Єдиний унікальний номер 725/2029/25
Номер провадження 3/725/604/25
19.03.2025 року м.Чернівці
Першотравневий районний суд м.Чернівці в складі:
головуючої судді Федіної А.В.,
за участю секретаря судового засідання Попової Р.Р.,
представника митного органу Дятченко Ю.,
та захисника Харченко В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митниці про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил передбачене ч. 1 cт. 483 Митного Кодексу України громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 , -
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, 30.11.2023 року Департаментом боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил отримано лист Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 24.11.2023 року №220/9/3611 щодо не підтвердження фактів отримання товарів гуманітарної допомоги, яких є військові частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 .
В ході перевірки УБК та ПМП Чернівецької митниці, встановлено що відповідно до наявних баз даних АСМО «Інспектор», 21.04.2022 року 0 22:07 в ЗМК п/п «Порубне-Сірет» Чернівецької митниці в'їхав транспортний засіб марки «MITSUBISHI L 200», 2003 р.в. р/н НОМЕР_3 , vin-code НОМЕР_4 під керуванням гр. України ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_5 від 02.08.2018, орган видачі 7310), яка слідувала з Румунії до України.
У відповідності постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 року № 174 "Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», гр. України ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_5 , для здійснення митних формальностей надала свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 від 08.06.2021 та «Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою» (далі - Декларація), як особа, що переміщує відповідний товар.
В Декларації в п.6 гр.9 «Вид допомоги» «Транспортні засоби» вказано, що переміщується гуманітарна допомога - «MITSUBISHI L 200», 2003 р.в. р/н НОМЕР_3 , vin-code НОМЕР_4 -1 шт. Згідно гр. №1 Декларації, особою, що здійснює декларування є гр. ОСОБА_1 . Відправником гуманітарної допомоги (гр.№5) виступає « ОСОБА_2 », отримувач (гр.6) - військова частина НОМЕР_1 (код НОМЕР_7 ). Фактичне місце призначення розвантаження вантажу (гр.№7) - м. Дніпро.
Згідно статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявления за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії. Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, засвідченої електронним цифровим підписом, та інших електронних документів або їх реквізитів у встановлених законом випадках. Митна декларація та інші документи, подання яких митним органам передбачено Митним кодексом України, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу. Згідно п.20 ст. 4 Митного кодексу України митна декларація - це заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Відповідно до ст.1 постанови Кабінету Міністрів України №174 від 01.02.2022 року «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні Закону України "Про гуманітарну допомогу") здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Громадянці України ОСОБА_1 було направлено лист УБК та ПМП Чернівецької митниці №20/20-02/10/576 від 29.02.2024 року щодо необхідності прибуття в митницю для надання пояснень. Службовою запискою від 20.02.2024 року №7.2-20-03/1688 Чернівецькою митницею в модуль «Орієнтування» АСМО «Інспектор» внесено відповідну інформацію, щодо гр. ОСОБА_1 .
За результатами спрацювання вищевказаного орієнтування 01.07.2024 року в своїх поясненнях гр. Україні ОСОБА_1 вказала, що вищезазначений автомобіль передано у військову частину НОМЕР_8 та зобов'язалась надати належні документи.
05.08.2024 року на адресу управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Чернівецької митниці надійшло додаткове пояснення громадянки України ОСОБА_3 в якому зазначено, що за проханням військовослужбовців частини НОМЕР_1 АДРЕСА_2 (моб. НОМЕР_9 ) та ОСОБА_4 ( НОМЕР_10 ) вона придбала за кордоном 3 автомобілі «MITSUBISHI L 200» та перегнала їх на пункті пропуску МАПП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », де оформивши відповідні документи, передала автомобілі вказаним особам. Акт приймання-передачі ніхто не вимагав.
15.08.2024 року вих.№ 7.2-3/20-01/8.2/6609 на військову частину НОМЕР_1 було направлено запит щодо підтвердження чи спростування факту отримання чи використання автомобіля «MITSUBISHI L 200», 2003 р.в. р/н НОМЕР_3 , vin-code НОМЕР_4 в якості гуманітарної допомоги з наданням відповідних підтверджуючих документів (акт приймання-передачі тощо).
10.10.2024 року управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Чернівецької митниці отримано відповідь військової частини НОМЕР_1 №1314/1/9/773 (вх. 15469/8.2), в якій зазначено, що військова частина НОМЕР_1 є органом військового управління, тому транспортні засоби на балансі не утримує, а веде їх статистичний облік. Разом з тим, в ході перевірки у підпорядкованих військових частинах встановлено, що вказаний транспортний засіб на обліку не перебуває, не перебував, серед знищених, втрачених, пошкоджених не значиться.
19.09.2024 року листом №7.2-3/02-01/8.2/7440 надіслано запит на в/ч НОМЕР_1 щодо надання інформації стосовно проходження військової служби у в/ч НОМЕР_1 гр. ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
30.09.2024 року управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Чернівецької митниці отримано відповідь військової частини НОМЕР_1 №1314/1/32/739(вх.15334/8.2 від 07.10.2024), в якій зазначено, що гр. ОСОБА_7 та ОСОБА_8 не проходять/ не проходили військову службу у в/ч НОМЕР_1 .
У зв'язку з проведенням Чернівецькою митницею перевірки щодо законності ввезення та використання на митній території України вантажів гуманітарної допомоги, а саме: автомобіля «MITSUBISHI L 200», 2003 р.в. р/н НОМЕР_3 , vin-code НОМЕР_4 гр. України ОСОБА_1 було направлено лист УБК та ПМП Чернівецької митниці №20/20-02/10/576 від 11.10.2024 року для надання пояснень, оскільки відповідно до наданих раніше пояснень (вх № 183/10/20 від 05.08.2024) у ході проведення Чернівецькою митницею перевірочних заходів, згідно з отриманою інформацією факту проходження військової служби у в/ч НОМЕР_1 не встановлено. Факт перебування вказаного т/з на обліку, чи серед знищених, втрачених, пошкоджених у в/ч НОМЕР_1 не встановлено.
У своїх поясненнях від 23.10.2024 року гр. ОСОБА_1 відмовилась від надання інформації згідно ст. 63 Конституції України.
06.11.2024 року на адресу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Чернівецької митниці надійшло додаткове пояснення гр. Україні ОСОБА_1 ( вих. №278/10/20 від 06.11.2024), в якому зазначено, що на замовлення гр. ОСОБА_9 та ОСОБА_10 на митну територію України в якості гуманітарної допомоги ввозилися й інші автомобілі за гарантійними листами від в/ч НОМЕР_8 , місцезнаходження якої АДРЕСА_3 , тому не виключено, що кінцевим отримувачем ввезених нею автомобілів в якості гуманітарної допомоги, могла би бути в/ч НОМЕР_8 .
07.11.2024 року вих. 7.2-3/20-01/8.2/8642 на військову частину НОМЕР_8 було направлено запит щодо підтвердження чи спростування факту отримання чи використання «MITSUBISHI L 200», 2003 р.в. р/н НОМЕР_3 , vin-code НОМЕР_4 в якості гуманітарної допомоги з наданням відповідних підтверджуючих документів (акт приймання-передачі тощо).
16.01.2025 року управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Чернівецької митниці отримано відповідь військової частини НОМЕР_8 №828 від 15.01.2025 (вх.533/8.2 від 16.01.2025), в якій зазначено, що в штаті, позаштатно та/або на позабалансовому обліку в/ч НОМЕР_8 даного автомобіля немає. Громадянин ОСОБА_7 не значиться у списках особового складу в/ч НОМЕР_8 . Військовослужбовець ОСОБА_11 значиться у списках особового складу в/ч НОМЕР_8 і перебуває в строю. Про наведені т/з йому нічого не відомо, при цьому він тривалий час займався волонтерською діяльністю і його контактні дані має значне коло осіб.
У зв'язку з проведенням Чернівецькою митницею перевірки щодо законності ввезення та використання на митній території України вантажів гуманітарної допомоги гр. України ОСОБА_1 було направлено лист УБК та ПМП Чернівецької митниці №7.2-20-01/20-01/10/177 від 03.02.2025 року з метою з'явитись за адресою УБК та ПМП Чернівецької митниці 10.02.2025 року.
07.02.2025 року на адресу Управління боротьби з контрабандою та порушення митних правил Чернівецької митниці надійшло пояснення гр. Україні ОСОБА_1 ( вх. №16/10/20-01) в якому зазначено, що ОСОБА_1 не має можливості з'явитися у зв'язку з лікуванням. У разі складання протоколу про ПМП звернулась з проханням повідомити про місце, дату і час розгляду справи про ПМП.
Станом на 17.02.2025 року у відношенні гр. України ОСОБА_1 справи про ПМП за ознаками ст. 482 та 483 МКУ не запроваджувались. Попередня вартість транспортного засобу згідно з актом оцінки від 17.02.2025 становить 257 185 (двісті п'ятдесят сім тисяч сто вісімдесят п'ять гривень).
Таким, чином, згідно вказаного протоколу, ОСОБА_1 вчинила дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 483 МК України.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, в її інтересах діяв захисник, який звернувся до суду з письмовим клопотанням про закриття провадження у справі зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу правопорушень та в судовому засіданні надав суду пояснення аналогічні змісту вказаного клопотання. Зокрема, зазначав, що митний орган не довів наявності у ОСОБА_1 будь-який інший мотив ввезення вказаного у протоколі транспортного засобу, окрім як в якості гуманітарної допомоги на потреби армії, що виключає наявність в її діях суб'єктивної сторони правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України. Також, поставив під сумнів належність та допустимість доказів на підставі яких митний орган встановив орієнтовну вартість транспортного засобу, оскільки не було проведено експертизу, а вартість автомобіля, що вказана митним органом суттєво відрізняється від вартості аналогічних транспортних засобів згідно інформації з мережі Інтернет. Звертав увагу, що відправником товару згідно декларації був ОСОБА_2 , а отримувачем в/ч НОМЕР_1 , а ОСОБА_1 була лише посередником між донором (відправником) та отримувачем, при цьому у неї були відсутні будь-які договірні відносини з військовою частиною, а тому подальша доля переданого нею військовим автомобіля їй була не відома. Також, вважає, що на момент розгляду справи судом закінчився визначений МК України строк накладення стягнення за вказане правопорушення, оскільки на його думку станом на 15.03.2024 року, митному органу вже були відомі анкетні дані особи, яка ввезла відповідний автомобіль та митний орган володів інформацією про те, що такий автомобіль не отриманий військовою частиною в якості гуманітарної допомоги.
Представник митниці в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на неї стягнення в межах санкції вказаної частини статті. Надав суду пояснення аналогічні змісту протоколу про порушення митних правил.
У відповідності до ч. 4 ст. 526 МК України справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Враховуючи наявні в матеріалах справи відомості про обізнаність ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи, а також участь в судовому засіданні її захисника, дана справа може бути розглянута за її відсутності.
Згідно вимог ст.245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
Відповідно до ч. 2 ст. 495 МК України посадова особа митного органу, яка здійснює провадження у справі про порушення митних правил, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Частиною першою ст. 483 МК України передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
З диспозиції ч. 1 ст. 483 МК України вбачається, що суб'єктом вказаного порушення митних правил є особа, яка безпосередньо умисно вчинила дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товарів з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників).
За наслідками розгляду справи встановлено, що 21.04.2022 року о 22 год. 00 хв. ОСОБА_1 ввезла на митну територію України транспортний засіб марки «MITSUBISHI L 200», 2003 р.в. р/н НОМЕР_3 , vin-code НОМЕР_4 та для його переміщення остання подала митному органу «Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою» відповідно до якої зазначений автомобіль переміщувався нею як гуманітарна допомога для військової частини НОМЕР_1 (а/с 10).
З копії відповідної декларації вбачається, що саме ОСОБА_1 виступала декларантом вказаного автомобіля.
Усі питання щодо пропуску через митний кордон України товарів регулюються Митним кодексом Украйни, затвердженим Законом України №4496-VІ від 13.03.2012, а також іншими нормативно - правовими актами з питань митної справи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Отримувачі гуманітарної допомоги - юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку отримувачами гуманітарної допомоги.
Набувачі гуманітарної допомоги - фізичні та юридичні особи, які потребують допомоги і яким вона безпосередньо надається. Набувачі гуманітарної допомоги із статусом юридичної особи визначаються відповідно до підпунктів «а», «б», «в», «г», «ґ», «д», «е», «є» пункту 5 цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Положеннями ст. 3 Закону України «Про гуманітарну допомогу» визначено, що підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги.
Відповідальність за ч. 1 ст. 483 Митного Кодексу України настає внаслідок переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України, як підстави для їх переміщення, документів, що містять неправдиві дані.
Підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.
Документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості предметів, щодо їх відправника чи одержувача, щодо держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо не відповідають дійсності: - недійсні документи, тобто документи, що втратили юридичну силу.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Так, викладені в протоколі про порушення митних правил обставини по факту переміщення автомобіля через митний кордон мали місце 21.04.2022 року, тобто в умовах воєнного стану, зумовленого військовою агресією російської федерації проти України, коли військові оперативно потребували транспортних засобів підвищеної прохідності, у зв'язку з чим дійсно могли бути недотриманні певні формальності правильної передачі транспортного засобу.
Натомість, з матеріалів справи вбачається, що працівниками митниці було вжито всіх можливих заходів з метою перевірки достовірності пояснень ОСОБА_1 по факту того, що автомобіль вона ввезла на прохання ОСОБА_12 та ОСОБА_10 для потреб військової частини в/ч НОМЕР_8 або НОМЕР_1 та за наслідками неодноразового листування вказана версія ОСОБА_1 не була підтверджена та будь-яких доказів щодо імовірної передачі ввезеного автомобіля в якості гуманітарної допомоги на потреби військовослужбовців не встановлено. Наведене підтверджується копіями листування Чернівецької митниці, Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України, військовими частинами А1314 та А1302.
Отже, суд критично оцінює пояснення захисника в інтересах ОСОБА_1 , щодо передачі автомобіля на потреби армії в якості гуманітарної допомоги, та оцінює їх як обраний спосіб захисту з метою уникнення ОСОБА_1 відповідальності, оскільки її вина у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України підтверджується дослідженими та проаналізованими письмовими доказами по справі, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0074/UA40800/2025 від 17.02.2025 року, декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, листами в/ч НОМЕР_1 від 10.10.2024 року, від 30.09.2024 року, листом в/ч НОМЕР_8 від 15.01.2025 року, іншими матеріалами справи.
За змістом ч. 1 ст. 467 МК України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
З системного аналізу положень ст. 467 МК України в скупості зі вимогами МК України щодо переміщення товарів через митний кордон, а також положеннями Закону України «Про гуманітарну допомогу» щодо пропуску на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги вбачається, що із закінченням митного оформлення дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, є завершеними, а не тривають протягом невизначеного періоду часу до їх виявлення, у зв'язку з чим днем виявлення правопорушення в даному випаду є день отримання митницею відповіді №828 від 15.01.2025 року в/ч НОМЕР_8 , а саме 16.01.2025 року, а до суду дана справа надійшла 12.03.2025 року, у зв'язку з чим розгляд даної справи здійснюється у межах передбаченого ч. 1 ст. 467 МК України шестимісячного строку з дня виявлення правопорушення.
Санкцією ч. 1 ст. 483 МК України передбачено накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
У відповідності до вимог ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються : протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта , іншими документами.
Так, в матеріалах справи міститься акт попередньої оцінки товарів від 17.02.2025 року відповідно до якого встановлено вартість автомобіля марки «MITSUBISHI L 200», 2003 р.в. р/н НОМЕР_3 , vin-code НОМЕР_4 в сумі 257185 грн.
Статтею 49 МК України визначено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно статті 57 Митного кодексу України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); другорядні: за ціною договору щодо ідентичних товарів; за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; на основі віднімання вартості; на основі додавання вартості (обчислена вартість); резервний.
Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).
Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між органом доходів і зборів та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій орган доходів і зборів та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.
У разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов'язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу.
Кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу.
У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.
За змістом ст. 368 МК України, для цілей оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України, застосовується фактурна вартість цих товарів, зазначена в касових або товарних чеках, ярликах, банківських виписках, електронних повідомленнях з інтернет-магазинів, інших документах, які містять відомості про вартість таких товарів.
У разі переміщення (пересилання) товарів у міжнародних поштових відправленнях для цілей оподаткування додатково може застосовуватися фактурна вартість цих товарів, зазначена у товаросупровідних документах, складених відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу. При визначенні фактурної вартості товарів, які переміщуються у несупроводжуваному багажі та вантажному відправленні, крім вартості самих товарів враховується вартість їх страхування та перевезення (фрахту) до моменту перетинання ними митного кордону України. Особа, яка декларує товари, вправі довести достовірність відомостей, представлених для визначення їх фактурної вартості. У разі наявності доказів недостовірності заявленої фактурної вартості товарів митні органи визначають їх вартість самостійно, на підставі ціни на ідентичні або подібні (аналогічні) товари відповідно до вимог цього Кодексу шляхом прийняття письмового рішення за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Враховуючи відсутність відомостей щодо дійсної вартості вказаного вище транспортного засобу, а також відсутність інформації щодо його місцезнаходження, суд приймає в якості належного доказу вартості предмету порушення митних правил акт проведення оцінки товарів від 17.02.2025 року та матеріали справи не містять доказів які б свідчили про недостовірність даних, відображених у вказаному вище акті.
Будь-яких процесуальних порушень, які б могли суттєво впливати на обставини справи та ставити під сумнів наявні докази, за наслідками судового розгляду не встановлено.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь вини.
Обставин, які б пом'якшували чи обтяжували відповідальність ОСОБА_1 за наслідками розгляду справи не встановлено.
Відповідно до п.2 розділу 3 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування та Розмірів відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів» № 731 від 15.06.2012 року, витрати митного органу за зберігання товарів, транспортних засобів, тимчасово вилучених у справі про порушення митних правил, після набрання законної сили рішенням, винесеним у справі про порушення митних правил, відшкодовуються у разі, якщо особу визнано винною, а вилучені у справі про порушення митних правил товари та/або транспортні засоби підлягають поверненню власнику.
Доказів наявності підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору матеріали справи не містять.
Керуючись ч. 1 ст. 483, ст. ст. 519, 520, 522 ч. 2, 526, 527 ч. 1 п. 2, 528, 529 Митного кодексу України, ст.ст. 33-36, 40-1, 288, 294 КпАП України,-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст.483 МК України і накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 257185 грн. (двісті п'ятдесят сім тис. сто вісімдесят п'ять грн.) та конфіскації транспортного засобу іноземного виробництва марки Mitsubishi L 200, 2003 року народження, р/н НОМЕР_11 , vin-cod НОМЕР_4 - в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі605,60 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду через Першотравневий районний суд м. Чернівці.
Повний текст постанови виготовлений 21.03.2025 року.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці А. В. Федіна