Рішення від 18.03.2025 по справі 904/5281/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.03.2025м. ДніпроСправа № 904/5281/24

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бєлік В.Г. за участю секретаря судового засідання Голігорової Т.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу:

за позовом Департаменту з питань самоорганізації населення Дніпровської міської ради, м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР СТРОЙ АЛЬЯНС", Дніпропетровська область, м. Кам'янське

про стягнення суми сплаченого ПДВ у розмірі 936 830,65 грн.

Представники:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: Головко О.В., адвокат.

ПРОЦЕДУРА:

Департамент з питань самоорганізації населення Дніпровської міської ради (далі - позивач) подав до Господарського суду Дніпропетровської області позовну заяву, у якій просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР СТРОЙАЛЬЯНС" суму сплаченого ПДВ у розмірі 936 830,65 грн.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.12.2024 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу протягом десяти днів з дня вручення ухвали суду від 09.12.2024 усунути недоліки позовної заяви, а саме:

- надати опис вкладення у цінний лист (згідно переліку додатків доданих до позовної заяви та номер поштового відправлення) та фіскальний чек (оригінали або належним чином засвідчені копії), які підтверджують факт відправлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів;

- надати належним чином засвідчені копії документів, що долучені до позовної заяви

19.12.2024 від Департамент з питань самоорганізації населення Дніпровської міської ради до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.

Таким чином позивачем вимоги ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 09.12.2024 виконано.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 06.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 04.02.2025 о 10:40 год.

16.01.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшла заява про проведення засідання за відсутності учасника справи.

21.01.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

03.02.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшла заява про проведення засідання за відсутності учасника справи.

У призначене підготовче судове засідання 04.02.2025 представник позивача не з'явився.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.02.2025 оголошено перерву в підготовчому судовому засіданні до 25.02.2025 о 10:40 год.

24.02.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшла заява про проведення засідання за відсутності учасника справи.

У призначене підготовче судове засідання 25.02.2025 представник позивача не з'явився.

У підготовчому судовому засіданні 25.02.2025 представником відповідача зазначено, що ним було надано всі можливі та допустимі докази по справі.

Судом були визначені всі необхідні обставини у справі та зібрані відповідні докази, що є підставою для закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.02.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 18.03.2025 о 10:20 год.

05.03.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшла заява про проведення засідання за відсутності учасника справи.

У призначене підготовче судове засідання 18.03.2025 представник позивача не з'явився.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 18.03.2025 оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

Позовні вимоги обґрунтовані ймовірною можливістю застосування відповідачем пільги, визначеної п. 197.15 ст. 197 ПК України.

При цьому позивач посилається на приписи статті 1212 ЦК України.

Позовна заява містить попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом даної справи - 100 000,00грн.

Позиція відповідача

Відповідач надав відзив, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог за таких обставин.

За результатами проведених в електронній системі “Ргоzorro» закупівель, між Департаментом з питань самоорганізації населення Дніпровської міської ради (далі -Замовник, Департамент) та ТОВ “УКР СТРОЙ АЛЬЯНС» (далі - Підрядник) були укладені: договір №77 від 30.06.2021 року, договір №112 від 16.07.2021 року, договір №113 від 16.07.2021 року, договір №114 від 16.07.2021 року, договір №115 від 16.07.2021 року, договір №139 від 22.07.2021 року та договір №208 від 12.08.2021 року (надалі - Договори).

Відповідно до істотних умов цих Договорів, Замовник доручає, а Підрядник забезпечує виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту об'єктів, згідно проектно-кошторисної документації (ДК 021:2015:45000000-7 “Будівельні роботи та поточний ремонт»). Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, є твердою та у тому числі з ПДВ. Договірна ціна може коригуватися тільки за взаємною згодою сторін. Джерелом фінансування робіт є кошти місцевого бюджету. Зміна або поява додаткових джерел фінансування, у період дії договору, регулюються укладанням додаткової угоди до договору і з зазначенням джерел фінансування та суми. Бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, згідно ст.23 (частина 1) Бюджетного кодексу України.

Позивач не заперечує, що найменування, кількість, ціна та загальна вартість виконаних Відповідачем будівельних робіт відповідає проектно-кошторисній документації до Договорів.

Відповідач зазначив, що належне виконання останнім господарських зобов'язань за цими Договорами підтверджується відсутністю з боку Департаменту актів про неналежну якість виконаних будівельних робіт та вимог про відшкодування завданих збитків, а також звітами Департаменту про виконання договорів про закупівлю.

Отже, під час виконання вищезазначених Договорів, претензій з боку Департаменту відповідач не отримував, в судовому порядку означені Договори не оскаржувались.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів / послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Відповідно до пункту 197.15 статті 197 ПК України звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.

Операції з будівництва такого житла фінансуються за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджетів, які передбачені в законі про Державний бюджет України та/або в рішенні про місцевий бюджет на відповідний бюджетний період, та оплата за такі операції надходить з відповідного рахунку, відкритого у Державній казначейській службі України.

Відповідач стверджує, що підстав для звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання будівельно-монтажних робіт, під час фактичного виконання Договорів про надання послуг з поточних ремонтів, у ТОВ “УКР СТРОЙ АЛЬЯНС» не було.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

За результатами проведених в електронній системі “Ргоzorro» закупівель, між Департаментом з питань самоорганізації населення Дніпровської міської ради (далі -Замовник, Департамент, Позивач) та ТОВ “УКР СТРОЙ АЛЬЯНС» (далі - Підрядник, Відповідач) були укладені: договір №77 від 30.06.2021 року, договір №112 від 16.07.2021 року, договір №113 від 16.07.2021 року, договір №114 від 16.07.2021 року, договір №115 від 16.07.2021 року, договір №139 від 22.07.2021 року та договір №208 від 12.08.2021 року (надалі - Договори).

Відповідно до істотних умов цих Договорів, Замовник доручає, а Підрядник забезпечує виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту об'єктів, згідно проектно-кошторисної документації (ДК 021:2015:45000000-7 “Будівельні роботи та поточний ремонт»). Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, є твердою та у тому числі з ПДВ. Договірна ціна може коригуватися тільки за взаємною згодою сторін. Джерелом фінансування робіт є кошти місцевого бюджету. Зміна або поява додаткових джерел фінансування, у період дії договору, регулюються укладанням додаткової угоди до договору і з зазначенням джерел фінансування та суми. Бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, згідно ст.23 (частина 1) Бюджетного кодексу України.

1. Договір №77 від 30.06.2021 (том-1 а.с.75-111, т. 2 а.с. 48-110) Замовник доручає, а Підрядник забезпечує відповідно до проектно-кошторисної документації, затвердженої наказом Замовника від 17.06.2021 № 33 та умов Договору виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту (п.1.1. Договору № 77). Об'єкт капітального ремонту: Капітальний ремонт з утеплення фасаду, що становить складову частину житлового будинку за адресою: вул. Волинська, буд. №5, м. Дніпро (ДК 021:2015:45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт) (п. 1.2. Договору № 77).

Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток №1), є твердою і складає 1 105 478,40грн, у тому числі ПДВ - 184 246,40 грн (п.2.1. Договору № 77).

Договірна ціна може корегуватися тільки за взаємною згодою сторін (п. 2.3. Договору № 77).

Джерелом фінансування робіт є кошти міського бюджету. Зміна додаткового джерела фінансування у період дії договору регулюється укладенням додаткової угоди до договору із зазначенням джерела фінансування та суми (п. 10.1. Договору № 77).

Бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюється лише за наявності відповідного бюджетного призначення згідно ст. 23 (частини 1) Бюджетного кодексу України (п. 10.2. Договору № 77).

Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2021, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором (п.16.1. Договору № 77).

Договір вважається виконаним після введення об'єкту в експлуатацію та закінчення всіх взаєморозрахунків між сторонами за цим договором (п. 16.3. Договору № 77).

2. Договір №112 від 16.07.2021 (том-1 а.с.112-132, т. 2 а.с. 111-151) Замовник доручає, а Підрядник забезпечує відповідно до проектно-кошторисної документації, затвердженої наказом Замовника від 17.06.2021 № 30 та умов Договору виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту (п.1.1. Договору № 112). Об'єкт капітального ремонту: Капітальний ремонт з утеплення технічних поверхів, що становить складову частину житлових будинків за адресою: шосе Донецьке, буд. 144, буд. 146, буд. 148, м. Дніпро (ДК 021:2015:45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт) (п. 1.2. Договору № 112).

Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток №1), є твердою і складає 439 807,20 грн, у тому числі ПДВ - 73 301,20 грн (п.2.1. Договору № 112).

Договірна ціна може корегуватися тільки за взаємною згодою сторін (п. 2.3. Договору № 112).

Джерелом фінансування робіт є кошти міського бюджету. Зміна додаткового джерела фінансування у період дії договору регулюється укладенням додаткової угоди до договору із зазначенням джерела фінансування та суми (п. 10.1. Договору № 112).

Бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюється лише за наявності відповідного бюджетного призначення згідно ст. 23 (частини 1) Бюджетного кодексу України (п. 10.2. Договору № 112).

Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2021, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором (п.16.1. Договору № 112).

Договір вважається виконаним після введення об'єкту в експлуатацію та закінчення всіх взаєморозрахунків між сторонами за цим договором (п. 16.3. Договору № 112).

3. Договір №113 від 16.07.2021 (том-1 а.с.51-111) Замовник доручає, а Підрядник забезпечує відповідно до проектно-кошторисної документації, затвердженої наказом Замовника від 17.06.2021 № 31 та умов Договору виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту (п.1.1. Договору № 113). Об'єкт капітального ремонту: Капітальний ремонт з утеплення фасаду, що становить складову частину житлових будинків за адресою: провулок Парусний, буд. 6, м. Дніпро (ДК 021:2015:45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт) (п. 1.2. Договору № 113).

Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток №1), є твердою і складає 628 819,20 грн, у тому числі ПДВ - 104 803,20 грн (п.2.1. Договору № 113).

Додатковою угодою №2 від 25.11.2021 зменшено ціну договору, а саме на 4 734,00 грн та викладено п.2.1. Договору в наступній редакції - Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток №1), є твердою і складає 624 085,20 грн, у тому числі ПДВ - 104 014,20 грн (п.2.1. Договору № 113).

Договірна ціна може корегуватися тільки за взаємною згодою сторін (п. 2.3. Договору № 113).

Джерелом фінансування робіт є кошти міського бюджету. Зміна додаткового джерела фінансування у період дії договору регулюється укладенням додаткової угоди до договору із зазначенням джерела фінансування та суми (п. 10.1. Договору № 113).

Бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюється лише за наявності відповідного бюджетного призначення згідно ст. 23 (частини 1) Бюджетного кодексу України (п. 10.2. Договору № 113).

Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2021, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором (п.16.1. Договору № 113).

Договір вважається виконаним після введення об'єкту в експлуатацію та закінчення всіх взаєморозрахунків між сторонами за цим договором (п. 16.3. Договору № 113).

4. Договір №114 від 16.07.2021 (том-1 а.с.24-50, 199-250) Замовник доручає, а Підрядник забезпечує відповідно до проектно-кошторисної документації, затвердженої наказом Замовника від 17.06.2021 № 29 та умов Договору виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту (п.1.1. Договору № 114). Об'єкт капітального ремонту: Капітальний ремонт з утеплення фасадів, що становить складову частину житлових будинків за адресою: бульвар Слави, буд. 15, м. Дніпро (ДК 021:2015:45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт) (п. 1.2. Договору № 114).

Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток №1), є твердою і складає 1 104 058,80 грн, у тому числі ПДВ - 184 009,80 грн (п.2.1. Договору № 114).

Договірна ціна може корегуватися тільки за взаємною згодою сторін (п. 2.3. Договору № 114).

Джерелом фінансування робіт є кошти міського бюджету. Зміна додаткового джерела фінансування у період дії договору регулюється укладенням додаткової угоди до договору із зазначенням джерела фінансування та суми (п. 10.1. Договору № 114).

Бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюється лише за наявності відповідного бюджетного призначення згідно ст. 23 (частини 1) Бюджетного кодексу України (п. 10.2. Договору № 114).

Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2021, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором (п.16.1. Договору № 114).

Договір вважається виконаним після введення об'єкту в експлуатацію та закінчення всіх взаєморозрахунків між сторонами за цим договором (п. 16.3. Договору № 114).

5. Договір №115 від 16.07.2021 (том-1 а.с.157-172 т. 2 199-51-111) Замовник доручає, а Підрядник забезпечує відповідно до проектно-кошторисної документації, затвердженої наказом Замовника від 17.06.2021 № 32 та умов Договору виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту (п.1.1. Договору № 115). Об'єкт капітального ремонту: Капітальний ремонт з утеплення фасаду, що становить складову частину житлових будинків за адресою: проспект Слобожанський, буд. 40Б, м. Дніпро (ДК 021:2015:45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт) (п. 1.2. Договору № 115).

Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток №1), є твердою і складає 1 103 930,40 грн, у тому числі ПДВ - 183 988,40 грн (п.2.1. Договору № 115).

Додатковою угодою від 15.12.2021 зменшено ціну договору, а саме на 145 621,20 грн та викладено п.2.1. Договору в наступній редакції - Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток №1), є твердою і складає 958 309,20 грн, у тому числі ПДВ - 159 718,20 грн (п.2.1. Договору № 115).

Договірна ціна може корегуватися тільки за взаємною згодою сторін (п. 2.3. Договору № 115).

Джерелом фінансування робіт є кошти міського бюджету. Зміна додаткового джерела фінансування у період дії договору регулюється укладенням додаткової угоди до договору із зазначенням джерела фінансування та суми (п. 10.1. Договору № 115).

Бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюється лише за наявності відповідного бюджетного призначення згідно ст. 23 (частини 1) Бюджетного кодексу України (п. 10.2. Договору № 115).

Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2021, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором (п.16.1. Договору № 115).

Договір вважається виконаним після введення об'єкту в експлуатацію та закінчення всіх взаєморозрахунків між сторонами за цим договором (п. 16.3. Договору № 115).

6. Договір №139 від 22.07.2021 (том-1 а.с.173-188 - т. 2 а.с. 231-262) Замовник доручає, а Підрядник забезпечує відповідно до проектно-кошторисної документації, затвердженої наказом Замовника від 12.07.2021 № 42 та умов Договору виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту (п.1.1. Договору № 139). Об'єкт капітального ремонту: Капітальний ремонт з утеплення фасаду, що становить складову частину житлових будинків за адресою: вул. Данила Галицького, буд. 29, м. Дніпро (ДК 021:2015:45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт) (п. 1.2. Договору № 139).

Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток №1), є твердою і складає 552 261,60 грн, у тому числі ПДВ - 92 023,60 грн (п.2.1. Договору № 139).

Додатковою угодою від 15.12.2021 зменшено ціну договору, а саме на 14 348,12 грн та викладено п.2.1. Договору в наступній редакції - Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток №1), є твердою і складає 537 913,48 грн, у тому числі ПДВ - 89 652,25 грн (п.2.1. Договору № 139).

Договірна ціна може корегуватися тільки за взаємною згодою сторін (п. 2.3. Договору № 139).

Джерелом фінансування робіт є кошти міського бюджету. Зміна додаткового джерела фінансування у період дії договору регулюється укладенням додаткової угоди до договору із зазначенням джерела фінансування та суми (п. 10.1. Договору № 139).

Бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюється лише за наявності відповідного бюджетного призначення згідно ст. 23 (частини 1) Бюджетного кодексу України (п. 10.2. Договору № 139).

Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2021, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором (п.16.1. Договору № 139).

Договір вважається виконаним після введення об'єкту в експлуатацію та закінчення всіх взаєморозрахунків між сторонами за цим договором (п. 16.3. Договору № 139).

7. Договір №208 від 12.08.2021 (том-1 а.с.133-156 - т. 2 а.с. 152-198) Замовник доручає, а Підрядник забезпечує відповідно до проектно-кошторисної документації, затвердженої наказом Замовника від 02.08.2021 № 47 та умов Договору виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту (п.1.1. Договору № 208). Об'єкт капітального ремонту: Капітальний ремонт з утеплення фасаду, що становить складову частину житлових будинків за адресою: вул. Новорічна, буд. 79, м. Дніпро (ДК 021:2015:45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт) (п. 1.2. Договору № 208).

Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток №1), є твердою і складає 1 103 930,40 грн, у тому числі ПДВ - 183 988,40 грн (п.2.1. Договору № 208).

Додатковою угодою від 15.12.2021 зменшено ціну договору, а саме на 238 232,40 грн та викладено п.2.1. Договору в наступній редакції - Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток №1), є твердою і складає 865 698,00 грн, у тому числі ПДВ - 144 283,00 грн (п.2.1. Договору № 208).

Договірна ціна може корегуватися тільки за взаємною згодою сторін (п. 2.3. Договору № 208).

Джерелом фінансування робіт є кошти міського бюджету. Зміна додаткового джерела фінансування у період дії договору регулюється укладенням додаткової угоди до договору із зазначенням джерела фінансування та суми (п. 10.1. Договору № 208).

Бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюється лише за наявності відповідного бюджетного призначення згідно ст. 23 (частини 1) Бюджетного кодексу України (п. 10.2. Договору № 208).

Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2021, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором (п.16.1. Договору № 208).

Договір вважається виконаним після введення об'єкту в експлуатацію та закінчення всіх взаєморозрахунків між сторонами за цим договором (п. 16.3. Договору № 208).

На виконання умов договорів підряду позивачем та відповідачем складені акти приймання виконаних будівельних робіт.

Товариство з обмеженою відповідальністю “УКР СТРОЙ АЛЬЯНС» виставило на адресу Департаменту з питань самоорганізації населення Дніпровської міської ради рахунки на оплату.

Вказані договори підряду були виконані сторонами в повному обсязі, позивачем сплачено вартість виконаних підрядних робіт у розмі 5 620 984,00 грн, у тому числі податок на додану вартість у сумі 936 830,65 грн.

Замовником не оскаржувались ані договори, ані акти, ані інші документи. Будь-яких зауважень або претензій з боку Замовника, щодо виконання укладеного договору не надходило, так-як договори виконані Виконавцем в повному обсязі.

Позивач вважає, що у спірних правовідносинах відповідач імовірно є суб'єктом господарювання, який станом на 2024 рік має право на пільгу, передбачену п.197.15 ст. 197 Податкового кодексу України. З метою отримання документів, необхідних для аналізу, оцінки та належного виконання договірних зобов'язань позивачем на офіційному сайті було оприлюднено “Вимога про надання всіх оригіналів документів» від 30.08.2024р. № 3/1-1014, та “Вимога про надання інформації та всіх оригіналів документів та/або їх належним чином засвідчених копій, за весь період взаємовідносин, та які стосуються укладених договорів між Підрядником та Департаментом» від 14.11.2024р. № 3/1-1287 про надання всіх оригіналів документів та/або їх належним чином засвідчених копій, за весь період взаємовідносин, та які стосуються укладених договорів між Підрядником та Департаментом.

Позивач зазначає, що Відповідач не надав відповіді на вказані вище вимоги, чим здійснив дії передбачені ст. 235 ГК України.

Надання такої інформації є обов'язком сторони, відповідно до принципів добросовісності та належного виконання зобов'язань. Дії відповідача створюють перешкоди для реалізації права позивача на отримання документів та інформації, що унеможливлює контроль за виконанням договірних зобов'язань, з приводу ймовірного права на пільгу, визначену п.197.15 ст. 197 Податкового кодексу України.

Позивач просить стягнути з відповідача грошові кошти у сумі 936 830,65 грн, як безпідставно отримані кошти в порядку ст. 1212 Цивільного кодексу України.

Вказані обставини і стали підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суду.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

За своєю правовою природою укладені між позивачем та відповідачем договори на виконання капітального ремонту ліфтів є договорами підряду.

Відповідно до статті 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Згідно частини першої ст. 843 ЦК України у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення.

Відповідно до частини третьої ст. 843 ЦК України ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.

Згідно частини першої ст. 854 ЦК України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Згідно частини першої ст. 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

Відповідно до частини другої ст. 875 ЦК України договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.

Згідно частини четвертої ст. 879 ЦК України оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.

Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України).

Частинами 1 та 2 статті 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Згідно з ст. 217 ГК України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції. Крім зазначених у частині другій цієї статті господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції. Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські санкції - уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Умови відшкодування збитків у сфері господарювання, а також порядок застосування штрафних та оперативно-господарських санкції, визначені Главою 25, 26 ГК України.

Разом із тим, посилаючись в позові на вчинення Відповідачем правопорушення у сфері господарювання, Позивач не заявляє вимог про відшкодування збитків, стягнення штрафних санкцій (неустойки, пені, штрафу), або застосування до Відповідача оперативно-господарських санкцій.

Позивач не доводить існування самих умов для застосування наведених господарських санкцій, зокрема, не доводить наявність в діях відповідача повного складу господарського правопорушення для стягнення збитків, а також, не наводить умов договору, якими встановлено розмір штрафної санкції, або передбачено вид оперативно-господарської санкції за ненадання додаткових документів на вимогу сторони договору.

Звертаючись з даним позовом до суду, позивач просить стягнути спірні кошти як безпідставно отримане чи збережене майно в порядку ст. 1212 ЦК України, але положення наведеної норми не можуть бути застосовані як вид господарської санкції.

В силу положень статті 1212 ЦК України, на яку позивач посилається як на правову підставу позову, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення 83 глави ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Аналіз статті 1212 ЦК України дає підстави для висновку, що передбачений нею вид позадоговірних зобов'язань виникає за таких умов: 1) набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; 2) відсутність для цього правових підстав або якщо вони відпали.

Враховуючи вищевикладене, суд встановив, що взаємовідносини сторін з капітального ремонту з утеплення фасадів та технічних поверхів, відбувались в рамках укладених Договорів №77 від 30.06.2021 року, №112 від 16.07.2021 року, №113 від 16.07.2021 року, №114 від 16.07.2021 року, №115 від 16.07.2021 року, №139 від 22.07.2021 року та №208 від 12.08.2021 року, тобто, за наявності відповідних правових підстав, а отже, положення ст.1212 ЦК України, на які посилається Позивач в обґрунтування своїх вимог, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Крім того, позивачем та відповідачем підписані акти приймання виконаних будівельних робіт за вказаними договорами, які повністю оплачені замовником.

Таким чином, позивач, який підписав акти наданих послуг, мав спростувати факт надання послуг шляхом подання відповідних доказів, що ним зроблено не було. Отже, надані у справі докази свідчать про виконання відповідачем взятих за договором зобов'язань, тоді як позивач обґрунтованість своїх вимог не довів.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено існування правових підстав для стягнення з відповідача заявленої суми коштів.

Щодо права відповідача застосувати пільгу, визначену в пункті 197.15 ст.197 Податкового кодексу України під час виконання робіт з капітального ремонту ліфтів в житлових будинках.

Підпунктом 9.1.3. пункту 9.1. ст. 9 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що до загальнодержавних податків належать податок на додану вартість (далі - ПДВ).

У підпункті 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що ПДВ - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.

Згідно підпункту 1 пункту 180.1. ст. 180 ПК України для цілей оподаткування платником податку є будь-яка особа, яка провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу.

Відповідно до підпункту б пункту 185.1. ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Відповідно до абзацу першого пункту 188.1. ст. 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Пунктом 194.1 статті 194 ПК України встановлено, що операції, зазначені у статті 185 розділу V ПКУ, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною у підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, яка є основною.

Пунктом 193.1. ст. 193 ПК України передбачено, що ставки податку встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах: 20 відсотків (основна ставка), 0 відсотків та 7 відсотків.

Відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом. Операції з першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів, звільняються від оподаткування.

Згідно з пунктом 197.15 статті 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.

Разом з тим, згідно з роз'ясненнями Міністерства доходів і зборів від 17.12.2013 №17671/6/99-99-19-04-02-15 застосування податкової пільги щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла залежить від виконання певних умов як то:

- суб'єкти підприємницької діяльності мають бути визначені як забудовники та виконавці регіональної цільової програми будівництва у паспорті такої програми;

- земельні ділянки, на яких здійснюються відповідне будівництво, мають бути включені до переліку регіональної цільової програми;

- будівництво має відповідати вимогам щодо фінансування та технічних умов будівництва, визначеним у спеціальному законодавстві.

Нове будівництво - зведення будівель та споруд, їх комплексів, що здійснюється з метою створення об'єктів виробничого і невиробничого призначення (ДБН А.2.2-3:2014). Згідно з Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року № 76, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 року за № 927/1 1207, із змінами і доповненнями:

- реконструкція жилого будинку - комплекс будівельних робіт, спрямованих на поліпшення експлуатаційних показників приміщень житлового будинку шляхом їх перепланування та переобладнання, надбудови, вбудови, прибудови з одночасним приведенням їх показників відповідно до нормативно-технічних вимог; капітальний ремонт будинку - комплекс ремонтно-будівельних робіт, пов'язаних з відновленням або поліпшенням експлуатаційних показників будинку, із заміною або відновленням несучих або огороджу вальних конструкцій, інженерного обладнання та обладнання протипожежного захисту без зміни будівельних габаритів об'єкта та його техніко-економічних показників.

Податок на додану вартість (далі - ПДВ) це непрямий податок, який входить в ціну товарів (робіт, послуг) та сплачується покупцем, але його облік та перерахування до державного бюджету здійснює продавець - податковий агент.

Пункт 30.2 статті 30 ПК України встановлює, що підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Згідно п.61.2 статті 61 ПК України, податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

При цьому, правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Податкового кодексу України.

Так, пунктом 194.1 статті 194 ПК України встановлено, що операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною у підпункті “а» пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною. Податок на додану вартість становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування податком на додану вартість та додається до ціни товарів /послуг.

Згідно з підпунктами “а» і “б» пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів / послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу цього Кодексу розташоване на митній території України.

Правила формування податкових зобов'язань і податкового кредиту з податку на додану вартість, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено статтями 187, 192, 198. 199 і 201 ПК України.

Згідно з пунктами 201.1, 201.3, 201.5, 201.7 та 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05.10.2017 № 2І55-\ЧН “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПК України термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів / послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Відповідно до пункту 197.15 статті 197 ПК України звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.

Операції з будівництва такого житла фінансуються за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджетів, які передбачені в законі про Державний бюджет України та/або в рішенні про місцевий бюджет на відповідний бюджетний період, та оплата за такі операції надходить з відповідного рахунку, відкритого у Державній казначейській службі України.

За результатами розгляду справи судом не встановлено обставин, які б свідчили про відповідність відповідача всім умовам застосування пільги щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з виконання капітального ремонту ліфтового обладнання в житлових будинках.

Предметом договорів, укладених між позивачем та відповідачем, є капітальний ремонт з утоплення фасадів та технічних поверхів, що становить складову частину житлового будинку. Капітальний ремонт не підпадає під визначення "будівництва доступного житла", або "будівництва за державні кошти", отже, вказані операції оподатковуються за загальною ставкою ПДВ (20%).

Таким чином, у спірних правовідносинах відповідач є виконавцем робіт з виконання капітального ремонту з утеплення фасадів та технічних поверхів в житлових будинках та не є суб'єктом господарювання - платником податку, який має право на застосування пільги, передбаченої пунктом 197.15 статті 197 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).

Відповідно до ст. 78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частина третя статті 2 ГПК України визначає основні засади (принципи) господарського судочинства, зокрема змагальність сторін та диспозитивність, які конкретизовані у статтях 13, 14 ГПК України відповідно.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, оскільки позивачем не доведено існування правових підстав для стягнення з відповідача заявленої суми коштів.

СУДОВІ ВИТРАТИ.

Щодо судового збору.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що у позові відмовлено, судові витрати понесені позивачем - залишаються за останнім та не підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.

Також суд зазначає, що судовий збір за даним позовом складає 14 052,46 грн (936 830,65 грн х 1,5%).

Позивачем судовий збір сплачено в розмірі 15 140,00 грн, що підтверджується платіжними інструкціями № 1645 від 22.11.2024 на суму 3 028,00 грн, № 1644 від 22.11.2024 на суму 3 028,00 грн, № 1643 від 22.11.2024 на суму 3 028,00 грн, № 1642 від 22.11.2024 на суму 3 028,00 грн, № 1646 від 22.11.2024 на суму 3 028,00 грн, таким чином судовий збір в розмірі 1 087,54 грн може бути повернутий особі яка його сплатила на підставі статті 7 Закону України "Про судовий збір" як зайво сплачений.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволені позову відмовити повністю.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення набирає законної сили у відповідності до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено та підписано - 21.03.2025.

Суддя В.Г. Бєлік