Постанова від 20.03.2025 по справі 723/1003/25

Сторожинецький районний суд Чернівецької області

Справа № 723/1003/25

Провадження № 3/723/1952/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2025 року м.Сторожинець

Суддя Сторожинецького районного суду Чернівецької області Бужора В.Т., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , номер картки платника податків невідомий, протокол про адміністративне правопорушення №0007605, за ч.1 ст.164 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 20.02.2025 року о 09 год. 50 хв. проводив господарську діяльність з перевезення пасажирів з смт.Красноїльськ до Бельгії автомобілем Мерседес Бенз д.н.з. НОМЕР_1 без отримання ліцензії, чим порушив п. 7 ст. 14 Закону України «Про ліцензування».

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав.

Дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення №0007605 від 20.02.2025 року, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) з щотижневим графіком проведення перевірок та відео диск, який не відтворюється, що унеможливлює перегляд інфомації наявної на диску.

Відповідно до ч.1 ст.164 КУпАП передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видав господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Відповідно до частин 1 та 2 статті 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" цей Закон регулює суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності.

У статті 1 цього ж закону дано визначення понять "ліцензія", "ліцензування" тощо.

Так, ліцензування - це засіб державного регулювання провадження видів господарської діяльності, спрямований на забезпечення безпеки та захисту економічних і соціальних інтересів держави, суспільства, прав та законних інтересів, життя і здоров'я людини, екологічної безпеки та охорони навколишнього природного середовища (п. 6);

ліцензія - це право суб'єкта господарювання на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню (п. 5);

Згідно п. 24 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" підлягає ліцензуванню діяльність з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом;

За змістом ст. 11 зазначеного закону здобувачами ліцензії є юридичні особи та фізичні особи- підприємці.

Виходячи із наведених правових норм, ліцензією на право здійснення перевезень пасажирів автомобільним транспортом можуть володіти лише юридичні особи та фізичні особи-підприємці. Саме дані суб"єкти можуть нести відповідальність за здійснення господарської діяльності по перевезенню пасажирів без відповідної ліцензії.

Разом з тим, ні протокол про адміністративне правопорушення, ні матеріали справи не містять відомостей про те, що ОСОБА_1 здійснював діяльність по перевезенню пасажирів як фізична особа-підприємець.

За таких умов суд вважає, що без наявності доказів того, що ОСОБА_1 є суб"єктом господарювання, він не може нести відповідальність за відсутність лізенції на право здійснення господарської діяльності по перевезенню пасажирів.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Як вбачається з протоколу, в ньому зазначено, що ОСОБА_1 порушив п. 7 ст. 14 ЗУ "Про ліцензування". Однак за такою назвою нормативно-правовий акт відсутній.

Відповідно до ст.ст.245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Виходячи з викладеного, вважаю, що за обставин, викладених в протоклі про адміністративне правопорушення, дії ОСОБА_1 не утворюють складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП, у зв"язку з чим провадження по справі слід закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст.ст.164 ч.1, 245, 247, 251, 256,280, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.

СУДДЯ: