище, відповідач до початку розгляд справи по суті позовні вимоги визнав в повному обсязі.
За умовами ч.3-4 ст.185 ГПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому ст.ст.191, 192 цього Кодексу.
Згідно ч.4 ст.191 ГПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Підстав для відмови у прийнятті визнання відповідачем позову суд не вбачає.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.(ст.ст.73, 74, 76, 77, 79, 86 ГПК України).
Враховуючи те, що позивач свої зобов'язання виконав в повному обсязі, а відповідач за електричну енергію не розрахувався у встановлений строк, суд приходить висновку, що вимога про стягнення заборгованості в сумі 1735673,96 грн підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати покласти на відповідача.
При цьому, у відповідності до вимог ч.1 ст.130 ГПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
В зв'язку з тим, що відповідачем було визнано позов до початку розгляду справи по суті, то позивачу підлягає поверненню з Державного бюджету України 50% судового збору, сплаченого при поданні позову.
Водночас, ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір повертається лише за клопотанням особи.
Враховуючи, той факт, що в матеріалах справи є клопотання позивача про повернення йому 50% судового збору у зв'язку із визнанням позову відповідачем, суд вважає за необхідне заяву позивача за вх.№1114 від 14.03.2023 року про повернення судового збору задовольнити та повернути позивачу з Державного бюджету України 50% сплаченого судового збору, який оплачений платіжним дорученням №3657 від 20.02.2025 року при поданні позову у даній справі.
Керуючись ст.ст.2, 4, 5, 12, 13, 73-79, 86, 129, 130, 185, 191, 232, 233, 236-238, 240-241 ГПК України, ст.7 Закону України "Про судовий збір", суд -
1.Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Національна енергетична група» (58005, м.Чернівці, вул.Ясська, 13) до Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернівецькій області (58018, м.Чернівці, вул.Головна, 205) про стягнення заборгованості за договором закупівлі (постачання електричної енергії споживачу) в сумі 1735673,96 грн - задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути з Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернівецькій області (58018, м.Чернівці, вул.Головна, 205, код 22843868, рахунки: №168201720343251001100005759, №2782017203433270001000005759, м.Київ, МФО: 820172) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Національна енергетична група» (58005, м.Чернівці, вул.Ясська, 13, код 42828866) заборгованість за договором закупівлі (постачання електричної енергії споживачу) в сумі 1735673,96 грн.
3.Стягнути з Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернівецькій області (58018, м.Чернівці, вул.Головна, 205, код 22843868) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Національна енергетична група» (58005, м.Чернівці, вул.Ясська, 13, код 42828866) судовий збір в розмірі 10414,04 грн.
4.Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю “Національна енергетична група» (58005, м.Чернівці, вул.Ясська, 13, код 42828866) з Державного бюджету України 50% сплаченого судового збору, що становить 10414,04 грн, який оплачений на підставі платіжної інструкції №3657 від 20.02.2025 року.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.257 ГПК України).
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб - порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.
Повне рішення складено та підписано 21.03.2025 року.
Суддя С.М. Гушилик